Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Witcher 3: Wild Hunt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ θα το αγοράσω day1 στο play4 και καθάρισα. Πολύ βαρβάτες απαιτήσεις πάντως, αν δεν έχει κάποιος πολύ σύγχρονο πισι θέλει άνετα αναβάθμιση.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • χθες κυκλοφόρησε νέο βίντεο

      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Το ξεκίνησα για τρίτη και μάλλον φαρμακερή φορά και το έχω προχωρήσει πολύ περισσότερο. Αυτή τη φορά αποφάσισα μετά από ανάγνωση διαφόρων σχολίων και ενός άρθρου στο polygon να το ξεκινήσω στο Death March και ό,τι ήθελε προκύψει. Μέχρι στιγμής εχω χάσει τρεις φορές, η πρώτη στην εισαγωγική μάχη xD Από εκεί και πέρα αυτές τις πρώτες 4 ώρες, περνάνω πολύ καλά. Έκανα ένα contract και κάποιες side missions στην πρώτη περιοχή/ χωριουδάκι. Παρά τις όποιες ανησυχίες μου ήταν αρκετά καλές σεναριακά, με ενδιαφέροντα outcomes ανάλογα με τις επιλογές. H πιο καλή ήταν αυτή με το Noonwraith, ένιωσα λες και ήμουν μέσα σε κάποιο από τα βιβλία του Sapkowski.

          Εκεί που έψαχνα να βρω τρόπο να ετοιμαστώ για το Wraith- κοινώς έψαχνα να βρω υλικά για να φτιάξω το Specter Oil- έπεσα πάνω σε μια αρκούδα στην οποία έκανα απειροελάχιστο damage. Τελικά με μπόλικο evade και Quen έπεσε η άτιμη και το καταχάρηκα. Γενικά το battle system μέχρι στιγμής είναι πολύ ρευστό σαν αίσθηση σε σχέση με το δεύτερο Witcher και σε αυτό πιστεύω βοηθάει σε μεγάλο βαθμό και το quickstep/ evade που πρόσθεσαν. Στη συνέχεια πήγα προς το Moonwraith- δεν θέλω να κάνω spoil πως εκτυλίσσεται η αποστολή αλλά είναι τελείως εναρμονισμένη με το πνεύμα των βιβλίων και τον χαρακτήρα του Geralt- και αφού προετοιμάστηκα έπεσα στη μάχη όπου μετά από λίγη ώρα βγήκα νικητής. Η ικανοποίηση που ένιωθα ήταν ανάλογη με αυτή σε Souls τίτλους, αφού έβγαζα αλώβητος ένα boss fight.

          Όμορφα μέχρι στιγμής ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Αναμενόμενα βέβαια, καθώς μιλάμε για τεράστιο τίτλο- συνυπολογίζοντας και τα δύο expansions- βλέπω να το τελειώνω σε κανά 6μηνο
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Τερμάτισα αυτό το έπος και τα λόγια είναι περιττά... Ή μάλλον δεν είναι, ας μην υπερβάλλουμε, δεν επαναπροσδιορίζει και το είδος XD . In fact, τα κάνει όλα by the book, αλλά τα κάνει όλα ΑΡΙΣΤΑ by the book .

            Συνεχίζοντας τις αντιφάσεις, έχω να δηλώσω ότι κατάφερα να δω τους τίτλους τέλους μετά από ενάμιση χρόνο αφότου το ξεκίνησα για πρώτη φορά. Αυτό είναι και καλό και κακό, μιας και είχα την ευκαιρία να δω όλα τα μεταβατικά στάδια από τα οποία πέρασε η υποστήριξη του τίτλου. Μπορώ πλέον να πω ότι η τελική του έκδοση είναι αισθητά ανώτερη της αρχικής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το παιχνίδι είχε κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα όταν κυκλοφόρησε. Πιο συγκεκριμένα, πιστεύω ότι η CD Projekt πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για όλους τους σύγχρονους ΑΑΑ developers, μιας κι έφτιαξε ένα παιχνίδι γίγαντα, με τεράστιο κόσμο, άπειρο (ΑΠΕΙΡΟ) περιεχόμενο, αρκετά περίπλοκα dialogue trees κι όλα αυτά χωρίς κανένα ουσιαστικό bug στο release. Με το πέρασμα του χρόνου αυτό που άλλαξαν, κατά κύριο λόγο, ήταν η επίλυση κάποιων ασήμαντων bugs (κανένα game breaking) και το ρετουσάρισμα του interface (που ομολογουμένως το έκαναν αισθητά καλύτερα). Τεχνικό επίτευγμα από τα λίγα λοιπόν, δεδομένου ότι μιλάμε για έναν πολύ όμορφο τίτλο, με γιγάντιο κόσμο και εκπληκτική δομή.

