Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tomb raider : H πορεία και...απόψεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tomb raider : H πορεία και...απόψεις

    Προσφατα ασχοληθηκα με το tomb raider legend -το οποιο το βρηκα πολυ καλο- . Τεσπα το παιχνιδι ηταν δωρο με το 360 και αρχικα ειχα σκεπτει να μην το αγγιξω καθολου , μιας και η σειρα μου φαινοταν πια τελειως αδιαφορη..Τελικα αποφασισα να ασχοληθω μεχρι να αγορασω το bioshock (να ανεβασω λιγο και το gamescore) καθως σκεπτομουν κριμα ειναι να το εχω ετσι..Στην πορεια αρχισα να κολλάω με το παιχνιδι ακριβως με τον ιδιο τροπο που ειχα κολλήσει με τα 2 πρωτα παιχνιδια το πρωτο στο saturn και το δευτερο στο playstation... Επιασα πολλες φορες τον εαυτο μου να κοιταει την οθονη ειτε χαζευοντας τα περιβάλλοντα ειτε θαυμαζοντας τα απλα αλλα ευφυως δομημενα pazzles. Το legend ειχε απομακρυνθει απο τις νορμες και τα λαθη του παρελθόντος ενω παράλληλα ειχε αποβάλλει και στοιχεια (θετικα και αρνητικα) που χαρακτηριζαν τη σειρα..ωστοσο η μαγεια συνεχιζε να υπαρχει...ισως και σε μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι στο παρελθον..ολα ηταν διαφορετικα αλλα και ιδια..
    Προς το τελος αρχισα να σκεπτομαι πως '' παιζω tomb raider'' και το θεμα ηταν πως ειχα τον ιδιο ενθουσιασμο που ειχα και πριν 10 χρονια.

    Κάθισα και σκεπτηκα πως ηταν η σειρα και που κατεληξε , το σοκ που ειχα παθει παιζοντας το 2ο επεισόδιο (ειδικα το κομματι στην βενετια) και αναρωτιόμουν , πως ενας τοσο ριζοσπαστικος τιτλος κατεληξε εκει που κατεληξε με το angel of darkness και αναγκασε πολλους να μην ξαναασχοληθουν μαζι του.

    Η σειρα τελικα παγιδευτηκε απο τα την ιδια της την επιτυχια κρατώντας ανεπαφη την αρχικη συνταγη..ενω το ειδος εξελισσόταν η σειρα λογω των καλων πωλησεων ειχε μεινει χρονια πισω και δεν ειχε προθεση να ξεκολλησει..και τελικα αυτο ειναι ενα τιμημα που το πληρωνουν γεμικοτερα επιτυχημενα franchise κατι το οποιο το εχουμε ξανασυζητησει σε διαφορα topics.

    Τεσπα δεν ξερω αν μπορω να κρινω αντικειμενικα το legend μιας και τα tomb raider ηταν ισως η αγαπημενη μου σειρα επι playstation εποχης και ηταν τα παιχνιδια (ειδικα τα πρωτα 2) που μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση συνολικα...ισως η ολη απογοητευση της μετέπειτα πορειας με εκανε να θεωρησω το legend εξαιρετικο και ουσιαστικα μια πραγματικη.. όαση ...

    Ποια ειναι η γωμη σας για την σειρα και τι περιμενετε απο το tomb raider underground που ειναι το πρωτο tomb raider που βασιζεται αποκλειστικα στις κονσολες νεας γενιας?

  • #2
    Ουσιαστικά έχω παίξει μόνο το Legend το οποίο είχα νοικιάσει πριν κάνα εξάμηνο. Δεν το τελείωσα αλλά έφτασα κοντά στο τέλος οπότε μπορώ να έχω μία αρκετά καλή άποψη. Προσωπικά μου άφησε καλή εντύπωση. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά σίγουρα η ενασχόληση μαζί του ήταν ευχάριστη. Πιθανώς κάποια στιγμή να το αγοράσω κιόλας το παιχνίδι μαζί με τo remake του 1 :icon_twisted: .
    Πάντως νομίζω ότι γενικά στην σειρά έκανε κακό ότι το Lara Croft σαν εμπορικό προϊόν επικράτησε του Tomb Raider...

