Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Sinclair View Post
     
    Εμένα μου θύμισε Project Zero για να είμαι ειλικρινής αλλά οκ καταλαβαίνω τι θες να πεις. Προσωπικά πάντως δεν με ενόχλησε καθόλου. Φαντάζομαι πως ο Bahamut τον αποδυναμώνει προκειμένου να τον αντιμετωπίσει ο Νοct( άλλωστε και αυτό απαιτείται προκειμένου να αποδείξει για τελευταία φορά πως είναι ο chosen one)και τελικά επικαλείται την Shiva για να δώσει το final blow( επί της ουσίας ο Bahamut που είναι κάτι σαν τον Odin στο σύμπαν του 15 ή τον Δία αν θες, δλδ το higher of elements εδώ το holy αν δεν κάνω λάθος, αφαιρεί τμήμα της δύναμης του Ifrit και στο τέλος αφού τον απδυναμώνουν περαιτέρω οι 4 σπάζοντας το κέρατό του έρχεται η Gentiana/ Shiva για να το τελειώσει όπως πρέπει.( ε προφανώς τώρα αυτό γίνεται και για λόγους εντυπωσιασμού) Άλλωστε όλοι ξέρουμε πως Shiva>>>> Ifrit Επιπρόσθετα ο Ifrit όπως φαίνεται και στην Cosmogony είναι από τους πιο δυνατούς Astrals κάτι σαν τον Eωσφόρο, Fallen God στις διάφορες θρησκείες.


    Άποψή μου βέβαια, αλλά εδώ να πω αυτό που είπε και ο Evans, πως κατέληξα να το αγαπώ το game και θα το υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου( όπως και το Metal Gear V)

    EDIT:
    Επιπρόσθετα imho
     
    O Ifrit δεν σκοτώνεται- δεν μπορεί να σκοτωθεί- απλώς αποδέχεται την ανωτερότητα του Noctis και κάνει το Covenant μαζί του προκειμένου να εκπληρωθεί η προφητεία( όπως κατά σειρά έκαναν οι Titan, Ramuh, Leviathan- στον τελευταιο η Luna ήταν αυτή που επέτρεψε στον Noctis να τον υποτάξει)
     
    Ο noctis βασικα με τη βοήθεια του bahamut(ο οποιος οπως μου φανηκε εμενα απλα distract τον εκανε) του σπανε το κερατο απλα θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να γινει με mega flare και οχι με αυτον τον τροπο με τα σπαθια(που μου φανηκε και ελάχιστα γελοίος tbh ), το οτι δεν σκοτωθηκε μονιμα ναι πιθανοτατα, τωρα αν αποδέχθηκε το covenant δεν ξερω απο που το εβγαλες το συμπερασμα?? O ifrit επισης δεν ειναι υπεύθυνος και για το Starscourge??

    Και εμενα μου αρεσε το παιχνιδι αρκετα, τωρα να το υπερασπιζομαι μεχρι τελους οκ δεν ξερω, θεωρω οτι τα αρνητικά πρεπει να λεγονται και εχθρος του καλου το καλυτερο. Οχι οτι υπαρχει κατι αρνητικό στη μαχη που λεμε προσωπική μου αποψη ειναι απλα οτι θα μπορουσε να δωθει και καλυτερα.

    Comment


    • Έλα βρε IHNE σχήμα λόγου ήταν, εσκεμμένη υπερβολή και ενθουσιασμός Αφού κι εγώ ο ίδιος τα έγραψα τα μειονεκτήματα που θεωρώ πως έχει και τα αναγνωρίζω. Προσωπικά με ικανοποίησε στο μέγιστο βαθμό γιατί επί της ουσίας είναι ό,τι περίμενα από ένα άξιο για τη σειρά entry- με τα δικά μου δεδομένα πάντα.

      Για το άλλο θέμα, είναι δικό μου speculation δεν το βασίζω κάπου, δεν ξέρω αν φάνηκα απόλυτος.
       
