Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Τον τελευταίο μήνα γενικά έχω παίξει ελάχιστα γιατί μπήκα στρατό οπότε γενικά δεν έχω πολύ επαφή με το τι γίνεται στο παιχνίδι. Αυτές τις μέρες πάντως είμαι έξω με άδεια ορκομωσίας οπότε παρακολουθώ τι παίζουν κτλ.... Δεν ξέρω που θα πάει τελικά το πράγμα αλλά τουλάχιστον για εμένα είναι ότι πιο αδιάφορο έχω δει σε πρώτες μέρες expansion όσο καιρό παίζω. Δεν θυμάμαι άλλη φορά τα τελευταία 2 χρόνια τα πράγματα να μοιάζουν τόσο στάσιμα σε ότι έχει να κάνει με τα decks που παίζονται, ακόμα και αυτά που δοκιμάζονται μου φαίνεται ότι είναι αδύναμα και απλά θα εγκαταλειφθούν το πολύ σε μια εβδομάδα.

    * Τα παραπάνω με την υποσημείωση ότι τα λέει κάποιος που γενικά έχει παίξει (κάποια περισσότερο κάποια λιγότερο) ένα ποσοστό κοντά στο 80% των decks που είναι στο meta τον τελευταίο χρόνο, για κάποιον που δεν το έχει κάνει όμως μπορεί να το βλέπει διαφορετικά το όλο πράγμα. Όπως και να έχει πάντως είναι αρκετά νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.

    Comment


    • #92
      [MENTION=94]Raf[/MENTION] Είδα τώρα ότι μου έγραφες στο chat (γενικά δεν το πολυπαρακολουθώ και ας είμαι online οπότε αν θες κάτι καλύτερα να το γράφεις εδώ). Zuljin καλή κάρτα είναι και θεωρητικά από τα πιο safe craft για αυτό το expansion αλλά δεν ξέρω αν παίζει σε άλλο deck πλην spell hunter και κατά πόσο ο spell hunter είναι playable χωρίς rhokdelar και χωρίς 2 to my side. To δεύτερο το αναφέρω σε περίπτωση που δεν έχεις το dust για να τα φτιάξεις και αυτά, κατά τα άλλα ο spell hunter είναι tier 1 και αρκετά fun to play.

      Comment


      • #93
        Λειτουργεί καλά και στον secret hunter. Από τα ντεκ του vS την είδα βασικά. Οπλίζεις και ό,τι secret έχεις παίξει, συν spellstones, trackings, animal companions, flanking strikes. Πολύ εντυπωσιακή
        Last edited by Raf; 16-12-2018, 02:18 AM.

        Comment


        • #94
          [MENTION=94]Raf[/MENTION] https://playhearthstone.com/en-us/bl...VoDqvKTnIoFReo

          Μάλλον επένδυσες στον hunter την καλύτερη στιγμή . Πέρα από την πλάκα πάντως νομίζω ότι τα nerfs είναι σωστά γενικά αλλά για τους λάθος λόγους. Δλδ οκ, βγάζεις κάρτα για τον kingsbane rogue να μπορεί να είναι κανονικό deck (raiding party) και μετά από 2 εβδομάδες το σβήνεις από το χάρτη; Πιο πολύ δίνουν την αίσθηση ότι κάνουν τις αλλαγές γιατί δεν παίζονται καινούριες κάρτες και συνεπώς δεν πουλάνε και πακέτα...

          Comment


          • #95
            Εντωμεταξύ η δυνατότητα για φουλ refund είναι για γέλια. Ο κόσμος το Kingsbane θα κλαίει όχι το Leeching poison.

            Comment


            • #96
              Τελείωσεν κι αυτή η σεζόν, που με βρήκε για πρώτη φορά να ανεβαίνω στα μονοψήφια ρανκς (8). Μένει ένας μήνας για να μπούμε στη χρονιά του Δράκου. Οι λαϊκές απαιτήσεις εισακούστηκαν κι έτσι ο Μπάκου κι ο Γκεν παίρνουν πούλο. Επειδή εγώ το παιχνίδι πέρσι το άρχισα δυο μήνες μετά το Witchwood και τη χρονιά του Κόρακα, είμαι πολύ περίεργος να δω πώς και πόσο θ' αλλάξει το παιχνίδι με τέτοιο μεγάλο rotation - φεύγουν όλοι οι DK, φεύγουν τα odd/even, φεύγει και μια τεράστια δεξαμενή power creep καρτών. Για πάμε λίγο!

