Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Reviews: The Odyssey Way!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Exw arketa themata sto myalo mou.
    Gia arxh anaferw to Castlevania SOTN, ta Battle systems sta Final Fantasy, to Fire Emblem Sacred stones VS Final Fantasy Tactics VS Disgaea.

    Ola afta einai main kai megala projects ta opoia apaitoun to katallhlo video footage kai ara apaitoun kapoio kairo gia na ginoun, einai sigouro pws tha teleiwsw kapoio apo afta mexri telos Maiou (kai enas apo tous logous pou ta grafw einai gia na desmeftw wste na mhn kwlwsw sthn synexeia ) mexri tote ypomonh
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #62
      Originally posted by Ground_zero View Post
      Gia arxh anaferw to Castlevania SOTN, ta Battle systems sta Final Fantasy, to Fire Emblem Sacred stones VS Final Fantasy Tactics VS Disgaea.
      Θα ήθελα πάρα πολύ ένα αναλυτικό review για τα Disgaea. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει από Nippon Ichi games καλό θα είναι να μας διαφωτίσει και εμάς τους υπόλοιπους.
      Insert Coin

      Comment


      • #63
        Αχέμ.

        Όπως έγραψα και πιο πριν, άλλο το άρθρο και άλλο το review. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να αναλύσει κανείς το Final Fantasy Whatever σε ένα review (αρκεί να μη μου δώσει κανένα κείμενο 3000 λέξεων που εκ των πραγμάτων δε διαβάζεται στον υπολογιστή), αλλά υπάρχει σαφώς πρόβλημα με το να πλατειάσει μέσα σε ένα review και να κάνει συγκριτική παρουσίαση του battle system των τελευταίων Final Fantasy ή των πιο πρόσφατων RPG/ RTS/ RPS/ Δενξερωτι.

        to Fire Emblem Sacred stones VS Final Fantasy Tactics VS Disgaea.
        Εμένα αυτό μου μυρίζει κάτι τελείως διαφορετικό. Αν θες να γράψεις τριπλό crash test κάνε το ελεύθερα, αλλά θέλω να είναι review: σενάριο, γραφικά, τεχνικός τομέας, ήχος, αισθητική, χαρακτήρες (και βέβαια σύγκριση μηχανισμών, εδώ κατ'εξαίρεση). Αν θες να κάνεις ανάλυση βίδα-βίδα χωρίς περιορισμό χώρου και χωρίς να συμπεριλάβεις κάποια από τα παραπάνω, κάνε το αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα σου βγει από τη φύση του άρθρο/ειδικό θέμα/αφιέρωμα. Επειδή δεν έχω καμία όρεξη να βρεθώ σε μια διένεξη τύπου "διορθώνω/ δε διορθώνω/ κόψε/ ράψε / καλό είναι/ όχι δεν είναι", σε παρακαλώ να προσέξεις από την αρχή το πώς θα κατανείμεις αυτά που έχεις να πεις και να μην ξεχειλώσεις το κείμενο μόνο προς τη μία μεριά.

        To na kaneis review gia ligotero mainstream games ypothetw pws einai poio efkolo apo to na kaneis ena review gia ena game pou exoun oloi aneptigmenh gnwmh hdh
        Ανασκευάζω γιατί εκφράστηκα άγαρμπα. Αυτό που είχα κατά νου είναι πως είναι πιο εύκολο να γράψεις για κάποιο τίτλο που έχει κυρίως θετικά (αυτονόητο) και όχι τόσα πολλά/ περίπλοκα προβλήματα. Πχ το KotoR 1 είναι πολύ πιο εύκολο να παρουσιαστεί από το KotoR 2 γιατί, παρά τις καινοτομίες του, είναι πολύ πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Επίσης, το να γράψεις review για ένα "δεύτερο" ή "τυπικά καλό" παιχνίδι είναι πιο "δύσκολη" και προκλητική επιλογή - καταπίνεται από πιο δημοφιλείς τίτλους, το όνομα δεν τραβάει τον κόσμο, είναι πιο δύσκολο να τονίσεις τα καλά που προσφέρει λόγω deja vu. Ένα προσωπικό μου παράδειγμα είναι το κείμενο για το Star Wars: Empire at War, που πέρασε εντελώς αδιάφορο επειδή το Gamers Odyssey δεν ασχολείται με strategy.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #64
          Oxi den katalaves, to Castlevania SOTN einai review, to VS thema tha doume ti tha vgei, alla to FF Battles sigoura den einai.
          Kai epishs den exw skopo na kanw kapoio apo afta se grapto keimeno, alla se video theou thelontos.
          Den tha ypervw ta 10-15 lepta se kanena apo afta omws, opote den pistevw na ginw poly kourastikos.
          Anyway tha doume ti tha ginei, den exw apofasisei akoma...
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #65
            Δεν εχω το κουραγιο και την ορεξη καλα καλα να απαντησω σε οσα γραφτηκαν αλλα θελω να πω στον Jedah πως καπου το χανει με ολα αυτα που γραφει για το Βraid.
            Δε θα παιξω το ρολο του Βraid Defense Force, αλλα οπως και να χει ειναι εμφανες οτι δεν εχεις παιξει και δεν εχεις αντιληφθει το concept και τους μηχανισμους του παιχνιδιου.

