Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άμα είναι μάγκες εκεί στο κράτος και θέλουν να κάνουν κάτι για το κάπνισμα ας το απαγορέψουν εντελώς,αλλά όχι,βλέπετε η φορολογία των τσιγάρων αποφέρει τεράστια ποσά στα ταμεία τους.
    Carpe diem

    Comment


    • Δυστυχώς τέτοιες αλλαγές δεν γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη. Η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή πήρε δεκαετίες για να καταντήσει έτσι (επειδή περί κατάντιας πρόκειται) και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει μέσα σε μία μέρα.

      Από τη μία η πολιτεία δεν βοηθάει καθόλου στην πρόληψη καπνίσματος / προαγωγή υγείας, και από την άλλη έχουμε τη νοοτροπία των Ελληναράδων (θα κάνω ό,τι θέλω και στα @@ μου τα πάντα όλα). Ξαφνικά η κυβέρνηση θυμήθηκε ότι πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα και αποφάσισε να το κόψει μαχαίρι, και φυσικά οι ελληναράδες ως άλλοι ανυπότακτοι Γαλάτες σιγά μην κάτσουν να ανεχτούν την απαγόρευση της αγαπημένης τους συνήθειας. Δεν πάει έτσι, και δυστυχώς όσο κανείς δεν κάνει παραχωρήσεις, η μία πλευρά "συντηρεί" την άλλη.

      Όπως σε κάθε μεγάλη μεταρρύθμιση, πρέπει να γίνουν βαθμιαίες αλλαγές. Και μιας και βρισκόμαστε στην πρώτη χώρα παγκοσμίως στην κατανάλωση καπνού ανά άτομο, τότε καταλαβαίνει κανείς πως πρέπει να κάνουμε ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΑΔΙΑΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ. Και όταν λέω αλλαγές δεν αναφέρομαι σε απαγορεύσεις σε ορισμένα μόνο μαγαζιά κλπ, όταν ισχύει κάτι πρέπει να ισχύει για όλους. Πρέπει να γίνουν αλλαγές στη μόρφωση, στην πρόληψη καπνίσματος κλπ. Ναι οκ, το ξέρω ακούγεται ουτοπικό, όμως πρέπει από κάπου να ξεκινήσουμε.

      Και πριν πεταχτεί κανείς και μου πει τίποτα για τα αμπελοχώραφά μου, η Ελλάδα είναι όντως η πρώτη χώρα κατανάλωσης καπνού ανά άτομο στην Ευρώπη, και πολύ πιθανόν και στον υπόλοιπο κόσμο (στατιστικά 2007). Το συγκεκριμένο άρθρο της Wiki είναι αξιόπιστο όσον αφορά τη λίστα των χωρών και τον παγκόσμιο χάρτη. Μπορείτε να διακρίνετε την κατάμαυρη Ελλαδούλα ανάμεσα στις υπόλοιπες χώρες.

      Στη Φινλανδία που ομολογουμένως υπάρχουν πολλοί καπνιστές, όταν τους λέω για την κατάσταση στην Ελλάδα μας περνάνε ως άγριους. Guess what, δεν έχουν και πολύ άδικο. Προς το παρόν είμαι πολύ ευτυχισμένος που μπορώ να πάω σε μπαρ / κλαμπ / μαγαζιά / εστιατόρια κλπ χωρίς να είμαι αναγκασμένος να αναπνέω τον σιχαμένο καπνό των τσιγάρων, ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι οι καπνιστές με δική τους θέληση πηγαίνουν στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους (που κάθε άλλο παρά απάνθρωποι είναι) ώστε να μην ενοχλούν τους μη καπνιστές, ακόμα και αν είναι μειοψηφία. Μόλις επιστρέψω να δούμε πως θα μου φανεί...

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Originally posted by Azrael View Post
        Kai akouste ligo kai oi dyo....Eksypnades kai tetoio yfos ksana oxi se mena entaksei? Ante bravo.
        Έλα ρε Azrael. Έξι χρόνια, τώρα, δεν έχω μαλώσει ποτέ με κανέναν στα πλαίσια το forum, θα το κάνω τώρα μ' εσένα γι' αυτό το θέμα; Δεν υπήρξε ύφος με σκοπό και σε προτρέπω να διαβάσεις και το δικό σου πρώτο post επί του θέματος.

        Originally posted by straier View Post
        Αν δε δίνουν σε κανένα μαγαζί θα φύγουν να πάνε πού;
        Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα. Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι οι καπνιστές θα σταματήσουν να βγαίνουν για το υπόλοιπο της ζωής τους; Το πολύ - πολύ να μειώσουν τις εξόδους για κανένα εξάμηνο, άντε χρόνο. Μετά θα επανέλθουν δριμύτεροι στο έξω.