      Απλώς είδα και κάποια vids στο youtube κι έβγαλα αυτό το συμπέρασμα πιστεύοντας πως τα astrals είναι αθάνατα ενώ παράλλη νομίζω πως για να εκπληρωθεί η προφητεία πρέπει ο King of Kings να έχει μπει σε Covenant με όλα τα astrals. Πιθανώς να κάνω λάθος.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ναι απλα οπως το ειπες φαίνεται σαν να το θαβω εγω η καποιος αλλος και να πρέπει να το υπερασπιστεις, δεν υπαρχει λογος νομιζω ολοι συμφωνουν οτι ειναι ενα πολυ καλο ff Δεν εχω πει τιποτα παραπάνω στα αρνητικά απο οσα εχουν αναφέρει οι περισσοτεροι, κάμερα, κάποια σημεία στο storytelling κτλπ. Εξαλλου εχω κλεισει 210 ωρες πλεον και θα αυξηθουν και αλλο με τα dlc, αν ηταν κακο παιχνιδι θα ειχα ριξει ενα playthrough 30-40 ωρες και τελος οπως εκανα με το xiii-2 πχ, τωρα απλα θελω περισσοτερο. Σε ποια θεση του top 10/5 θα καταληξει ακομα δεν ξερω θελω αν δω τα dlc να "κρυωσει" το πραγμα να το ξαναπαιξω και βλεπουμε.
        Επισης:

         
        Δεν εχω δει πολλα στο yt για αυτο το θεμα αλλα οπως καταλαβα ο ifrit τους προδίδει ειναι η αιτια για το Starscourge οποτε το θεμα με form covenant με noctis δεν το πιανω. Παντως οπως καταλαβα ηταν να πεθανουν ολοι οχι μονο ο noctis και η σκηνη στο camp ειναι λιγο πριν πανε insomnia οπου υπονοειται οτι θα θυσιαστουν η τελος παντων ο noctis σιγουρα και δεν εχουν πολλες ελπιδες οι υπολοιποι. Ενα αλλο θεμα που ειχα ειναι οτι αφου θα πεθαιναν που θα πεθαιναν ας το εδειχναν λιγο καλυτερα τωρα οκ δειχνει απλα ενα horde of daemons και μετα τους δειχνει afterlife η w/e limbo ειναι αυτο.

        Για τον Ardyn ειναι πρωην king of lucis και προγονος του noctis αλλα δεν νομιζω οτι λεει καπου οτι ηταν ο πρωτος διορθωσε με αν κανω λαθος. Το ονομα Izunia επισης σε ποιον ανηκει? Καποια στιγμη λεει "You never guessed who's name Izunia was, η κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος.

        Στη στιγμή που πηραν τα οπλα τους οι past kings οντως ηταν πολυ ωραιο σημειο και θυμησε knights of the round αλλα ηθελα να δειξει λιγο περισσοτερα attacks.

        Comment


        • Σε διαβεβαιώ καμμία σχέση xD Βασικά σε εμένα αναφερόμουν που έκανα 180 μοίρες στροφή, καθώς τις πρώτες ώρες μέχρι να καταλάβω το battle system ήμουν πολύ μουδιασμένος και εκνευρισμένος- αφού υπάρχουν και τα posts μου.

          ΕDIT:

           