            Μη μπεις στον κοπο να με ρωτησεις το πώς τα οριζω εγω ολα αυτα, μιας και δεν υπαρχει καποια απαραιτητα σωστη απαντηση, παρολαυτα αυτο δε σημαινει πως δεν υπαρχουν και εμφανως λανθασμενες απαντησεις.

            Οχι τιποτα αλλο αλλα επιμενεις κιολας σε αυτα που λες σε καθε post ολοενα και περισσοτερο αντι να κανεις back off ακουγοντας και συζητωντας αυτα που σου λενε ΟΛΟΙ οι αλλοι.

            Σαφως και ο καθενας εχει την αποψη του και δικαιωμα του να την εχει στην τελικη, αλλα χρειαζεται και λιγη προσοχη στο πως εκφερουμε την αποψη μας.
            Η διαχωριστικη γραμμη αλλωστε μεταξυ σοβαροτητας και ελιτισμου ειναι αρκετα λεπτη.

            Comment


            • #66
              Παιδια να προτεινω κατι, ενοειτε αρχικα δε διαβασα ολα αυτα τα κατεβατα, αλλα πιστευω θα σας αρεσει η ιδεα μου, γιατι δεν ανοιγουμε ενα blog, τσαμπε, τυπου Blogspot να το αναλαβουν σε διαχειρηση 2-3 ατομα να κανουμε οποιος θελει review για καθε παιχνιδι ανεξαρτητα ρετρο η μη, να το στελνουμε σε αυτους και αν εγκρινεται να δημοσιευεται ετσι θα ειμαστε ολοι κερδισμενοι και βεβαια και κανας περαστικος απο το Blog.

              Comment


              • #67
                Μμμμ πρωτοτυπη ιδεα και ειναι κατι που δεν μας περασε ποτε απ το μυαλο να εφαρμοσουμε.

                Comment


                • #68
                  και το δενουμε πολυ ομορφα με ενα λινκ για το μπλογκ πανω αριστερα του φορουμ...

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Xeno View Post
                    Δεν εχω το κουραγιο και την ορεξη καλα καλα να απαντησω σε οσα γραφτηκαν αλλα θελω να πω στον Jedah πως καπου το χανει με ολα αυτα που γραφει για το Βraid.
                    Δε θα παιξω το ρολο του Βraid Defense Force, αλλα οπως και να χει ειναι εμφανες οτι δεν εχεις παιξει και δεν εχεις αντιληφθει το concept και τους μηχανισμους του παιχνιδιου.

                    Μη μπεις στον κοπο να με ρωτησεις το πώς τα οριζω εγω ολα αυτα, μιας και δεν υπαρχει καποια απαραιτητα σωστη απαντηση, παρολαυτα αυτο δε σημαινει πως δεν υπαρχουν και εμφανως λανθασμενες απαντησεις.
                    Δεν είναι θέμα "σωστής" απάντησης, αλλά λογικής απάντησης. Αν μπορούσες να μου περιγράψεις το παιχνίδι Braid, χωρίς να κάνεις αναφορά σε όσα περιέγραψε και ο Evans που λίγο ενδιαφέρουν έναν gamer, θα το είχες κάνει ήδη. Αλλά το ίδιο το παιχνίδι δεν βλέπω να δίνει στους ευαγγελιστές του αρκετό πάτημα για να το αναλύσουν.

                    Έχω παίξει το demo και δεν μου άρεσε, αλλά πίστευα ότι απλά δεν του έδωσα προσοχή. Αλλά μετά τόσο σπρώξιμο δεν βλέπω κανέναν να μπορεί να μου προσδιορίσει τι καλύτερο έχει από ένα άλλο 2D platform/adventure.
                    Που βασίζεται η διασκέδαση που αντλείς από αυτό.