              Comment


              • #97
                Κάθε χρόνο λέμε ότι μετά το rotation θα έχουμε άλλο παιχνίδι αλλά ειδικά φέτος αυτό ισχύει σε πολλαπλάσιο βαθμο. Δεν θα πω καν για ,dk baku genn αλλά και μόνο που φεύγει το kobolds μιλάμε για τεράστια αλλαγή. Παρότι αρχικά είχε περάσει χωρίς να κάνει φοβερή εντύπωση, παίζει να είναι το expansion με τις περισσότερες playable κάρτες.

                Comment


                • #98


                  Μετά από τέσσερα (!) teasers και ένα διεβδομαδιαίο blueballing εντέλει μας κάναν τη χάρη και μας δείξαν το πρώτο expansion της χρονιάς, το πρώτο από τα τρία που θα αφηγηθούν μια ενιαία ιστορία.

                  Comment


                  • #99
                    τι έχεις να πεις για ό,τι έχουν δείξει ως τώρα [MENTION=4]sub_zero[/MENTION]?

                    Comment


                    • Μου φαίνεται ότι τυπώνουν πολύ δυνατά πράγματα, πράγμα που δεν έχει ξαναγίνει σε πρώτο expansion της χρονιάς. Σίγουρα για κάνα μήνα μετά την αλλαγή θα υπάρχει ενδιαφέρον γιατί το game αλλάζει εντελώς αλλά από εκεί και πέρα προσωπικά είμαι συγκρατημένα απαισιόδοξος. Για casual φάσεις μου φαίνεται ότι οι κάρτες είναι ο,τι πρέπει, για το competitive του πράγματος έχω την αίσθηση ότι θα γίνει ελαφρώς μπουρδέλο.

                      Comment


                      • Είναι η πρώτη φορά που παρακολουθώ στενά τη spoiler season. Προς το παρόν έχω εκνευριστεί γιατί δεν έχουν δείξει σχεδόν τίποτα για hunter ακόμα. Έχω μαζέψει 2100g (~2600 μέχρι να βγει περίπου) και 3100ac και σκοπεύω με το λανσάρισμα να ανοιχτώ σε 2-3 καλά decks, αλλά προφανώς δεν έχω ιδέα για το πώς να κινηθώ τις πρώτες μέρες.

                        Comment


                        • I miss Ben Brode

                          Comment


                          • Originally posted by Soldier76 View Post
                            I miss Ben Brode
                            άσχετα με την όποια επιρροή είχε στο gameplay, τα reveal stream που κάνανε με φέραν σε κατάσταση να τον αναπολώ και να φανταστείς ότι προσωπικά τον θεωρούσα καραγκιόζη. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις καταστροφικές για το Hype.

                            Τώρα για όσα ανέφερα στο προηγούμενο ποστ με μια πιο ψύχραιμη ματιά θα πω ότι τα παίρνω πίσω. Υπάρχουν όντως καλές κάρτες αλλά δεν βλέπω πράγματα που να μπορούν να κάνουν το πράγμα να ξεφύγει.

                            druid: κάποιες ενδιαφέρουσες κάρτες αλλά προς το παρόν δεν το κόβω να έχει κάποιο καλό deck. Υπάρχουν σκόρπια κομμάτια πάντως και ίσως αργότερα επανέλθει κάποιο token based deck.

                            hunter: δεν μου αρέσουν οι κάρτες του. To midrange χάνει και όλο το early game του, τα υπόλοιπα καταστρέφονται τελείως οπότε σκούρα τα πράγματα. Μaster's call kai zuljin βέβαια είναι πολύ δυνατές κάρτες οπότε κρατάω μια πισινή μπας και έχουμε καμιά έκπληξη.

                            mage: Δεν φαίνεται ξεκάθαρα κάποιο archetype που να μπορεί να παιχτεί αλλά έχει πάρει πολύ ύπουλες κάρτες. Προσωπικά το άνοιγμα μικρό αυγό στο 3 αρι spell μου έχει κολλήσει στο μυαλό αλλά δεν έχω κάτσει να το ψάξω περισσότερο πως θα μπορούσε να συμπληρωθεί.

                            paladin: Όταν παίρνεις έστω και conditional totem golem και war axe τότε σίγουρα υπάρχουν προσδοκίες. Για μένα το secret paladin είναι το πρώτο υποψήφιο για tier 1 και αυτό που θα δοκιμάσει ο κόσμος πρώτο από όλα. Εδώ δεν βλέπω να μπορέσει να παίξει άλλο archetype.

                            priest: To 4 mana 4/7 είναι από τις καλύτερες κάρτες του set αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αρκετό. Ακούω να λένε για silence priest αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει προοπτικές κάτι τέτοιο. Στα θετικά για το game ότι πιστεύω πως δύσκολα θα δουλέψει πάλι το όλο σκηνικό με τα ressurects.

