Announcement

Collapse
No announcement yet.

Yakuza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Yakuza

    Έψαξα λίγο και βρήκα θέματα για τα 3 & Kenzan,αλλά με αφορμή την κυκλοφορία των 0,Kiwami,6 σύντομα,είπα να ανοίξω θέμα για όλα,και όχι απλά για το 0.

    Δεν ξέρω αν είναι όλα τα παιχνίδια της σειράς έτσι ή έτυχε εγώ να ξεκινήσω με ένα τόσο καλό παιχνίδι.
    Το παιχνίδι διαδραματίζεται το 1988 και υπό τον έλεγχό μας έχουμε 2 διαφορετικούς χαρακτήρες τους Kiryu Kazuma & Goro Majima.

    Έχω προχωρήσει ελάχιστα,μέση 3ου chapter στις 8 ώρες.Στα 2 πρώτα κεφάλαια έχουμε τον Kazuma,ενώ στο 3ο έχω τον Majima.Αν και δεν έχω δει πολλά από το στυλ μάχης του δεύτερου,βλέπω πως υπάρχουν κάποιες ψιλοδιαφορές μεταξύ τους.Υποθέτω θα δω περισσότερα στη συνέχεια.
    Και οι 2 χαρακτήρες έχουν 3 διαφορετικά στυλ μάχης που ξεκλειδώνουν σιγά σιγά και προσφέρονται για διαφορετικές περιπτώσεις,κάνοντας λίγο πιο tactical τον τρόπο που παίζουμε.
    Ως τώρα η ιστορία είναι πολύ καλή,όχι μόνο στο main game αλλά και στα side missions,που εδώ ορθά ονομάζονται substories.Και αυτό διότι όλα έχουν μια ενδιαφέρουσα ιστορία να πουν.Ακόμα κι ένα fetch quest που έπαιξα,πέραν του ότι έβγαζε γέλιο,είχε μια πολύ ωραία κατάληξη,και με έκανε να νοιαστώ για τους χαρακτήρες αυτούς.
    Μιας και αναφέρθηκα στους χαρακτήρες,να πάω στο "ζουμί" και να πω για τους 2 πρωταγωνιστές πως μου έκαναν πολύ θετική εντύπωση και οι 2.Και οκ,ο Kazuma είναι ο "βασικός" πρωταγωνιστής όλων των παιχνιδιών και το περίμενα.Κι όμως,στη μικρή επαφή που είχα με τον Majima κατάφερε ήδη να με κερδίσει.
    Γενικά η ανάπτυξη των χαρακτήρων γίνεται με αργό τρόπο μέσα από διαλόγους και σκηνικά,με αποτέλεσμα να χτίζονται πολύ γερά θεμέλια για ότι πρόκειται να ακολουθήσει.
    Όμως δεν είναι μόνο οι main characters που αναπτύσσονται ωραία,αλλά και όλοι όσοι τους περιτριγυρίζουν σε αυτήν την περιπέτεια,είτε φίλοι,είτε εχθροί.
    Οι περιοχές είναι πανέμορφες και σφύζουν από ζωή.Πολλές δραστηριότητες είναι ήδη ανοικτές και απ'όσο ξέρω ξεκλειδώνουν κι άλλες όσο προχωράει το παιχνίδι.

    Θα γράψω κι άλλα όταν το συνεχίσω.

    Ενδιαφέρεται κανείς για τη σειρά;Θα το παίξει κάποιος άλλος;

    Θεωρώ πως όσοι είναι λάτρεις της Ιαπωνικής κουλτούρας θα το λατρέψουν.
    Carpe diem

  • #2
    Τέλος μετά από 47 ώρες.
    Τελικές εντυπώσεις θετικότατες.
    Αλλά ας ξεκινήσω με τα αρνητικά να φύγουν από τη μέση.
    1)Όταν κυκλοφορώ στην πόλη,και ψάχνω τα μαγαζιά είτε για να τα αγοράσω είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο,θα ήθελα να φαίνονται στον χάρτη που βρίσκονται,μην κάνω βόλτες πάνω κάτω συνέχεια τους δρόμους μέχρι να τα βρω.
    2)Τα γραφικά όσον αφορά τον σχεδιασμό των αυτοκινήτων σε κάτι σκηνές είναι σαν κουτιά με ρόδες.
    3)Μετά το τελευταίο save,έχει μια αποστολή γεμάτη μάχες και διαλόγους χωρίς save/autosave με αποτέλεσμα να παίζω κοντά 3ώρες έτσι.Αποτέλεσμα;Η ανησυχία μη γίνει καμιά στραβή είχε φτάσει σε υψηλά επίπεδα.