                    Π.χ. εγώ παίζω το The Darkness. Φοβερό το κόμικ. η ατμόσφαιρα(η αρχική πόλη θυμίζει Vampire:Bloodlines) και ο τρόμος ΑΛΛΑ είναι FPS που έπαιζα πρίν πολλά χρόνια στο PC. Οι εχθροί, τα όπλα, ο σχεδιασμός των επιπέδων κ.λ.π. είναι όλα ΠΟΛΥ πίσω από την τρομακτική ατμόσφαιρα και κατ' ουσία είναι κατώτερο από το να διαβάζεις το κόμικ ή να υπήρχε ένα animated film με το ίδιο θέμα. Συμπέρασμα: όσο και καλό να είναι το μέσο έμπνευσης, το παιχνίδι κρίνεται από το πώς παίζεται. Και το The Darkness παίζει όπως παλιές μετριότητες του PC...

                    Οχι τιποτα αλλο αλλα επιμενεις κιολας σε αυτα που λες σε καθε post ολοενα και περισσοτερο αντι να κανεις back off ακουγοντας και συζητωντας αυτα που σου λενε ΟΛΟΙ οι αλλοι.

                    Σαφως και ο καθενας εχει την αποψη του και δικαιωμα του να την εχει στην τελικη, αλλα χρειαζεται και λιγη προσοχη στο πως εκφερουμε την αποψη μας.
                    Η διαχωριστικη γραμμη αλλωστε μεταξυ σοβαροτητας και ελιτισμου ειναι αρκετα λεπτη.
                    Back off; Λόγο ποιάς άποψης και ποιού επιχειρήματος;
                    Η μάζα και η ποσότητα δεν είναι σημαντικά χαρακτηριστικά των απόψεων. Τα μεγαλύτερα πράγματα έχουν γίνει και ειπωθεί από λίγους ανθρώπους. Το να μου λές ότι έπαιζα στα όρια του ελιτισμού σημαίνει:
                    α) Δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.
                    β) Δεν διαβάζεις όλα τα posts.
                    γ) Δεν παίρνεις σαν παράδειγμα τα posts των Titus, Loggo που αν και προσπάθησαν να προχωρήσουν την κουβέντα, θάφτηκαν με γενικολογίες και υποψίες όπως αυτή που έγραψες παραπάνω.

                    Δεν ξέρω αν θα πρέπει να παίξω με τον ορισμό του ελιτισμού, αλλά αν το εννοείς ως φασιστικό μέσο επιβολής ή ξεχωρισμού από την μάζα, τότε πάλι κάνεις λάθος. Γιατί όσοι σκέφτονται έτσι δεν μοιράζονται τις απόψεις τους, αλλά τις επιβάλλουν με πλάγια μέσα. Εγώ είμαι ξεκάθαρος και κατέθεσα ερωτήματα και απόψεις. Μίλα πάνω σε αυτά και μην παίζεις με τις λέξεις.
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Jedah View Post
                      Δεν είναι θέμα "σωστής" απάντησης, αλλά λογικής απάντησης. Αν μπορούσες να μου περιγράψεις το παιχνίδι Braid, χωρίς να κάνεις αναφορά σε όσα περιέγραψε και ο Evans που λίγο ενδιαφέρουν έναν gamer, θα το είχες κάνει ήδη. Αλλά το ίδιο το παιχνίδι δεν βλέπω να δίνει στους ευαγγελιστές του αρκετό πάτημα για να το αναλύσουν.