            Δυσκολεύτηκα αρκετά να μπω στο κλίμα του, μιας κι έχω παίξει ελάχιστα open world. Οι αποστολές χωρίζονται σε τέσσερις κατηγορίες: main quests, side quests, monster contracts, treasure hunting. Ταυτόχρονα, υπάρχουν πολλά points of interest στο χάρτη (στη μορφή ερωτηματικών) που είναι τελείως συμπληρωματικό περιεχόμενο και προσωπικά δε βρίσκω ιδιαίτερο νόημα στο να τα κυνηγήσει κάποιος. Κάποια από αυτά σχετίζονται με κάποιες από τις αποστολές, αλλά θα τα βρεις έτσι κι αλλιώς καθώς προσπαθείς να τις ολοκληρώσεις κι αυτή ήταν κατά κύριο λόγο η τακτική που ακολούθησα εγώ. Βασικά αυτά τα ερωτηματικά ήταν ο λόγος που παράτησα το παιχνίδι την πρώτη φορά, μιας και τα βρήκα τελείως βαρετά σα διαδικασία και με έκαναν put off από το όλο immersion και τη συνοχή του σεναρίου. Όταν αποφάσισα όμως να επικεντρωθώ στα main και side quests (που είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με τα προηγούμενα Witchers, δηλαδή τα δε συμπληρώνουν τα μεν), κόλλησα για τα καλά και πέρασα φίνα.

            Τώρα στα του ίδιου του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στον κόσμο αυτού... Ένα πράγμα με χάλασε στο Witcher 2: το ότι δε δένεσαι με τις περιοχές από τις οποίες περνάς. Όπως είχα πει πριν 3 χρόνια στο ομώνυμο thread, το Witcher 2 σε περνάει από 3/4 περιοχές και η συνολική του διάρκεια είναι μόλις 35 ώρες για full completion, το οποίο σημαίνει ότι δεν αφιερώνεις χρόνο στο να μάθεις τι συμβαίνει σε αυτά τα μέρη, πώς σκέφτεται ο κόσμος, τι προκαταλήψεις επικρατούν, πώς ζει ο κόσμος, κοινώς ποια είναι η κουλτούρα πάνω στην οποία πατάει το παιχνίδι. Το Witcher 1 το έκανε αυτό σε καλό βαθμό, αλλά το Witcher 3 το πάει σε άλλο επίπεδο. Ο κόσμος και το open world είναι βασικό κομμάτι του παιχνιδιού και μιας και μιλάμε για παιχνίδι 80+ ωρών (τόσο μου πήρε εμένα να το τερματίσω, κάνοντας τα πάντα πέραν των gwent quests), αφιερώνεις ΠΟΛΥ χρόνο στο να μιλάς με κόσμο, να βιώνεις την ένταση μεταξύ των κατακτητών και των κατεκτημένων, να γνωρίζεις τις προκαταλήψεις και τις δεισιδαιμονίες της κάθε περιοχής, να σκοτώνεις τέρατα και να μαθαίνεις τις αιτίες που οδήγησαν στην εμφάνιση αυτών (που συνήθως σχετίζονται με τον ίδιο τον κόσμο του παιχνιδιού). Καταλαβαίνετε που θέλω να το πάω, ας μη μακρυγορώ: ο κόσμος είναι καταπληκτικός.