    Αυτά.Ίσως υπάρχουν κι άλλα,αλλά τώρα δε μου έρχονται.

    Πάμε στα θετικά:
    Οι χαρακτήρες είναι όλοι καλογραμμένοι είτε πρόκειται για πρωταγωνιστές,είτε για "κομπάρσους".Έχει πολλούς διαλόγους μέσα το παιχνίδι οι οποίοι αποδίδουν σωστά τα κίνητρα,τους φόβους και τις σκέψεις τους.Παράλληλα προσθέτουν στην "πιστή" παρουσίαση της Ιαπωνίας των 80's,της Yakuza και του τρόπου με τον οποίο αυτή λειτουργεί όσον αφορά την ιεραρχία ανάμεσα στις φυλές και τις οικογένειες που την απαρτίζουν καθώς και στον πόλεμο συμφερόντων που μαίνεται στο παρασκήνιο.
    Η ιστορία γενικά είναι πολύ καλή,με πολύ βάθος και ίντριγκα.
    Το σύστημα μάχης του τίτλου είναι εξαιρετικό,με κάθε χαρακτήρα από τους 2,να έχει 3 διαφορετικά στυλ μάχης συν ένα τέταρτο για τα όπλα,τα οποία διαφέρουν σε απόδοση ανάλογα με την περίσταση.
    Ο τίτλος γενικά σφύζει από περιεχόμενο.Καταρχήν έχει διάφορα random encounters ενώ παράλληλα υπάρχουν πάρα πολλά activities & mini games.Εκεί όμως που ξεχωρίζει ως προς το side content,είναι τα side quests ή substories όπως τα λέει ο τίτλος.
    Αυτά δεν είναι απλά fetch quests ή μάχες,ίσα ίσα να γεμίσει ο τίτλος με περιεχόμενο.Έχουν δική τους ιστορία,με χαρακτήρες οι οποίοι σε κάνουν να νοιαστείς γι'αυτούς και δεν αποτελούν απλά "μια ακόμα αποστολή".
    Όμως οι παράπλευρες ασχολίες δε σταματάνε εκεί.Το παιχνίδι,διαθέτει και 2 subgames.Όχι mini games,SUBGAMES τα οποία θα μπορούσαν να είναι ολόκληρο παιχνίδι από μόνα τους (οκ ίσως υπερβάλλω λίγο) με δική τους ιστορία και χαρακτήρες που δε συναντάμε πουθενά αλλού.
    Ο Kiryu ασχολείται με real estate κι έχει στόχο να ρίξει τους 5 Billionaires ενώ ο Majima έχει ένα Cabaret κι έχει στόχο να ρίξει τους 5 Stars.Καθένας από τους 5 αντιπάλους μας,στο κάθε υποπαιχνίδι,έχει τις δικές του μάχες και τις δικές του προκλήσεις.Στο Real Estate στρατολογείς Managers,Security,Advisors και μετά απλά συλλέγεις τα κέρδη,ενώ αν τύχει καμιά στραβή,πας και ρίχνεις και καμιά ανάποδη.
    Από την άλλη στο Cabaret,πέραν του ότι στρατολογείς hostesses τις εκπαιδεύεις,τις ντύνεις,τους αλλάζεις κούρεμα κλπ ενώ τέλος όταν ανοίγει το μαγαζί πρέπει να βάζεις τους πελάτες στα τραπέζια,να τους στέλνεις τις ανάλογες hostesses με βάση αυτά που επιθυμούν κλπ.
    Γενικά έχει πολύ πράγμα ο τίτλος.

