Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Ερευνα] Best FPS controller setup X360

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Ερευνα] Best FPS controller setup X360

    Αποφασισα να γραψω ενα TL;DR post για οποιον ενδιαφερεται για την αναζητηση που εκανα για το ιδανικο pad setup για fps στο xbox 360. Αφορμη για να το ψαξω ηταν το χαμηλο accuracy που ειχα με το κλασσικο χειριστηριο ηταν περιπου 14% με assault rifles. Καθως και τα "περιεργα" sticks του x360 οποτε επρεπε να βρω τροπο να αυξησω το acc(χωρις cheat με mouse xim3 και τετοια) Η λυση που βρηκα ηταν τα fps freeks αλλα και παλι το χειρiστηριο και ο τυπος των freeks ανακαλυψα οτι παιζουν μεγαλο ρολο στο αποτελεσμα. Παρακατω θα γραψω τις αποψεις μου καθως και το καλυτερο configuration που εχω ανακαλυψει μεχρι τωρα να δουλευει καλυτερα για εμενα.

    Mad catz mw2 edition + fps freek prestige(right analog only)



    Αυτο ηταν το πρωτο combo που δοκιμασα και δουλευε μια χαρα αλλα ειχε δυο προβληματα που του στερουν μια καλυτερη θεση. Πρωτο μειονεκτημα ειναι οτι τα sticks ειναι πολυ loose κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο αλλα σε σχεση με αλλα που δοκιμασα δεν με βολευαν τοσο ειδικα για long range καταστασεις. Το δευτερο ειναι οτι τα default sticks χωρις τα freeks πανω γλιστρανε παρα πολυ με αποτελεσμα να πρεπει να βαλεις και στο αριστερο stick κατι που ισως δεν βολευει μερικους. Γενικα το χειρηστηριο ειναι καλο εχει καλο grip καλα triggers αλλα μερικα μειονεκτιματα δεν το κανουν καλυτερη επιλογη απο το default της MS.

    MS wireless standard controller + FPS freek prestige/regular




    Αυτο ειναι απο τους καλυτερους συνδιασμους αν δεν ειχε ενα μεγαλο μειονεκτιμα(μπορει στο δικο μου να ετυχε τοσο πολυ) μεγαλο dead zone, αυτο δεν ειναι τοσο big deal σε cqc κατασταση αλλα σε long range ειναι δυσκολο να κανεις μικρα adjustments λογο του dead zone. Slow turn δεν ειχα ευτυχως, μπορεις επισης να βαλεις ενα fps cqc(μια πιο κοντη εκδοση) στο αριστερο stick αν και δεν χρειαζεται στο συγκεκριμενο μοντελο.

    Razer onza TE + FPS freek regular/CQC




    Περιμενα το razer onza να πω την αληθεια να ειναι ο νικητης μιας και εχει παρα πολυ καλα features οπως τα adjustable sticks τα mechanical buttons αλλα δυστυχως εχει δυο μεγαλα μειονεκτηματα. Πρωτον το δικο μου ειχε παρα πολυ slow turn οταν πας το stick αριστερα και καθολου προς τα δεξια, μερικες καταστασεις ηταν απλα unplayable. Αν και δεν δεχεται επισημα τα freeks μπορεις παρ'ολα αυτα να πας το tension τερμα κατω να τα βαλεις και μετα να τα ανεβασεις ξανα πανω(οχι τερμα αλλα μεχρι ενα καλο σημειο). Το δευτερο διπλο μειονεκτιμα ειναι οτι με το fps freek το stick παει παρα πολυ ψηλα και ειναι πολυ δυσκολο να το συνηθισεις, με το CQC που το πηρα ειδικα για αυτο το λογο παει ακριβως στο ιδανικο υψος και σε συνδιασμο με το μηδενικο dead-zone του pad το κανει το καλυτερο απο αποψη accuracy, δυστυχως ομως αν παιζεις με tactical layout οπως εγω ειναι πολυ δυσκολο να κανεις drop-shot μιας και το CQC φευγει απο τη θεση του παρα πολυ ευκολα αν το πιεσεις προς τα κατω. Αλλοι που παιζουν αλλιως ισως αυτη η επιλογη onza+fps CQC να ειναι η ιδανικη, για εμενα παντως δεν λειτουργησε..

