Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Mini-Review] Dragon Quest IX (DS)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Mini-Review] Dragon Quest IX (DS)

    Σκόπευα να το βάλω στο Just Finshed (εξού και το ύφος του) αλλά τελικά έγραψα λίγες λεπτομέρειες παραπάνω και το "έχωσα" εδώ
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------




    Κείμενο : Scatman
    Ημερομηνία Κειμένου : 03/09/10
    Ημερομηνία Κυκλοφορίας : 11/07/10 (US)
    Σύστημα : DS
    Developer : Square-Enix


    Μόλις ολοκλήρωσα την ενασχόλησή μου με το Dragon Quest IX (DS) .

    Υπό κανονικές συνθήκες, θα είχα σταματήσει εδώ κι αρκετό καιρό, μα τελικά προέκυψε πολύ πιο ιδιαίτερο απ'ότι περίμενα και με "ανάγκασε" να ασχοληθώ μαζί του για μεγαλύτερο απ'το αναμενόμενο διάστημα.

    Αρχίζοντας το παιχνίδι δεν περίμενα ότι θα το ευχαριστηθώ τόσο. Σε αυτό συνέβαλαν και οι προηγούμενες εμπειρίες μου με τη σειρά που δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Κατά γενική εκτίμηση, θεωρώ τα Dragon Quests μονότονα παιχνίδια κι εξαιρετικά οπισθοδρομικά που στο πέρασμα των χρόνων δεν έχουν αλλάξει σημαντικά.

    Οι πρώτες 2-5 αναγνωριστικές gameplay ώρες, δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις! Παρουσιάζουν ένα βαρετό θέαμα και τίποτα δε σε προετοιμάζει για αυτόπου θα ακολουθήσει στη συνέχεια.

    Αργότερα κι αφού ξεδιπλώνεται σιγά-σιγά το σενάριο, όλα αποκτούν ένα διαφορετικό νόημα και ουσία.



    Περί σεναρίου, ελέγχετε ένα νεαρό φύλακα ανθρώπων που ανήκει στην αθάνατη φυλή των Celestrians. Οι θνητοί δεν έχουν την ικανότητα να δούν τους φύλακές τους παρά μόνο δέχονται την προστασία τους και σαν αντάλλαγμα προσεύχονται γι'αυτούς. Μία μέρα, μετά από ένα περίεργο καταστροφικό φαινόμενο, ο κεντρικός ήρωας χάνει τις ιδιότητές του και γίνεται θνητός. Έτσι ξαφνικά, ξεκινά τις περιπέτειές του προς το άγνωστο που θα του δώσει απαντήσεις για το τι ακριβώς συνέβει.

    Το character development του ήρωα και των συμμάχων του είναι σχεδόν ανύπαρκτο, συνεχίζοντας ~δυστυχώς~ την κακή παράδοση των Dragon Quests σε αυτόν τον τομέα. Κι ενώ το παιχνίδι επικεντρώνεται στις προσπάθειες 1 (και μόνο) χαρακτήρα, δεν έχει γίνει προπάθεια για ολοκληρωμένη παρουσίασή του. Ακόμη χειρότερα, τα υπόλοιπα μέλη της ομάδα σας, εντάσσονται σε αυτήν με έναν πολύ τυχαίο τρόπο (τους επιλέγετε απ'το Inn του Stornway) και κυρίως δεν έχουν απολύτως καμία συμμετοχή στη δράση. Ο ρόλος τους αφορά καθαρά το κομμάτι των μαχών.

    Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι πλήρως 3D. Η δουλειά που έχει γίνει σε συνολικό επίπεδο είναι εντυπωσιακή. Υπάρχει τεράστια ποικιλία στο σχεδιασμό, πολλά επιβλητικά, τεράστια τοπία κι αρκετή λεπτομέρεια στα περισσότερα στοιχεία. Εξαιρετική δουλειά έχει γίνει στα videos που δυστυχώς δεν είναι πολλά. Μοναδική παραφωνία αποτελεί το σχέδιο των NPCs που παραδόξως είναι 2D sprites, αν και εκ πρώτης όψεως δεν είναι εμφανές λόγω της μικρής οθόνης του DS.