    Δεν έχω παίξει άλλα παιχνίδια της σειράς,αλλά ανυπομονώ να κυκλοφορήσει το Kiwami.Προσωπικά το λάτρεψα το 0,και του βάζω ένα 9/10.
    Δεν το προτείνω σε όλους βέβαια διότι έχει πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα.Πχ,μας δείχνει όλη την κουλτούρα των Ιαπώνων,με τα καλά και τα "περίεργα" που αυτή διαθέτει.Επίσης έχει πάρα πολλούς διαλόγους και χρειάζεται υπομονή.Anyway,όποιος πιστεύει πως τον καλύπτει κάτι τέτοιο,ας το δοκιμάσει και δε θα χάσει.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Είχα ψηθεί να παίξω το πρώτο στο PS2, αλλά ένα bug στην αρχή δεν με αφήνει να το προχωρήσω. Ελπίζω να το κάνουν ένα ριμάστερ στις νέες κονσόλες για να το φτιάξουν.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Πάρα πολύ καλή σειρά αν σου αρέσουν τα story driven games.
        Insert Coin

        Comment


        • #5
          HYPE στο έπακρο.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Βλέπω εδώ πως έχω κάνει ένα λάθος πιο πάνω όσον αφορά το 4ο στυλ μάχης του κάθε χαρακτήρα.Λοιπόν.Το 4ο στυλ μάχης το ξεκλειδώνεις και στους 2 χαρακτήρες τελειώνοντας τα 2 subgames που έγραψα παραπάνω.Στο Kiwami,έχεις μόνο τον Kiryu βέβαια και το 4ο στυλ μάχης είναι ξεκλείδωτο από την αρχή,αλλά για να το ανεβάσεις πρέπει να αντιμετωπίζεις συνεχώς τον Goro Majima στο subgame Majima Everywhere.Τι ακριβώς είναι αυτό;Ο Majima προσπαθεί να βοηθήσει τον Kiryu να ανακτήσει τις παλιές δυνάμεις του,πολεμώντας μαζί του συνεχώς όπου σταθεί κι όπου βρεθεί.Τον πετυχαίνεις να πετάγεται από υπονόμους,να χορεύει σε στύλους,ενώ πας να φας καθώς και να περιφέρεται στα στενοσόκακα του Kamurocho.

            Θα γράψω κι άλλα για το Kiwami γενικά όταν επιστρέψω γιατί πρέπει να φύγω.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Μιας και ειδα αναφορες απο ατομα που σκεφτονται να δουν το Yakuza 0 (Nooto, Sinclair αν δεν απατωμαι), να πω πως εκτος συγκλονιστικου απροοπτου θα ειναι το επομενο παιχνιδι που θα πιασω (απο αρχες Φεβρουαριου λογικα) και πιστευω πως θα γραφω εντυπωσεις κτλ, οποτε αν ειναι να ασχοληθει και κανενας αλλος εχει καλως, να γινει και λιγη κουβεντα οπως πρεπει.

              Comment


              • #8
                To τσίμπησα κι εγώ καθότι το πέτυχα 26€ και γενικά με έτρωγε η τσέπη μου. Είδα και reviews των ACG, Angry Joe οπότε με πείσανε. Προς το παρόν το πρόγραμμα λέει Nier, με ολίγη από Gravity Rush για να βοηθάω άλλους με τα dusty tokens, αλλά πιστεύω κι εγώ Φλεβάρη να το ξεκινήσω κανονκά.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  Τέλος το Yakuza Kiwami μετά από 32 ώρες περίπου.Θα μπορούσα να το είχα τελειώσει μέσα σε ένα 10ωρο λιγότερο αλλά είχα απορροφηθεί από τα side quests και τα activities του τίτλου.