          Για τον Ifrit όσο κι αν έψαξα δεν μπορώ να σου πω κάτι official. Μόνο αυτό βρήκα που συμφωνεί μαζί μου αλλά λογικά speculation είναι και αυτό
          http://finalfantasy.wikia.com/wiki/I...nal_Fantasy_XV)
          Αν δεν κάνω λάθος ο Ardyn ήταν ο πρώτος εκλεκτός ο οποίος θα έφερνε το φως, αλλά αυτός απορροφώντας τους δαίμονες έγινε ο ίδιος corrupted οπότε στην επαφή με τον Crystal δεν έγινε αποδεκτός. Παράλληλα ένας άλλος βασιλιάς που τον ζήλευε σφετερίστηκε τη θέση του και τον δαιμονοποίησε στους υπηκόους του( αυτό είναι συνδυασμός των λεγομένων του Ardyn και του Bahamut) Επίσης υπάρχει εικόνα που δείχνει τον πρώτο βασιλιά όταν κάνει τη συμφωνία με τον Bahamut και τη Shiva παρόντες. Υπάρχει ένα video που έχει κάνει post και ο nooto και το εξηγεί το ending και αναφέρεται αναλύει ορισμένα ζητήματα που μπορεί να μην είναι αντιληπτά όπως πχ το όνομα Izunia και γιατί το επέλεξε o Ardyn.
          Yπάρχει το speculation πως o Ardyn αν και Caelum εν τέλει όταν έγινε αθάνατος και έκανε το pact με τον ifrit υιοθέτησε για τη γήινη μορφή του το Izunia που ήταν πιθανώς το όνομα του βασιλιά που σφετερίστηκε τη θέση του, όταν τον είχε απορρίψει ο κρύσταλος. Eνα ακόμη σημείο που προσωπικά δεν έχω σχηματίσει άποψη ακόμη, είναι οταν εμφανίζεται η Shiva/ Gentiana και της λέει ο Ardyn "Ahh, the face you wore the day you d--" στο γερμανικό script τελειώνει την φράση κανονικά.( died, δεν την έχω δει εγώ ο ίδιος την γερμανική έκδοση αλλά κάποιιες σκηνές που είχα δει νωρίτερα μέχρι να αποφασίσω ποιο dub θέλω είχαν μικρές διαφορές αλλά το νόημα ήταν το ίδιο) Οπότε σε ένα vid που είδα λέγεται πως το άγαλμα της Shiva έξω από το τρένο είναι ουσιαστικό το νεκρό της σώμα και η Shiva κατέλαβε προκειμένου να συνεχίσει να υπάρχει, το σώμα της Gentiana με τη σύμφωνη γνώμη της δεύτερης. Τώρα γιατί το λέει αυτό ο Ardyn? Γιατί ήταν λογικά παρών όταν έγιναν όλα αυτά. Η εικόνα που έλεγα

          Last edited by Sinclair; 05-02-2017, 10:45 PM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          •  
            Φυσικά και δεν έγινε η συμφωνία (Covenant), αφού και ο ίδιος ο Άρντυν είπε ότι ο Ίφριτ σιχαίνεται την Ανθρωπότητα. Και γιατί το λέει αυτό; Ο Μπάχαμουτ είπε ήδη την απάντηση. Ήταν ένας καταραμένος αθάνατος.

            Το βιβλίο της Κοσμογονίας είναι σαν την Βίβλο, το Κοράνι και το Ταλμούδ για τον κόσμο του FFXV.

            Μιλώντας για την προφητεία, θα έπρεπε να έχει μαζέψει κάποια από τα βασικά όπλα και να ξεκλειδώσει το Armiger για να γίνει αυτή η προφητεία. Αυτά τα Astrals τον βοηθάνε ως ένα βαθμό υπό συγκεκριμένες συνθήκες (εκτός τα κρυφά dungeons). Μόνο του Ίφριτ δεν έχω δει ποτέ να βοηθά τον Νόκτις.

            Επίσης, έβγαζε αρκετό νόημα για τους φασίστες στρατιώτες του Νιφλχάιμ, επειδή διάβασα για τα πειράματα που τους έκαναν εκεί μέσα οι επιστήμονες που εξαφανίστηκαν. Κι αυτά ήταν για να ελέγξουν τους δαίμονες υπό την επιτήρηση του Άρντυν.
            sigpic

            Comment


            • Ρε Tanno, βαλτα όλα σε spoiler tags, υπάρχουν ακόμα άτομα που δεν το έχουν παίξει.

