Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch)

    Η ανακοίνωση αυτού του ριμέικ ίσως να μην αιφνιδίασε όσους έχουν μάθει πια να διαβάζουν τη Νιντέντο, αλλά οπωσδήποτε αποτελούν έκπληξη τα γραφικά και το ύφος του τίτλου, έτσι όπως φανερώθηκε από το τρέιλερ.

    Μ' αρέσει πολύ αυτό που είδα. Αν φοβάμαι κάτι, βλέποντας τα toony γραφικά, είναι κάποια έκπτωση στη δυσκολία και τους μηχανισμούς ουτωσώστε να προσεγγιστεί πιο παιδικό κοινό, όπως περίπου έγινε με το Pokemon Let's Go. Μα καταβάθος δεν πιστεύω να μπει σε τέτοια διαδικασία η Νιντέντο.



    Τα γραφικά φαίνεται να είναι μια απόδοση 1:1 του αρχικού τίτλου σε σύγχρονο HD περιβάλλον, πράγμα που βλέπει κάποιος στο πως έχει αποδοθεί ο ίδιος ο Λινκ.

    Έχετε παίξει το Link's Awakening; Περιμένετε το ριμέικ; Σας άρεσε αυτό που είδατε;

  • #2
    Ουτε εμένα με ξετρέλανε το look αλλα περιμένω να το δω εν κινήσει ιδιοις ομμασι. Τα ίδια σκεφτόμουν για το A link between worlds και το λάτρεψα, στην κίνηση ηταν παρα πολυ όμορφο οπως εν τελει και το Art direction.

    Όταν ειδα το animation video ξύπνησαν αναμνήσεις απο την πρωτη φορά που ειχα δει την εικόνα με τον Link να παλεύει με τς κύματα ( σε ενα Nintendo club magazine η στα Σαΐνια δε θυμαμαι) και εν συνεχεια όταν το ειχα δάνεικο απο φίλο στο gameboy. Συγκίνηση...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Εγω ναι το περιμενω και μου αρεσε σαν ανακοινωση, επισης δεν με χαλαει η ολη αισθητικη που εχει καθως οπως ειπε και ο Sinclair φερνει στο A link between Worlds που οταν το εβλεπες εν κινησει ηταν μαγικο. Αυτο που με χαλαει ειναι:
      1) Θα κυκλοφορησει στα 70 ευρω .
      2) Αν εξαιρεσει κανεις τα BotW, SMO και Xenoblade Chronicles 2, μου φαινεται οτι η Nintendo δεν εχει καταλαβει οτι το Switch δεν ειναι 3DS. Απο το launch σχεδον δεν υπαρχει ουτε μια first party-in house μεγαλη παραγωγη. Δεν ξερω μπορει να μην ειναι ικανοι να βγαλουν-σχεδιασουν ακριβους τιτλους (μπορει να εχουν μεινει στην εποχη του gamecube και να μην μπορουν να ξεφυγουν) ή να επενδυσουν σε ακριβα projects αλλα θεωρω απαραδεκτο να βλεπουμε εν ετει 2019 το νεο fire emblem που κανει την εμφανιση του σε hd console και τα γραφικα του ειναι χειροτερα απο ps2 game (και χαιρομαστε κιολας).. Ειναι απαραδεκτο να γινεται direct και μεσα σε αυτο να παρουσιαζεται παιχνιδι οπως το deamon X machina που αλλες εταιρειες απλα θα ντρεποντουσαν να το δειξουν. Ειναι απαραδεκτο που η πιο ακριβη αναμενομενη παραγωγη του Switch ειναι το Astral Chain που ερχεται απο την Platinum... δηλαδη οκ που φτασαμε... A και μας ειπαν οτι και το Βayonetta 3 πηγαινει καλα οποτε το βλεπω να ακυρωνεται σε 2-3 βδομαδες . Τελος παντων, rant over και back on topic, απλα για να γυρισω στο θεμα, το καινουργιο zelda ειναι μια πολυ καλη ανακοινωση, η οποια ομως επρεπε να αποτελει μια ευχαριστη εκπληξη για τους fans που θα ερθει σε budget price και οχι το big reveal του direct. Αυτα απο μενα και sorry για το rant .
      Last edited by nooto; 17-02-2019, 09:32 PM.

