Announcement

Collapse
No announcement yet.

Greeklish

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greeklish

    Επειδη βλεπω οτι οσο παει και γινεται συνηθειο πολλοι να γραφουν με greeklish θα ηθελα λιγο να το συζητησουμε το θεμα.

    - Σας ενοχλει;

    - Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να γινει;

    - Τι κανουμε σε περιπτωση μη συμμορφωσης;

    - Ποση ανεκτικοτητα μπορουμε να δειξουμε;

    Το θετω σε ολους το θεμα αυτο γιατι ουτε νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να αποφασισω μονος μου, αλλα ουτε και σκοπευω να ασχοληθω με το ζητημα αν δεν αποφασιστουν καποιοι κανονες πρωτα.

    ΥΓ: Τελευταια νιωθω σα να ειμαι ο μονος Admin εδω μεσα
    Do a barrel roll!

  • #2
    Originally posted by Ramparter View Post
    - Σας ενοχλει;
    Ναι, λίγο όμως.

    Originally posted by Ramparter View Post
    - Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να γινει;
    Διαγραφή posts σε όποιον δεν γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες. (bad joke)

    Originally posted by Ramparter View Post
    - Τι κανουμε σε περιπτωση μη συμμορφωσης;
    Ban. (even worse joke)

    Originally posted by Ramparter View Post
    - Ποση ανεκτικοτητα μπορουμε να δειξουμε;
    Πολλή, πιστεύω. Και, σοβαρά τώρα, δεν είμαι υπέρ της λήψης μέτρων. Όποιος θέλει καλό θα ήταν να ευαισθητοποιηθεί και να την κόψει την συνήθεια, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να επιβάλλουμε κάτι.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • #3
      Na epitrepontai.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        Εννοειται πως δε θελω να επιβαλω τιποτα σε κανεναν απλα λιγο οσο γινεται να προσεξουμε ολοι μας γιατι τελευταια το συνηθιζουν και μελη που δε το εκαναν παλαιοτερα.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Τα greeklish είναι πολύ σπαστικά, αλλά είναι αναγκαίο κακό. Εγώ συνήθισα πλέον.

          Btw, όσοι γράφετε greeklish, γιατί έτσι?

          Comment


          • #6
            Paleyontai se mikra posts (san ayto).
            Opoios grafei sentonares me greeklish omos einai V for Voukos.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Oi logoi einai 3 kyriws:

              - Grafw Greeklish apo tote pou vghke to Internet sthn Ellada kai exw synithisei na grafw se mia "A" taxythta kai efkolia.
              Ellhnika mporw na grapsw, alla kathisterw dramatika sto na vriskw ta koumpia epanw sto plhktrologio.

              - Mou thn dinei apistefta to oti prepei na pataw alt-shift kathe 2 defterolepta, otan thelw na grapsw mia Agglikh leksh.
              Forum me games eimaste kai xrhsimopoiw Agglikes lekseis kai ekfraseis synexomena...

              - Mporoun na diavasoun oloi osa grafw, opoiondhpote Browser xrhsimopoioun, opoiodhpote provlhma kai na exei to PC tous, h to ekastote Forum me tous Ellhnikous xarakthres.
              Epishs ean vriskomai sto ekswteriko, to logismiko den yposthrizei Ellhnika ean den ta sthseis.

              Den prokeitai na mpw sthn diadikasia oute na mathw na grafw Ellhnika me thn idia efkolia, oute na anoigw ksexwrista programmata pou tha mou metafrazoun lathos afta pou grafw.
              Ean variountai kapoioi 1 fora na diavazoun, egw variemai 10 fores na grafw.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ground_zero View Post
                - Mou thn dinei apistefta to oti prepei na pataw alt-shift kathe 2 defterolepta, otan thelw na grapsw mia Agglikh leksh.
                Forum me games eimaste kai xrhsimopoiw Agglikes lekseis kai ekfraseis synexomena...
                Btw χρονια τωρα χρησιμοποιω ctrl + shift για αλλαγη γλωσσας, το βρισκω πολυ πιο βολικο.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #9
                  Προσωπικά δεν είναι τόσο ότι με ενοχλεί, όσο πρακτικό το ζήτημα.
                  Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να διαβάσω ένα post όταν είναι γραμμένο σε greeklish. Όταν δε αυτό είναι πάνω από δυο σειρές, πολλές φορές το προσπερνάω. Ειδικά όταν τα greeklish είναι γραμμένα προσπαθώντας να κρατήσουν την ορθογραφία, μου είναι σχεδόν αδύνατο να τα διαβάσω. Πρέπει να κάνω αποκρυπτογράφηση.

                  Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να απαγορέψουμε τα greeklish, αλλά θα πρότεινα όσοι έχουν τη δυνατότητα να γράψουν σε ελληνικά, να προσπαθήσουν να γράφουν. Δηλαδή, ας σκάφτουνε και τον κόσμο για τον οποίο έγραψαν ό,τι έγραψαν, δεν ποστάρουν για να τα διαβάσουν οι ίδιοι. Καλό σε όλους θα κάνουν και δε νομίζω πια ότι είναι τόσο δύσκολο. Τουλάχιστον, όταν θέλουν να κάνουν post που είναι πάνω από 2-3 σειρές, ας προσπαθήσουν να το γράψουν στα ελληνικά. Είναι τρομερά κουραστικό να διαβάζει κανείς παραγράφους γραμμένες σε greeklish.

                  Υ.Γ. Κι εγω ctrl + shift χρησιμοποιώ και δε παίρνει ούτε ένα δευτερόλεπτο η διαδικασία.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Λέτε να δοκιμάσω και εγώ το ctrl shift; Μπα το συνήθισα το alt shift, μηχανικά πάει.

