Announcement

Collapse
No announcement yet.

Greeklish

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    +1 ,ο τονος ειναι μονο για τη σαλατα

    Comment


    • #17
      εμενα μου τη σπανε τα greeglish, και θεωρω πως αν καποιος δεν εχει σοβαρο λογο δε πρεπει να γραφει, τονους ενοειτε πως θελει πολυ ωρα κλπ , αλλα τουλαχιστον να προσπαθουμε να γραφουμε ελληνικα, και ειδατε ε? παρολο που η ελληνικη γλωσσα με μισει τοσο, εγω τη στηριζω...

      Comment


      • #18
        Einai dyskolo na grafeis me tonismo, alla den einai dyskolo na grafeis Ellhnika... xmmmm
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #20
            Με ενοχλεί περισσότερο στα μεγαλύτερα posts σαν συντακτικά, γιατί μου βγαίνουν τα μάτια να τα διαβάσω με τα greeklish. Δεν με ενοχλούν καθόλου όταν είναι MSN ή στο chatroom. Εδώ στο forum με ενοχλεί.

            Είναι θέμα συνήθειας να μπορείς να γράψεις και με τυφλό σύστημα τα γράμματα, όπως εγώ. Θέλεις εξάσκηση, αλλιώς υπάρχει κάπου και ο ορθογράφος greeklish to greek !
            sigpic

            Comment


            • #21
              Συμφωνώ και γω πως τα greeklish είναι πολύ ενοχλητικά αλλά καλώς ή κακώς το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές το θέμα οπότε δεν περιμένω να αλλάξει κανείς γνώμη. Μπορούμε να το τονίζουμε ως υπόδειξη στους νέους χρήστες αλλά μέχρι εκεί.
              Υπενθυμίζω πάντως πως υπάρχουν μεταγλωττιστές greeklish σε ελληνικά για όσους επιμένουν να τα χρησιμοποιούν. Δε θα τους πάρει πολύ χρόνο να κάνουν μεταγλώττιση πριν ποστάρουν.
              Υπάρχει μήπως κάνα applet που μπορεί να μπει στο forum και αλλάζει αυτόματα τα greeklish σε ελληνικά;
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Ramparter View Post
                Επειδη βλεπω οτι οσο παει και γινεται συνηθειο πολλοι να γραφουν με greeklish θα ηθελα λιγο να το συζητησουμε το θεμα.

                - Σας ενοχλει;

                - Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να γινει;

                - Τι κανουμε σε περιπτωση μη συμμορφωσης;

                - Ποση ανεκτικοτητα μπορουμε να δειξουμε;

                Το θετω σε ολους το θεμα αυτο γιατι ουτε νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να αποφασισω μονος μου, αλλα ουτε και σκοπευω να ασχοληθω με το ζητημα αν δεν αποφασιστουν καποιοι κανονες πρωτα.

                ΥΓ: Τελευταια νιωθω σα να ειμαι ο μονος Admin εδω μεσα

                1) Πολύ

                2) Να απαγορευτούν

                3) Να διαγράφονται τα posts

                4) Καμία, μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Φυσικά δικαιολογίες του στυλ γράφω πιο γρήγορα έτσι δεν είναι ειδικές περιπτώσεις.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ramparter View Post

                  - Σας ενοχλει;

                  - Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να γινει;

                  - Τι κανουμε σε περιπτωση μη συμμορφωσης;

                  - Ποση ανεκτικοτητα μπορουμε να δειξουμε;
                  -Όχι ιδιαίτερα.Πλέον τα έχω συνηθίσει.

                  -Ανοχή.

                  -Ανάλογα.

                  -Μεγάλη σε περιπτώσεις όπως του Ground,του οποίου τα ποστς διαβάζονται πολύ πιο εύκολα από κάτι σεντόνια ελληνικών που γράφουν άλλοι οι οποίοι είναι και ανορθόγραφοι.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Δεν με πολυαπασχολεί το θέμα των greeklish, oμολογώ πάντως πως δύσκολα θα κάτσω να διαβάσω μεγάλο post, με κουράζει. Ευτυχώς η πλειοψηφια του forum γράφει ελληνικά οπότε όλα οκ.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Χαχα, απ' ότι καταλαβαίνω είμαι ο μόνος που διαβάζει μεγάλα posts σε greeklish εξ' αυτών που δεν τα γουστάρουν.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by straier View Post
                        Υπάρχει μήπως κάνα applet που μπορεί να μπει στο forum και αλλάζει αυτόματα τα greeklish σε ελληνικά;
                        Ναι υπάρχει... κάνε μία google για "Ορθογράφος greeklish σε Ελληνικά" και μάλλον θα στο βγάλει. Στην ninty.gr το είχαν βάλει παλιά.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Εμένα Ελληνικά μου μαθαίνουν στο σχολείο και Ελληνικά γράφω και μιλάω.
                          Πολλοί μου λένε ότι δεν είναι "cool" να γράφεις με Ελληνικά, και με ρωτάνε: "Gt grapheis ellhnika????, ti malakas pou ise!!"

                          Αλλά για να απαντήσω στις ερωτήσεις τώρα:
                          1:Ναι, πάρα πολύ. Με κουράζουν, εφόσον σε ένα ποστ εάν υπάρχει η ίδια λέξη 3 φορές, και τις 3 θα ε΄ναι γραμμένη διαφορετικά την κάθε φορά, αφού τα "Greeklish" δεν υπάρχουν ως γλώσσα. Α και επίσης δεν διαβάζω ποτε μεγάλα ποστς με greeklish.
                          2: Πιστευω ότι είναι καλύτερο να απαγορευτούν τα greeklish στο φόορουμ, και μετά από κάποια ημερομηνία, τα καινούργια ποστς να Διαγράφονται, όπως έχω δει σε άλλα Ελληνικά φορουμ.
                          3:Το τέλος της 2ης απαντήσεως, απαντάω σε αυτό. Όμως, φυσικά θα υπάρχουν trolls και δεν θα αφήσουν κανέναν ήσυχο, οπότε πάνω απο 3 ποστς με greeklish μετά την συγκεκριμένη ημερομηνία, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα BAN σε όποιοδήποτε χρήστη ξαναγράψει με greeklish.
                          4: Καθόλου.


                          Και όπως είπα σε άλλα φόρουμ, μάλλον ένα συγκεκριμένο, που πολλοί από εδώ είναι μέλη, έχω δει να εφαρμόζωνται αυτά που είπα παραπάνω.

                          Comment


                          • #28
                            XaxxaXAxaXAaxXAxaaXax
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #29
                              Response win!
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #30
                                LMS giati se halane ta greeklish;Einai oraia.Pwly wraia.Egw ta goustarw.Ego ta goustaro poli.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X