                  Γενικά μου άρεσε αρκετά,αλλά λιγότερο από το Υ0.Η αλήθεια είναι πως κάποια στιγμή ένιωσα ένα overdose αλλά μετά από μια μέρα αποχής επέστρεψα πιο δυναμικά και συνέχισα να το λιώνω.Και ακόμα και τώρα που το τελείωσα ενώ περίμενα ότι θα ένιωθα μια άλφα ανακούφιση,η αλήθεια είναι πως αν είχα το επόμενο θα το ξεκινούσα χωρίς πολλά πολλά.Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει διότι μου αρέσει αρκετά η ιστορία της σειράς και των χαρακτήρων και ανυπομονώ να δω πως θα εξελιχτούν τα πράγματα.

                  Ας αναλύσω λίγο παραπάνω.
                  Ο κόσμος του παιχνιδιού σφύζει από ζωή,παντού υπάρχουν npcs οι οποίοι όλο και κάτι θα έχουν να σου πουν,άλλες φορές ανούσιο,άλλες φορές σε βοηθάνε με το main quest όταν πχ ψάχνεις να βρεις κάποιον σου λένε ότι τον είδαν να περνάει ή άκουσαν κάποιο θόρυβο κλπ ώστε να προσανατολιστείς.Υπάρχουν φυσικά και οι quest givers τους οποίους τους συναντάς τυχαία είτε κάνοντας βόλτες,είτε με επισκέψεις στις διάφορες δραστηριότητες και τα μαγαζιά.Πχ πήγα σε ένα μαγαζί που είδα ότι έχει βελάκια και μπιλιάρδο και μου πιάνει την κουβέντα ένας τύπος για να του βρω κάτι χαρτονομίσματα.
                  Οι δραστηριότητες είναι αρκετές και μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν karaoke,billiard,karaoke,mahjong (ανάθεμα κι αν κατάλαβα πως παίζεται),bowling,τζόγο,pocket circuit racing,mehsuking κ.ά.

                  Το σύστημα μάχης έχει πάρει όλα τα καλά του Υ0 και παράλληλα κάνει κάποιες βελτιώσεις,Για παράδειγμα πέρα από τα 3 βασικά στυλ μάχης του Υ0 (Brawler,Rush,Beast),βλέπουμε εδώ να είναι ξεκλείδωτο από την αρχή και το Dragon.Στο Υ0 για να αναβαθμίσουμε τις ικανότητές μας χρειαζόμασταν χρήματα,εδώ όμως το κάνουμε με ΧΡ.Το Dragon style όμως αναβαθμίζεται μέσω του συστήματος Majima Everywhere.Τι ακριβώς είναι αυτό;Ο Majima προσπαθεί να μας κάνει ανακτήσουμε τη χαμένη δύναμή μας επομένως όπου μας συναντήσει ξεκινάει να μάχεται μαζί μας.Ξεκινάει σχετικά εύκολα και όσο ανεβαίνουμε στα ranks ανεβαίνει και σε δυσκολία.Κάθε μάχη μας δίνει μπόλικη εμπειρία και παράλληλα ανεβάζει και το Dragon Style.

                  (Χτύπησε τηλέφωνο,έχασα τον ειρμό μου,οπότε θα τα γράψω τα άλλα όπως έρθουν.)

                  Μια άλλη προσθήκη είναι τα Kiwami Finishers.Πολλές φορές οι πιο δυνατοί αντίπαλοι,μπαίνουν σε μια κατάσταση όπου γεμίζουν ζωή και δεν μπορούμε να τους σταματήσουμε παρά μόνο αν είναι γεμάτη η μπάρα Heat οπότε ανάλογα το χρώμα της αύρας τους διαλέγουμε το στυλ μάχης με το ανάλογο χρώμα και εκτελούμε ένα Kiwami Finisher το οποίο κάνει αρκετή ζημιά.

