Announcement

Collapse
No announcement yet.

Linux: Everything we need to know

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Linux: Everything we need to know

    Δε ξερω κατα ποσο ασχοληστε με το αθλημα αλλα ειναι κατι που πραγματικα αξιζει, τα λινουξακια δε τα ειχα ποτε σε ιδιετερη εκτιμηση μεχρι που αναγκαστηκαμε να βαλουμε μιντ στο λαπτοπ της αδερφης μου και απο κει και περα αρχισα να τα λατρευω, βασικα σκευτομαι να παρω και εγω ενα λαπτοπακι και να το χω διπορτο με mandriva/windows 7, σκεφτηκα να ανοιξω ενα θεμα το οποιο θα εχει να ακνει με τις εμπειριες μας πανω στο εν λογο λογισμικο καθως και επιλυσεις προβληματων καθως η αληθεια ειναι πως θες συμβολαιο για να ινστολαρεις κατι.

    Η τελευταια εκδοση που θα δοκιμασουμε στο λαπτοπ ειναι τα μιντ-Ελενα, και θα αναφερω τις εντυπωσεις μου κατα το βραδακι, ενω η εκδοση που θα βάλω στο δικο μου μελλοντικο λαπτοπακι θα ειναι τα mandriva 2010!

  • #2
    Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια πλέον αποκλειστικά το openSuSE και είναι επίσης ευχαριστημένος. Τα XP τα ανοίγω πλέον σπάνια, και αυτό μόνο αν δεν γίνεται να κάνω διαφορετικά (πχ για αναβάθμηση του κινητού με το nokia suite).

    Γενικά πλέον δεν νομίζω πως υστερούν σε κάτι ίσα ίσα
    Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
    ---------------------
    animEΛ_ΛΑΣ

    Comment


    • #3
      Μακαρι να ειχα τα @@ να τα βαλω αλλα δυστυχως με φοβιζει το θεμα της συμβατοτητας. Γνωριζω οτι εχουν γινει καποιες αξιοσεβαστες προσπαθειες αλλα και παλι... τα WIndows δυστυχως εχουν γινει νομος.

      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Βασικά το θέμα συμβατότητας είναι σχετικό. Από πλευράς Hardware έχουν πλέον φτάσει σε πολύ ικανοποιητικό σημείο. Απο πλευράς software δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι, υπάρχει ότι μπορείς να φανταστείς και τις περισσότερες φορές δωρεάν. Και στην ανάγκη υπάρχει και το wine για windows προγράμματα.

        Περισσότερο είναι να γίνει το πρώτο βήμα, μετά όλα είναι θέμα συνήθειας.
        Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
        ---------------------
        animEΛ_ΛΑΣ

        Comment


        • #5
          Εγώ χρησιμοποιώ ubuntu και XP. Σίγουρα τα ubuntu είναι καλά αλλά θεωρώ τα XP καλύτερα και πιο φιλικά προς το χρήστη εάν κάποιος θέλει να κάνει σοβαρή εργασία όπως, πχ, προγραμματισμο.

          Για σερφάρισμα, κατεβάσματα κτλ. χρησιμοποιώ ubuntu ενώ για προγραμματισμό και συγγραφή κειμένων XP.
          https://www.emulator-zone.com
          I am an iteration closer to my desired solution!
          The World Ends With You

          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
          Castlevania Lords of Shadow

          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
          Hyperdimension Neptunia

          Comment


          • #6
            Εγώ πάλι δε βρίσκω λόγο να αφήσω τα Windows 7 που έχω αυτή τη στιγμή. Είναι πολύ γρήγορα και με πάρα πολύ καλή συμβατότητα στα πάντα, οπότε δεν έχω κάτι να κερδίσω από κάποια διανομή, πέραν της εμπειρίας φυσικά. Ο μόνος λόγος που θα έβαζα κάποια διανομή είναι για να πειραματιστώ, αλλά βαριέμαι αρκετά (και δε βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον). Στο νέο PC ειδικά δε θα έχω να κερδίσω τίποτα με το hardware που θα έχω.

            Αλήθεια τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος δουλεύει με επαγγελματικά προγράμματα όπως Photoshop;

            Comment


            • #7
              Eχετε χασει λιγο τη μπαλα και δε καταλαβενεται τι λεμε εγω και ο belhemot, δεν αντικαθιστας τα windows με linux, αντιθετως εχεις και τα δυο λειτουργικα στον υπολογιστη σου και στην εκινησση διαλεγεις με τι θα ξεκινησεις, ετσι αναλογως το τι θέλεις να κάνεις καθε φορα επιλεγεις windows ή linux, απο την αλλη τα linux ειναι ταμαμ για παλια συστηματα, δινουν ζωη και τα αναστενουν, το λαπτοπ της αδερφης μου ενα toshiba με δυπηρινο 1,8Χ2 τα χε φτυσει και με Vista και με Xp καθως για καποιο λογο κρασαραν συνεχεις λογο ελατωματικων drivers εκει λοιον η λυση ηταν linux!

              Compiz Fusion Cube Effects, wobbly windows,Copy Paste between Linux and windows applications


              και για οσους θελουν αμέσως να μεταβενουν απο linux σε windows... virtual box!

              Comment


              • #8
                Ναι σίγουρα είναι μια πολύ καλή επιλογή για παλιά συστήματα που με windows θα ήταν πλέον σήμερα εντελώς άχρηστα. Υπάρχουν ακόμη και υπερβολικά ελαφριές εκδόσεις (πχ το Damm Small Linux) που μπορούν να τρέχουν σε πολύ αδύναμα συστήματα.

