Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παίζει να το βλέπω μία φορά τον χρόνο από τότε που βγήκε πραγματικά. Μικρή λεπτομέρεια που παρατήρησα ύστερα από αρκετές προβολές. Στο 05:53 καίγονται τα ρούχα του Ryu και συνεχίζει με την εναλλακτική, σκισμένη στολή. Και μάλιστα χωρίς να αλλάζει ο χρόνος του γύρου, μιλάμε για τρελή προσοχή στην λεπτομέρεια

    Δες και εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη, σε χαμηλότερη ποιότητα αλλά με αντιδράσεις του κοινού

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Κάτι που μπορεί να μας ξεφεύγει σαν gamers είναι η -πολλές φορές- επίπονη διαδικασία όχι μόνο να φτιάξεις το game αλλά και να περάσει από τα τεστ ελέγχων των "μεγάλων", δηλ. των εταιρειών των κονσολών.

      Κάποτε ήταν και η SEGA μεγάλη και είχε αυστηρή διαδικασία ελέγχων με το report αποτυχίας πολλές φορές φορές να μην εξηγούσε ακριβώς το λόγο γιατί το παιχνίδι δεν πέρασε!

      O ιδρυτής της Traveller's Tales ήξερε κι άλλο μονοπάτι και όταν δεν έβρισκε άκρη με τις απορρίψεις, ξεγελούσε τους testers κάνοντας τα bugs/crashes να φαίνονται σαν easter eggs! Τουτέστιν όταν το game κόλλαγε, έκανε "soft reset" πηγαίνοντας σε π.χ. σε ένα "κρυφό" μενού επιλογής πίστας!

      Αυτός ο προγραμματισμός είχε σαν παρενέργεια στο χτύπημα της κασέτας στο Sonic 3D το παιχνίδι να σε βγάζει στο κρυφό μενού επιλογής πίστας!



      Όλο το άρθρο: http://www.eurogamer.net/articles/20...cation-process
      Last edited by Ryu_gr; 09-10-2017, 12:15 PM.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Originally posted by Phantom Duck View Post

        Δες και εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη, σε χαμηλότερη ποιότητα αλλά με αντιδράσεις του κοινού
        Αυτό δε το ξεπερνάει τίποτα

        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Κάποτε ήταν και η SEGA μεγάλη και είχε αυστηρή διαδικασία ελέγχων με το report αποτυχίας πολλές φορές φορές να μην εξηγούσε ακριβώς το λόγο γιατί το παιχνίδι δεν πέρασε!
          Αυτό είναι πραγματικά αστείο δεδομένης της ιστορίας της Sega.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Μουσείο Pinball στο κέντρο της Αθήνας! Φαίνεται αρκετά οργανωμένο.

            Κι όμως υπάρχει μουσείο που φιλοξενεί παλιά, σπάνια, μοναδικά και θεματικά φλιπεράκια και βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Το «Καλοκαίρι Μαζί στις 7» το επισκέφτηκε.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Λίγο άσχετο αλλά εσχάτως παρατήρησα ότι αδυνατώ πλέον να παίξω τον οποιονδήποτε τίτλο (πλην του 1ου MGS) της PSX & post era που κινείσαι με το D-pad.Έτυχε να μου δανείσει ένας φίλος το PS2 και ενω έκανα ένα playthrough στα Silent Hills αλλά και στο Resi 4, μετα μεγάλης μου λύπης όταν καταπιάστηκα με το λατρεμένο μου κάποτε Onimusha απλά δεν τα κατάφερα. Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου δυστυχώς όπου κάποιοι τίτλοι είναι πλέον Unplayable για μένα.Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους απο εδώ, αλλά για μένα είναι μια πραγματικότητα. Πιθανότατα έχει να κάνει και με την συνήθεια, αλλά νομίζω ότι η τεχνολογική εξέλιξη δεν είναι μονομερής αλλά αμφίδρομη διαδικασία και όσο να'ναι έχει και τις αντίστοιχες επιπτώσεις στο υποκείμενο (gamer).

              Comment


              • mpa oxi, pote den tha ksesynithisw to D-Pad, gia mena einai akomh o primary tropos elegxou sta video games.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Θα το συνηθίσουμε πάλι με το playstation classic

