Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Με αφορμή την "έπετειο" για τα 40 χρόνια από την δικτατορία της 21 Απριλίου 1967, ποιος πιστεύεται ότι έφερε την χώρα σε μεγαλύτερο χάλι, οι κυβερνήσεις προ του 1974 ή η μεταπολίτευση;
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Ρώτα άτομα της οικογένειάς σου που τα έζησαν να σου απαντήσουν, εμείς τι να σου πούμε;
      sigpic

      Comment


      • Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει το πνεύμα να βαφτίζουμε χουντικό κάποιον που αναφέρεται "κολακευτικά" σε αυτή τη περίοδο. Τα MME όποτε αναφέρονται στη χούντα επικεντρώνονται μόνο στα αρνητικά (διωγμοί, φυλακισμοί ακόμα και φόνοι). Όμως καλό είναι να κοιτάμε και τις 2 όψεις του νομίσματος. Η αλήθεια φαίνεται να είναι ότι νοικοκύρεψαν σε πολλά θέματα τη χώρα μας. Τώρα θα μου πεις τι να το κάνεις αμα διέπρατταν ακόμα και φόνους. Τι να πω παιδιά, μακάρι να είχαμε τα καλά της χούντας και όχι τα κακά.

        Να και 2 ενδιαφέροντα άρθρα που παίρνουν το μέρος της χούντας. Τα παραθέτω διότι από την TV δεν θα δούμε τέτοιες πληροφορίες και καλό είναι όπως είπα να εξετάζουμε και τις 2 πλευρές.

        «Δανείστηκα» τον τίτλο του θέματος, από μια αποστροφή του λόγου ενός γνωστού μου, όταν μεταξύ τυριού και αχλαδιού, συζητούσαμε για την επικαιρότητα και την επικίνδυνη κατηφόρα που έχει πάρει η χώρα στις μέρες μας. Φυσικά μια τέτοια επίκληση, προκαλεί ποικίλα συναισθήματα. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ ένιωσα έκπληξη, γιατί αυτόν που ξεστόμισε αυτή τη φράση,


        Κύριε Πρόεδρε, Κύριοι Εφέται. Δεν αποδέχομαι την θέσιν του κατηγορουμένου και εν συνεπεία προς αυτό το οποίον έταξα εις τον εαυτόν μου, αφού εξετέθην από απεινή διωγμόν με βάσιν νομοθέτημα αναδρομικής ισχύος, δεν θα έπρεπε να απολογηθώ. Επειδή όμως το αντικείμενον της παρούσης δίκης είναι η έρευνα των συνθηκών της απωλείας ζωής συνανθρώπων μας και
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Όντως, είναι σωστό να εξετάζεις και τις δυο όψεις, αλλά αυτό που μετράει στο τέλος είναι το προς τα πού γέρνει η ζυγαριά. Προσωπικά πάντως, η απολογητική της Χούντας μου θυμίζει έντονα εκείνη των Σταλινικών για τη ΕΣΣΔ.

          «Ναι αλλά η Υγεία, η Παιδεία, η εκβιομηχάνιση κι ο Gagarin».

          Η ζυγαριά μετράει στο τέλος όμως.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει το πνεύμα να βαφτίζουμε χουντικό κάποιον που αναφέρεται "κολακευτικά" σε αυτή τη περίοδο. Τα MME όποτε αναφέρονται στη χούντα επικεντρώνονται μόνο στα αρνητικά (διωγμοί, φυλακισμοί ακόμα και φόνοι). Όμως καλό είναι να κοιτάμε και τις 2 όψεις του νομίσματος. Η αλήθεια φαίνεται να είναι ότι νοικοκύρεψαν σε πολλά θέματα τη χώρα μας. Τώρα θα μου πεις τι να το κάνεις αμα διέπρατταν ακόμα και φόνους. Τι να πω παιδιά, μακάρι να είχαμε τα καλά της χούντας και όχι τα κακά.

            Να και 2 ενδιαφέροντα άρθρα που παίρνουν το μέρος της χούντας. Τα παραθέτω διότι από την TV δεν θα δούμε τέτοιες πληροφορίες και καλό είναι όπως είπα να εξετάζουμε και τις 2 πλευρές.



