Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Deus View Post
    Θα σε εκπλήξω αλλά δεν διαφωνώ σε τίποτα με όλα όσα γράφεις.Εκεί που φέρνω αντίρρηση είναι στο ότι γενικεύεις και ίσως και να υπερβάλλεις.Οκ,κάποιοι είναι ίσως λίγο απόλυτοι αλλά δεν νομίζω ότι σαν κοινότητα είμαστε αδιάλλακτοι ούτε ότι θα σε αποκαλέσει κάποιος funboy ή να σε μειώσει λόγω της προτίμησής σου.Αν κάποιος από εδώ μέσα το έκανε αυτό θα έπρεπε να το αναφέρεις στους mods.

    Αιντε να γράψω και εγώ την δική μου σειρά ακολουθώντας τον δρόμο που χάραξαν οι altair και ground zero

    Οkami
    Ocarina of time/a link to the past
    Links awakening
    Minish cup
    wndwaker
    oracle series
    twilight princess
    legend of zelda

    Επίσης να πω ότι διασκέδασα πολύ με όλα τα παιχνίδια ανεξάρτητα του πόσο ψηλά τα έχω στην λίστα.Αυτό που με χάλασε κυρίως στα τελευταία zelda ήταν ο πολύ χαμηλός βαθμός δυσκολίας τους.

    Στο μέλλον θα παίξω σίγουρα τα skyward sword και majoras mask.Ίσως τα phantom hourglass και spirit tracks.Το majoras πάντως φαίνεται απλά αριστούργημα,το έβλεπα πρόσφατα σε φίλο που το παίζει και έμεινα με ανοιχτό το στόμα από την ποικιλία περιοχών,npcs,quests κτλ κτλ.

    Όντως μπορεί να γενίκευσα ζητώ συγνώμη για αυτό. Χαίρομαι που βλέπω και άλλους εδώ μέσα που τους άρεσε το ΤΡ. Πιστεύω ότι αδικείται που κυκλοφόρησε και στο Wii με αποτέλεσμα πολύ να το συγκρίνουν με τίτλους της επόμενης γενιάς.

    Comment


    • Nαι, επειδή το Wii είναι κονσόλα της επόμενης γενιάς.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Originally posted by Somari View Post
        Nαι, επειδή το Wii είναι κονσόλα της επόμενης γενιάς.
        Όταν κυκλοφόρησε το TP (launch αν θυμάσαι) νομίζαμε ότι ήταν.

        Comment


        • .. εν τω μεταξυ οταν ο Sub_Zero ρωτησε ποιο Zelda να παιξει εγω απαντησα με ενα wink επειδη νομιζα πως troll-αρει. Πανω που αρχισε η διαμαχη για τα Zelda και ο καθενας ελεγε τα δικα του best/worst entries πεταχτηκε καποιος να ρωτησει ποιο Zelda ειναι το καλυτερο μεσα σε 4-5 παιχνιδια που ολα θεωρουνται πολυ καλα και περιμενα να εξελιχθει αλλιως το thread, αλλα οκ κουβεντα να γινεται.
          Βλεπω παντως ολοι πηρατε φορα και γραφετε τα δικα σας top, ισως να κανω κι εγω μια αποπειρα αν και εχω 2 εκκρεμοτητες και η μια ειναι βασικη (MM, το αλλο ειναι το SS).
          Ειδα παντως πως καποια ατομα (n-fans τρομαρα σας ) εχουν παιξει πολυ λιγοτερα Zelda απ' οσα νομιζα.

          Comment


          • Και εγώ που νόμιζα ότι απάντησες έτσι επειδή ήταν καλές οι επιλογές
            Προχωράω σχετικά γρήγορα, μπήκα πριν λίγο dark world. O χάρτης του μου φαίνεται λίγο χαοτικός σε σχέση με το link's awakening τουλάχιστον. Είμαι περίεργος να δω πως θα εξελιχθεί το σκηνικό με τον dark world αλλά έχω την αίσθηση ότι γενικά παίζουν στα ίδια επίπεδα ποιότητας. Πριν 20 χρόνια βέβαια το παιχνίδι μάλλον θα φάνταζε από άλλο πλανήτη.