                      Έχω παίξει το demo και δεν μου άρεσε, αλλά πίστευα ότι απλά δεν του έδωσα προσοχή. Αλλά μετά τόσο σπρώξιμο δεν βλέπω κανέναν να μπορεί να μου προσδιορίσει τι καλύτερο έχει από ένα άλλο 2D platform/adventure.
                      Που βασίζεται η διασκέδαση που αντλείς από αυτό.
                      Διαφωνώ κάθετα με την ανάλυση του Evans για το Braid (και γενικά με το κίνημα των art games) πράγμα που είχα αναφέρει στους 6-7 χαμένους μήνες του φόρουμ και χάθηκε.
                      Παρόλα αυτά το παιχνίδι καθαρά σε θέματα ιδεών gameplay και υλοποίησής τους είναι κορυφαίο. Ναι, δεν είναι το πρώτο παιχνίδι που ασχολείται με το χρόνο και τη διαχείριση του χρόνου ούτε βέβαια το πρώτο παιχνίδι που πηδάς πάνω στους εχθρούς (duh!) αλλά σαν σύνολο δεν έχω παίξει παρόμοιο παιχνίδι platform-puzzle (γιατί περί παζλ πρόκειται παρά το περιτύλιγμα πλατφόρμας). Το παιχνίδι παίζει με έναν πολύ όμορφο τρόπο με το μυαλό σου χωρίς να είναι ούτε εύκολο ούτε να γίνει εκνευριστικά δύσκολο. Προσωπικά δεν έχω παίξει κάτι άλλο αντίστοιχο (φυσικά δεν έχω παίξει τα πάντα οπότε μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι). Σίγουρα όμως είναι πολύ πιο πρωτότυπο από οποιοδήποτε, ακόμη και το κορυφαίο, FPS, fighting κλπ... Δεν αρνούμαι την πιθανότητα να μη σου άρεσε, σε όλους νομίζω που τους άρεσε το παιχνίδι άρεσε και το ντέμο.
                      Στην ερώτηση τι καλύτερο έχει από ένα άλλο 2D platform/adventure θα απαντήσω ότι δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης γιατί το Braid είναι puzzle.
                      Έχει 5 κόσμους και σε κάθε κόσμο υπάρχει ένας διαφορετικός τρόπος ελέγχου του χρόνου (rewind έχει σε όλους και από κει και πέρα έχει καμπύλωση του χρόνου, χρόνος που κινείται με σένα, τον εαυτό σου σε ένα παρόν που γίνεται μέλλον κλπ). Το να λύσεις τους γρίφους περιλαμβάνει και κάποια timed jumps στα τερατάκια που αναφέρθηκαν. Αυτό είναι το παιχνίδι, είναι μικρό και πιθανότατα με μικρό replay value (εκτός και αν ασχοληθείς με τα time trials) αλλά καταφέρνει να μην επαναλαμβάνεται.
                      Το σχόλιό σου ότι αυτά τα στοιχεία που ανέφερε ο Evans λίγο ενδιαφέρουν ένα gamer είναι άκυρο. O Evans είναι gamer και τον ενδιαφέρουν, εγώ είμαι gamer και με ενδιαφέρουν (ασχέτως αν διαφωνώ). Μπορεί να μην έχουν σχέση με την "παιξιμότητα" του παιχνιδιού αλλά είναι μέρος της συνολικής εμπειρίας. Καλώς ή κακώς, τα videogames σήμερα απέχουν όλο και περισσότερο από τα "καθαρά" παινχίδια όπως το ποδόσφαιρο ή το σκάκι. Αλλά ακόμα και σε αυτά τα καθαρά παιχνίδια το να κρίνεις το ποδόσφαιρο με σκακιστικά κριτήρια ή το σκάκι με ποδοσφαιρικά κριτήρια δεν πρόκειται να οδηγήσει σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #71
                        και πιθανότατα με μικρό replay value
                        Το έχω τερματίσει πάνω κάτω 15 φορές. Ουστ .

                        Πέραν της πλάκας, ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς (Jedah) με το:

                        λίγο ενδιαφέρουν έναν gamer
                        Θεωρώ ότι όσο gamer είσαι εσύ, αλλο τόσο είμαι εγώ και πολλά άλλα άτομα που λάτρεψαν αυτό το παιχνίδι. Μην μπλέκουμε προσωπικές απόψεις με αντικειμενικά κριτήρια.

                        Τέλος πάντων, δυστυχώς δε βγάζουμε άκρη οπότε ας πάμε όλοι μαζί δυναμικά στα reviews και ας γράψει ο καθένας από κάτι. Η ιδέα του Νίκου ήταν πραγματικά καλή, άμεση και φτηνή .

                        Comment


                        • #72
                          Αν μπορούσες να μου περιγράψεις το παιχνίδι Braid, χωρίς να κάνεις αναφορά σε όσα περιέγραψε και ο Evans που λίγο ενδιαφέρουν έναν gamer, θα το είχες κάνει ήδη. Αλλά το ίδιο το παιχνίδι δεν βλέπω να δίνει στους ευαγγελιστές του αρκετό πάτημα για να το αναλύσουν.
                          Δε χρειαζεται τα παντα να ειναι μετρησιμα ή εστω απτα για να εχουν καποια αξια. Προσπερναω τα περι ευαγγελιστων και αυτα που λες πως θα ειχα κανει ηδη δεν τα εκανα και δε θα τα κανω, γιατι στην τελικη τα θεωρω ανουσια. Δεν ειμαι υποχρεωμενος να αναλυσω καποια πραγματα τα οποια οσοι εχουν παιξει ενα παιχνιδι καταλαβαινουν, αλλα ο ενας που δεν το εχει δει αρκετα δε λεει να καταλαβει.


                          Έχω παίξει το demo και δεν μου άρεσε, αλλά πίστευα ότι απλά δεν του έδωσα προσοχή. Αλλά μετά τόσο σπρώξιμο δεν βλέπω κανέναν να μπορεί να μου προσδιορίσει τι καλύτερο έχει από ένα άλλο 2D platform/adventure.
                          Που βασίζεται η διασκέδαση που αντλείς από αυτό.
                          Σε παραπεμπτω στην 1η προταση μου στην προηγουμενη παραγραφο.