    ..and the WINNAR!!

    MS wirelss "aberdeen" pad + fps freeks legendary/regular+ fps CQC




    Αυτος ειναι το setup που χρησιμοποιω τωρα και θεωρω οτι ειναι το καλυτερο. Εδω εχουμε ενα pad με λιγοτερο dead-zone απο το standard αν και αισθητο αρκετα σε σχεση με το onza, λιγο πιο loose sticks επισης αλλα οχι σαν του mad catz. Το μοναδικο αρνητικο που μπορει να εππηρεασει ειναι οτι τα sticks οταν τα πιεζεις προς τα κατω(run στο CoD πχ) ειναι αρκετα σκληρα με αποτελεσμα να με ποναει το δακτυλο μετα απο λιγη ωρα, αυτο λυνεται ευκολα ομως αν βαλεις στο αριστερο ενα CQC. Το legendary στο δεξι analog θελει λιγη συνηθεια μιας και ειναι concave στο στυλ του PS3 αλλα μπορεις να κανεις smaller movements ευκολοτερα σε long range απο τα κανονικα. Θεωρω οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος για fps στο xbox 360 ενα bonus του aberdeen ειναι το καλυτερο dpad και το more grippy coating που εχει με αποτελεσμα να μην γλιστραει απο το χερι ευκολα.

    Αυτα τα pads δοκιμασα καθως και αρκετα fps freeks, δεν προτεινω τα prestige edition γιατι δεν μου αρεσε η υφη τους καθολου σε αντιθεση με τα standard και επισης θεωρω τα concave του legendary πολυ καλυτερα για long range καταστασεις χωρις να χανεις κατι σημαντικο σε close quarters. Φυσικα ειναι αναλογα με το playstyle του καθενος, απλα ηθελα ενα all around setup και νομιζω οτι το πετυχα με τον παραπανω συνδιασμο. Τωρα το acc μου ειναι 16.8% με 90% χρηση SMG στο MW3 οποτε μπορουμε να υποθεσουμε οτι δουλευουν πραγματικα.. Θελω να τα δοκιμασω και στο halo reach και σε αλλα fps βεβαια. Αυτο που θα ηθελα να δοκιμασω επισης ειναι το standard edition onza με τα CQC αυτο ισως ειναι καλυτερο απο το aberdeen αλλα δυστυχως δεν το βρηκα καπου και δεν νομιζω να δωσω αλλα 50ε για pad την στιγμη που με ικανοποιει απολυτα αυτο που εχω τωρα..

    Αυτα... οχι οτι θα ενδιαφερει και πολλους αλλα anyway..

  • #2
    Όντως,εμένα δεν με ενδιαφέρει,αλλά γενικά ήταν ένα πολύ καλογραμμένο κι ενημερωτικό ποστ το οποίο διάβασα με ενδιαφέρον.Επίσης θεωρώ ότι στο μέλλον ίσως χρησιμεύσει σε όποιον θέλει να ψαχτεί περισσότερο,πχ εγώ κάααααποια στιγμή.
    Και πάλι εύγε για το καταπληκτικό ποστ.:win: :resp:
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Μπράβο κι από εμένα, πολύ καλή δουλειά και χρήσιμη. Μετακίνησα το θέμα εδώ γιατί του ταιριάζει περιασσότερο και δε θα ήθελα να θαφτει στις πίσω σελίδες η προσπάθεια του ΙΗΝΕ.

      Πάντα τέτοια
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment

      Working...
      X