        Originally posted by straier View Post
        Όσον αφορά τον ΦΠΑ επέτρεψέ μου να θεωρώ πως, με τις τιμές του καφέ στις ελληνικές καφετέριες, τον πληρώνει ο καταναλωτής και με το παραπάνω.
        Αυτό τώρα είναι μια μεγάλη κουβέντα. Πράγματι ο καφές είναι πανάκριβος σε σχέση με άλλες χώρες, αλλά αντίστοιχα οι ελληνικές καφετέριες έχουν γενικά περισσότερα έξοδα για διάφορους λόγους. Ας μη σταθούμε εδώ.

        Originally posted by straier View Post
        Αν κάθε αλλαγή προς το καλύτερο ενοχλεί κάποιον και την καταργούμε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα τελικά. Εν τέλει ας αφήσουμε τις καφετέριες και τα μπαρ να ασκούν κοινωνική πολιτική...
        Amen.

        Originally posted by Azrael View Post
        Egw an kai kapnisths an paw kapou pou apagoreuetai, den kapnizw, emena de me noiazei. Oute sto magazi mas kapnizw, mporw na vgw kai eksw. Ama erthei o 50aris omws kai ksereis pws tha sou afisei 80e apo pota, de ginetai na tou peis na mi kapnisei, giati tha fygei.
        Και θα φύγει γιατί αλλού θα τον αφήσουν να καπνίσει. Ή κάνω λάθος;

        Originally posted by Azrael View Post
        Oson afora ton kafe, analoga. Den einai akrivos otan gia eksw ton exoume 1.5e kai agorazoume AAA poiothta me 30e to kilo. Se 100 kafedes mas menoun 20-25e, ante vgale merokamato.Ama eisai eksw apo ton xwro kala einai omws...
        Το πιστεύω άνετα αυτό, αλλά μετά εκεί είναι δικιά σας επιλογή. Μειώνετε το κέρδος για να προσφέρετε ποιότητα. Εγώ είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πάρα πολλές καφετέριες που αγοράζουν μάπα ποιότητα με πολύ λιγότερο από 30€/κιλό και τον πουλάνε και αυτές 1,5€ για έξω. Δεν σου λέω "πούλα σαβούρα για να επιβιώσεις", αλλά ελεύθερη αγορά έχουμε, δε μπορείς σε έναν κλάδο με τόσο ανταγωνισμό να απαιτείς να επιβιώσεις έχοντας τα τριπλάσια έξοδα για να προσφέρεις ποιότητα και να έχεις την συνείδησή σου καθαρή, ότι δεν θα δηλητηριαστεί κανένας.

        Originally posted by Azrael View Post
        Kalws h kakws etsi einai. Kako to kapnisma, de diafwnei kaneis, alla den einai ola aspro mauro kai prepei na doume kai praktika pws tha ginei.
        Το κάπνισμα δεν είναι άσπρο - μαύρο; Εδώ θα διαφωνήσω. Το βλέπω πολύ μονόπλευρα το πράγμα. Αυτό που μπορεί να μην είναι άσπρο - μαύρο είναι ο νόμος, εκεί θα συμφωνήσω, θα έχουμε διάφορα προβλήματα από την απαγόρευση (π.χ. ακόμα και τα έσοδα του κράτους θα μειωθούν), αλλά είναι κάτι το οποίο, δυστυχώς, κάποτε πρέπει να γίνει.

        Originally posted by Azrael View Post
        Egw prin 2 xronia imoun teleiws antikapnisths ALLA otan evgaina kai pigaina se xwrous pou oi alloi kapnizan, iksera ek twn proterwn pws tha faw kai gw to kapno sth mapa. An den ithela, de pigaina.
        Αυτό τώρα είναι άλλο. Εφόσον δεν υπάρχει ο νόμος έτσι είναι όπως τα λες. Το ζήτημα είναι, όμως, ότι, όπως είπα και πριν, ο νόμος της απαγόρευσης πρέπει να εφαρμοστεί.

        Originally posted by Ramparter View Post
        Για μενα καλα κανανε οι επιχειρηματιες και επετρεπανε στους πελατες να καπνιζουν προκειμενου να μη τους χασουν. Αν ηθελε η πολιτεια να προχωρησει με το νομο ας κυνηγουσε αυτους που παρανομουσαν πρωτα κι οχι τους ιδοκτητες, παιδια δεν ειμαστε, δε χρειαζεται να μας πει καποιος αν μπορουμε να καπνισουμε ή οχι στο μαγαζι του οταν ξερουμε πολυ καλα οτι υπαρχει νομος.
        Συμφωνώ.