                            rogue: Myras, raiding party, 8αρης πειρατής είναι από τις καλύτερες κάρτες που τυπώθηκαν την χρονιά που πέρασε και τώρα που πέφτει το power level μπορούν να λάμψουν ακόμα περισσότερο. Σε συνδυασμό με το πολύ καλό base set και τις επίσης καλές κάρτες που πήρε τώρα θεωρώ ότι valeera θα παίξει πολύ.

                            shaman: murloc shaman φαίνεται υποσχόμενο και ίσως να είναι και πολύ δυνατό. Θα είναι από τα πρώτα που θα δοκιμάσω. Το 5 μανα 4/4 επίσης είναι ύποπτο και μπορεί να δούμε να χτίζεται τπτ γύρω του.

                            warlock: trash απλά. Πραγματικά δεν αποκλείω να δούμε και ιστορικό χαμηλό στο πόσο παίζεται κάποιο class. Έχει χάσει όλες τις καλές του κάρτες.

                            warrior: Έχει καλές κάρτες και υπάρχουν προοπτικές να παιχτούν διάφορα πράγματα είτε τώρα είτε στην πορεία της χρονιά. Απλά ελπίζω το deck με τον καινούριο dr boom να μην είναι τόσο δυνατό γιατί αν είναι θα σπάει νεύρα

                            Comment


                            • Λέω να φτιάξω κάποια από τα καινούργια spells για να μπω πρώτες μέρες με beast Zul'jin ντεκ. Δεν με έχει ενθουσιάσει τίποτα από το class κατα τα άλλα. Κυρίως θέλω να δω αν μπορώ να επεκταθώ στον Rogue, γιατί πέρα από τους τελευταίους δυο μήνες δεν έπαιζα σχεδόν καθόλου και άρα δεν έχω πολλές επιλογές και λίγο dust (υπολογίζω γύρω στο 5500). Επίσης πήρα το classic bundle και άνοιξα Malygos, οπότε i've got that going for me.

                              Comment


                              • Την πρώτη νύχτα άνοιξα 29 πακέτα και πήρα τ' αρχίδια μου (Lord Betrug). Έφτιαξα το post-midrange hunter που σκεφτόμουν και πήγε κομπλέ - αλλά κυρίως παρακολουθούσα τον φίλο μου που δοκίμαζε tempo rogue.

                                Την παραεπόμενη, επειδή είμαι ακόμα μεγάλος νουμπάς, μπήκα στον πειρασμό και έφτιαξα Heistbaron από μια πρώιμη λίστα ενός tempo rogue ντεκ αλλά και άλλες οπωσδήποτε χρήσιμες κάρτες που μου έλειπαν (Preparation, Raiding Party). Τζίφος. Ούτε εγώ ξέρω να παίζω tempo, ούτε ο Heistbaron στο ντεκ που έφτιαξα δουλεύει καλά. Ο bomb warrior άρχισε να κάνει την εμφάνισή του.

                                Εχθές το μεσημέρι ανοίγω πακέτο και το παιχνίδι μου δίνει την legendary που μου χρώσταγε, τον Scargil. Απογοητευμένος από το περίπου 20% winrate, χαλάω λίγο ακόμα dust και φτιάχνω τον ορκισμένο εχθρό μου, τον murloc shaman, χώρια το epic murloc. Μετά από λίγα υποσχόμενα παιχνίδια άρχισα να τρώω σοβαρά τα μούτρα μου στο ντουβάρι που λένε bomb warrior και στα υπόλοιπα 8 classes. Μιλάμε για winrates στα 'teens. Ένα βήμα πριν το uninstall.

                                Μετά από ένα ακόμα εξευτελιστικό σερί σήμερα το πρωί που μ' έκανε να ντρέπομαι που έβαλα το plugin του vS, μου μπαίνει η ιδέα να χτίσω τον token druid, γιατί πάντα ήθελα να παίξω druid. Ξοδεύω το περισσότερο απ' το dust που μου είχε μείνει και το φτιάχνω χώρια τον Keeper Stalladris. Μετά από ένα σερί νίκες που μου αναπτέρωσε το ηθικό στέλνω στον γεροδιοάολο τον Lord Betrug και φτιάχνω και τον Stalladris. Προς το παρόν είμαι 13-4, αλλά γνωρίζω πως ακόμα τα πάντα είναι ρευστά. Πάντως το ντεκ αυτό φαίνεται το δυνατότερο απ' όλα όσα έχω παίξει, και αισθάνομαι πως οι περισσότεροι αντίπαλοί μου, κι οι mage πιο πολύ, απλώς σαστίζουν χωρίς καμιά απάντηση. Στα 17 παιχνίδια δεν είδα κανέναν bomb warrior. Ανησυχώ.
                                Last edited by Raf; 14-04-2019, 12:16 AM.

                                Comment

                                Working...
                                X