Announcement

Collapse
No announcement yet.

Front End retro madness

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Front End retro madness

    Είμαι κακομαθημένος και θέλω να τα κάνω όλα μέσω ενός χειριστηρίου. Μιας και ξυπνάει σιγά σιγά το retro στοιχείο μέσα μου, θα ήθελα να ξέρω ποιες είναι οι δικές σας λύσεις όσον αφορά στην οργάνωση retro τίτλων σε emulators, πώς τα τρέχετε κι αν χρησιμοποιείτε κάποιο front end α λα iTunes.

    Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι υπάρχει το OpenEmu project για OS X μόνο, το οποίο φαίνεται απλά εκπληκτικό. Δυστυχώς όμως δεν είμαι OS X user, οπότε ψάχνω για άλλες λύσεις. Τελικά το μάτι μου έπεσε στο παρακάτω



    το οποίο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

    Θα το δοκιμάσω μία από αυτές τις μέρες, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι, please do .

  • #2
    Ενδιαφέρουσα ιδέα. Λέγοντας front end δηλ. εννοείς ένα πρόγραμμα που να οργανώνει όλους τους emulators, σωστά;

    Βρήκα αυτό http://www.gameex.com/. Στο βίντεο δείχνει πολλά υποσχόμενο.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Yep κάτι τέτοιο ψάχνω, αν και είναι σχετικά δύσκολο να τα στήσεις και να τα συντηρήσεις. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και το XBMC, αλλά θέλω κάτι πιο integrated.

      Επίσης έχετε υπόψιν σας καμία δοκιμασμένη φορητή συσκευή για emulators; Βρήκα μερικά που φάνηκαν ωραία, αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν σαν επένδυση.

      Το PSP σε τι κατάσταση βρίσκεται emulation-wise; Αξίζει να αγοράσω ένα καινούριο και να το χακάρω καθαρά για emulators;

      Comment


      • #4
        Η homebrew σκηνή του PSP την εποχή 2005-2007 οργίαζε. Μπορείς να βρεις καλά emulators για τις περισσότερες παλιές κονσόλες. NES και SNES παίζουν άψογα, GB το ίδιο. Sega Genesis και Master System είχαν έναν πολύ καλό emulator και φυσικά έπαιζαν καλά. Το emu του GBA θυμάμαι πως δεν ήταν τέλειο, αλλά πιθανότατα βελτιώθηκε. Υπήρχε στα σκαριά και ένας N64 emu πολλά υποσχόμενος, αλλά δε ξέρω πως εξελίχθηκε. Όσο παρακολουθούσα, έπαιζε σε semi-playable φάση. Και φυσικά, μπορείς να παίξεις παιχνίδια PSX. Όπως και να'χει, το PSP ήταν η απόλυτη φορητή παιχνιδομηχανή και φασκελώνομαι που το πούλησα.

        Comment


        • #5
          Το psp ειναι οντως σπουδαιο αλλα η προσωπικη μου εμπειρια σε psp 1000 (με τα 32mb ram δλδ) για GBA παιχνιδια ειναι μετρια, ειχα προβληματα με αρκετα παιχνιδια ενω αλλα επαιζαν τελεια.
          Αλλα και με snes υπαρχουν προβληματα, δεν καταφερα να παιξω ανθρωπινα τα donkey kong country, τρομερα slowdowns σε σημεια.
          Αλλα μπορει τα νεοτερα μοντελα να ειναι καλυτερα μιας και εχουν 32mb παραπανω ram.

          Νομιζω οταν το vita ξεκλειδωσει για homebrew (τωρα αν δεν κανω λαθος μονο η psp "μερια" ειναι ξεκλειδωτη) θα ειναι φοβερο μηχανημα για emulators.
          Με 3ds θα ηθελα να ξερω τι παιζει, σχετικα προσφατα βγηκαν καποιες flashcards αλλα δεν εχει παρει το ματι μου κατι, μονο σε DS mode ξερω πως υπαρχουν.