            Comment


            • Το ALLTP εχει απειρως καλυτερο level design και σε overworld (κερδιζει πολυ απο τη φοβερη χρηση των 2 κοσμων) και σε dungeons.
              To LA παλι ειναι απο τα πιο "παραμυθενια" Zelda. Φοβερη/μοναδικη ατμοσφαιρα για παιχνιδι της εποχης και πληρης τιτλος απο καθε αποψη.

              Comment


              • Nai sigoura to ALTTP einai anwtero texnika, alla to Link's awakening eixe telos pou me afise malaka tote opote den to ksexnaw pote.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Λοιπόν, πριν από λίγο τερμάτισα το ΟοΤ 3D...

                  Απολαυστικό? Σίγουρα. Υπερεκτιμημένο? Σίγουρα, ξανά.

                  Πριν πέσετε να με φάτε θα εξηγηθώ:
                  (Έχοντας παίξει σχεδόν όλα τα Zelda, θα το αντιμετωπίσω πιο σφαιρικά το θέμα.)

                  Κατ'αρχάς είμαι από αυτόυς που πιστεύουν πως το A Link to the Past είναι το καλύτερο όλων και πραγματικά ακόμα και μετά το τέλος του ΟοΤ, το ALttP παίζει χωρίς αντίπαλο. Και πιστέψτε με, δεν είμαι ο μόνος. Η μεγαλύτερη κόντρα για το πιο είναι το καλύτερο Zelda, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ αφορούσε αυτά τα 2 παιχνίδια.

                  Το ΟοΤ έφερε την επανάσταση, επειδή εισήγαγε 3D γραφικά στην σειρά, αλλά και μερικά στοιχεία που έγιναν must για την κατηγορία των action-adventure γενικότερα. Από κει και πέρα, το θεωρώ σαν ένα ALttP με 3D γραφικά. Το concept και η εξέλιξη του παιχνιδιού είναι copy-paste από το ALttP. Δεν πήρε κάποιο ρίσκο, όπως έκαναν επι το πλείστον τα Zelda, είτε αυτό να λέγεται οι 2 κόσμοι και η απίστευτη ποικιλία του ALttP, οι 3 μέρες και οι μάσκες του ΜΜ, ο λύκος και η απίστευτη ατμόσφαιρα και στόρυ του TP, είτε, είτε, είτε... Η Nintendo το έπαιξε εκ του ασφαλούς εδώ με το ΟοΤ.

                  Αλλά δε σημαίνει πως δεν είναι ένα καλό game. Είναι και πάρα πολύ μάλιστα. Ειδικότερα, σε σχέση με το βατρελώ του SS, όπου μερικοί ισχυρίστηκαν ότι είναι το καλύτερο μετά το ΟοΤ, το OoT είναι έτη φωτός μπροστά.

                  Θα ασχοληθώ περαιτέρω με τα side-quests και με το Master Quest τώρα που ξεκλειδώθηκε.

                  Οπότε, έχουμε να κάνουμε με ένα από τα καλύτερα, αλλά όχι το καλύτερο όλων.

                  My Street Fighter 4 FanFiction Project: fav.me/d3k2f2f

                  Comment


                  • Αυτο που τωρα θεωρεις δεδομενο τοτε μονο δεδομενο δεν ηταν. Δε μπορω να καταλαβω αυτη την υπεραπλουστευση των πραγματων λες και ειναι ευκολο να μεταφερεις την ατμοσφαιρα και το υφος ενος 2d τιτλου στις 3 διαστασεις. Ειναι σαν να ρθει καποιος να σου πει σιγα το ALTTP, μια αναβαθμισμενη εκδοση του 1ου Zelda ειναι και εκει θα το δεις αλλιως το θεμα ομως για προφανεις λογους (απο τα εως τωρα λεγομενα σου).

                    Οσο για την τελευταια σου προταση κανεις το ιδιο λαθος που κανουν και αλλοι, εκφραζεις τη γνωμη σου και μονο τη γνωμη σου με τροπο που φαινεται λες και αποτελει καποια γενικοτερη παραδοχη.

