Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by BigBOSS View Post
    Ενδιαφέρον νέο, οι απαιτήσεις όμως για ένα νέο baldurs gate, ενός εκ των καλύτερων pc τίτλων όλων των εποχών, θα είναι στον Θεό, μακάρι να τους βγει και να παραδώσουν έναν αξιόλογο τίτλο.

    Ανακοινώθηκε η borderlands handsome edition για play4 kai xboxone. Θα περιέχει τα borderlands 2 kai borderlands presequel και όλα τα dlc τους. Κυκλοφορεί 27 μαρτίου. Θα το έχω στα υπόψιν μια που δεν έχω παίξει κανένα.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Αν πάρεις το 1 για ps3 ρίξε ένα μήνυμα να το πιάσουμε co-op.

      Comment




      • A ρε Microsoft τι μας κανεις. Σκεφτείτε αν συνδυαστεί με το gaming πως θα είναι. Τέτοια βόμβα έχει να πέσει από καιρό Windows. Και μετά ας υπάρξουν και οι κλαψούρηδες με τις ατάκες "Fuck Microsoft" for no reason.

        Comment


        • Μόνο που δεν είναι ολογράμματα...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Εγώ γι'αυτά τα βλέπω πάντως...
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Για να γίνουν τα σύνορα μεταξύ αληθινής και εικονικής ζωής ακόμη πιο θολά; Είμαστε σίγουροι πως αυτό θέλουμε;

              Comment


              • AR είναι στην ουσία έχει δίκιο ο straier, αλλά δεν έχει σημασία παραμένει εντυπωσιακό και θα νιώσουμε για λίγο Tony Stark.

                Ναι raf θελουμε όπως και το OR, μεσαίωνα έχουμε να φοβόμαστε την τεχνολογία έλεος..

                Comment


                • Katalaveno ti theli na pi o Raf omos den ine lisi afto. Pame mprosta, ekselisomaste, esto kai anomala.

                  Comment


                  • Raf, it's gonna happen καλώς ή κακώς, οπότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε προϊδεασμένοι για το τι μέλλει γενέσθαι, ώστε να μπορούμε να το εντάξουμε στη ζωή μας (ή να ξέρουμε πώς να κρατήσουμε απόσταση από αυτό).

                    Ρίξε μία ματιά στο Alone Together και στο γενικότερο έργο της Sherry Turkle αν ενδιαφέρεσαι να δεις τη ματιά των ακαδημαϊκών.

                    Comment


                    • Η αλήθεια είναι πως οι φωνές που τονίζουν να προσέχουμε την τεχνολογία και τη διείσδυσή της στη ζωή μας αντιμετωπίζονται απαξιωτικά και ισοπεδωτικά πλέον. Ευχαριστώ πολύ για το feedback, διάβασα ήδη κάποια πράγματα για την καθηγήτρια, θα έχω το βιβλίο υπ' όψιν μου.

                      Comment


                      • Anytime, θεωρητικά μπορώ να σου δώσω κι άλλη βιβλιογραφία αν ενδιαφέρεσαι .

                        Comment


                        • Η αλήθεια είναι πως οι φωνές που τονίζουν να προσέχουμε την τεχνολογία και τη διείσδυσή της στη ζωή μας αντιμετωπίζονται απαξιωτικά και ισοπεδωτικά πλέον. Ευχαριστώ πολύ για το feedback, διάβασα ήδη κάποια πράγματα για την καθηγήτρια, θα έχω το βιβλίο υπ' όψιν μου.
                          Βέβαια, μέχρι τώρα τουλάχιστον, η τεχνολογία που έχει διεισδύσει στη ζωή μας βασίζεται κατά κύριο λόγο σε κείμενο, ούτε AR ούτε ολογράμματα.
                          Δε νομίζω πως είναι και παράλογο να αντιμετωπίζονται απαξιωτικά αυτές οι φωνές γιατί φαντάζουν λουδίτες και όχι άδικα. Όπως είπε και ο Evans θα συμβεί ούτως ή άλλως, το θέμα είναι να ξέρουμε να τα διαχειριστούμε. Εξάλλου, η αποξένωση στη σημερινή κοινωνία δεν είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας αλλά της έξαρσης του ατομικισμού.
                          Για να μην πως πως τα όρια μεταξύ πραγματικής και εικονικής ζωής πάντα θολά ήταν και δε θέλεις τεχνολογία για αυτό.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Ok το πήρατε σε άλλο level.

                            Comment


                            • Originally posted by straier
                              Βέβαια, μέχρι τώρα τουλάχιστον, η τεχνολογία που έχει διεισδύσει στη ζωή μας βασίζεται κατά κύριο λόγο σε κείμενο


                              Οπότε εξήγησέ μου τη θρησκευτική προσήλωση των παιδιών νηπιακής ηλικίας ή και μικρότερης στα tablet ή στα κινητά.


                              Originally posted by straier
                              Εξάλλου, η αποξένωση στη σημερινή κοινωνία δεν είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας αλλά της έξαρσης του ατομικισμού.


                              Και η έξαρση του ατομικισμού οφείλεται σε ένα μη αμελητέο ποσοστό στη διείσδυση της τεχνολογίας στη ζωή μας.