                          Back off; Λόγο ποιάς άποψης και ποιού επιχειρήματος;
                          Η μάζα και η ποσότητα δεν είναι σημαντικά χαρακτηριστικά των απόψεων. Τα μεγαλύτερα πράγματα έχουν γίνει και ειπωθεί από λίγους ανθρώπους. Το να μου λές ότι έπαιζα στα όρια του ελιτισμού σημαίνει:
                          α) Δεν καταλαβαίνεις τι γράφω.
                          β) Δεν διαβάζεις όλα τα posts.
                          γ) Δεν παίρνεις σαν παράδειγμα τα posts των Titus, Loggo που αν και προσπάθησαν να προχωρήσουν την κουβέντα, θάφτηκαν με γενικολογίες και υποψίες όπως αυτή που έγραψες παραπάνω.
                          α) Whatever.
                          β) Φυσικα και δεν τα διαβαζω οταν βλεπω ενα thread να βουλιαζει στις αμπελοφιλοσοφιες και να εχει αποπροσανατολιστει 100% απο τον αρχικο του προορισμο.
                          γ) Φυσικα και δεν τα παιρνω σαν παραδειγμα, γιατι αυτο που λες το ειδες εσυ, ενω εγω βλεπω τους παντες να προσπαθουν να κανουν διαλογο, αλλα εσυ κανεις λογο για τους μεν και για τους δε.

                          Δεν ξέρω αν θα πρέπει να παίξω με τον ορισμό του ελιτισμού, αλλά αν το εννοείς ως φασιστικό μέσο επιβολής ή ξεχωρισμού από την μάζα, τότε πάλι κάνεις λάθος. Γιατί όσοι σκέφτονται έτσι δεν μοιράζονται τις απόψεις τους, αλλά τις επιβάλλουν με πλάγια μέσα. Εγώ είμαι ξεκάθαρος και κατέθεσα ερωτήματα και απόψεις. Μίλα πάνω σε αυτά και μην παίζεις με τις λέξεις.
                          Αν δεν εισαι ελιτιστης τοτε απλα απαξιωνεις ωρες ωρες τους συνομιλητες σου με το ποσο απολυτος γινεσαι.
                          Does this one suit you better?

                          Συγγωνμη κιολας για το υφος μου, αλλα πας να βαλεις τα παντα σε ενα καλουπι, θες να τα ζυγισεις και θες να οριοθετησεις καθε τι που λεμε.
                          Καποια πραγματα ειναι καλυτερο να τα αφηνουμε λιγο στον αερα και ο καθενας να τα αντιλαμβανεται οπως θελει.
                          Στην τελικη απλα αποφευγω την υπεραναλυση των videogames, γιατι πιστευω πως καπου εκει χανεται και η οποια απολαυση μπορουν να μου προσφερουν και γι' αυτο δε θα κατσω να μεταπεισω κανεναν για το Braid και το καθε Braid, γιατι δεν ειμαι "ευαγγελιστης" οπως λες αλλα ενας κοινος ανθρωπος που σκοτωνει μερικες φορες τον ελευθερο χρονο του παιζοντας videogames.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by straier View Post
                            Παρόλα αυτά το παιχνίδι καθαρά σε θέματα ιδεών gameplay και υλοποίησής τους είναι κορυφαίο. Ναι, δεν είναι το πρώτο παιχνίδι που ασχολείται με το χρόνο και τη διαχείριση του χρόνου ούτε βέβαια το πρώτο παιχνίδι που πηδάς πάνω στους εχθρούς (duh!) αλλά σαν σύνολο δεν έχω παίξει παρόμοιο παιχνίδι platform-puzzle (γιατί περί παζλ πρόκειται παρά το περιτύλιγμα πλατφόρμας). Το παιχνίδι παίζει με έναν πολύ όμορφο τρόπο με το μυαλό σου χωρίς να είναι ούτε εύκολο ούτε να γίνει εκνευριστικά δύσκολο. Προσωπικά δεν έχω παίξει κάτι άλλο αντίστοιχο (φυσικά δεν έχω παίξει τα πάντα οπότε μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι). Σίγουρα όμως είναι πολύ πιο πρωτότυπο από οποιοδήποτε, ακόμη και το κορυφαίο, FPS, fighting κλπ... Δεν αρνούμαι την πιθανότητα να μη σου άρεσε, σε όλους νομίζω που τους άρεσε το παιχνίδι άρεσε και το ντέμο.
                            Στην ερώτηση τι καλύτερο έχει από ένα άλλο 2D platform/adventure θα απαντήσω ότι δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης γιατί το Braid είναι puzzle.
                            Έχει 5 κόσμους και σε κάθε κόσμο υπάρχει ένας διαφορετικός τρόπος ελέγχου του χρόνου (rewind έχει σε όλους και από κει και πέρα έχει καμπύλωση του χρόνου, χρόνος που κινείται με σένα, τον εαυτό σου σε ένα παρόν που γίνεται μέλλον κλπ). Το να λύσεις τους γρίφους περιλαμβάνει και κάποια timed jumps στα τερατάκια που αναφέρθηκαν. Αυτό είναι το παιχνίδι, είναι μικρό και πιθανότατα με μικρό replay value (εκτός και αν ασχοληθείς με τα time trials) αλλά καταφέρνει να μην επαναλαμβάνεται.
                            Κάτι ξεκινάει να γίνεται. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος και αναλυτικός; Keep it up...