                  Πέρα από τα παραπάνω ο τίτλος δεν προσφέρει πολλά καινούρια πράγματα όμως ακόμα κι έτσι ο μηχανισμός Kiwami αλλάζει τις ισορροπίες.Επίσης το ότι ανεβαίνουμε με ΧΡ πλέον αντί με χρήματα είχε ως αποτέλεσμα να έχω αναβαθμίσει όλες τις δυνάμεις μου μέχρι τον τελικό.Βέβαια σε αυτό βοήθησε η συνεχής παρουσία του Majima η οποία όμως κάποιες φορές καταντούσε κουραστική,πχ ενώ θες να πας να κάνεις κάποιο side quest ή απλά να βολτάρεις,έσκαγε μύτη.Οι μάχες αρχικά μου φάνηκαν πιο δύσκολες από του Υ0,αλλά προς το τέλος που ήμουν Beast (pun intended) δεν είχα θέματα.Ακόμα και ο τελικός μου φάνηκε πολύ εύκολος,σε αντίθεση με το Υ0 που μου έβγαλε την πίστη(σε σχέση με το Kiwami πάντα).

                  Τα side quests δεν έχουν την πρωτοτυπία του Υ0,αλλά είναι αρκετά καλά,ειδικά κάποια τα οποία δίνουν και trophy μιας και συνδέονται λίγο πολύ με την κεντρική ιστορία.
                  Η ιστορία και οι χαρακτήρες έχουν αρκετό βάθος,και μάλλον κάπου εδώ πρέπει να σταματήσω να το συγκρίνω με το Υ0.

                  Εν κατακλείδι,ήμουν έτοιμος να του δώσω 7/10,αλλά όσο περισσότερο έπαιζα και έβλεπα εις βάθος τους μηχανισμούς του,του δίνω ένα 8/10,κρίνοντάς το ως αυτόνομο τίτλο και μόνο.

                  edit:Μπράβο λαμόγια πάνω που τελείωσα εγώ θα ξεκινήσετε όλοι.Ντροπή σας.
                  Last edited by Altair; 21-01-2018, 01:06 AM.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Nooto μιας και ειδα πως το πηρες ειπα να δω αν παιζει να το παιξεις συντομα. Ειμαι στην αρχη, αλλα το 1ο βημα εγινε. Εχω διαφορες αποριες, αλλα θελω να του δωσω λιγο χρονο μεχρι να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο στο μυαλο μου, αλλα φανταζομαι οποτε χρειαστει εχουμε τον Altair προχειρο για κανα tip. Ακομα τα πραγματα ειναι παντως λιγο θολα οσον αφορα battle styles, upgrades, λεφτα κτλ, side-quests και λοιπες ασχολιες.

                    Το 1ο σοβαρο story mission/sequence ηταν πολυ χορταστικο παντως (αυτο που τελειωνει με το 1ο boss fight) και η ιστορια φαινεται υποσχομενη.

                    Comment


                    • #11
                      Σκεφτομαι να το ξεκινησω μεσα στο φλεβαρη, δεν το εχω πιασει ακομα διοτι παιζω αυτη τη στιγμη το witcher 3 και ειμαι στα 2/3 περιπου.

                      Comment


                      • #12
                        Σκεφτόμουν μολις τελειώσω με το Nier( btw τσεκάρετε το Altered Carbon series) να καταπιαστώ με το Yakuza 0, αλλα υπαρχει απο την αλλη το Nioh που μου κλεινει το μάτι, αλλα και το Monster Hunter World ως μελλοντική αγορα αν κ θα ήθελα να του δώσω λιγο χρόνο γτ πιστευω με την υποστήριξη της Capcom μονο καλυτερο θα γινεται...
                        Το Witcher 3 το ειχα αφήσει στο σημειο που βρίσκεις την Yennefer και θα ήθελα να το συνεχίσω με ολα τα DLCs όταν ειμαι πιο χαλαρός στη δουλεια, δλδ σε κανα χρόνο( βεβαια δεν ξερω αν θα ειμαι χαλαρός στο σπιτι τοτε :Ρ )
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Δε θέλω να χτίσω υπερβολικό hype γιατί παίζει και να απογοητευτείτε μιας και όπως έχω ξαναπεί είναι unique beasts to tackle, αλλά σας ζηλεύω που δεν τα έχετε παίξει ακόμα.
                          Άντε να βγει το Kiwami 2 δεν αντέχω άλλο.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Οντως δεν πρεπει να παιξει καποιος Yakuza περιμενοντας να παιξει το τελειο παιχνιδι, ισα ισα εχει εμφανη "θεματακια". Το στησιμο και η εκταση του κοσμου θυμιζουν εποχες PS2 σε τεραστιο βαθμο. Παντως εχει πολυ στιλ οπως βλεπω και αποδιδει με πολυ ωραιο τροπο τη late 80s Ιαπωνια. Το πιο ενδιαφερον ως τωρα για εμενα ειναι πως το main plot ειναι πολυ ωραιο και πολυ σοβαρο και τα cinematics ειναι παρα πολυ καλοδουλεμενα, αγγιζουν standards πιο high budget παραγωγων και το voice acting επισης ειναι εξαιρετικο. Παραλληλα το παιχνιδι ειναι αρκετα ασοβαρο σε ολα τα αλλα, χωρις να το λεω αρνητικα. Εχει μια αρκετα over the top προσεγγιση με αρκετες υπερβολες για χαβαλε, αλλα ποτε δε γινεται anime cheesy.