      Comment


      • #4
        Εννοείται συμφωνω αλλα thats N for you τα τελευταία πολλα χρονια. Δυστυχώς ηταν ηλίου φαεινότερο πως το Switch θα αποτελεί ενα συμβιβασμό μεταξυ home console portable. Να σου πω την αληθεια εχω αρκετα games στο Switch, παρα πολλα βασικα αν και το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών είτε ειναι indie, είτε ειναι multiarform.
        Εμενα το τελευταίο direct παντως με άφησε τελείως ικανοποιημένο δεδομένων και των προςδοκιων που εχω απο την Ν. Και μην ξεχνάμε πως( σημάδια των καιρών αλλα αυτα τα games μετράνε σε πωλήσεις) υπαρχουν για Switch, Fortnite και Warframe...

        Απο εκει και περα ειμαι σίγουρος πως θα δουμε οτι εχει περισσέψει απο Wii U, σίγουρα Metroid Prime Trilogy, το 4 παιζει να παει κ επόμενο σύστημα ( που κατα πάσα πιθανότητα θα ειναι αναβάθμιση σαν το PS4 pro)και φυσικα Galaxy 1,2 , Mario Dancing λολ, Mario sports, party, animal crossing, Last gen reissues( Darksiders, Creed, μπορει Dark Souls 2)

        Δεν ξερω αν μπορείς να περιμένεις τη ροη των τίτλων της Sony, Msoftκαι τις ΑΑΑ 3rd party παραγωγές στο Switch... Η Ν εχει ξεφύγει απο αυτο το πλαίσιο απο εποχές GC( που και τοτε κουτσουρεμένα ports ειχε σε ορισμένες περιπτώσεις πχ Hot Pursuit 2)- παλι καλα που βγήκανε επαρκή ports των Doom, Wolfenstein.

        Πολυ καλές παραγωγες( acquired taste όμως δεν το συζητω) ειναι τα Hyrule Warriors, FE Warriors, Mario/ Rabbids( ειναι φανταστικό παιχνιδι κ απιστευτα polished, ντρεπομαι που το σνομπαρα), Captain Toad( πιο μικρού βεληνεκούς παραγωγή αλλα επίσης polished σε τρελο βαθμό), Starlink και θα κανω τη διαφορα και θα πω Ys Lacrimosa of Dana.( έρωτας απο βίντεο κ κριτικες ) Οκ και φυσικα το Octopath Traveler.

        Τωρα Mass Effect, Dragon Age, Witcher τυπου παραγωγες πολυ θα τις ηθελα κι εγω αλλα... γι αυτα παντα θα ειναι το PC, PS, Xbox...

        Να αναφέρω παντως και κατι που εδω και καιρο συμπαθώ στην Ν. Όταν ανακοινώνουν τιτλους πλεον ειναι κοντα στην ημνια κυκλοφορίας ως επι το πλείστον. Κουραστηκα να βλεπω ανακοινώσεις τυπου super super wow game στο PlayStation με ενα teaser και ημνια ο,τι ναναι.( δλδ FF 7 remake MIA τελείως )

        Ελπιζω η συλλεκτική να κανει 70 και 50 η κανονικη για τοLinks Awakening( ok ξερω wishful thinking)
        EDIT
        Εμενα το Χ Machinae μου άρεσε οσο λιγο ειδα/ έπαιξα ( ειναι και σχετικά unpolished νομιζω κάπου το είπανε) μου θύμισε πολυ Armored Core( δεν ξερω αν κρύβεται απο πισω κάποιος απο την ομαδα του AC)
        Last edited by Sinclair; 18-02-2019, 12:06 AM.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Ώπα γιατί τέτοιο μίσος για το daemon x machina;Εγώ σαν mech lover το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και είναι σίγουρη αγορά μόλις κυκλοφορήσει

          Comment


          • #6
            Βασικα αν βγαλεις τα ΑΑΑ 3rd party από τα PS & XBox δε μενει και πολυ πραγμα ειδικα στο Xbox. Οποτε σιγουρα εκει πασχει το Switch αλλα η Nintendo προσπαθει με το παραπανω. Παιχνιδια σαν το Odyssey και το Zelda θελουν χρονο. Φετος ξεκιναμε λιγο αδυναμα αλλα απο τον Ιουνιο κι επειτα θα ναι μια πολυ καλη χρονια.

            Στα του Link's Awakening, μεγαλος ενθουσιασμος για μενα, πρωτο remaster 2D Zelda κι ενα παιχνιδι που ηθελα να το παιξω, εχω καποιες μακρινες αναμνησεις απο το original δανεικο, 25 χρονια πριν...