          PSP καινουργιο δεν νομιζω πως αξιζει, μτχ για κανα 50ε ναι, αλλιως vita αφου θα τρεχεις τις εφαρμογες που θα ετρεχες και σε psp (νομιζω χωρις να ειμαι 100 σίγουρος πως σπάει εύκολα το psp κομματι) και εχει καλυτερη οθονη και d-pad.

          Comment


          • #6
            Το PSP ειναι αποδεκτή λύση για emulation αλλα οχι για Snes. Τρέχουν αρκετα games αλλα με προβλήματα. Sound skipping, σπαστο animation, τα fx chip games έχουν προωληματα, το mode7 emulation εχει θέματα. Μπορείς να τρέχεις κάποια games πχ jRPGs επαρκώς αλλα τίτλοι όπως πχ το Super Metroid, Starwing, demons Crest, skyblazer έχουν προβλήματα.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Σωστά, τα mode7 παιχνίδια είχαν όντως πρόβλημα. Παρ' όλα αυτά, θυμάμαι πως ό,τι άλλο είχα βάλει έτρεχε καλά. Μάλλον δεν δοκίμασα αρκετά παιχνίδια. Θυμάμαι χρησιμοποιούσα το port του Snes9x.

              Comment


              • #8
                Για emulators πλέον θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:





                Με το PSP πάντως δεν έχω κανένα θέμα.
                Το Super Metroid εκεί το είχα τερματίσει.
                I'm back bitches... Version 2.0

                Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                Comment


                • #9
                  ΟΚ το PSP είναι εκτός. Για το Archos ή ένα Android επίσης το σκεφτόμουν, αλλά δεν ξέρω αν η ποιότητα των emulators είναι καλή.

                  Βασικά για μένα το σημαντικότερο είναι η καλή υποστήριξη, η εργονομία και η αυτονομία. Το Vita θα ήταν το ιδανικό, αλλά δεν το έχουν σπάσει πλήρως ακόμα.

                  Κάτι σε λύση τύπου NVIDIA Shield ισως ήταν η ιδανικότερη, ειδικότερα με την κυκλοφορία των νεότερων hardware, αλλά θα δούμε... Θέλει σκέψη .

                  Comment


                  • #10
                    Με 3ds θα ηθελα να ξερω τι παιζει, σχετικα προσφατα βγηκαν καποιες flashcards αλλα δεν εχει παρει το ματι μου κατι, μονο σε DS mode ξερω πως υπαρχουν.


                    Κάποιος νεαρός χάκερ βρήκε τρύπα σε ένα παλιό παρακμιακό παιχνίδι ονόματι Cubic Ninja, και έτσι κατάφερε να το σπάσει. Μέσα σε 4 ώρες από την ανακοίνωσή του, το παιχνίδι κατέβηκε από το online κατάστημα, και επειδή εκδόθηκαν μόνο κάποιες χιλιάδες κόπιες, το παιχνίδι έχει αποκτήσει μεγάλη αξία.

                    Comment


                    • #11
                      Κι όμως μόλις τώρα διάβασα το παρακάτω:
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Όντως, αλλά και πάλι μελλοντικά θα επιτρέπει την ανάπτυξη emulator για το σύστημα νομίζω.

                        Comment


                        • #13
                          Κριμα :/ Ελπιζω να ξαναβρεθει κατι για homebrew.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Evans View Post
                            Για το Archos ή ένα Android επίσης το σκεφτόμουν, αλλά δεν ξέρω αν η ποιότητα των emulators είναι καλή.


                            Δεν υπάρχει πρόχειρη καμιά συσκευή με Android να δεις τους emulators?
                            Από κανένα φίλο έστω.
                            I'm back bitches... Version 2.0

                            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                            Comment


                            • #15
                              Το κινητό μου λολ .

                              Comment

                              Working...
                              X