                    Comment


                    • Originally posted by Xeno View Post
                      Αυτο που τωρα θεωρεις δεδομενο τοτε μονο δεδομενο δεν ηταν. Δε μπορω να καταλαβω αυτη την υπεραπλουστευση των πραγματων λες και ειναι ευκολο να μεταφερεις την ατμοσφαιρα και το υφος ενος 2d τιτλου στις 3 διαστασεις. Ειναι σαν να ρθει καποιος να σου πει σιγα το ALTTP, μια αναβαθμισμενη εκδοση του 1ου Zelda ειναι και εκει θα το δεις αλλιως το θεμα ομως για προφανεις λογους (απο τα εως τωρα λεγομενα σου).

                      Οσο για την τελευταια σου προταση κανεις το ιδιο λαθος που κανουν και αλλοι, εκφραζεις τη γνωμη σου και μονο τη γνωμη σου με τροπο που φαινεται λες και αποτελει καποια γενικοτερη παραδοχη.
                      Δεν έχω τπτ άλλο να πω, κάτσε και παίξε το ALttP και μετά το ΟοΤ και θα καταλάβεις τί εννοώ. Πλούσιο και με δυνατό συναίσθημα το ALttP, άψυχο και κάπως κενό το ΟοΤ. Ακόμα και το TP που ήθελε να επαναλάβει την επιτυχία του ΟοΤ, είναι κλάσεις ανώτερο σε πολλούς τομείς.

                      Και όσο αναφορά τη γνώμη μου, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο με κάτι εκατομμύρια άλλους που πρόλαβαν και έπαιξαν το ALttP και μετά το ΟοΤ.

                      My Street Fighter 4 FanFiction Project: fav.me/d3k2f2f

                      Comment


                      • Originally posted by G3n3raL86 View Post
                        Πριν πέσετε να με φάτε θα εξηγηθώ:
                        Κανείς δε πρόκειται να σε φάει, είναι αυτό που είπε ο Xeno πιο πάνω:
                        Αυτο που τωρα θεωρεις δεδομενο τοτε μονο δεδομενο δεν ηταν.
                        Εγώ τα Χριστούγεννα προέτρεψα έναν φίλο μου, που παίζει μανιωδώς FPS, να ασχοληθεί με το Half-Life 1. Λίγες μέρες αργότερα μου απάντησε, επί λέξη, ότι ήταν "τραγικό".

                        Το A Link to the Past είναι όντως τεράστιος τίτλος. Μη νομίζεις όμως ότι όποιος ασχοληθεί μαζί του 21 χρόνια μετά, θα αποκομίσει μια εμπειρία με δυναμική ανάλογη με εκείνη που πήραμε εμείς στις αρχές του 90. Το ίδιο συμβαίνει με όλους τους τίτλους, συμπεριλαμβανομένου του Ocarina of Time.

                        Όποιος περιμένει ότι παίζοντας σήμερα το Ocarina, το Majora's Mask, το Half-Life, το Deus Ex, το Shenmue, το Final Fantasy VII ή οτιδήποτε, θα πάρει την ίδια εμπειρία με κάποιον που ασχολήθηκε με τους εν λόγω τίτλους στην εποχή τους, ε μάλλον ζητάει πολλά.

                        Νομίζω πάντως ότι αν, εν έτει 2006, εντυπωσιάστηκες τόσο πολύ από την "άψυχη", και συντηρητική, ιμιτασιόν εκδοχή του Ocarina of Time (που ακούει στο όνομα Twilight Princess), τότε, αν έπαιζες Ocarina of Time 14 χρόνια πριν, θα πάθαινες σοκ επικών διαστάσεων.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Originally posted by Loggo View Post
                          Εγώ τα Χριστούγεννα προέτρεψα έναν φίλο μου, που παίζει μανιωδώς FPS, να ασχοληθεί με το Half-Life 1. Λίγες μέρες αργότερα μου απάντησε, επί λέξη, ότι ήταν "τραγικό".
                          Ο φίλος σου είναι πραγματικά «τραγικός». Το χειρότερο casual που έχει δει όλο το συμπαν. Όλος ο κόσμος επευφημεί το θρυλικό Half-Life κι αυτός το δυσφημεί... :kill:

                          Ε ρε που πάμε...
                          sigpic

                          Comment


                          • Egw pantws pou epaiksa prwta to ALTTP kai meta to Ocarina of Time ta thewrw isaksia mono logw tou oti ta apolafsa kai ta 2 to idio otan ta epaiksa, an valw oti to OoT htan anwtero texnika tote pernaei poio mprosta.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by Loggo View Post
                              Κανείς δε πρόκειται να σε φάει, είναι αυτό που είπε ο Xeno πιο πάνω:


                              Εγώ τα Χριστούγεννα προέτρεψα έναν φίλο μου, που παίζει μανιωδώς FPS, να ασχοληθεί με το Half-Life 1. Λίγες μέρες αργότερα μου απάντησε, επί λέξη, ότι ήταν "τραγικό".