            Nooto δε θα κανει 70€ ρε συ, 60 θα κανει

            Θα προτιμουσα λιγοτερο πλαστικη, περισσοτερο anime ή cell shaded αισθητική αλλα δε με χαλαει κιολας. Ελπίζω η βασικη εμπερια να ναι 1:1 αλλα να εχει και τίποτα εξτρας.

            ΥΓ: Τα Fire Emblem πάντα ηταν κατώτερα των δυνατοτητων της καθε κονσολας. Και το Radiant Dawn στο Wii γραφικα Ν64 είχε σχεδον.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Ακολουθεί σύντομη ιστορία η οποία αποτελεί και έναν από τους λόγους που το gaming συνέχισε να αποτελεί ασχολία μου και μετά την εφηβεία.
              Φεβρουάριος 99 λίγους μήνες αφού έχει κυκλοφορήσει το game boy color αποφασίζω να σκάσω από το χαρτζιλίκι μου τα σχεδόν 30 χιλιάρικα που κόστιζε χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο αφού δεν είχα κατά νου να αγοράσω κάποιο από τα καινούρια έγχρωμα παιχνίδια του. Μερικούς μήνες μετά και μόλις έχουν κλείσει τα σχολεία, τυγχάνει να βρεθώ με τους παππούδες για άσχετο λόγο σε άκυρο βιβλιοπωλείο το οποίο έχει μερικά μεμονωμένα παιχνίδια για την κονσόλα. Το μάτι μου κολλάει με τη μία στο la dx καθώς ήταν η εποχή που γινόταν ο μεγάλος ντόρος με το οοt το οποίο όμως δεν είχα την ευκαιρία να δω περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Αφού αντιλήφθηκαν την κάψα μου τελικά μου το κάναν δώρο για το καλοκαίρι και κάπως έτσι έπεσα με τα μούτρα στο πρώτο πλήρως έγχρωμο παιχνίδι που είχα που παρά τον αρχικό ενθουσιασμό κόλλησα πριν ακόμα μπω στο πρώτο dungeon (ούτε 11 χρονών τότε και αρκετά εκτός της λογικής του τίτλου) και το άφησα σχετικά γρήγορα ξενερωμένος. Fast forward ένα εξάμηνο περίπου μετά και μιλάμε στο τηλέφωνο με τον τότε κολλητό οποίο είχε αλλάξει σχολείο, η κουβέντα κάπως φτάνει στο game boy και τα παιχνίδια που έχουμε και εν συνεχεία και στο zelda που αυτός είχε από ανταλλαγή την κανονική έκδοση. Η φάση είναι ότι και αυτός είχε κολλήσει και λέγαμε ο ένας στον άλλο για την ξενέρα που είχαμε φάει. Σημαντική λεπτομέρεια: αυτός είχε προχωρήσει ελάχιστα παραπάνω από εμένα και μου είπε τι πρέπει να κάνω στο σημείο που είχα κολλήσει... Ε αυτό ήταν, κούμπωσα άμεσα την κασέτα και άρχισα να παίζω για να μπορέσω τελικά να μπω στο πρώτο dungeo. Την επόμενη μέρα έπεσε πάλι τηλέφωνο για ενημέρωση σχετικά με την πρόοδο και κάπως έτσι καταλήξαμε για το επόμενο 2μηνο να προχωράμε παράλληλα το παιχνίδι και να ενημερώνουμε τηλεφωνικά για τις εξελίξεις. Πραγματικά απίστευτο το συναίσθημα της εξερευνησης και της λύσης του εκάστοτε "γρίφου". Από τις περιπτώσεις που πραγματικά χαίρομαι που το internet δεν είχε ακόμα το ρόλο και τη νοοτροπία του να στα δίνει όλα στο πιάτο.

              Για το remake δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ. Οκ σίγουρα δεν είναι άσχημο σαν είδηση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό το κάτι που πραγματικά μας έλλειπε. Πέρα από τον παράγοντα της νοσταλγίας για όσους το είχαν παίξει στην εποχή του, νομίζω ότι το alttp θα ήταν καλύτερο καθώς πιο πλήρες παιχνίδι και για κάποιον καινούριο που θέλει να δει ένα παλιό zelda.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Πραγματικά απίστευτο το συναίσθημα της εξερευνησης και της λύσης του εκάστοτε "γρίφου".
                Αυτό το συγκεκριμένο συναίσθημα που προσφέρει η σειρά είναι για εμένα αυτό που την κρατάει στην κορυφή. Ενώ είχε προηγηθεί βέβαια το WW και το TP, με το Minish Cap ένιωσα πιο πολύ αυτή τη μαγεία. Το Link's Awakening δεν το έχω παίξει, ήταν λίγο πριν την εποχή μου. Ίσως όταν φέρω Κρήτη ξανά το SNES Mini να παίξω τo DX, μετά το Minish Cap βέβαια, που του χρωστάω έναν κανονικό τερματισμό (έπαιζα σε έμου, κλάταρε το πισί κι έχασα την πρόοδο) και μάλλον πριν το ALttP.