                Αλλά, από ότι βλέπω ακούγεται πολύ το ubuntu και υποθέτω και με αυτό το gnome που ίσους φαίνεται αρκετά ξένο σε όσους είχαν χρησιμοποιήσει windows ως τώρα, έχει δοκιμάσει κανείς κάποια KDE διανομή;

                Αλήθεια τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος δουλεύει με επαγγελματικά προγράμματα όπως Photoshop;
                Υπάρχει μεν το gimp, αλλά ίσως αυτό να αρκεί περισσότερο τον μέσο χρήση. Πάντως μπορείς άνετα να τρέξεις το photoshop με το WINE, ή το CrossOver. Εγώ χρησιμοποιώ το Paintshop με CrossOver χωρίς κάποιο πρόβλημα.
                Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                ---------------------
                animEΛ_ΛΑΣ

                Comment


                • #9
                  Πώς μπορώ να το κάνω να διαλέγω στο άνοιγμα του υπολογιστή ποιο λειτουργικό να ανοίξει;

                  Comment


                  • #10
                    Όταν ανοίγεις το PC θα πρέπει να σου βγει boot menu που θα σε ρωτάει με τι λειτουργικό θες να ανοίξεις το PC. Το boot menu εγκαθίσταται αυτόματα με το λειτουργικό.

                    Πάντως από τότε που έβαλα windows 7 έσβησα και XP και ubuntu καθώς δεν έχουν να μου προσφέρουν πλέον κάτι.
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • #11
                      Πολύ θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό το CrossOver που λες, Kirby. Έχω και μουσικές δουλειές να κάνω και έχω μείνει πίσω και το ψήνομαι να πάρω Windows 7 ή Linux που απ' όσο είδα μοιάζουν πολύ με τα Macintosh.

                      Θέλω να μάθω και κάτι άλλο. Γνωρίζω ότι τα Windows 7 μπορούν να "σκοτώσουν" την πειρατεία, αλλά τι γίνεται με τα επαγγελματικά προγράμματα ? Κάτι άκουσα ότι πειρατικά δουλεύουν στα 7.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        H εγκατάσταση του δεύτερου λειτουργικού όμως πως γίνεται; Σαν να έκανα εγκατάσταση ένα οποιδήποτε πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί η διαδικασία που ξέρω συνοδεύεται και από format, πράγμα που προφανώς δεν θέλω να γίνει σε αυτή την περίπτωση.

                        Comment


                        • #13
                          Ξεκίνησα να ασχολούμε με Linux απο τότε που μου έδωσαν τον υπολογιστή στο σχολείο.

                          Για να μην φάνε κράξιμο, προφανώς αναγκάστηκαν να βάλουν και Linux μαζι με XP.
                          Μου φάνηκε καλή ευκαιρία να μάθω τον τροπο λειτουργίας τους, κλπ. Πάντα έψαχνα μια ευκαιρία, γιατί είμαι και τεμπέλης.
                          Σχεδόν κανένα άτομο δεν χρησιμοποίησε Linux, ούτε οι καθηγητές, ούτε μας βοήθησαν πάνω σε αυτό να το κατανοήσουμε, ήταν μόνο ΤΥΠΙΚΑ.

                          To χειρότερο είναι, ότι δεν δούλευαν όλα τα περασμένα μαθήματα. Εγώ το βρήκα μεγάλη fail κίνηση.
                          Μερικοί υπολογιστές είχαν μία έκδοση του Ubuntu για netbooks-απαίσια.
                          Ενώ άλλοι είχαν Debian ειδικά για της Asus.

                          Εγω είχα Debian. Σιγά σιγά έμαθα για τα commands, ότι να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα χρειάζεσε repositories, ότι το ένα ότι το άλλο.

                          Παρόλο την δυσκολία τους, μου φάνηκαν ενδιαφέρον.
                          Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω τη νεότερη έκδοση του Main του Ubuntu για τον υπολογιστή της μάνας μου.(δε νομίζω, της έβαλα και Win7.)

                          Επίσης κατέβασα και κάτι άλλα, ένα μαμάτο project που είχαν κάνει το "sxolinux" ήταν μαμάτο.

                          Αυτό που δεν μου αρέσει είναι:
                          α. Τα repositories
                          β. Ότι μερικά παιχνίδια είναι Windows exclusive.

                          Για macintosh δεν ξέρω αν έχουν repositories, δεν είχα ποτέ στη ζωή μου, μη φάω κράξιμο.


                          EDIT: sub_zero τι λες;;;;
                          Η διαδικασία που ξες εσύ;

                          Ενοείς των Windows 7 για παράδειγμα;
                          Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία. Κάθε λειτουργικό έχει το δικό του installation. Απλώς το installation του Linux ξεχωρίζει το Win 7 και σου λέει αν θες να κάνεις φορμάτ, Ή να τα έχεις dual-booted.

                          Comment


                          • #14
                            H εγκατάσταση του δεύτερου λειτουργικού όμως πως γίνεται; Σαν να έκανα εγκατάσταση ένα οποιδήποτε πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί η διαδικασία που ξέρω συνοδεύεται και από format, πράγμα που προφανώς δεν θέλω να γίνει σε αυτή την περίπτωση.
                            Όχι, είναι σα να βάζεις νέο λειτουργικό. Θέλεις ξεχωριστό partition.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #15
                              Νομίζω χωρίζει τον σκληρό σε δυο μέρη, αυτο είναι - πρέπει να έχεις αρκετός χώρο να ευχαριστιέσε/

                              Comment

                              Working...
                              X