        Originally posted by Ramparter View Post
        Αλλα στην Ελλαδα τα παντα γινονται αναποδα απο το λογικο, βαλανε τεραστεια προστιμα που δεν εφαρμοστηκαν ποτε. Λες και ετσι θα ψαρωνε κανενας. Στο συγκεκριμενο θεμα θεωρω πολυ μεγαλυτερη την υθυνη της πολιτειας παρα της νοοτροπιας του Ελληνα. Αν καθε φορα που δυσκολευομαστε τα ριχνουμε στη νοοτροπια δε θα αλλαξουμε ποτε. Αλλοι νομοι πως εφαρμοζονται δηλαδη; Μη κοροϊδευομαστε, κανεις δεν ασχοληθηκε σοβαρα με το θεμα και σε λιγο καιρο θα αρχισουμε να πληρωνουμε και προστιμα στην ΕΕ γιατι δεν καναμε τιποτα γι αυτο το θεμα.
        Επίσης συμφωνώ. Αυτό περί προστίμων ισχύει όντως;

        Και άσχετο... Επειδή ακούγεται πολύ και το "και οι καπνιστές έχουν δικαιώματα", ελπίζω να μην είναι κανείς υποστηρικτής αυτής της άποψης. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί το δικαίωμα του άλλου για καθαρό αέρα. Κατανόηση από τις δυο πλευρές ευρύτερα, ναι, σύμφωνοι, να υπάρξει. Αλλά σε αυτό το θέμα μόνο η μια πλευρά έχει δίκιο και οι περισσότερες υποχωρήσεις πρέπει να γίνουν από την άλλη.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Τουλάχιστον κάτι κάνουν για την λαθρομετανάστευση. Απ' όσο διαβάζω θα ψηφιστεί νόμος και θα εξοριστούν όλοι, όσοι μπήκαν λαθραία.
          sigpic

          Comment


          • Αν και δεν καπνίζω δεν έχω πρόβλημα με τον καπνό. Κάποιες μελέτες έχουν δείξει ότι ο παθητικός καπνιστής κινδυνεύει πιο πολύ από τον κανονικό :S Ψιλοάκυρο μου ακούγεται και βλέπω ότι η αντικαπνιστική πλευρά είναι λίγο υπερβολική. Δε νομίζω λίγος καπνός να κάνει ζημιά. Αντιθέτως πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ανεκτός.

            Ντάξει βέβαια αν ο άλλος με κάθε τζούρα που κάνει σου στέλνει κατευθείαν τον καπνό στη μούρη, ε τότε ναι είναι εκνευριστικό, αλλά δε νομίζω να συμβαίνει συχνά αυτό.
            Αυτό που λυπάμαι περισσότερο σε κλειστούς χώρους είναι τα ρουχαλάκια μου τα οποία μετά μυρίζουν!
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Originally posted by Tanno View Post
              Τουλάχιστον κάτι κάνουν για την λαθρομετανάστευση. Απ' όσο διαβάζω θα ψηφιστεί νόμος και θα εξοριστούν όλοι, όσοι μπήκαν λαθραία.


              H kouventa tha mporouse na teleiwsei endoksa edw alla de peirazei


              Ryu o pathitikos FYSIKA kai kindyneuei parapanw giati o kapnos pou eispneei autos pou kapnizei einai ligotero epikindynos apo auton pou fysaei. edw egw pou kapnizw me enoxlei o kapnos pou den eispnew




              Το πιστεύω άνετα αυτό, αλλά μετά εκεί είναι δικιά σας επιλογή. Μειώνετε το κέρδος για να προσφέρετε ποιότητα. Εγώ είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πάρα πολλές καφετέριες που αγοράζουν μάπα ποιότητα με πολύ λιγότερο από 30€/κιλό και τον πουλάνε και αυτές 1,5€ για έξω. Δεν σου λέω "πούλα σαβούρα για να επιβιώσεις", αλλά ελεύθερη αγορά έχουμε, δε μπορείς σε έναν κλάδο με τόσο ανταγωνισμό να απαιτείς να επιβιώσεις έχοντας τα τριπλάσια έξοδα για να προσφέρεις ποιότητα και να έχεις την συνείδησή σου καθαρή, ότι δεν θα δηλητηριαστεί κανένας.


              Prosexe na deis, den einai etsi kathws sxedon oles oi kafeteries doulevoun me etaireia kafe. dld sou dinoun tsampa autoi ta mixanimata kai eisai ypoxreomenos na agorazeis ton kafe apo autous se ypsili timi. kai de milame gia ton frappe h ton nes pou ligoi pinoun (pou kai auton pio akriva ton agorazeis apo autous ap oti sto emporio) alla gia ton espresso pou einai gamise ta.


              Ektos an mporeis na dwseis 15-20.000e metrita gia na pareis mixanes apo monos sou kai na agorazeis ftino kafe apo to emporio.


              Gi auto mi nomizete oti OLOI sas klevoun. Otan ena magazi exei 10-12.000e pagia eksoda ton mina de mporei na dinei ton kafe 50 lepta san to kylikeio tou TEI.
              Ground_Zero:

              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

              Comment


              • Originally posted by Ryu_gr View Post
                Δε νομίζω λίγος καπνός να κάνει ζημιά. Αντιθέτως πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ανεκτός.
                Κάνεις λάθος εδώ. Ο καπνός ενεργοποιεί την ρινίτιδα και το άσθμα από τα οποία πάσχω, όπως επίσης μου προκαλεί και αφόρητο τσούξιμο στα μάτια. Όταν λέω αφόρητο το εννοώ. Χαλαρά αρκετό για να μου χαλάσει την βραδιά.

