Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενικά τεχνικά θέματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γενικά τεχνικά θέματα

    Λοιπόν, επειδή δεν βλέπω να έχει ανοίξει κανείς θέμα για γενικά τεχνικά θέματα για διάφορα τεχνικά πράγματα, όπως HDTV, Ηχεία κ.α.

    Αρχίζοντας, έχω ένα πρόβλημα που θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

    Έχω ένα πρόβλημα με HDMI θύρα της Full HD TV. Καταρχάς το μοντέλο της τηλεόρασης μου είναι LG LF25 37" και πήρα ένα άλλο καλώδιο HDMI για να γλιτώσω το βάσανο με τα πολλά καλώδια. Στην θύρα HDMI 1 είχα συνδέσει πιο πριν το PS3, ενώ στην HDMI 2 σύνδεσα το ΧΒΟΧ 360(το νέο). Όταν άνοιξα το ΧΒΟΧ 360 μου μετά από πολλές ετοιμασίες, είδα ότι δεν φτούρανε ούτε ένα σήμα. Λέω μπας και είχε πρόβλημα το καλώδιο, και έτσι έβγαλα του PS3 και του ΧΒΟΧ 360 και από τις 2 θύρες και άλλαξα τις θέσεις τους και είδα ότι του PS3 στο HDMI 2 δεν έπιανε ούτε κι αυτού σήμα, ενώ στου ΧΒΟΧ 360 στο HDMI 1 έπιασε, άρα απέκλεισα το πρόβλημα με το καλώδιο. Είδα ότι πρόκειται για πρόβλημα στην τηλεόραση.

    Έπαθε κανείς το ίδιο για να μου πει τι στα διαλά να κάνω ? Δεν έχω όρεξη να πάω πίσω από την τηλεόραση να αλλάζω κάθε 3 και λίγο καλώδια...
    sigpic

  • #2
    Πάτα άλλη μια φορά το κουμπί στο τηλεκοντρόλ να πάει στο "HDMI 2"
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Ταννο άλλαζε το HDMI μεταξύ των δύο κονσολών και όχι μεταξύ των δύο θυρών της τηλεόρασης. Όταν θες να παίζεις 360, βάλε το HDMI στο port του 360, όταν θέλεις να βάλεις PS3 βγάλε το από το 360 και βάλε το στο PS3.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Somari View Post
        Πάτα άλλη μια φορά το κουμπί στο τηλεκοντρόλ να πάει στο "HDMI 2"
        Δεν το είχα σκεφτεί... Θα το δοκιμάσω...

        Originally posted by Evans View Post
        Ταννο άλλαζε το HDMI μεταξύ των δύο κονσολών και όχι μεταξύ των δύο θυρών της τηλεόρασης. Όταν θες να παίζεις 360, βάλε το HDMI στο port του 360, όταν θέλεις να βάλεις PS3 βγάλε το από το 360 και βάλε το στο PS3.
        Ε αν υπήρχε κάποιο ειδικό βύσμα να ενωθούν 2 HDMI καλώδια σε 1, θα το έκανα ευχαρίστως, αλλά @@...

        Edit: Fixed... Δεν μπήκε καλά το καλώδιο στην θύρα της τηλεόρασης και έτσι δεν το έπιανε όλο το σήμα. Ευχαριστώ.

        Μην κλειδώσετε το θέμα εδώ, μπας και κανείς άλλος να θέλει βοήθεια σ' τέτοια θέματα που παίζει να είναι πέρα από τα τεχνικά όρια των κονσολών...
        sigpic

        Comment


        • #5
          Lol, ένα κουμπί πατάς και γυρίζει στη δεύτερη θύρα HDMI της τηλεόρασης.

          Comment


          • #6
            Ραφαήλ, Το fail είναι ότι το καλώδιο είναι ευαίσθητο... Το έκανα και για την θύρα 2 που άλλαξα κανάλι για να το πιάσει σήμα ήδη...
            sigpic

            Comment


            • #7
              Δηλαδή;

              Comment


              • #8
                Δηλαδή...

                1) Ήδη ακολούθησα τη συμβουλή του Somari, μπας και είχε πρόβλημα η τηλεόραση με το σήμα. Δεν έπαθε κανένα πρόβλημα.
                2) Δοκίμασα την αλλαγή καλωδίων στις θύρες. Απέκλεισα το ενδεχόμενο, γιατί παρατήρησα ότι είχε μάλλον κάποιο πρόβλημα η θύρα.
                3) Επανέφερα πίσω το άλλο καλώδιο στην HDMI 2 και το μετακίνησα λίγο και τσουπ, νάτο ! Ήταν ευαίσθητο. Ήθελε λίγο σπρώξιμο μέχρις να νοιώσει...
                sigpic

                Comment

                Working...
                X