            Προσοχή, έχουμε να κάνουμε με ένα απολυταρχικό πολίτευμα. Με την εκπόρνευση της χώρας μας και την απαγόρευση στοιχειωδών ελευθεριών. Σίγουρα να μη παραβλέψουμε τα έργα τα οποία έγιναν επί Χούντα (και αυτά για να υπάρχει μία ικανοποίηση ανάμεσα στο λαό) μα άλλο η κολακεία, έστω και σε εισαγωγικά, και άλλο ο ρεαλισμός. Δέχομαι να μιλάει κάποιος ρεαλιστικά για τα καλά της χούντας (υπογραμμίζοντας πως είναι τόσο μα τόσο λίγα σε σχέση με τα κακά) αλλά δε δέχομαι να μιλάει έστω και λίγο κολακευτικά.

            Τώρα, οι μαλακίες που γράφει ο τύπος στο αρθράκι δε με αγγίζουν. "Να δοκιμάσουμε" λέει "αυθεντική χούντα". Ναι πούστη άμα θέλεις να ρουφιανεύεις μια χαρά θα σου κάτσει.

            Υ.Γ.: Εάν κάποιος, νέος ή γέρος, πιστεύει, έστω και στο ελάχιστο, πως μία χούντα μπορεί να σώσει την χώρα από πολλά προβλήματα, με άλλα λόγια να τη φέρει στα ίσια της, θα ήταν καλό να διαβάσει για την επανάσταση στο Γουδί και αυτά που κατάφερε.

            Comment


            • Η τότε χούντα ήταν πολύ πιο light από τη σημερινή χούντα, με πιάνετε;

              Και τότε βασικά τρώγαν ξύλο, αυτοί που αργότερα πήραν τα ηνία της χώρας στα χέρια τους και όπως πάνε κοντεύουν να την διαλύσουν.

              Αλλά και σήμερα δεν πέφτει ξύλο??; πχ οι ξυλοφορτομένοι συνταξιούχοι;

              Επίσης άμα βγείτε με μεγάφωνο στο δρόμο και πείτε "μέσα όλοι οι κλέφτες πολιτικοί" να είστε σίγουροι πως θα σας μπαγλαρώσουν οι μπάτσοι. Μια δημοκρατία κομένη και ραμένη στα μέτρα κάποιων.

              Τέλος, καλά δεν περιμένω η εμετική ελληνική τηλεόραση να πει την αλήθεια περι χούντας, που φυσικά είχε και αρκετά θετικά για την χώρα. Για αυτό όπως είπε ο Ryo, και επειδή ιστορικά οι νικητές πάντα παρουσιάζουν τους ηττημένους σαν κάτι το εντελώς άχρηστο, καλό θα είναι να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος, γιατί η χούντα άφησε την χώρα δίχως χρέη και σήμερα λόγω του υπέρογκου χρέους που μας "δώρισε" η μεταπολίτευση θα πάμε για φούντο λίαν συντόμος.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Σαφώς και το "καθεστώς" της χούντας προσέφερε κάποια θετικά στην Ελλάδα, ωστόσο όπως σωστά ανέφερε ο Loggo, η σούμα δείχνει ότι ήταν καταστροφική.

                Τι να κάνεις μία εξουσία που μπαίνει μπρος με το έτσι θέλω, επιβάλει τρόπο ζωής, καταργεί τη διαφορετικότητα που είναι απ'τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά της ανθρώπινης υπόστασης κτλ κτλ κτλ

                Ακόμη και η οικονομική πλευρά της Χούντας , καταστροφική είναι. Χάθηκε η Ελληνικότητα της Κύπρου, η εμπορική αγορά έγινε κλειστή κι εφόσον κυριαρχούσε ακόμη, η Ελλάδα θα είχε κυρήξει πτώχευση αυτή την περίοδο (για ΕΕ ούτε λόγος, ανεξάρτητα απ'το πόσο αποδέχεται κάποιος τον συγκεκριμένο ΕΥρωπαϊκό συνασπισμό, αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα ~για ολλούς λόγους~ η είσοδος μας σε αυτόν)
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • Μπορεί να έκανε έργα και να εξυγίανε τα οικονομικά της χώρας(αν και αυτό είναι συζητήσιμο,έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές ότι κατάφερε το εντελώς αντίθετο άλλα τεσπα),αλλά είναι καθεστώς που βασίζεται στην καταστολή και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλει κανένας μας,ούτε εσύ big boss.
                  Μπορεί να έχουμε ότι έχουμε σήμερα,αλλά μια σχετική ελευθερία λόγου υπάρχει και αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα ασκηθεί δίωξη σε εσένα big boss λόγω των θέσεών σου.Ιστορία γνωρίζεις και ξέρεις τι συνέβαινε σε αυτούς που απλά εξέφραζαν αντίθεση με το καθεστώς.