                            Το σχόλιό σου ότι αυτά τα στοιχεία που ανέφερε ο Evans λίγο ενδιαφέρουν ένα gamer είναι άκυρο. O Evans είναι gamer και τον ενδιαφέρουν, εγώ είμαι gamer και με ενδιαφέρουν (ασχέτως αν διαφωνώ). Μπορεί να μην έχουν σχέση με την "παιξιμότητα" του παιχνιδιού αλλά είναι μέρος της συνολικής εμπειρίας.
                            Παρεξήγησες. Κοίτα παρακάτω απαντάω και στον Evans σε αυτό.

                            Καλώς ή κακώς, τα videogames σήμερα απέχουν όλο και περισσότερο από τα "καθαρά" παινχίδια όπως το ποδόσφαιρο ή το σκάκι. Αλλά ακόμα και σε αυτά τα καθαρά παιχνίδια το να κρίνεις το ποδόσφαιρο με σκακιστικά κριτήρια ή το σκάκι με ποδοσφαιρικά κριτήρια δεν πρόκειται να οδηγήσει σε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.
                            Αν απέχουν από το ποδόσφαιρο και το σκάκι τότε πρέπει να τους βρούμε άλλο όνομα. Γιατί πλέον δεν είναι παιχνίδια. Το παιχνίδι είναι ένα concept και το σκάκι, το ποδόσφαιρο και το Street Fighter II είναι instances αυτού του concept. Αν τα video games δεν είναι κάτω από το ίδιο concept με το σκάκι τότε δεν είναι και παιχνίδια. Αμφιβάλλω ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Απλά η σημερινή βιομηχανία παράγει πιο έυκολα περιεχόμενο παρά κανόνες και μηχανισμούς.

                            Originally posted by Evans View Post
                            Το έχω τερματίσει πάνω κάτω 15 φορές. Ουστ .

                            Πέραν της πλάκας, ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς (Jedah) με το:

                            Θεωρώ ότι όσο gamer είσαι εσύ, αλλο τόσο είμαι εγώ και πολλά άλλα άτομα που λάτρεψαν αυτό το παιχνίδι. Μην μπλέκουμε προσωπικές απόψεις με αντικειμενικά κριτήρια.

                            Τέλος πάντων, δυστυχώς δε βγάζουμε άκρη οπότε ας πάμε όλοι μαζί δυναμικά στα reviews και ας γράψει ο καθένας από κάτι. Η ιδέα του Νίκου ήταν πραγματικά καλή, άμεση και φτηνή .
                            Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ μας, χίλιες φορές το έχω πει. Αυτό που λέω είναι ότι ένας gamer μπορεί να ενδιαφέρεται για κάποια στοιχεία που προανέφερες, αλλά μπορεί και να μην τον νοιάζουν καθόλου. Αυτό όμως που είναι κοινό ανάμεσα στους gamers είναι το ενδιαφέρον τους για σύνθετα και διασκεδαστικά παιχνίδια. Κάνω λάθος;

                            Originally posted by Xeno View Post
                            β) Φυσικα και δεν τα διαβαζω οταν βλεπω ενα thread να βουλιαζει στις αμπελοφιλοσοφιες και να εχει αποπροσανατολιστει 100% απο τον αρχικο του προορισμο.
                            Το παρών thread θα μπορούσε να έχει μεταφερθεί, το πρότεινα εγώ ο ίδιος. Το να θεωρείς ότι περιλαμβάνει αμπελοφιλοσοφίες, καταρχίν προσβάλλει όσους μοιράστηκαν τις απόψεις τους και κατα δεύτερον δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις ότι μια τέτοια κουβέντα είναι απείρως πιο ενδιαφέρουσα από τις κοινότυπες βλακείες που γράφονται καθημερινά στο Internet. Το παρών thread έχει μερικά από τα καλύτερα posts που έχουν γραφτεί πάνω στο θέμα. Ίσως παγκοσμίως...