                              Το A Link to the Past είναι όντως τεράστιος τίτλος. Μη νομίζεις όμως ότι όποιος ασχοληθεί μαζί του 21 χρόνια μετά, θα αποκομίσει μια εμπειρία με δυναμική ανάλογη με εκείνη που πήραμε εμείς στις αρχές του 90. Το ίδιο συμβαίνει με όλους τους τίτλους, συμπεριλαμβανομένου του Ocarina of Time.

                              Όποιος περιμένει ότι παίζοντας σήμερα το Ocarina, το Majora's Mask, το Half-Life, το Deus Ex, το Shenmue, το Final Fantasy VII ή οτιδήποτε, θα πάρει την ίδια εμπειρία με κάποιον που ασχολήθηκε με τους εν λόγω τίτλους στην εποχή τους, ε μάλλον ζητάει πολλά.

                              Νομίζω πάντως ότι αν, εν έτει 2006, εντυπωσιάστηκες τόσο πολύ από την "άψυχη", και συντηρητική, ιμιτασιόν εκδοχή του Ocarina of Time (που ακούει στο όνομα Twilight Princess), τότε, αν έπαιζες Ocarina of Time 14 χρόνια πριν, θα πάθαινες σοκ επικών διαστάσεων.
                              Για την τελευταία παράγραφο:

                              Ναι, το TP το είχα παίξει το 2006, αλλά πίστεψε, ΔΕ μου είχε αρέσει. Εφόσον ξανά-αγόρασα Wii (μεγάλη ιστορία) και ξαναπήρα το TP (και όλα αυτά πριν από 1 χρόνο), τότε κατάλαβα το μεγαλείο του φίλε μου.

                              Τώρα, αν ο φίλος σου παίζει επί το πλείστον CoD και άλλα χαζό-military-mercenary FPS και δε έχει πιάσει τα ψαγμένα (Deus Ex, System Shock, Bioshock, STALKER, Metro 2033...), τότε αυτός είναι που χάνει;)

                              Και όσο αναφορά το κόλλημά μου με το ALttP:

                              Δεν έχει να κάνει με τη νοσταλγία (το ALttP το είχα παίξει όταν είχε πρωτοβγεί το 1993 και ήμουν μόλις 6 χρονών, το είχε φέρει ο πατέμας μου κουτάτο, ολοκαίνουργιο... Αχχ...).

                              Τότε έπαιζα και αρκετή σαβούρα games, αλλά ήμουν πιο νέος τοτε και όσο πιο νέος είσαι, ασχολείσαι ακόμα και με κακά games γενικότερα. Τώρα, ούτε να ακουμπήσω εκείνα τα χαζά games που τα έλιωνα τότε, (πχ Zool, Bubsy και άλλα πολλά...).

                              Το ALttP όπως και πολλά άλλα παλιά καλά games που ξέρουμε, τα παίζουμε ακόμα και σήμερα, επειδή είναι καλά games και όχι λόγω νοσταλγίας.

                              Υ.Γ. Σοκ επικών διαστάσεων είχα πάθει και με το WW όταν το πρωτο-έπαιξα πριν από 5 χρόνια, δλδ πολύ πιο μετά από τότε που κυκλοφόρησε...

                              Υ.Γ. 2: ΔΕΝ θέλω να πω ότι το ΟοΤ είναι τραγικό, απλά είναι υπερεκτιμημένο.

                              EDIT: Ας μεταφερθούν οι απόψεις στο ανάλογο thread καλύτερα.

                              My Street Fighter 4 FanFiction Project: fav.me/d3k2f2f

                              Comment


                              • Den kserw re paides alla kathe fora pou leei kapoios pws den einai logw nostalgias giati den mporei na me peisei pote tou?
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X