                Comment


                • #9
                  Κι εγώ είχα την τύχη να ζήσω τέτοια σκηνικά, όμως θα βγω για λίγο off topic, μιας και ο τίτλος ήταν το Tombi. Και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που είμαι και τόσο φαν. Ήμασταν τρία άτομα που όλο το καλοκαίρι ρίχναμε ιδέες, από τις πιο απλές μέχρι τις πιο απίθανες. Αλλά όταν έπιαναν οι ιδέες, ειδικά όταν φαίνονταν τελείως κουλές, τότε ένιωθες πως ήσουν η μεγαλύτερη παιχτούρα έβερ. Σε κάποια φάση στο Tombi 2 αναφέρονταν αποστολές από το Tombi 1, και είχαμε την φαεινή ιδέα να αλλάξουμε δισκάκι στη μέση του παιχνιδιού. Το παιχνίδι κράσαρε, επειδή έπρεπε απλά να φορτώσουμε την κάρτα μνήμης με το save, όμως δεν έπιανε επειδή οι αντιγραφές που είχαμε ήταν από διαφορετικό region η καθεμία

                  Διαφορετικό παιχνίδι, ίδιες εμπειρίες. Την εποχή που ζούμε τώρα με το Internet στα καλύτερά του, δεν την αλλάζω με τίποτα. Όμως είχε και αυτή η εποχή τότε τα καλά της. Απλά ας πούμε πως ήμασταν τυχεροί όσοι τα ζήσαμε.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #10
                    Δεν είναι τόσο το μέσο όσο η γενικότερη νοοτροπία. Δλδ και τότε είχα internet, και τότε υπήρχε το gamefaqs οπότε θα μπορούσα να είχα βρει την άκρη πολύ εύκολα. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μου περνούσε καν από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο.

                    Comment


                    • #11


                      Συνοπτικό preview με gameplay που έδειξε η Νιντέντο στην Ε3, σχολιασμό στους επιμέρους τομείς του τίτλου και στον dungeon maker.

                      Comment


                      • #12
                        Το πρώτο review του Link's Awakening είναι από το Famitsu και δίνει 35/40.

                        Comment


                        • #13
                          19/9 θα ειχουμε και τα υπολοιπα reviews. Το αναμενω στο 80-85. Κλασσικος τιτλος μεν, συμβατικο πορτ δε.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #14
                            Το Link's Awakening κυκλοφορεί αύριο και στέκεται στο 87 με 40 δημοσιεύματα αυτή τη στιγμή. Οι περισσότεροι σχολιάζουν πως το παιχνίδι μεταφέρθηκε άψογα στο σήμερα. Κάποιοι επισημαίνουν slowdowns και έλλειψη νέου ουσιαστικού περιεχόμενου.

                            "The Legend of Zelda: Link’s Awakening for Switch completely faithfully updates the Game Boy classic for modern audiences, and Zelda fans would be out of their minds not to play it. It is a piece of art in the literal sense with its impeccable presentation. It just doesn’t last very long, Chamber Dungeon is tedious and illogical, and the game won’t surprise longtime players with anything especially big and new. I can’t imagine those factors will bother fans very much though."
                            Nintendo Enthusiast

                            Last edited by Raf; 19-09-2019, 02:52 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Το σημαντικο ειναι οτι εχει μοντερνοποιηθει οχι μονο στα γραφικα αλλα και στο χειρισμο ενω εχει γινει και πιο βατο στη δυσκολια (οχι για μας, γι αυτους που δυσκολευονται )

                              Πάντως κριμα που δεν βαλαν εστω κανενα multiplayer mode α λα four swords.

                              ΥΓ: Ειμαι στο τσακ να το αγορασω, στο cdkeys εχει 45€ και παίρνεις τα 6€ πίσω σε gold coins αρα καθολου ασχημα για day one.
                              Do a barrel roll!

                              Comment

                              Working...
                              X