                Είναι σημαντικό, παιδιά, να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος δυσκολεύεται πραγματικά με τον καπνό, ακόμα κι αν δεν ανήκετε σε αυτόν. Υπάρχει, επίσης, κόσμος που, για διάφορους έχει τάση στην εμφάνιση διάφορων ασθενειών. Κάποιοι, για κληρονομικούς λόγους π.χ., μπορεί να κινδυνεύουν να εμφανίσουν καρκίνο. Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτούς, δεν είχα τέτοιο περιστατικό στο σόι μου, αλλά πολλοί άλλοι ανήκουν. Άλλοι, δε, αναρρώνουν από τέτοιες ασθένειες. Αν είναι στα όρια του να εμφανίσουν τέτοιο πράγμα και η καπνίλα τους δώσει απλά το τελικό σπρώξιμο; Μιλάμε πραγματικά ότι σε αυτές τις περιπτώσεις οι καπνιστές έχουν αίμα στα χέρια τους. Μπορεί να ακούγεται αστείο ή γραφικό, αλλά πραγματικά το πιστεύω.

                Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κάπνισμα σαν δραστηριότητα, μια χαρά στιλάτο είναι και όποιος γουστάρει να το κάνει για τους οποιουσδήποτε δικούς του λόγους, έχει τον απόλυτο σεβασμό μου για την επιλογή του - αλλά μόνο εφόσον δεν υποβάλλει όλους τους υπόλοιπους στο βάσανο που λέγεται παθητικό κάπνισμα.

                Originally posted by Azrael View Post
                Prosexe na deis, den einai etsi kathws sxedon oles oi kafeteries doulevoun me etaireia kafe. dld sou dinoun tsampa autoi ta mixanimata kai eisai ypoxreomenos na agorazeis ton kafe apo autous se ypsili timi. kai de milame gia ton frappe h ton nes pou ligoi pinoun (pou kai auton pio akriva ton agorazeis apo autous ap oti sto emporio) alla gia ton espresso pou einai gamise ta.


                Ektos an mporeis na dwseis 15-20.000e metrita gia na pareis mixanes apo monos sou kai na agorazeis ftino kafe apo to emporio.


                Gi auto mi nomizete oti OLOI sas klevoun. Otan ena magazi exei 10-12.000e pagia eksoda ton mina de mporei na dinei ton kafe 50 lepta san to kylikeio tou TEI.
                ΟΚ, εδώ με πιάνεις αδιάβαστο, δεν ήξερα πως πάει έτσι. Τα έξοδα τρέχουν, πάντως, σε κάθε περίπτωση, το καταλαβαίνω απόλυτα καθότι και ο δικός μου πατέρας ελεύθερος επαγγελματίας είναι κι έχει περάσει πολύ δύσκολους, οικονομικά, καιρούς. Έχω κόψει πλέον τα παράπονα για τις τιμές των καφέδων και των ποτών.

                Πρέπει να καταλάβεις (κι εσύ και όλοι) πως το τελευταίο που θέλω είναι να κλείσει η οποιαδήποτε καφετέρια ή το οποιοδήποτε μπαρ, κλαμπ, μπουζουκτσίδικο και δεν συμμαζεύεται. Το επιχείρημά μου είναι ότι αν εφαρμοζόταν η καθολική απαγόρευση, ίσως υπήρχε μια σύντομη περίοδος δυσκολιών, αλλά λογικά τελικά δεν θα αναγκαζόταν να κλείσει κανένας. Αν κόψει και το έξω ο Έλληνας, διάολε, τι του μένει στην ζωή του; Σίγουρα (επιμένω και θα επιμένω) θα προτιμήσει να κόψει ή να μειώσει το κάπνισμα.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • Originally posted by TheCursed View Post
                  Κάνεις λάθος εδώ. Ο καπνός ενεργοποιεί την ρινίτιδα και το άσθμα από τα οποία πάσχω, όπως επίσης μου προκαλεί και αφόρητο τσούξιμο στα μάτια. Όταν λέω αφόρητο το εννοώ. Χαλαρά αρκετό για να μου χαλάσει την βραδιά.

                  Είναι σημαντικό, παιδιά, να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος δυσκολεύεται πραγματικά με τον καπνό, ακόμα κι αν δεν ανήκετε σε αυτόν. Υπάρχει, επίσης, κόσμος που, για διάφορους έχει τάση στην εμφάνιση διάφορων ασθενειών. Κάποιοι, για κληρονομικούς λόγους π.χ., μπορεί να κινδυνεύουν να εμφανίσουν καρκίνο. Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτούς, δεν είχα τέτοιο περιστατικό στο σόι μου, αλλά πολλοί άλλοι ανήκουν. Άλλοι, δε, αναρρώνουν από τέτοιες ασθένειες. Αν είναι στα όρια του να εμφανίσουν τέτοιο πράγμα και η καπνίλα τους δώσει απλά το τελικό σπρώξιμο; Μιλάμε πραγματικά ότι σε αυτές τις περιπτώσεις οι καπνιστές έχουν αίμα στα χέρια τους. Μπορεί να ακούγεται αστείο ή γραφικό, αλλά πραγματικά το πιστεύω.