                              Originally posted by straier
                              Δε νομίζω πως είναι και παράλογο να αντιμετωπίζονται απαξιωτικά αυτές οι φωνές γιατί φαντάζουν λουδίτες και όχι άδικα.


                              Το πρόβλημα είναι το γιατί φαντάζουν "λουδίτες", ενώ προτείνουν κάτι πολύ λογικό, και στην ουσία αυτό ακριβώς:

                              Originally posted by straier
                              το θέμα είναι να ξέρουμε να τα διαχειριστούμε.


                              Με άλλα λόγια τη σκεπτική στάση απέναντι στη ραγδαία εξέλιξη, και όχι την τυφλή και αλόγιστη αφοσίωση στο καθετί πρωτοποριακό. Να συνειδητοποιήσουμε πως η τεχνολογία είναι το μέσο και όχι ο σκοπός. Και γράφοντας όλα αυτά, ενώ εκφράζουν το σκεπτικό μου, και ενώ ξέρω πως εμπεριέχουν νόημα, συνειδητοποιώ πόσο κλισέ και στερεότυπα μπορεί να ακούγονται σε πολλούς. Η έκθεση του Λυκείου τελικά κάνει μεγάλη ζημιά.

                              Originally posted by straier
                              Για να μην πως πως τα όρια μεταξύ πραγματικής και εικονικής ζωής πάντα θολά ήταν και δε θέλεις τεχνολογία για αυτό.


                              Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τέτοια αφαίρεση εξυπηρετεί την τίμια επιχειρηματολογία, αλλά επειδή είμαι σίγουρος πως κάτι έχεις κατα νου, αν θες ανέπτυξέ το.

                              Comment


                              • Η κάθε μορφής τέχνη θολώνει τα όρια πραγματικού και φανταστικού κόσμου, στην προκειμένη περίπτωση όμως μιλάμε για έναν εικονικό κόσμο που πατάει (και στη συγκεκριμένη περίπτωση προσθέτει) στον πραγματικό. Επίσης, η προσήλωση των παιδιών σε κινητά τηλέφωνα ή tablets δεν είναι το πρόβλημα, μιας και αυτές οι συσκευές δεν αποτελούν τίποτα περισσότερα από μέσα δημιουργίας και κατανάλωσης πληροφορίας. Το πρόβλημα είναι η αποξένωση του κόσμου και η μείωση των διαπροσωπικών σχέσεων που λαμβάνουν χώρο στο φυσικό κόσμο. Αυτό βέβαια είναι και πάλι σχετικό μιας και υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγμα ανθρώπων που κατάφεραν να κοινωνικοποιηθούν μέσω του ψηφιακού και να εφαρμόσουν τα όσα έμαθαν μέσω αυτης τους της δραστηριότητάς στο φυσικό κόσμο.

                                Ξαναγυρνάω σε αυτά που έλεγα, η σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία είναι κάτι αναπόφευκτο και τα πράγματα θα αγγίξουν μία κατάσταση που πριν λίγα χρόνια τη βλέπαμε σε ταινίες φαντασίας. Υπάρχει δυστυχώς μία τάση γενίκευσης και διόγκωσης των δυστοπικών σεναρίων, που προωθούνται κατά κύριο λόγο μέσω των media (ειδικά του κινηματογράφου, που είναι και το πιο εύπεπτο μέσο), χωρίς όμως να υπάρχει και το απαραίτητο αντίβαρο σε αυτήν την προσπάθεια επαγρύπνησης για τα "δεινά της τεχνολογίας". Ως τώρα πάντως δε νομίζω ότι η τεχνολογία η ίδια έχει φέρει τους ανθρώπους σε ένα σημείο που να μη θέλουν να επικοινωνούν μεταξύ τους, στην απομόνωση δηλαδή που αναφέρεις. Το αντίθετο μάλιστα, η πληθώρα των σύγχρονων τεχνολογιών πατάνε πάνω στην ανάπτυξη νέων τρόπων επικοινωνίας κι ανταλλαγής απόψεων. Τώρα το τι επιπτώσεις έχει αυτή στη γλώσσα, την (εθνική) ταυτότητα και την ανάπτυξη σχέσεων είναι κάτι που θα φανεί με το πέρασμα των χρόνων.

                                Πάντως το παιχνίδι στα meta-data και τα networks βασίζεται, οπότε έχουμε αρκετή ελευθερία (ακόμα) στο τι μπορούμε να λέμε .

                                YΓ: Αντε το σοβαρέψαμε, ας επιστρέψουμε στο θέμα.

                                Γαμάει το wearable της MS, I am sold αν και όλοι ξέρουμε ότι δε θα είναι ούτε στο ελάχιστο λειτουργικό. Δεν είμαστε ακόμα στο σημείο του να έχουμε user-friendly wearables σαν αυτά. Με το ζόρι βρήκαμε χρήση στα ρολόγια, ενώ στο touch τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται επαγγελματικές εφαρμογές που να παρέχουν τις ίδιες λειτουργίες με τις αντίστοιχες εκδόσεις των desktop.

                                Comment

                                Working...
                                X