                  Τέλος,δεν νομίζετε ότι είναι καιρός να σταματήσουν στην Ελλάδα οι άτοπες συγκρίσεις με το παρελθόν και να δούμε τι θα κάνουμε και πως θα τα βγάλουμε πέρα;


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Originally posted by Loggo View Post
                    Η ζυγαριά μετράει στο τέλος όμως.
                    QFT
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                      ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ MΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΤΙΡΑ


                      Εν συνέχεια...
                      sigpic

                      Comment


                      • Kαι με τη βούλα πλέον, μπήκαμε στο ΔΝΤ. Το ανακοίνωσε σήμερα ο Παπανδρέου απ'το Καστελόριζο.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by deus_d0pe View Post
                          Kαι με τη βούλα πλέον, μπήκαμε στο ΔΝΤ. Το ανακοίνωσε σήμερα ο Παπανδρέου απ'το Καστελόριζο.
                          Εγώ πάντως δεν το έχω καταλάβει ακριβώς με το ΔΝΤ. Λίγα κατάλαβα γιαυτό. Ευθύνεται επίσης για την Αργεντινή εν μερεί, αλλά σχετίζεται και με τις Αμερικάνικες Τράπεζες όσον αφορά για αυτό.

                          Θα μπορούσε κάποιος να μου τα εξηγήσει με λίγα λόγια ?
                          sigpic

                          Comment


                          • Ναι, με λιγα λογια αν δεν ειχαμε ΝΔ κυβερνηση το 2004-2009 μπορει και να το γλιτωναμε...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by TannoSake View Post
                              Εγώ πάντως δεν το έχω καταλάβει ακριβώς με το ΔΝΤ. Λίγα κατάλαβα γιαυτό. Ευθύνεται επίσης για την Αργεντινή εν μερεί, αλλά σχετίζεται και με τις Αμερικάνικες Τράπεζες όσον αφορά για αυτό.

                              Θα μπορούσε κάποιος να μου τα εξηγήσει με λίγα λόγια ?
                              Είσαι βοσκός και χρωστάς λεφτά οκ; Πας στο δίπλα χωριό και βρίσκεις την Ένωση Βοσκών και τους ζητάς να σε δανείσουν για να πληρώσεις. Σου βάζει ένα επιτόκιο η Ένωση.

                              Βλέπεις δεν τα βγάζεις πέρα. Πας πάλι στο δίπλα χωριό και βρίσκεις έναν τοκογλύφο. Ο τοκογλύφος σε δανείζει λεφτά αλλά με χαμηλότερο επιτόκιο από εκείνο της Ένωσης. Λες σούπερ, εδώ είμαστε! Σου βάζει όμως και κάποιους όρους. Σου λέει π.χ. αν τα πρόβατά σου δεν παράγουν 100 κιλά γάλα το μήνα, θα παίρνω κι από ένα πρόβατο τη φορά και θα το δίνω σε όποιον γουστάρω για να το κάνει πιο παραγωγικό. Οκ; οκ λες.

                              Βλέπεις ότι πάλι δε φτάνουν τα λεφτά για να καλύψεις το χρέος σου. Περνάνε οι μήνες, περνάνε τα χρόνια και ο τοκογλύφος σου έχει ριμάξει το κοπάδι, σου έχει κάνει ευθανασία το σκύλο για να μην ξοδεύσε να τον ταϊζεις, σου έχει γκρεμίσει τη παράγκα που έμενες γιατί είναι ανθυγιεινό να μένεις μέσα και τώρα την βγάζεις στις ρεματιές που έχει και φρέσκο ήλιο.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Ramparter View Post
                                Ναι, με λιγα λογια αν δεν ειχαμε ΝΔ κυβερνηση το 2004-2009 μπορει και να το γλιτωναμε...
                                Δεν ξέρω αν το λες σοβαρά,μάλλον κάνεις πλάκα,αλλά δεν ευθύνεται ΜΟΝΟ η ΝΔ για την σημερινή κατάσταση αλλά όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X