              Comment


              • Όντως, μην του χαλάσουμε κανενός την ροή για την παιχνιδάρα, θα είναι κρίμα

                Εν τω μεταξύ, σκέφτομαι πόσο έπος θα ήταν το παιχνίδι, αν:

                1) Έβαζαν Beastiary που να ξεκλειδώνεις τέρατα στο index με το που τα πολεμάς, και να σου γράφει αναλυτικά stats, elements, drops, κλπ.
                2) Σε άφηνε να πάρεις πολλά hunts μαζεμένα αντί για ένα (π.χ. 5)
                3) Σε άφηνε να κάνεις report σε οποιονδήποτε tipster, ή για να το πάω ένα βήμα πιο πέρα, να σου δώσει τις ανταμοιβές με το που νικήσεις το τέρας
                4) Σου έβγαζε notification κάθε πότε γίνεται ανανέωση νέων hunts σε tipsters, ώστε ΤΟΤΕ να πηγαίνεις σε αυτούς και όχι κάθε φορά που θέλεις να πάρεις τις ανταμοιβές

                Λειτουργικά πραγματάκια δηλαδή, που θα έκαναν όλον τον κόσμο να κυνηγάει creatures. Θα απογειωνόταν. Τώρα, ο κόσμος αφήνει τα Hunts, επειδή σου λέει «πού να τρέχω τώρα πίσω, να τρώω loading στην μάπα, να μιλάω στον tipster, να περιμένω, να τρώω άλλο τόσο loading για να γυρίσω στο hunt point, κλπ». Ενώ αν με ένα απλό τεχνασματάκι αφαιρέσουν το loading και το πολύ πηγαινέλα, η αγγαρεία θα γίνει αμέσως διασκέδαση. Mindless σφάξιμο και άγιος ο Θεός.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Ήδη μπορείς να κανείς report σε οποιονδήποτε tipster ;) .

                  Βασικά η τέλεια επιχειρηματική διαδικασία στον κόσμο του 15 θα ήταν μια εφαρμογή για διαμοιραση hunts. Άντε καληνύχτα!! :Ρ
                  Last edited by Evans; 06-02-2017, 02:24 AM.

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post
                    Ήδη μπορείς να κανείς report σε οποιονδήποτε tipster ;) .
                    [...]
                    Πολύ καλή φάση να μην στο εξηγεί πουθενά, να σου βάζει τον κέρσορα του quest στον συγκεκριμένο tipster απ' όπου το ανέλαβες και να το μαθαίνεις από ένα forum στις 90 ώρες gameplay

                    Btw έμεινε το ψάρεμα να πάει 10 LV (από 3 που είμαι) και ο Adamantoise για πλατίνα. Το ότι θα έριχνα φαρμ για ψάρεμα, ε, αυτό δεν το περίμενα ποτέ Θα το αφήσω για τέλος τέλος.
                    Last edited by Phantom Duck; 06-02-2017, 03:08 AM.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • @Evans , από τη συζήτηση σας μου φάνηκε ότι σχεδόν όλοι έχετε παίξει το παιχνίδι, μα το έχετε φτάσει και πιο μπροστά.

                      Originally posted by Phantom Duck View Post
                      Πολύ καλή φάση να μην στο εξηγεί πουθενά, να σου βάζει τον κέρσορα του quest στον συγκεκριμένο tipster απ' όπου το ανέλαβες και να το μαθαίνεις από ένα forum στις 90 ώρες gameplay

                      Btw έμεινε το ψάρεμα να πάει 10 LV (από 3 που είμαι) και ο Adamantoise για πλατίνα. Το ότι θα έριχνα φαρμ για ψάρεμα, ε, αυτό δεν το περίμενα ποτέ Θα το αφήσω για τέλος τέλος.
                      Το ψάρεμα είναι εύκολο, μα και χρονοβόρο. Πρέπει να βρεις τα πιο δυνατά καλάμια για πιο μεγάλα ψάρια.