            Τα ίδια ισχύουν και με τους χαρακτήρες. Η γραφή του παιχνιδιού δίνει μεγάλη βαρύτητα όχι μόνο στο τι θέλουν να πετύχουν οι χαρακτήρες, αλλά και ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι, από που έρχονται, ποια είναι τα κίνητρά τους και ποιες είναι οι αδυναμίες τους. Δεν είναι ένα στεγνό, βαρετό, δισδιάστατο RPG που όλα τα ορίζεις εσύ εξ αρχής, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό υπόβαθρο που να καθοδηγεί τα κίνητρα: ο Geralt (όπως και όλοι οι άλλοι) έχουν μία ξεκάθαρη agenda την οποία τη γνωρίζεις (μέσω εισαγωγών, διαλόγων κτλ) και οι επιλογές που σου δίνονται συνάδουν με τις πιθανές κινήσεις που μπορεί να έκαναν. Η συνοχή μεταξύ lore, κόσμου, NPCs, main characters, villains, κτλ είναι το σημαντικότερο στοιχείο αυτών των τίτλων κι εν τέλει είναι αυτό που με έκανε να ασχοληθώ και να λατρέψω τη σειρά.

            Φυσικά μιλάμε για τρελό value for money. ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τίτλος με replay value και 2 expansions που προσθέτουν 50% παραπάνω περιεχόμενο.

            gg CD Projekt, δεν μπορώ να κρύψω τη στεναχώρια μου που μία θρυλική σειρά (ίσως η καλύτερη τριλογία που έπαιξα ποτέ) έφτασε στο τέλος της.

            Comment


            • Να σου πω εγω δοκιμασα να παιξω το 2 αλλα πολυ γραμμικο στην αρχη εκει που σε εχουν συλλαβει και διηγεισαι τι συνεβη. Και το 3 ετσι γραμμικο ειναι;
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Μπα, καμία σχέση. Το 2 είναι γενικά πολύ γραμμικό παιχνίδι, το 1 είναι έτσι κι έτσι, ενώ το 3 δεν είναι καθόλου θα έλεγα. Προφανώς υπάρχει ένα linearity όσον αφορά στο βασικό σενάριο, αλλά κατά τα άλλα έχεις μεγάλη ελευθερία στο πώς θα παίξεις.

                Comment


                • ΟΚ θενκς ισως το χτυπησω τοτε, στο ινδικο store εχει 7€ με gold.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Παίδες έχω καεί άσχημα με το Witcher 3 GOTY. Έχω παίξει μπόλικες ώρες, έχω κάνει τα περισσότερα quests από την Velen και κάτι λίγα από το Novigrad. Τεράστιο παιχνίδι με μπόλικα πράγματα να κάνεις χωρίς να κουράζουν, απαλλαγμένα από χαζά fetch quests του ποδαριού και με έντονη ατμόσφαιρα. Ευχάριστο βρίσκω και το battle system που είναι αισθητά ανώτερο από το 2 και φυσικά δεν συμφωνώ με τους πολέμιους του παιχνιδιού που λένε ότι είναι broken, βαρετό και άλλα χαζά.:p
                    Έχω του κόσμου τα φράγκα, περίπου 18.000 crowns, είμαι 13 level στο Death March difficulty και ψάχνω σπιθαμή προς σπιθαμή διότι έχω απανεργοποιήσει hud, points of interest και άλλες ευκολίες που χαλάνε το immersion (IMO). Τα υπόλοιπα περί story, gameplay κτλ. τα έχετε πει και γράψει στα προηγούμενα posts. Το μόνο που θα προσθέσω (κάτι που ενισχύει την αξία του τίτλου) είναι ότι ο τίτλος με κάνει να θέλω να γυρίσω από το γραφείο και να κάτσω να λιώσω για ώρες, μια κατάσταση που έχω πολύ καιρό να βιώσω.
                    Όσοι το έχετε παίξει ξέρετε τι παιχνίδαρος είναι (ακόμα και στην entry έκδοση του Xbox One), όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα σπεύστε άμεσα και όσοι το δοκιμάσατε και δεν σας άρεσε τότε πολύ απλά, δεν υπάρχει σωτηρία για εσάς.

                    Comment


                    • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                      Το Witcher 3 θα γαμάει. Όλοι θα το παίξουμε (όχι ο Ramp) και όλοι θα λέμε πόσο γαμάτο ήταν μέχρι να τελειώσει. Τώρα αν είναι λίγο ή πολύ downgrade σε σχέση με τα standards του καθενός, στα τέτοια μου.
                      What the fuck dude???