    Comment


    • #3
      Πάντως νομίζω ότι γενικά στην σειρά έκανε κακό ότι το Lara Croft σαν εμπορικό προϊόν επικράτησε του Tomb Raider...[/b]
      Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...Ειχα δει πριν μερικα χρονια αυτην την συνεντευξη που ειχαν δωσει τα μελη της ελληνικης αντιπροσωπιας στην εκπομπη του Polis που λεγαν πως ''στοχος ειναι σιγα σιγα να απομακρυνθουμε απο το tomb raider και να επικεντρωθουμε στο lara croft''...τραβαγα τα μαλια μου...

      Comment


      • #4
        Το Legend ηταν καλο παιχνιδι και οπως λες και εσυ ισως μετα το AOD να σου φανηκε σαν οαση.
        Πριν απο λιγο καιρο τερματησα το ΤR1 στο psp και εχω ξεκινησει το TR Ann παλι στο psp κυριως για να δω διαφορες και να διαπιστωσω αν αυτη η σειρα μπορει να δωσει ''κατι'' μετα απο την ανανεωση της(απο το Legend).
        Γνωμη μου ειναι οτι στο μελλον δυσκολα καποιο Tοmb raider θα πλησιασει την ποιοτητα(για την εποχη) του πρωτου.
        Παντως το σιγουρο ειναι οτι την εσωσαν την σειρα με το Legend.

        Comment


        • #5
          Η σειρά των Tomb Raider είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.Ειδικά το 1 και το 2 μου έκαναν μεγάλη εντύπωση.Ομολογώ ότι το AOD λίγο με ξενέρωσε..Παίζοντας όμως τα 2 τελευταία που βγήκαν ( Legend και Anniversary που ουσιαστικά είναι remake του 1), μπορώ να πω ότι όλη η φάση απέκτησε ενδιαφέρον ξανά και ευελπιστώ ότι τα επόμενα Tomb Raider θα είναι ακόμα καλύτερα B)

          Comment


          • #6
            Ta T.R. mazi me ta Resident Evil gia mena einai ta kalitera games pou vgikan pote

            To 1 mou eihe kanei apisteuti entiposi kai me eihe porosei kai kathilosei gia poli kairo! o termatismos me halase ligo alla ok....
            To 2 mou arese episis para poli alla den eihe auto to "kati" pou eihe to 1.Entoutois me eihe kathilosei para poli eidika ekei sto vithismeno ploio kai se orismenes pistes tis venetias! Thetiko episis itan to save horis periorismous!
            To 3 eihe gia ta dedomena ekeinis tis epohis apisteuta grafika veltiomeno gameplay kai apostoles pou den itheles na sikotheis an den tis teleiones.
            To 4 an kai poli veltiomeno mou eihe spasei pragmatika ta neura kai eiha riksei apisteuta kantilia!.Eipame gia oraious grifous kai puzzles alla ekei to eihane paraksilosei! arnitiko episis to gegonos oti pigaines "mpros-piso" se orismenes pistes gia na teleioseis tin apostoli
            To 5 ok eihe endiaferouses apostoles alla shetika eukoles kai den eihe kamia shetiki veltiosi..Itan perissotero gia sillektes.(o kosmos ipopteuotan auto to game san tribute stin lara afou theoritika eihe skotothei kai tha teleione i seira)....


            To AOD itan to 1o TR neas genias.Apisteuta grafika eksoho gameplay oraia ipothesi (diavasa sto site oti apotelei to 1o meros mias trilogias).Itan poli eukolo alla to EUHARISTITHIKA!!
            To Legend oti kai na po einai ligo....To pio oraio paihnidi tis seiras gia mena (meta to 1).Se orismena simeia nomiza oti evlepa tainia kai ohi videogame... I lara itan toso alithini pou se tromaze :icon_twisted:

            To Remake den to eho paiksei alla tha to paikso sigoura hehehehehe :icon_twisted:
            den eho episis paiksei to TR pou eihe vgei gia game boy



            Paidia kati TR special edition (e.g. Golden Mask) pou ehoun extra pistes aksizoun?