                  Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κάπνισμα σαν δραστηριότητα, μια χαρά στιλάτο είναι και όποιος γουστάρει να το κάνει για τους οποιουσδήποτε δικούς του λόγους, έχει τον απόλυτο σεβασμό μου για την επιλογή του - αλλά μόνο εφόσον δεν υποβάλλει όλους τους υπόλοιπους στο βάσανο που λέγεται παθητικό κάπνισμα.
                  Ναι όντως έχεις δίκιο, το είχα δει λίγο μονόπλευρα το θέμα.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Σήμερα συμπληρώνονται 2 χρόνια από τη δολοφονία Γρηγορόπουλου. Σκεφτόμουν πριν λίγο το πως είχε εξελιχθεί εκείνο το βράδυ και τα όσα βγαίναν προς τα έξω καθώς περνούσε η ώρα. Παρακολουθούσα από 2 forum τα Links και τις ειδήσεις που βγάζανε που τελικά αποδείχτηκαν ιστορίες για αγρίους. Μπήκα λοιπόν και ξαναδιάβασα εκείνα τα topics από την αρχή έχοντας πλέον συνολική εικόνα επί του θέματος. Δεν θα γράψω πολλά, θα δώσω απλά ένα Link από "είδηση" εκείνης της μέρας, το έκτακτο δελτίο του alter για το περιστατικό, και ένα διάλογο (2 ποστς) από το forum της σχολής μου σχετικά με περιστατικό στο indymedia (με το οποιο γενικώς θα έλεγα ότι διαφωνώ σε πάρα πολλά θέματα) το οποίο αν και τότε μου είχε φανεί "κάπως" και το θυμόμουν ακόμα, τελικά αποδείχτηκε πόσο δίκιο είχε...

                    hΧΧp://www.cosmo.gr/News/Hellas/223190.html

                    Το πιο θλιβερό έκτακτο δελτίο ειδήσεων στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης...



                    Originally posted by αγνωστος Χ
                    file mou to thema einai na mathoume tin alitheia.prin ligo postara sto foroum ton anarxikon(den maresei na bazo tabeles kai na genikeuo alla kai autoi to kanoun kathos autoapokalountai etsi kai genikeuoun kata ton astinomikon legontas tous olous batsous) kai epeidi to post mou anefere pigi apo to skai.gr to diegrapsan entos oligon lepton.kia auto giati i ekdoxi tou skai,gr mila gia epithesi sto peripoliko mepetres kai kadronia apo 50 atoma, egklobismo ton astinomikon kai pirobolismo astinomikou gia ekfobismo ston aera me sinepeia eksostrakismo autis se markiza kai en telei katelikse sto stomaxi tou atixou paidiou.sto forum tous loipon anaferoun oti o diapliktismos itan lektikos!!!kai oti o astinomikos katebike kai pirobolise en psixro to paidi stin koilia eno proigoumenos dio boukalia eixan pesei pano sto peripoliko.autoi einai oi anarxikoi pisteuoun se xorous eleutheris ekfraseis kai diagrafoun post pou anaferoun diaforetikes ekdoxes enos distiximatos.ki ola auta gia mia mamimeni pseutoideologia skotothike ena mikro paidi.den ksero ti na pistepso alla an aliteuei i ekdoxi stou skai tote einai ithikoi autourgoi oi anarxikoi
                    και η απάντηση από ένα άλλο παιδί...

                    Originally posted by Αγνωστος Y
                    Πρώτον τo indymedia δεν κάνει αναδημοσιέυσεις από τα καθεστωτικά ΜΜΕ, αλλά σκοπό έχει να δίνει λόγο στην ενημέρωση του ίδιου του κόσμου, δηλαδή να ενημερώνουν για τα γεγονότα όσοι βρίσκονται στο δρόμο ή όσοι εχουν επικοινωνία με τετοια ατομα, οπότε καλα κανανε και σβησανε το ποστ σου. Δεν μας νοιαζει τι λεει ο ΣΚΑΙ,αν θελουμε το βλεπουμε στην tv.

                    Α.Ρ.Δ ...

                    Comment


                    • Τι σημαίνει Α.Ρ.Δ. ?

                      Ο Άγνωστος Χ είναι εκτός τόπου και χρόνου αλλά μέσα σε όλη τη χαζομάρα του έχει ένα δίκιο, ενώ ο Άγνωστος Ψ έχει δίκιο στην αιτιολογία του αλλά άδικο στο πνεύμα του νόμου. Το Indymedia στο ειδησιογραφικό του κομμάτι μπορεί να τηρεί όποιους κανόνες θέλει, αλλά στο forum του δε μπορεί να εξορίζει άλλα Μέσα.