                       
                      ok δε το επαιξα
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Καλά ναι δίκιο έχεις. Εσένα έπρεπε να σε αφήσω απ'έξω διότι ξέρεις...μόνο Banjo Kazooie.:p

                        Comment


                        • Ποιό Banjo? Σε λίγο βγαίνει το Yooka-Laylee με Shovel Knight, λέμε

                          Comment


                          • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                            διότι έχω απανεργοποιήσει hud, points of interest και άλλες ευκολίες που χαλάνε το immersion (IMO).
                            Aυτο δεν έχει και πολύ νοημα, σου δινουν την επιλογη να παιζεις χωρις τον χάρτη στην πάνω δεξια γωνια αλλά παρολα αυτα το παιχνιδι ειναι έτσι φτιαγμένο ώστε να παιζεις με hud. Επισης χαιρομαι που σου άρεσε, δηλαδη αυτο έλειπε να μη σου άρεσε;), προκειται για τιτλο που ειναι έτη φωτος μπροστά απο καθε αλλο action rpg ειδικά με καθαρά roleplaying ορους, ηδη πολλοι κανουν λογο για προ και μετα Witcher 3 εποχή.

                            εγώ απο την αλλη παω για δεύτερο play through new game + σε κανουργιο pc με τα πάντα τέρμα, και το παιχνιδι διχνει απιστευτο σε 1080p/144hz, εξαιρετικά ρευστη κινηση.

                            αργοτερα θα κανω post με το ντυσιμο που εχω στον Geralt, πάντως γενικά στο πρώτο playtrough οπου περιπου σε 160 ώρες εβγαλα το βασικο παιχνιδι και τα expansions (περιπου 95 ώρες στο βασικο και οι υπολοιπες ώρες στα δυο expansions) έχω φτιάξει αρκετα potions, βομβες κτλ.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Παρόλο που κι εμένα μου άρεσε πολύ το παιχνίδι, δε θεωρώ με την καμία ότι είναι προοδευτικός τίτλος, αντιθέτως θεωρώ ότι δεν έκανε τίποτα καινούριο/ επαναστατικό/ ενδιαφέρον που να μην το ξαναείδαμε σε άλλους τίτλους στο παρελθόν. Το open world βοηθάει για το immersion (εξαρτάται βέβαια και τι gamer είσαι, σε κάποιους δεν αρέσει το open world), αλλά το σημαντικότερο στοιχείο του έιναι η ισορροπία μεταξύ open world, side quests, απόδοση του κλίματος πολέμου κτλ, αλλά από άποψη μηχανισμών, για παράδειγμα, δε λέει και ιδιαίτερα πολλά.

                              Τα SoulsBorne πχ ναι, ήταν επανάσταση στα action RPGs και στο level design και σίγουρα πολύ πιο αξιόλογα action RPGs (μιας και πήγαν το action και τη δομή ενός open world σε άλλο επίπεδο). Το Witcher 3 προσωπικά το βάζω στη λίστα των παιχνιδιών που και να μην το έπαιζα ποτέ, δε θα αισθανόμουν ότι έχασα κάτι από την ιστορία τοου medium. Όλα αυτά δε σημαίνουν φυσικά ότι δεν το γούσταρα (όποιος διάβασε το παραπάνω post μου, καταλαβαίνει ίσως σε τι αναφέρομαι).

                              Πάντως δεύτερο Playthrough ούτε λόγος για μένα, πλέον έχω μπει σε μία φάση που τέτοια παιχνίδια με το ζόρι μπορώ να τα φορτώσω στο πρόγραμμά μου και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει το ότι βγαίνουν όλο και περισσότερα open world. Αισθάνομαι ότι το open world Πλέον είναι ότι ήταν το cover και health regeneration στην προηγούμενη γενιά: ο κάθε τίτλος το έχει και σχεδόν σε κανένα δεν έχουμε καλή υλοποίηση.

                              Εν πάση περιπτώσει, Ren keep us posted και γράψε σε spoiler tags τι επιλογές έκανες σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου για τις αποστολές του Βαρόνου του Velen πχ.

                              Comment


                              • Originally posted by Evans View Post
                                Εν πάση περιπτώσει, Ren keep us posted και γράψε σε spoiler tags τι επιλογές έκανες σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου για τις αποστολές του Βαρόνου του Velen πχ.
                                Δεν θα αναφερθώ ακόμα σε αυτό αλλά να πω ότι οι αποστολές του Βαρόνου με μάτωσαν.

                                Comment

                                Working...
                                X