    Ηχητικά, το χαρακτηριστικό ορχηστρικό ύφος που υπήρχε από ανέκαθεν στη σειρά, το συναντάμε κι εδώ. Υπεύθυνος για το composing δεν είναι άλλος απ'τον Koichi Sujiyama που εδώ και χρόνια είναι ο βασικός συνθέτης της σειράς. Με εξαίρεση τον ήχος της νίκης, όλα τα υπόλοιπα κομμάτια είναι πολύ καλού επιπέδου.



    Το Dragon Quest IX ανήκει στην κατηγορία των τυπικών jrpgs. Η δράση είναι 3ου προσώπου ~όπως πάντα~ και για πρώτη φορά σε παιχνίδι της σειράς,το σύστημα μαχών ξεφεύγει απ'τα καθιερωμένα (1ου προσώπου). Aυτό δε σημαίνει πως άλλαξε και η φιλοσοφία τους καθώς βασίζεται ακόμη στο Turn-based.

    Για τις μάχες αξίζει να σημειωθεί πως ξεκινούν εφόσον έρθετε σε επαφή με ένα τέρας, τα οποία εμφανίζονται με αυτόματο ρυθμό στο χώρο. Εάν έχετε υψηλότερο level από αυτά, τότε θα σας αποφεύγουν. Φυσικά ισχύει και το αντίθετο.

    Άλλο ένα στοιχείο που αξίζει αναφορά είναι το customization χαρακτήρων που διαφημίστηκε έντονα όλον αυτό τον καιρό. Σας επιτρέπει να διαμορφώσετε βασικά χαρακτηριστικά των ηρώων χωρίς όμως να υπάρχουν πολλές επιλογές.

    Το πιο χαρακτηριστικό γνώρισμα του παιχνιδιού είναι η έκτασή του αλλά και η ποικιλία στη δράση.

    Ενδεχομένως, πρόκειται για το μεγαλύτερο 3D RPG του NDS.

    Σχετικά με την ποικιλία, υπάρχουν πάρα πολλά sub-quests που μπορούν να ολοκληρωθούν, αρκετά mini-games, το σύστημα αλχημείας που επιτρέπει τη δημιουργία αντικειμένων, μέρη που μπορείτε να επισκεφθείτε μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού κ.α που δίδουν μία τεράστια αξία στο χρόνο για τον τίτλο.



    Έπειτα, για πρώτη φορά στη main σειρά προστέθηκε και Online επιλογή! Μπορείτε να συνδεθείτε με 3 άτομα ταυτόχρονα και να αντιμετωπίσετε αντιπάλους.

    Ανάλογα με το πόσο θέλει να ασχοληθεί κανείς, η διάρκεια του μπορεί να φτάσει και τις 50-60 ώρες. Το επίπεδο δυσκολία είναι μετρίου επιπέδου, αν και σε πολλές περιπτώσεις ο πήχης ανεβαίνει κατακόρυφα ιδιαίτερα στα Boss-Fights. Η λύση τις περισσότερες φορές είναι το grinding.

    Συνοψίζοντας, θεωρώ το Dragon Quest IX ως το πιο σπουδαίο RPG του DS σε επίπεδο παραγωγής και μάλλον το πιο πλήρες σε περιεχόμενο. Προσωπικά, δεν έχω χαρεί κανένα Dragon Quest όσο αυτό. Η Square- Enix έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και σιγά-σιγά βάζει τη σειρά σε έναν πιο σύγχρονο δρόμο που πιθανά να είναι και το κλειδί της αναγνώρισής του απ’το δυτικό κοινό.

    Αν έπρεπε να προτείνω ένα RPG που αποτελεί απαραίτητη αγορά για τους κατόχους DS, αυτό θα ήταν σίγουρα το Dragon Quest IX. Δεν υπάρχει τίποτα πιο ολοκληρωμένο για το σύστημα της Nintendo.

    Βαθμό?