                       
                      Το ένα βρίσκεται στην Αλτίσσια στην αρένα. Έχει 330 Attack. Το άλλο που είναι 280 Defense βρίσκεται στην τελευταία αποστολή του ψαρά "Angler's Nightmare." Οι πετονιές είναι άσχετες για τα μεγάλα ψάρια. Για τα μικρά θες συγκεκριμένες πετονιές.


                      Το Adamantoise μου πήρε 2 ώρες να το νικήσω. Αν θες βοήθεια, πες μου να σε πω.
                      sigpic

                      Comment


                      • Όχι όλοι όσοι παρακολουθούν το thread. Ακόμα να τα βάλεις σε spoiler tags όμως :Ρ .

                        Comment


                        • Έκανα μία σούμα του τι μένει για να ξεκλειδώσω το grid. Βγαίνουν ~7.500 ΑΡ, ενώ ο Cid δεν με ξαναπαίρνει τα πρωινά για να μου δώσει τα quests / όπλα. Μπορεί πάλι να ξαναglitchαρε, FML. Παίζει να τους γράψω όλους και να πάω στην Altissia που θέλω εδώ και τόσον καιρό, και να το αφήσω στην άκρη το grid. Έτσι κι αλλιώς καμιά 10αριά skills μένουν να ξεκλειδώσω, κομπλέ είμαι.

                          Για πείτε μία τι παίζει με τα Limit Breaks. Ούτε καν τα είχα πάρει χαμπάρι, τα πέτυχα τώρα που αποφάσισα να ξεκλειδώσω τα 999 ΑΡ skills. Αυτά πώς λειτουργούν; Είναι passive; Λειτουργούν σε κανονικές επιθέσεις, πρέπει να ξοδέψω πράσινη μπάρα, κλπ;

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • Blind strikes και tech σπας το 9999 limit, εχει νοημα στον gladio/prompto οχι τοσο στον ignis οπως εχω δει, το grid εχει και πολλα αχρηστα δεν υπαρχει λογος να το μαξαρεις.

                            Για το adamantoise ειναι χαζομαρες οι 2 ωρες κτλπ, παρτε zwill crossblades το food για guaranteed crit+150% recovery, 3x +100 str accessories η 3 απλα magitek suit τα οποια ειναι ευκολο να παρεις και spam face/armiger συνεχεια, θα πεσει σε κανα 20 λεπτο το πολυ.

                            Comment


                            • Phantom, αναλόγως του όπλου, πρέπει να κάνεις από 1 μέχρι 3 side quests. Δοκίμασε να κάνεις 3 hunts που έχεις ήδη κάνει, όπως για παράδειγμα ένα από αυτά που σου δίνει ο Taka, και πάνε για ύπνο.

                              Εγώ limit breaks των χαρακτήρων δεν ξεκλείδωσα, μόνο αυτό για τα blindsides. Λειτουργούν μόνο στα techs και προσωπικά πιστεύω δεν αξίζουν ιδιαίτερα. Ίσως του Prompto να μετράει, μιας και το piercer κάνει 9999 damage και θέλει μόλις μία μπάρα. Το tier-3 tech του gladio δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, γιατί είναι προτιμότερο να παίζεις μπάλα με regroup ή enhancement για Ignis και να τα έχεις μονίμως διαθέσιμα, παρά να τρως και τις 3 μπάρες για μεγάλο damage και μετά να ξεμένεις όταν έχεις ανάγκη για boost από Ignis.

                              Edit: beaten

                              Comment


                              • Εγω εκανα 1 side quest 1 hunt και πηγαινα για υπνο σε camp site, ποτε δεν ειχα θεμα με τα upgrades του cid..

                                Επισης το overwhelm του ignis ειναι πολυ καλο επισης.
                                Last edited by i Have no Equal; 06-02-2017, 02:17 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X