Announcement

Collapse
No announcement yet.

[σειρά] The Walking Dead

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [σειρά] The Walking Dead

    Πριν λίγο είδα και το δεύτερο επεισόδιο του The Walking Dead, 45λεπτο μετά από την μια ώρα που ήταν το πρώτο. Συνολικά θα βγουν 6 επεισόδια. Όσον αφορά τη σειρά τώρα, ζόμπι, headshots και λίγα λόγια:



    To The Walking Dead είναι η νέα σειρά του καναλιού AMC, η οποία είναι βασισμένη στην ομότιτλη σειρά comics του Robert Kirkman της Image Comics και έκανε πρεμιέρα στις 31 Οκτωβρίου. Η ιστορία του The Walking Dead αφορά την ζωή κάποιων επιζώντων μετά από μία "zombie apocalypse", τις μεταξύ τους σχέσεις και τις κάθε είδους προκλήσεις που αντιμετωπίζουν σε αυτή την νέα τάξη πραγμάτων. Συγκεκριμένα, θα παρακολουθήσουμε μία ομάδα ανθρώπων, με επικεφαλή τον αστυνομικό Rick Grimes, στην προσπάθειά τους να βρουν ένα ασφαλές μέρος να μείνουν.



    Μαζί με τον Kirkman, για την μεταφορά της σειράς στην τηλεόραση ένωσαν τις δυνάμεις τους οι Frank Darabont (The Shawshank Redemption, The Green Mile), ως σεναριογράφος, σκηνοθέτης και παραγωγός, και ο Gale Anne Hurd (The Terminator, Aliens, Armageddon, The Incredible Hulk), και αυτός ως παραγωγός. Άλλα ονόματα που υπάρχουν στην παραγωγή της σειράς είναι αυτά των David Alpert της Circle of Confusion, του Charles “Chic” Eglee (Dexter, The Shield, Dark Angel) και του Jack LoGiudice (Sons of Anarchy, Resurrection Blvd).

    Aπό cast χαρακτήρων, στον πρωταγωνιστικό ρόλο είναι ο Andrew Lincoln (Love Actually, Teachers, Strike Back) ενώ δίπλα του βρίσκεται ο Jon Bernthal (The Pacific, The Ghost Writer) όπου θα υποδυθεί τον Shane, συνάδελφο του Rick. Στο υπόλοιπο cast, μεταξύ άλλων, θα δούμε την Laurie Holden (The Shield), η οποία υποδύεται την Andrea, μέλος της ομάδας των επιζώντων, τον Steven Yeun στον ρόλο του Glenn, καθώς και την Sarah Wayne Callies (Prison Break), στον ρόλο της Lori, συζύγου του Rick.


    Προσωπικά καραγούσταρα με τα δύο πρώτα επεισόδια. Μούρη η πρωταγωνιστής, πολύ καλοί οι χαρακτήρες που συναντά, ζόμπι να φάνε και οι κότες και φουλ headshots. Όσοι γουστάρετε post-apocalyptic σκηνικά και ζόμπι, βουρ στο πατσά!
    sigpic

  • #2
    έχω κατεβάσει το πρώτο επεισόδιο αλλά δεν το είδα ακόμα.Βάζω να κατεβάσω και το δεύτερο να τα δω αύριο και θα γράψω εντυπώσεις.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Ωραίο φαίνεται αν και γεμάτο κλισέ για παραγωγή του είδους
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Για τηλεοπτική σειρά έχει πάρα πολύ καλή σκηνοθεσία και φωτογραφία που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μια κινηματογραφική ταινία. Τα κλισέ υπάρχουν, αν και πλέον οτιδήποτε σχεδόν που χρησιμοποιεί την θεματολογία των ζόμπι περιέχει και τα σχετικά κλισέ. Το θέμα είμαι πως δεν μένει μόνο σε αυτά τα κλισέ.

        Προσωπικά μου θύμισε πάρα πολύ το 28 days after, ιδιαίτερα το πρώτο επεισόδιο που μερικές σκηνές είναι σχεδόν αντιγραφή θα μπορούσα να πω. Κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό όμως. Κρίμα που οι ταινίες Resident Evil προτίμησαν να δείχνουν την Γιογιοβιτς να ξεβρακώνεται κυρίως παρά να παρουσιάσουν κάτι τέτοιο όπως το The walkng dead. Το συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα!
        Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
        ---------------------
        animEΛ_ΛΑΣ

        Comment


        • #5
          Μόλις είδα τα 3 πρώτα επεισόδια σερί.Εντάξει τι να πω που δεν είπαν οι προηγούμενοι;Post apocalyptic σκηνικά,gore σκηνές,headshots,πολύ καλή σκηνοθεσία και φωτογραφία,άψογη μουσική κι ένα καστ που σου χαράσεται με τη μία στο μυαλό ειδικά ο πρωταγωνιστής γίνεται συμπαθής από τα πρώτα λεπτά.Σπεύσατε μάγκες.Πολύ καλό.


          DD δεν ξέρω που το είδες ότι η πρώτη σεζόν θα είναι μόνο 6 επεισόδια,όμως απ'ότι είδα σε wiki θα υπάρξει δεύτερος κύκλος 13 επεισοδίων.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Δεν θυμάμαι Altair κάπου το διάβασα ότι θα είναι 6 επεισόδια ο πρώτος κύκλος. Το τρίτο καλούτσικο ήταν, λογικά το τέταρτο θα είναι μπόμπα αφού γυρνάνε πάλι πίσω.
            sigpic

            Comment


            • #7
              θα το κατεβασω και εγω φαινεται ενδιαφερον ελπιζω να αποφυγουνε τα κλισε

              Comment


              • #8
                Από που το κατεβάσατε; Έχω συνδρομή rapid αλλά τις τελευταίες εβδομάδες δυσκολεύομαι να βρω οτιδήποτε, πιθανόν να παρήκμασε το καημένο και να μεταφέρθηκε αλλού το traffic, αλλά λόγω της ευκολίας που μου προσέφερε δεν έχω ψαχτεί με torrents κλπ. οπότε όποιο σχετικό tip είναι καλοδεχούμενο.