                            γ) Φυσικα και δεν τα παιρνω σαν παραδειγμα, γιατι αυτο που λες το ειδες εσυ, ενω εγω βλεπω τους παντες να προσπαθουν να κανουν διαλογο, αλλα εσυ κανεις λογο για τους μεν και για τους δε.
                            Ποιούς εννοείς μεν και ποιούς δεν; Δεν καταλαβαίνω τίποτα τώρα. Με είδες να κάνω διαχωρισμό; Αν ναι πού;

                            Αν δεν εισαι ελιτιστης τοτε απλα απαξιωνεις ωρες ωρες τους συνομιλητες σου με το ποσο απολυτος γινεσαι.
                            Does this one suit you better?
                            Τι είδους λογική είναι αυτή; Εγώ μοιράζομαι κάποιες σκέψεις και τα στηρίζω με επιχειρήματα. Θα χαρώ αν δω κάποιο επιχείρημα που θα με κάνει να αναθεωρήσω γιατί σημαίνει ότι έμαθα κάτι. Όταν όμως δεν υπάρχει κάτι αρκετά πειστικό τότε τι να κάνω, να αναθεωρήσω γιατί ο άλλος επιμένει;

                            Συγγωνμη κιολας για το υφος μου, αλλα πας να βαλεις τα παντα σε ενα καλουπι, θες να τα ζυγισεις και θες να οριοθετησεις καθε τι που λεμε.
                            Καποια πραγματα ειναι καλυτερο να τα αφηνουμε λιγο στον αερα και ο καθενας να τα αντιλαμβανεται οπως θελει.
                            Αν αυτή η λογική επικρατούσε στο 10% των θεμάτων αυτού του πλανήτη θα ζούσαμε ακόμα σε σπηλιές. Όταν παίρνεις το θάρρος να εκφραστείς δημόσια πρέπει να έχεις και τα κότσια να βλέπεις την άποψη σου να σβήνει από τα επιχειρήματα των άλλων. Εγώ το δέχομαι αυτό όταν δω επιχειρήματα και σκέψη.

                            Στην τελικη απλα αποφευγω την υπεραναλυση των videogames, γιατι πιστευω πως καπου εκει χανεται και η οποια απολαυση μπορουν να μου προσφερουν και γι' αυτο δε θα κατσω να μεταπεισω κανεναν για το Braid και το καθε Braid, γιατι δεν ειμαι "ευαγγελιστης" οπως λες αλλα ενας κοινος ανθρωπος που σκοτωνει μερικες φορες τον ελευθερο χρονο του παιζοντας videogames.
                            Το ίδιο κάνουν και εκατομμύρια άλλοι και γέμισε η αγορά αηδίες που θάβουν τα πραγματικά επιτεύγματα αυτού του μέσου. Δεν έχουμε ούτε κάθήκον ούτε υποχρέωση να αναλύουμε και να συζητάμε. Το κάνουμε από ανάγκη να μάθουμε(υγιής περιέργεια) και για να ακονίζουμε το γούστο μας πάνω σε αυτό το χόμπι.
                            Insert Coin

                            Comment


                            • #74
                              Μιας και δεν εχω ασχοληθει με το braid θα σταθω κυριως εδω

                              Αν απέχουν από το ποδόσφαιρο και το σκάκι τότε πρέπει να τους βρούμε άλλο όνομα. Γιατί πλέον δεν είναι παιχνίδια. Το παιχνίδι είναι ένα concept και το σκάκι, το ποδόσφαιρο και το Street Fighter II είναι instances αυτού του concept. Αν τα video games δεν είναι κάτω από το ίδιο concept με το σκάκι τότε δεν είναι και παιχνίδια. Αμφιβάλλω ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Απλά η σημερινή βιομηχανία παράγει πιο έυκολα περιεχόμενο παρά κανόνες και μηχανισμούς.
                              Η συγκεκριμενη εξομοιωση ειναι αρκετα λανθασμενη κατα τη γνωμη κατω απο το σκεπτικο οτι τα video games ειναι μια συνθεση αρκετων πραγματων και οχι απλα instances ενος concept κατω απο τη στεγη του οποιου βρισκεται ο ορος ''παιχνιδι''. Προσωπικα πιο ευκολα μπορω να ταυτισω την συνολικη εμπειρια που πηρα απο το lost odyssey, με το watchmen που διαβασα προσφατα για παραδειγμα παρα με το 5 επι 5 που παιζω με τους φιλους μου. Η συγκεκριμενη αναφορα γινεται για να δειξω κυριως οτι τα βιντεο παιχνιδια περα απο μηχανισμους και κανονες, ουκ ολιγες φορες γινονται και φορεις ιδεων, μια ιδιοτητα που ειναι εξισου σημαντικη για πολλους.