                      Επί του παρόντος, ασχολούμεθα με τρομοκρατία κατά παραγγελία εν όψει και της 6ης Δεκεμβρίου και της επίσκεψης Όλι Ρεν και Ντομινίκ Στρος Καν. Η αρνητική βαλιστική εξέταση επίσης είναι καταπληκτική, αμφιβάλλω κατά πόσο στοιχειοθετείται κάτι άλλο πέρα από παράνομη οπλοκατοχή. Ουσιαστικά δε διέπραξαν κάποια τρομοκρατική ή ποινική πράξη πλην αυτής, και το ότι τους έπιασαν πριν το κάνουν μου ακούγεται σα δικαιολογία της πλάκας. Σαν άνθρωπος που ζει ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και έχω χάσει τον ύπνο μου, δηλώνω συγκλονισμένος μέχρι παρεξηγήσεως.

                      Just my 2 pennies...
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι σημαίνει.
                        Ο Άγνωστος Χ είναι εκτός τόπου και χρόνου αλλά μέσα σε όλη τη χαζομάρα του έχει ένα δίκιο, ενώ ο Άγνωστος Ψ έχει δίκιο στην αιτιολογία του αλλά άδικο στο πνεύμα του νόμου. Το Indymedia στο ειδησιογραφικό του κομμάτι μπορεί να τηρεί όποιους κανόνες θέλει, αλλά στο forum του δε μπορεί να εξορίζει άλλα Μέσα.
                        Ακριβώς αυτές τις σκέψεις έκανα κι εγώ την ώρα που τα διάβαζα πριν 2 χρόνια. Τελικά όμως αποδείχθηκε ότι οι σκέψεις αυτές ήταν μάλλον αφελείς. Πώς είναι π.χ δυνατόν τελικά να περιμένεις να ενημερωθείς από ένα κανάλι το οποίο στο βίντεο του περιστατικού βάζει από πίσω να παίζει ήχος από επεισόδια. Το προηγούμενο ποστ ήταν καθαρά για προβληματισμό σχετικά με τα μμε και δεν έχει να κάνει μόνο με τον Γρηγορόπουλο. Και αυτά που λες εσύ σχετικά και η λεπτομερέστατη ανταπόκριση μία συνάντησης Καραμανλή Ερντογάν (από το βήμα ή τα νέα νομίζω) ή οποία δεν έγινε ποτέ γιατί αναβλήθηκε, αυτό δεν το είχαν υπολογίσει όταν γράφαν για να "ενημερώσουν" τον κόσμο με παραμύθια κτλ κτλ...

                        Επί του θέματος της δολοφονίας πάντως προσωπικά συνεχίζω να έχω αρκετά ερωτήματα που έχουν μείνει αναπάντητα (και δεν πρόκειται να απαντηθούν και ποτέ). Ο τρόπος που εξελίχθηκε το περιστατικό, η χρονική στιγμή (λίγο πριν τα Χριστούγεννα) και τα όσα ακολούθησαν δεν μου κάθονται και πολύ καλά.
                        Αυτό πάντως που με λυπεί ιδαιτερα είναι ότι ακόμα και δύο χρόνια μετά δεν έχω δει πουθενά μία σοβαρή προσπάθεια για συζητηση-ανάλυση των όσων γίναν τότε. Είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας ο καθένας να πιπιλίζει την πλευρά που του αρέσει, ο ένας για την επανάσταση, ο άλλος για τους μπαχαλάκηδες-πιατσικολόγους, ο παράλλος για την κυβέρνηση, η κυρά Κατίνα για τον αλήτη Γρηγορόπουλο και πάει λέγοντας... Αυτά ως ένα σημείο είναι δικαιολογημένα την ώρα που το κλίμα είναι φορτισμένο αλλά πλέον έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε.
                        Πήραμε ένα θέμα που δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι στις διάφορες φάσεις του αποτύπωνε σχεδόν όλα τα ζητήματα-προβλήματα που παρουσιάζει η κοινωνία μας στην καθημερινότητα της και αφού το ξεφτυλίσαμε σε τηλεοράσεις, πορείες, γενικές συνελεύσεις, καφετέριες και αφού κάηκε για μία εβδομάδα η Αθήνα, τελικά συνεχίσαμε τις ζωές μας σαν να μην έγινε ποτέ το συγκεκριμένο γεγονός.