            Comment


            • #7
              Koιτάξτε μια ενδιαφέρουσα εικόνα, η οπτική εξέλιξη της Lara μέσα από τους τίτλους Tomb Raider:

              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #8
                to tomb raider legend itan arketa kalo alla den mou polithimize tomb raider game ke itan para ma para poli mikro na skeftis oti eho ola ta achievements tou gia ta time trials mou pire sinolika mono 2.3 ores mono evgales ena stage se 15 20 lepta ke ihe mono 9 .apo tin alli plevra omos to anniverasry ine fovero axio remake

                Comment


                • #9
                  εχω παιξει απ'το 2 μεχρι και το AOD και ποτε δεν με ενθουσιαζε και τοσο αυτη η σειρα σαν παιχνιδι, ενταξει ισως εχει αξιολογο σεναριο, σχεδιασμο και πιστες με ατμοσφαιρα αλλα δεν καταλαβα τι παραπανω απο αυτα για να γινεται τετοιος ντορος οπως ειχε γινει καποια περιοδο στις αρχες παλιοτερα. μαλλον φταιει η ιδια η Λαρα κι οχι το παιχνιδι, λολ .

                  Comment


                  • #10
                    e ohi ok. ta tomb raider opos eipa prin gia mena apoteloun opos kai ta resident evil paihnidia stathmoi stin istoria ton videogames. o ntoros pou dimiourgountan giro apo kathe neo t.r. ofeiletai se pollous paragontes: px i lara itan apo tous protous ginaikeious haraktires sta videogames (an ohi i proti se protagonistiko rolo),itan apo ta prota paihnidia se 3d enviroments pou den itan sto stil shoot em up i beat em up alla eihe mia aksioprepi isorropia anamesa se shooting kai lisimo grifon ( vevaia ok oi grifoi espagan polla neura se polles periptoseis.o kosmos kollouse pisteuo giati pragmatika eniothe ti noimosini tou na dokimazetai apo pragmata stin ousia apla alla arketa diskola) , tin eutihia sto kathe teleioma mias pistas.

                    episis rolo epaiksan orismenes skines kleidia:px thimamai sto t.r.1 mou eihe proksenisei tromeri entiposi ekei pou prohorousa halaros kai se mia fasi petahtike o T-Rex :blink: --->skini highlight sta videogames.
                    Kai vevaia simantikos rolos einai i idia i lara pou den einai kamia kserakiani antipathitiki arhaiologos alla mia kouk-lara ;)

                    alloi logoi einai oi tainies me tin angelina jolie pou othise arketous na psaksoun olokliri ti seira gia diaforous logous alla kai i sinehi veltiosi ton grafikwn tou gameplay kai allwm pou den mporo na skefto logw tis prohwrimenis oras

                    Comment


                    • #11
                      Εγω τα μονα Tomb Raider με τα οποια ειχα ερθει σε επαφη ηταν τα 1 & 2 επι των ημερων τους.Οταν βγηκε το Legend το ανταλλαξα με το DOA4 μου (το οποιο αργοτερα ανταλλαξα με την απλη pal εκδοση του Enchanted Arms μου...ενοχη ιστορια )και ασχοληθηκα αρκετα μαζι του,σε σημειο που ξεκληδωσα καθε υπαρχων achievment.Το θεωρω πολυ καλο τιτλο,τοσο που σιγουρα καποια στιγμη θα επενδυσω και στο Anniversary και με χαροποιησε ιδιαιτερα το γεγονος πως η σειρα καταφερε να ξεκολλησει απο την μετριοτητα και να προσφερει ξανα κατι φρεσκο και ψυχαγωγικο.
                      <div align="center">

                      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                      Comment

                      Working...
                      X