    7.5/10
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Ενδιαφέρον, κυρίως επειδή είναι από άτομο που δεν του αρέσουν τα Dragon Quest. Δυστυχώς, από αυτά που διάβασα, πάλι βαρετό φαίνεται οπότε δε νομίζω να ασχοληθώ...
    Επίσης, σε όλα τα Dragon Quest η προοπτική πρώτη προσώπου δεν είναι στις μάχες;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      Δεν είναι τόσο βαρετό. Υπάρχουν ΤΟΣΑ που μπορείς να κάνεις που σε προκαλεί να ασχολείσαι συνέχεια μαζί του.

      Σε αυτό βοηθά η εξέλιξη του σεναρίου που είναι ευχάριστη. "Σπάει" σε πολλά μέρη-περιοχές και κάθε φορά συναντάς κάτι νέο.

      Ναι, γι'αυτό είπα ξεφεύγει απ'τα καθιερωμένα της σειράς. Βέβαια, δεν το ανέλυσα. Υπό μία έννοια η οπτική που συναντάμε και στα άλλα Dragon Quests παραμένει κι εδώ. Απλά χωρίζεται σε 2 οθόνες.

      Στην πάνω βλέπεις μόνο τα τέρατα όπως σε όλα τα DQ, ενώ στην κάτω τους ήρωες και τις κινήσεις τους. Επομένως, συνδιάζει το παλιό και το σύγχρονο.

      Υπάρχουν πολλά που δεν είπα (πχ για τα υπέροχα dungeons) και θα έκαναν πιο ελκυστικό το κείμενο αλλά τελευταια δεν έχω όρεξη για reviews.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        πανω κατω συμφωνω με το review σου scatman ετσι και αλλιως ουτε εγω ειμαι φαν της σειρας, αν και απο το κειμενο περιμενα να δω 8/10 οσο θα του εβαζα και εγω δηλαδη

        το pacing ο σχεδιασμος των dungeons τα γραφικα και το customization σε equipment ειναι πιστευω τα δυνατα του σημεια, nothing comes close στο ds σε αυτα τα στοιχεια τουλαχιστον σε οσα rpgs εχω παιξει σε αυτο

        παντως πιστευω πως ειναι καλυτερα για καποιον που θελει να δει την σειρα να ασχοληθει πρωτα με το 8 και αμα ξετρελαθει να δει ξερω γω το 9 το 5 και το 4 που ειναι αρκετα προσβασιμα,

        αλλα αυτη η νεα μοδα που βγαινουνε πολλα sequels σε handhelds (βλεπε και valkyria chronicles) δεν μου αρεσει καθολου.

        στα dragonquest ισχυει εν μερει η φραση ''παιξε ενα και ειναι σαν να τα εχεις παιξει ολα''

        ιδια μηχανη μαχης,ιδια spells, ιδιες τεχνικες,ιδια μουσικη, ιδιο pacing,idia old school λογικη, ιδιος σχεδιασμος χαραχτηρων (και αν δεν εισαι και φαν των σχεδιων του toriyama....)

        οπως πολυ σωστα διαβασα και σε ενα αλλο review (στο rpgamer νομιζω) ελεγε its dragonquest... και την ειχε και στα θετικα και στα αρνητικα αυτη την φραση

        ps. δοκιμασες καθολου το online? μπορουμε να παιξουμε καθολου εξ αποστασεως? δεν την εχω ψαξει την δουλεια στο ds καθολου, το εχω παρατησει απο το καλοκαιρι στο post game , εχει λενε πολυ ψωμι ακομα και οταν το τελειωσεις

        Comment


        • #5
          Με μία αξιοπρεπή παρουσίαση χαρακτήρων, θα του έβαζα με ευχαρίστηση ένα 8.5 .

          Το δοκίμασα ελάχιστα (Online). Πλέον δε μπορώ. Το έβγαλα απ'την κάρτα μου.

          Το DQ VIII είναι το μόνο που δεν έχω ολοκληρώσει απ'τη main σειρά και δυστυχώς για εμένα, λέγεται πως είναι το καλύτερο...