                        Comment


                        • OK, το έπιασα. Διαφωνώ πάντως με την αφέλεια των σκέψεών σου (ή των δικών μου) γιατί ο καθένας μπορεί (ή πρέπει) να φιλτράρει και να κρίνει τις πηγές από τις οποίες ενημερώνεται. Επίσης, μέχρι να υπάρξει σαφής εικόνα για ένα γεγονός, είναι λογικό να υπάρχουν αντιφάσεις και λάθη (χωρίς σε καμία περίπτωση να δικαιολογώ την προβοκάτσια του εν λόγω σταθμού ή κάποιου άλλου και σε πολλά άλλα θέματα). Αν κάποιος προτιμά το Star, το Alter ή το Fox News και οποιοδήποτε μέσο παρέχει αντίστοιχης ποιότητας πληροφόρηση και δεν καταλαβαίνει τι του πασάρουν δεν είναι αφελής, είναι ηλίθιος.

                          EDIT - Όποιος θέλει να διαβάσει κάτι πραγματικά εμετικό, ας ρίξει μια ματιά στο ακόλουθο link. Είναι η επιφυλλίδα "Εμπιστευτικά" του Γιάννη Πρετεντέρη στο οπισθόφυλλο των "Νέων", φύλλο Δευτέρας 6 Δεκεμβρίου 2010. Στο spoiler tag δίνω την αντιγραφή, το link είναι για αναφορά στη σελίδα της εφημερίδας. Τα σχόλια δικά σας.



                           
                          ΟπΩΣ φΑΙΝΕΤΑΙ, µερικές φορές στη χώρα µας υπάρχουν και καλά νέα. Κι ένα από αυτά είναι αναµφισβήτητα η εξάρθρωση άλλης µιας τροµοκρατικής οργάνωσης από την Αστυνοµία. ΑύΤΗΝΤΗ ΣΤΙΓμΗ δεν είναι ακόµη γνωστό αν, µετά τον Επαναστατικό Αγώνα και τους Πυρήνες της Φωτιάς, οι διωκτικές αρχές κατάφεραν να βάλουν στο χέρι την πολύ πιο αδίστακτη Σέχτα Επαναστατών.

                          ΤΟ βΕβΑΙΟ είναι ότι οι συλλήψεις και τα ευρήµατα των τελευταίων εικοσιτετραώρων ακουµπούν τον σκληρό πυρήνα της νέας τροµοκρατίας στην Ελλάδα – έναν πυρήνα µε υψηλό βαθµό οργάνωσης, προσήλωσης και µέσων.

                          ΟπΩΣ ΕΙΝΑΙ επίσης βέβαιο ότι, µε τριάντα (περίπου) τροµοκράτες στις φυλακές, η Αστυνοµία επέδειξε τον τελευταίο χρόνο υψηλή αποτελεσµατικότητα και επαγγελµατισµό. Μακάρι να τη µιµηθούν και άλλοι τοµείς του κρατικού µηχανισµού!

                          ύπΑΡΧΟύΝ ΟμΩΣ και δυσάρεστα νέα. ∆ιότι είναι δυσάρεστη η διαπίστωση ότι υπάρχουν νέοι άνθρωποι που καταστρέφουν τις ζωές τους και τις ζωές των άλλων µε τόση ελαφρότητα και τόση απερισκεψία.

                          ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ εξίσου δυσάρεστη η συνειδητοποίηση ότι εικοσάχρονοι και εικοσιπεντάχρονοι νέοι µπορούν να αισθάνονται τόσο µίσος, τόση µοχθηρότητα και τόσο φανατισµό εναντίον µιας κοινωνίας που τους µεγάλωσε τόσο απλόχερα.

                          ΓΙΑ ΣΚΕφΤΕΙΤΕ λΙΓΟ. Ολοι σχεδόν οι συλληφθέντες τροµοκράτες µεγάλωσαν και διαµορφώθηκαν στην εικοσαετία 1990-2010, όταν η Ελλάδα δεν γνώριζε κανένα µείζον οικονοµικό, πολιτικό ή εθνικό πρόβληµα, όταν η κοινωνία ζούσε σχεδόν σε κατάσταση µέθης κι όταν η µεγαλύτερη έγνοια αυτής της χαϊδεµένης γενιάς ήταν ποια µάρκα κινητό να προτιµήσει.

                          ΤΙ ΔΙΚΑΙΟλΟΓΙΑ να τους βρεις και τι ελαφρυντικά να τους ανακαλύψεις;

                          μΟΝΟ ΙΣΩΣ τη βλακεία κάποιων µεγαλυτέρων τους που εξακολουθούν να αποδίδουν µυθικές διαστάσεις και φανταστικές προεκτάσεις στο αποτρόπαιο γεγονός ότι πριν από δύο χρόνια σκοτώθηκε ένα παιδί και διαλύθηκε µια πόλη. Τη βλακεία εκείνων, δηλαδή, που ακόµη και σήµερα επιµένουν να νοµίζουν ότι ο τραγικός ∆εκέµβριος του 2008 ήταν κάτι καλό κι αξιοθαύµαστο. ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ υπερβολικό να συµπεράνει κανείς ότι τέτοιου τύπου παρανοϊκές δοξασίες λειτουργούν ως µήτρα της νέας τροµοκρατίας. ∆εν υπάρχει αµφιβολία, όµως, ότι τα επεισόδια του 2008 εισήγαγαν την ελληνική κοινωνία σε πρωτοφανή (για τη Μεταπολίτευση) επίπεδα βίας και αναταραχής. Κι ότι υπήρξαν νέοι άνθρωποι που µέσα από τη συγκεκριµένη σύγκρουση οδηγήθηκαν στη λογική της κλιµάκωσής της.