                    Τέλος πάντων, για μένα είναι θέμα αισθητικής καθαρά . Μου αρέσει να βλέπω ελληνικά, τι να κάνουμε. Θα μου πεις, τι τα θες τα ελληνικά όταν βλέπεις ορθογραφικά τύπου πέζω. Όπως έχει συνηθίσει κανένας λοιπόν, δεν μπορούμε εξάλλου να επιβάλουμε το οτιδήποτε.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Loggo View Post
                      Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να διαβάσω ένα post όταν είναι γραμμένο σε greeklish. Όταν δε αυτό είναι πάνω από δυο σειρές, πολλές φορές το προσπερνάω. Ειδικά όταν τα greeklish είναι γραμμένα προσπαθώντας να κρατήσουν την ορθογραφία, μου είναι σχεδόν αδύνατο να τα διαβάσω. Πρέπει να κάνω αποκρυπτογράφηση
                      Originally posted by Evans
                      Τέλος πάντων, για μένα είναι θέμα αισθητικής. Μου αρέσει να βλέπω ελληνικά, τι να κάνουμε.
                      Both signed (aka έχω 2 λόγους που δεν μου αρέσουν τα γρηκλίσια).

                      Αν και όσον αφορά στον Ground_Zero, έχει τους λόγους του, δε λέω, όμως από την άλλη υπάρχει και η ρήση που λέει ότι η δημοκρατία είναι ο φασισμός της πλειοψηφίας και η πλειοψηφία μίλησε. Ουγκ!

                      Στο σοβαρό κομμάτι του θέματος, δεν μπορεί να γίνει τίποτα, μόνο μια πολυυυυυύ ευγενική παράκληση (Ramparter το δίκαννο) όπως νομίζω ήδη γίνεται στους κανόνες και από 'κει και πέρα να αφεθεί στη συνείδηση του καθενός.

                      Ερώτηση προς αυτούς που προτιμούν τα greeklish: Εσείς δηλαδή δεν έχετε πρόβλημα να διαβάσετε greeklish; Και αν όχι, μήπως έχετε πρόβλημα να διαβάσετε ελληνικά; Αν διαβάζετε και τα δύο, μήπως θέλετε να πείτε πως εμείς οι υπόλοιποι είμαστε χαζοί;

                      Γιατί παίζει να συμβαίνει κάτι σε φάση καπνιστές (που τους ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου).

                      Ερώτηση προς αυτούς που προτιμούν ορθογραφημένα greeklish: Δοκιμάσατε να πατήσετε Alt+Shift πριν γράψετε ένα post; Νομίζω ότι απλώς αντί να "fainetai etsi", θα "φαινεται ετσι". Χάνει αυτό κάπου σε ταχύτητα π.χ. ;

                      Υ.Γ: Είδατε τί ωραίο που φαίνεται το post μου γραμμένο στα ελληνικά; Ε; εεε; Βρε 'σεις;
                      "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                      Comment


                      • #12
                        υσκολεύομαι πάρα πολύ να διαβάσω ένα post όταν είναι γραμμένο σε greeklish. Όταν δε αυτό είναι πάνω από δυο σειρές, πολλές φορές το προσπερνάω. Ειδικά όταν τα greeklish είναι γραμμένα προσπαθώντας να κρατήσουν την ορθογραφία, μου είναι σχεδόν αδύνατο να τα διαβάσω. Πρέπει να κάνω αποκρυπτογράφηση
                        Καλό σε όλους θα κάνουν και δε νομίζω πια ότι είναι τόσο δύσκολο. Τουλάχιστον, όταν θέλουν να κάνουν post που είναι πάνω από 2-3 σειρές, ας προσπαθήσουν να το γράψουν στα ελληνικά. Είναι τρομερά κουραστικό να διαβάζει κανείς παραγράφους γραμμένες σε greeklish.
                        Kai egw tha mporousa na pw:
                        "Na kanete prospatheia na diavazete posts grammena sta Greeklish, den nomizw na einai toso dyskolo"

                        See?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #13
                          Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να προσαρμόσουν οι λίγοι το γράψιμό τους, πάρα οι περισσότεροι την ανάγνωσή τους. Ειδικά από τη στιγμή που τα posts τα γράφουμε για να συζητήσουμε με άλλα μέλη, και όχι με τον εαυτό μας. Τέλος πάντων, δε πρόκειται να αναγκάσει κανείς κανένα μέλος να γράφει διαφορετικά. Ολόκληροι παράγραφοι όμως, δε διαβάζονται σε greeklish, κουράζουν πάρα πολύ. Τα greeklish γενικά δεν είναι ευανάγνωστα, αυτός είναι και ο βασικός λόγος που απαγορεύονται σε πολλά forum.

                          Κατά τη γνώμη μου, η ιδανική λύση είναι ο καθένας να γράφει όπως βολεύεται καλύτερα. Στα μεγαλύτερα posts όμως, να γίνεται μια προσπάθεια ώστε να γράφονται στα Ελληνικά. Κανείς δε θα κόψει το κεφάλι κανενός αν δε το κάνει, απλά, αν ακολουθήσει τη λογική αυτή, διευκολύνει τους συνομιλητές του.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            opws eipe k o somari se mikra posts kwloleei. se megala kalytera sta ellinika.

                            εμενα δε με ενοχλει, an kai megala posts με greeklish δε τα diavazw ολοκληρα.


                            εδιτ-ραμπ me auto to avatar dyskola na se parw sta sovara
                            Ground_Zero:

                            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                            Comment


                            • #15
                              spam.


                              egw auto pou de mporw me tpt na grafw einai tonnous.eilikrina pairnei poly wra aporw pws merikoi pou grafoun megala posts to antexoun.xara sto kouragio tous.
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment

                              Working...
                              X