          Για τα υπόλοιπα, το Dragon Quest IX είναι άνετα πολύ ανώτερο.
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            Πέρα από την τυχαία προσφορά της υπόλοιπης ομάδας, μπορείς να φτιάξεις και τους δικούς σου χαρακτήρες στο Inn....

            Comment


            • #7
              Ναι, έχεις δίκιο.

              Ανέφερα και πριν πως θα μπορούσα να προσθέσω πάρα πολλά σε αυτά που ήδη αναφέρονται αλλά αρκέστηκα σε βασικές πληροφορίες. Δεν είχα διάθεση ~κι ακόμη δεν έχω~ να είμαι πιο αναλυτικός όπως σε άλλα κείμενά μου.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                Το character development του ήρωα και των συμμάχων του είναι σχεδόν ανύπαρκτο, συνεχίζοντας ~δυστυχώς~ την κακή παράδοση των Dragon Quests σε αυτόν τον τομέα.
                Θέλω πολύ να ασχοληθώ με το IX, μιας και ήμουν fan από το 6 αλλά έγινα μεγαλύτερος με το 8. Πολύ καλό και περιεκτικό review, παρότι σύντομο. Απλά έκανα quote το παραπάνω, για να πω, πως όταν με το καλό ασχοληθείς με το 8, θα δεις πως έχει μια χαρά character development χωρίς σεναριακά, βέβαια, να ξεφεύγει από την πεπατημένη του παραμυθιού. Απλά οι χαρακτήρες είναι από τους πιο ενδιαφέροντοες σε jrpg. Πρώτη φορά μετά απο χρόνια βρήκα τον εαυτό μου να νοιάζεται για τους χαρακτήρες και να μετράει τις ωρες μέχρι να ξανασχοληθεί. Ίσως για μένα- από όσα έχω παίξει δηλαδη- από τα κορυφαία jrpgs του PS2. Επιτέλους η προοπτική στις μάχες έχει αλλάξει- βλέπεις δλδ τις κινήσεις του party και όχι μόνο τα εφέ. Βέβαια με τόσα καλά που θα έχεις ακούσει για το 8, φοβάμαι μην εκτοξευθούν οι προσδοκίες σου στο Θεό και απογοητευτείς τελικά. Αν πρότεινα σε κάποιον πάντως να παιξει ένα μόνο Dragon Quest, αυτό σίγουρα θα ήταν το 8- αν δεν είχε βγει το 8, θα πρότεινα το 6. Το 7 δεν το έχω παίξει παρά ελάχιστα, αλλά από όσα διαβάζω αν και θεωρείται πολύ καλό κουράζει...( η αλήθεια είναι πως τα DQ είναι κουραστικά μιας και μπορεί και να παρακαλάς να τελειώσουν από ένα σημείο κι έπειτα)
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #9
                  thanks Burai.

                  Όχι, δεν έχω τεράστιες προσδοκίες για το VIII . Γνωρίζω πάνω-κάτω τι με περιμένει.
                  Kι εμένα για πολλά χρόνια το VI ήταν το αγαπημένο μου!

                  Η αλήθεια είναι ότι αυτά που περιγράφεις τα νιώθω ΚΑΘΕ φορά που παίζω Dragon Quests (είτε spin-off είτε main). Ιδιαίτερα με το VII που σχολίασες πιο κάτω, θυμάμαι το ολοκλήρωσα κοντά στις 60-65 ώρες κι όντως είναι συμπαθητικό παιχνίδι. Αλλά 65 ώρες? Εκεί παραέγινε η.. hardcore-ιλα...

                  Το IX είναι πιο "ανάλαφρο". Θεωρώ ότι είναι αρκετά ισορροπημένο σε όλους τους τομείς και με εξαίρεση τις πρώτες ώρες, τελικά είναι αρκετά διασκεδαστικό. Νομίζω εάν του δώσεις λίγο χρόνο, πιθανά να σου φανεί ~τουλάχιστον~ συμπαθητικό.
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment

                  Working...
                  X