                Comment


                • #9
                  Από torrents. Εύκολο είναι, 8α το μάθεις στο πι και φι

                  1. Κατεβάζεις έναν torrent client π.χ. τούτον εδώ: http://www.bittorrent.com/

                  Εγκατάσταση και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα από ρυθμίσεις.

                  2. Πας μετά http://thepiratebay.org/torrent/5925....HDTV.XviD-FQM.[VTV].avi και κατεβάζεις το torrent. Αυτό που ουσιαστικά προσέχεις στο torrent είναι πόσοι χρήστες το μοιράζονται. Όσοι περισσότεροι, τόσο πιο γρήγορα θα κατέβει. Π.χ. το πρώτο επεισόδιο του walking dead έχει 3368 seeders (διαμοιραστές) και 432 leechers (που το κατεβάζουν). Ε και 10-15 seeders να είναι ενεργοί κατεβαίνει μπαμ το αρχείο με μια σεβαστή ταχύτητα.

                  3. Αφού κατέβει το επεισόδιο, αμα είσαι νοικοκύρης και έχεις φτιάξει φακελάκια για κάθε τι στο PC και θες να το μεταφέρεις από τον Download φάκελο που δημιουργεί ως default τοποθεσία το bitttorent (ή όποιον άλλο του έχεις ορίσει εσύ κατα την εγκατάσταση) πας στον client, κάνεις δεξί κλικ στο torrent και του λες remove απ'τη λίστα, οπότε σταματάς ταυτόχρονα να είσαι και seeder του αρχείου.

                  4. Τώρα αν θέλεις και υπότιτλους, κάνε μια εγγραφή στο xsubs.tv και είσαι οκ.

                  Το μόνο θέμα που μπορεί να σου προκύψει είναι το άνοιγμα κάποιων ports στο router σου. Aν κάνεις όλα τα παραπάνω και κινείται κανονικά το αρχείο δεν χρειάζεται, αν όχι τότε θέλει να του ανοίξεις port.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Σαν σειρα δεν ξερω τι λεει αλλα το κομικ ειναι πολυ καλο.
                    Θα ριξω ενα βλεφαρο και στην σειρα καποια στιγμη σιγουρα.



                    Originally posted by Imrahil View Post
                    Από που το κατεβάσατε; Έχω συνδρομή rapid αλλά τις τελευταίες εβδομάδες δυσκολεύομαι να βρω οτιδήποτε, πιθανόν να παρήκμασε το καημένο και να μεταφέρθηκε αλλού το traffic, αλλά λόγω της ευκολίας που μου προσέφερε δεν έχω ψαχτεί με torrents κλπ. οπότε όποιο σχετικό tip είναι καλοδεχούμενο.
                    Για direct download υπαρχει το katz.cd

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by deus_d0pe View Post
                      Δεν θυμάμαι Altair κάπου το διάβασα ότι θα είναι 6 επεισόδια ο πρώτος κύκλος. Το τρίτο καλούτσικο ήταν, λογικά το τέταρτο θα είναι μπόμπα αφού γυρνάνε πάλι πίσω.
                      Tελικά,όντως 6 θα είναι ο πρώτος κύκλος.
                      Το 3 μου άρεσε πολύ γιατί:

                      Ακολουθούν major spoilers για τα γεγονότα των 3 πρώτων επεισοδίων οπότε όποιος ενδιαφέρεται να δει τη σειρά,μην πατήσει κλικ πάνω στο spoiler.

                       

                      α) Θεωρώ ότι έπρεπε να επέλθει ένα είδος ανακούφισης από την συνεχή ένταση των 2 πρώτων επεισοδίων,ώστε να συνεχίσει μπομπάτα στα επόμενα 3.

                      β) Η σκηνή που ο Ρικ συναντά τους δικούς του με συγκινησε.

                      γ) Είδαμε κάποια πράγματα για το background των χαρακτήρων και τις μεταξύ τους σχέσεις.

                      δ) Ήταν το μοναδικό επεισόδιο που τελείωσε με cliffhanger.Οκ ο Μερλ έκοψε το χέρι του και έφυγε,αλλά που είναι;Όχι τα 2 πρώτα δεν τελείωσαν με cliffhanger,αν σκεφτείς ότι στο 1 είχε παγιδευτεί μέσα στο τανκ και του μιλούσε ο μικρός από τον ασύρματο,οπότε ήξερες πως δε θα είναι σχετικά δύσκολο να σωθε, ενώ στο 2ο είχαν φύγει από την πόλη,οπότε τι να τους συμβεί μέσα στα αυτοκίνητα;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, είστε πολύ ευγενικά παιδιά και θα πάτε μπροστά. Επίσης, μ'αρέσει το tag ααααργκκ.

                        Comment


                        • #13
                          Bγήκε το 4ο, βουρ στο θείο!!
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Καλά που το είπες.Πάω να το κατεβάσω.Κι έλεγα να κοιμηθώ νωρίς σήμερα.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Πολύ AAAΡΡΓΚΚΚ επεισόδιο με ανεπάντεχη εξέλιξη
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X