                          ΘΑ ΗΘΕλΑ πολύ να ζούσαν απλώς µια ιδεοληψία. Πολύ φοβούµαι ότι ζουν ένα µίσος. Το οποίο δεν µπορώ να καταλάβω πώς γεννήθηκε αλλά βλέπω πού µπορεί να οδηγήσει.

                          μΑΚΑΡΙ ΝΑ το δουν κάποια στιγµή κι οι ίδιοι – αν και, µεταξύ µας, δεν τρέφω τέτοιες ψευδαισθήσεις...


                          Είπατε τίποτα?
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Καταλαβαίνω τι λες αλλά νομίζω πως δεν υπολογίζεις 2 παραμέτρους
                            1) ότι αυτά που αναφέρεις προαπαιτούν ανθρώπους με κρίση οι οποίοι στην σημερινή κοινωνία δεν υπάρχουν (για την πλειοψηφία μιλώντας πάντα) και δεν ενδιαφέρθηκε και κανείς να τους "δημιουργήσει", το αντίθετο μάλιστα.
                            2) ακόμα και να μπορείς να κρίνεις σωστά κάποια πράγματα, δεν έχεις και σοβαρές εναλλακτικές πηγές ενημέρωσης.

                            Από εκεί και πέρα σίγουρα τα λάθη είναι ανθρώπινα και οι πρώτες στιγμές μετά από ένα τέτοιο περιστατικό δύσκολες. Είναι όμως και τέτοιο το παρελθόν και η φύση τους που σε κάνει να είσαι εξαιρετικά καχύποπτος αν πρόκειται όντως απλά για ένα λάθος που εκείνη τη μέρα όλα τα μμε έγραφαν και έλεγαν αρλούμπες. Γενικά πάντως κάποια πράγματα τα περνάνε σιγά σιγά και ίσως παίξαν και αυτά το ρόλο τους στο πως αντιμετωπίστηκε το περιστατικό. Για παράδειγμα το περιβόητο άβατο των
                            Εξαρχείων που κάνει όποιον 16χρονο είναι εκεί αφού δύσει ο ήλιος αλήτη. Έχουμε φτάσει σε σημείο τα Εξάρχεια να είναι συνώνυμο των αναρχικών και των μπάχαλων. Η αλήθεια είναι ότι δεν την ξέρω καλά την περιοχή αλλά όσες φορές έχω βρεθεί εκεί, πέρα από το γεγονός έχεις τις ιδιαιτερότητες της σαν περιοχή (με κάποιες από τις οποίες μπορεί να διαφωνώ ή "διαφωνώ") δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα να κινδυνεύω από κάποια αόρατη απειλή που θέλουν ντε και καλά να μας πείσουν ότι υπάρχει. Ίσως εσύ που έχεις μεγαλώσει και εδώ να μπορείς να πεις 2 πράγματα παραπάνω μιας και το έφερε η κουβέντα..

                            Comment


                            • Ασε μας ρε Πρετεντερη, αμα η Σεχτα Επαναστατων εχει σχεση με νεους που επαναστατουν εγω ειμαι προεδρος της Nintendo. Πιο πιθανο θεωρω να ειναι ο ιδιος ο Πρετεντερης πισω απο μια τετοια οργανωση παρα καποιοι νεαρα ατομα που απλα καπως γεννηθηκε ενα μισος μεσα τους. Ειναι ξεκαθαρο απο τα τελευταια χτυπηματα της Σεχτας οτι δε μιλαμε για επιθεσεις μισους αλλα για επιθεσεις σε καθολου τυχαιους στοχους και με πολυ συγκεκριμενα συμφεροντα απο πισω.

                              Αυτο που με ξεσηκωνει πιο πολυ ομως ειναι οτι ο Πρετεντερης μονο απο αφελεια δε γραφει τα αρθρακια του, εχει και αυτος πολυ συγκεκριμενο στοχο και σκοπο και σιγουρα θα γελαει πολυ πονηρα και δυνατα την ωρα που γραφει τις παπαριες του, τις οποιες δυστυχως πολλοι ανθρωποι θα λαβουν σοβαρα υποψιν τους την επομενη μερα.

                              Να πως διαστρεβλωνεται η πραγματικοτητα και κατευθυνεται η κοινη γνωμη.

                              ΑΡΔ
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • όταν η µεγαλύτερη έγνοια αυτής της χαϊδεµένης γενιάς ήταν ποια µάρκα κινητό να προτιµήσει.
                                κατι τέτοιο εννοεί...?

                                Comment

                                Working...
                                X