                            Αυτο που φοβαμαι ειναι πιθανο burnout με τη σειρα. Δεν ξερω ποσο ευκολα θα μπορουσα να παιξω πολλαπλα installments γιατι φοβαμαι πως η λογικη του παιχνιδιου περαν του main story καποια στιγμη θα με "καψει". Θα δω πώς θα το χειριστω βεβαια και θα αποφασισω στην πορεια τι θα κανω, για την ωρα δε με απασχολει.

                            Θα ηθελα να ρωτησω που να δωσω βαρος περαν του main story. Το παιχνιδι εχει πολλα side quests και αποκλειεται να κανω ο,τι βρισκω γιατι με αυτα που βλεπω ως τωρα ειναι αρκετα ανουσια τα περισσοτερα. Απο διαφορες ασχολιες με τι αξιζει να ασχοληθω, τι εχει σοβαρο reward; Mini-games, side-stories, side-quests, κατι αλλο;

                            Τα λεφτα ειναι ακρως σημαντικα και ακομα δεν εχω αρκετα. Στην πορεια αποκτω λεφτα αρκετα πιο ευκολα; Για την ωρα ειναι αρκετα δυσκολο να κανω πολλαπλα upgrades στα διαφορα styles λογω κοστους. Επισης καμια προταση για styles τα οποια να κανω upgrade πρωτα με τον καθε χαρακτηρα;
                            Weapons/accessories/upgrades κτλ δινω βαρος μεσω συγκεκριμενων quests; To equipment search του Majima ειναι πολυ σημαντικο;
                            Τελος το property management με τον Kiryu ειναι φανταζομαι επισης σημαντικο; Να αρχισω να αγοραζω ο,τι βρισκω λιγο πολυ ή να το παρω χαλαρα; Φανταζομαι πολλα λεφτα θα παιζουν και με τον Mr. Shakedown αλλα ακομα δεν ξερω αν ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο, οποτε για την ωρα οπου τον βρω το βαζω λιγο πολυ στα ποδια.

                            Comment


                            • #15
                              Όσον αφορά side quest κάνεις ότι βρεις,άστο να σε πάει μόνο του. Προσωπικά μου άρεσαν πάντως.
                              Για χρήματα μην ανησυχείς μέσω των Shakedown,Real estate, Cabaret βγάζεις αρκετά.
                              Στυλ μάχης προσπάθησε να ανεβάζεις και τα 3 ισορροπημένα αν και η αλήθεια είναι ότι κυρίως με brawler έπαιζα εγώ και τα άλλα δύο μόνο για συγκεκριμένα σημεία.
                              Όσον αφορά το Majima research δεν ασχολήθηκα καθόλου.
                              Από παράπλευρες ασχολίες θα σου έλεγα να κάνεις ότι αε ευχαριστεί.

                              Τέλος,σχετικά με το franchise fatigue θα συμφωνήσω. Είναι κάτι που με ανησυχεί κι εμένα αλλά θα το προχωρήσω όσο πάει και βλέπουμε μέχρι τότε.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X