                              Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ μας, χίλιες φορές το έχω πει. Αυτό που λέω είναι ότι ένας gamer μπορεί να ενδιαφέρεται για κάποια στοιχεία που προανέφερες, αλλά μπορεί και να μην τον νοιάζουν καθόλου. Αυτό όμως που είναι κοινό ανάμεσα στους gamers είναι το ενδιαφέρον τους για σύνθετα και διασκεδαστικά παιχνίδια. Κάνω λάθος;
                              Το τελευταιο κομματι της προηγουμενης προτασης μου το δενω κυριως με το κειμενο μεσα στο quote. Δεν μπορεις να προβλεψεις τι ειναι σημαντικο και τι οχι για εναν gamer. Με λιγα λογια ναι, το ενδιαφερον για διασκεδαστικα παιχνιδια ειναι ενα κοινο αναμεσα σε ολους τους gamers αλλα απο την αλλη δυσκολα μπορει κανεις να ορισει τους παραγοντες που φερουν αυτη τη διασκεδαση (εννοωντας πως το ''τελειο'' gameplay ή οι καινοτομοι μηχανισμοι δεν κατεχουν κατ'αποκλειστικοτητα το ιερο δισκοποτηρο). Δεν μπορω να παιξω pro , παρατησα για παντα τα gran turismo και παρ'οτι διασκεδασα παιζοντας το street fighter 4 ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω την τρελα πολλων εδω μεσα γι'αυτο (παρ'οτι οι μηχανισμοι τους πιθανοτατα να ειναι αρτιοι). Απο την αλλη συνεχιζω να θεωρω ξεχωριστο μεσα μου το shadow of the colossus παρα την αδυναμια του να προσφερει ενα συμπαγες και ουσιωδες gameplay. Γι'αυτο και imo ειναι σωστοτερο να κρινεις τα επιμερους αφηνοντας τον ενδιαφερομενο να αποφασισει για το συνολο (σε ενα review για παραδειγμα).

                              Δεν έχουμε ούτε κάθήκον ούτε υποχρέωση να αναλύουμε και να συζητάμε. Το κάνουμε από ανάγκη να μάθουμε(υγιής περιέργεια) και για να ακονίζουμε το γούστο μας πάνω σε αυτό το χόμπι.
                              Εδω θα με βρεις απολυτα συμφωνο παντως, αλλωστε η αγαπη μας πανω στο αντικειμενο ειναι αυτη που δινει το εναυσμα για συζητηση.

                              Comment


                              • #75
                                Είχα πάψει να διαβάζω reviews και να αγοράζω gaming περιοδικά τα τελευταία χρόνια. Και αυτό γιατί απαγοητεύτικα με λίγες εξαιρέσεις πάντα. Λέξεις χωρίς νόημα, χωρίς να τονίζουν το βασικότερο όλων, γιατί να ασχοληθώ πραγματικά με τον συγκεκριμένο τίτλο. Θυμάμαι ένα review στο περιοδικό της περασμένης δεκαετίας User, για το Chakan (Μega Drive). Το review (που έμοιαζε περισσότερο με μικρή νουβέλλα φαντασίας τρόμου) δεν είχε καμοία αναφορά στον παιχνίδι. Τίποτα! Ούτε πώς πέζεται, ποιούς γνώριμους η νέους μηχανισμούς υιοθετεί, πώς φένεται στην τηλεόραση (γραφικά) ούτε κάν ποιο genre ήταν (αν και έυκολα καταλαβάινες απο τις φωτογραφίες οτί ήταν Action 2D). Tότε ήμουν πιτσιρικάς και δεν έδωσα σημασία, σήμερα όμως αναλογίζομαι πόσσο λάθος είναι μια παρουσίαση να μην είναι καν παρουσίαση.
                                Τελευταία έχω αρχίσει να διαβάζω μερικά reviews και πάλι από λίγα άτομα αλλά και πάλι δεν τα παίρνω ποτέ στα σοβαρά με ελάχιστες εξαιρέσεις. Δυστηχώς η δυνατότητα να "φιλτράρεις" μόνο σου τις πληοροφορίες απο το internet, κυρίως από forums είναι πολύ πιο αποτελεσματική απο το να διαβάσεις δεκάδες τυχαία reviews, αν και πιο χρονοβόρα.



                                Comment

                                Working...
                                X