                  Comment


                  • Σε παιχνίδια που έχει να κάνει με 3D κίνηση, ναι, ισχύει. Αλλά για 2D platforms και fightings που χρησιμοποιώ, ο σταυρός είναι απαραίτητος. Παίζει και για άλλα είδη, που δεν μου έρχονται τώρα επειδή δεν τα πολυπαίζω.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Ηθελα να ανοιξω ενα αντιστοιχο θεμα αλλα διαβαζοντας το OP του Sinclair καταλαβα οτι εδω ειναι το σωστο μερος για να γραψω τα οσα θελω. Οπως ανεφερα και στο προσφατες αγορες, αγορασα απο το steam αρκετα retro παιχνιδια και θα ηθελα να αρχισω σιγα σιγα να γραφω τις εντυπωσεις μου για οτι αποφασισω να ασχοληθω. Θα ξεκινησω ωστοσο με ορισμενους τιτλους που ειχα να καθονται στο psn. Περασα προσφατα ολο το psone library στο vita και η αρχη θα γινει με replay του silent hill. H αληθεια ειναι οτι το δοκιμασα λιγο και στο ps3 αλλα το παιχνιδι εχει επιπλεον ενα grain filter (το οποιο δεν ηταν τοσο ορατο στις sd) που οταν το απλωνεις σε hd τηλεοραση ειναι πολυ ασχημο. Στο vita απο την αλλη το παιχνιδι ειναι πανεμορφο, ακομα και σε wide screen (ειναι λες και αυτη ειναι η φυσικη του αναλογια και η ολη μετατροπη + τα χρωματα απο την oled κλπ ειναι ολα αψογα). Εκανα και custom επιλογες στα controls και ειμαι ετοιμος να ξεκινησω, ειναι ενα playthrough που ηθελα εδω και παρα πολυ καιρο να κανω μιας και το παιχνιδι εχω να το παιξω τουλαχιστον 15 χρονια. Ξεκιναμε με Silent Hill λοιπον και περισσοτερα εν καιρω!!

                      Comment


                      • Originally posted by nooto View Post
                        Οπως ανεφερα και στο προσφατες αγορες, αγορασα απο το steam αρκετα retro παιχνιδια
                        Αρχισες να παίζει και σε pc
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment





                        • Το βαζω εδω μιας και ειναι τα 20 γενεθλια του τιτλου. Το τελειωσα ξανα και παραμενει μια απο τις δυνατοτερες εμπειριες που εχω ζησει ως gamer. Ελπιζω να βρω χρονο συντομα να γραψω αναλυτικα τις εντυπωσεις μου.


                          Αρχισες να παίζει και σε pc

                          Πηρα προσφατα καινουργιο laptop και εκανα παρα πολλες αγορες καποιων καπως πιο παλιων παιχνιδιων (παιχνιδιων που να μπορω να τα παιξω optimally σε αυτο το hardware), οποτε ναι .

                          Comment


                          • Πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ με την ιστορία του Xband, της πρώτης online multiplayer υπηρεσίας για κονσόλες που λειτουργούσε στις ΗΠΑ.

                            Έδινε δυνατότητα online multiplayer σε προϋπάρχοντα games, υποστήριζε email, chat, νέα, leaderboards, avatars και πάνω απ'όλα δούλευε!



                            The idea that you could take a cartridge that had been released years ago, plug it in and play over the network with somebody else, when the original developer of that game had never even though about network play, was mind-blowing
                            Σήμερα στα PC online multi σε παλιά arcade games μπορεί να γίνει με το Supercade ή το GGPO αλλά τότε μιλάμε για το 1994 και για κονσόλες!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Λίγο εκτός τόπου και χρόνου, καθώς είναι μάλλον retro inspired τίτλοι αλλά έχοντας παίξει τα Oniken και Odallus δίνω thumbs up έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Το Βlazing Chrome δεν έχω αξιωθεί ακόμη να το παίξω...




                              Για τους physical lovers, φοβερή έκδοση των Oniken/ Odallus από eastasiasoft για το switch( γενικά απείρως ανώτερες εκδόσεις από την πανάκριβη LRG)
                              To Oniken φέρνει πολύ σε Ninja Gaiden/ Blue Shadow και μου άρεσε πάρα πολύ όσο έχω παίξει στο Switch. Το Odallus είναι το Simon's Quest, αν το είχαν αναπτύξει χρόνια αργότερα. Πολύ ωραία σκοτεινή ατμόσφαιρα, ωραίο level design. Γενικά ομορφιές και τα δύο. Προφανώς στο Switch portable και σε τιμή προσφοράς( αλλά και full price δεν είναι τόσο ακριβά) αξίζουν με τα χίλια.

                              Από retro gaming να αναφέρω πως ψιλοπαλεύω το Metal Slug 3 αλλά όσο πανέμορφο είναι ρε γμτ, τόσο δύσκολο είναι... Σε σημεία μου φαίνεται τελείως απάλευτο και άνευ λογικής, ειδικά σε σχέση με το αγαπημένο μου Metal Slug X( εδώ το 1cc και ακόμη και το no death το πετυχαίνεις με practice, στο 3 φαντάζει άθλος) Ωστόσο, τι να λέμε, αγέραστος τίτλος... Η πίστα με τα jetpacks σε διπλό είναι όργιο.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Το Oniken μπήκε στη wishlist με συνοπτικές διαδικασίες, ευχαριστώ για το εύρημα. Παρεμπιπτόντως, έχεις παίξει το Messenger; Από τα κορυφαία του είδους που βγήκαν πρόσφατα. Αν ναι, πώς κατατάσσεις το Oniken σε σύγκριση;

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X