Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Tέλος ο τρίτος κόσμος και με τους δύο χαρακτήρες.

    Κάποια σκόρπια σχόλια.

    Το παιχνίδι έχει πολύ καλή πρόκληση και είναι πολύ καλύτερα ισορροπημένο από τα τεελυταία kh.Εδώ έχει μεγάλη σημασία το dodge και πότε θα επιτεθείς.Τα bosses είναι πολύ ισχυρά και θέλουν πολλή προσοχή.

    Οι κόσμοι μου αρέσουν πολύ.Είναι περίπλοκοι και μεγάλοι και απαιτείται προσεκτική εξερεύνηση για να βρεις τα σεντούκια αλλά χάθηκε να έχουν κανέναν npc και sidequest;Με την traverse town του πρώτου kingdom hearts το έκαναν σωστά,γιατί δεν το συνέχισαν;

    Το flick rush είναι πολύ διασκεδαστικό τελικά και έχει ωραία βραβεία για να κερδίσεις.

    Τώρα θα ψάξω λίγο τους κόσμους για να μαζέψω αντικείμενα που άφησα και έπειτα θα το προχωρήσω.

    Το παιχνίδι τα σπάει.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #62
      To πήρα και γω.Εν τέλη συμφωνώ με τον grim.Το cpp είναι άβολο για το παιχνίδι.
      Το drop system μου έσπασε απίστευτα τα νεύρα.Ήμουν σε boss και έκανε drop την ώρα που θα το έβγαζα.Και σαν μην έφτανε αυτό, την επόμενη φορά που το έπαιξα είχε full ενέργεια!!Jesus f...ing christ!!!Από τα πολύ μείον για μένα αν και το παιχνίδι είναι τέλειο σε όλους τους υπόλοιπους τομείς.Πραγματικά το ευχαριστήθηκα.Κόλησα με τα spirits και τα σχετικά.Πολύ καλή ιδέα.
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #63
        Εγώ στο είπα paixti, δεν το είπα για να κράξω το μηχάνημα, αντιθέτως στο RE: Revelations και MGS3 ήταν πολύ καλό.

        Στο παιχνίδι τώρα, ο τίτλος κάνει όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς που έχων βγει σε μηχανήματα της Nintendo να φαίνονται σκουπίδια.

        Το παιχνίδι καταφέρνει και συνδυάζει αρμονικά παλιές αλλά και νέες λειτουργίες. Το free flow και το reality shift είναι δύο απίστευτες λειτουργίες η οποίες προσφέρουν easy traveling, εφόσον και οι κόσμοι είναι αρκετά μεγάλοι για εξερεύνηση και μια αξιόλογη χρήση του touch screen. Επίσης για τους dream eaters ενώ στην αρχή δεν μου γέμιζαν το μάτι κατέληξε να είναι μια από της αγαπημένες μου λειτουργίες (ναι, γούσταρα πολύ να περιποιούμαι και να χαϊδεύω τα dream eaters), οι οποίες με τον τρόπο που σου έδιναν commands και abilitys έκανα τον τίτλο πολύ user friendly ειδικά σε συνδυασμό με το command deck από bbs.

        Τώρα το κακό του παιχνιδιού όπως όλοι γνωρίζεται, το οποίο προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου, είναι το drop system το οποίο όπως την έπαθε και ο φίλτατος paixtis μπορεί να στην κάνει μέσα στο boss fight. Συνήθως καταλάβαινα πότε έχει boss και σε περίπτωση που είχα λίγη drop gauge είτε πήγαινα για να βρω κάνα treasure η πήγαινα για sprint στο boss κάτι που έχασα μόνο μια φορά γιατί ήταν κάπως χρονοβόρο boss και δεν είχε save ποιο πριν. Εν τέλη όπως έχω ξαναπεί το drop system είναι καθαρά love it or hate it, αν και αν χρησιμοποιηθεί σωστά δεν υπάρχει λόγος να ενοχλήσει κάποιον.

        Σχετικά με τους κόσμους τώρα πρέπει να πω ότι ξετρελάθικα. Φρεσκότατοι κόσμοι γεμάτοι ζωντάνια και ότι πρέπει για εξερεύνηση μιας και είναι τεράστιοι. Πάντως η έληψει τον NPCs εκτός cutscenes είναι ένα μεγάλο μείον. Αξίζει επίσης να αναφέρω ότι το Symphony of Sorcery είναι για μένα ο καλύτερος κόσμος της σειράς ο οποίος συνδυάζει έναν απίστευτα σχεδιασμένο χρωματιστώ κόσμο με τρομερή μουσική και το καταπληκτικό εφέ στα sound effects το οποίο αντικαθιστά ήχους χτυπημάτων με διαφορετικούς και την πλήρη απαλοιφή της φωνής του ελεγχόμενου χαρακτήρα προσπαθώντας δηλαδή να κάνει κάτι όπως το Fantasia το οποίο επιτυγχάνει.

        Να πω τώρα για την πλοκή ότι δένει αρκετά όμορφα δικαιολογώντας αρκετά πράγματα ενώ είναι καθαρά κάτι σαν πρόλογος για το Kingdom Hearts 3.

        Τέλος έμαθα ποιος είναι ο Mysterius Figure από BBS χάρη στο fighting style και στο όπλο του ;).

        Comment


        • #64
          Είμαι lvl 20 και με τους δυο χαρακτήρες και είμαι στις 20 ώρες παιχνιδιού.Πραγματικά το παιχνίδι σπέρνει κυριολεκτικά.Ίσως το καλύτερο kh μέχρι στιγμής.Τελικά βρήκα λύση και στο drop system παίρνοντας πολλά drop me not items.Πολύ καλό item.Λοιπόν ένα διάλλειμμα για 5 μέρες λόγω διακοπών και επιστρέφω για τη συγκλονιστική(ας ελπίσουμε) συνέχεια.Τα spirits μου έχουν κλέψει την καρδιά αν και θα προτιμούσα τα abilities που ξεκλειδώνεις να παραμένουν άπαξ και τα πάρεις και αλλάξεις spirit.Τέσπα.Στη μάχη μέχρι στιγμής δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα.Ή θα αγναντέυουν σε άλλα μέρη πέρα απ'τη μάχη ή δεν θα κάνουν και πολλά πράγματα.Ξεκλειδώνονται και δύσκολα τα καλά.Οπότε όταν θα πάρω κάτι πραγματικά καλό τα ξαναλέμε.
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #65
            Μόλις τελείωσα τον πέμπτο κόσμο.

            Θα πάω να βρω κανένα αντικείμενο που άφησα και κανένα special portal,θα ασχοληθώ λίγο με flick rush και έπειτα θα μπω στον περίφημο symphony of sorcery.

            Όλοι οι κόσμοι του παιχνιδιού πάντως μου άρεσαν πάρα πολύ.

            Παιδιά να κανονίσουμε κανένα multi να ανταλλάξουμε κανένα τερατάκι η κανένα portal.

            Grimtak το πολέμησες το μυσικό boss;Εντυπώσεις;


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #66
              Όχι, έχασα καταλάθος το save μετά τον τερματισμό και κάποια στιγμή θα το ξαναξεκινίσω από την αρχή σε critical.

              Καθαρά για λόγους περιέργειας έψαξα το secret boss και έπαθα πλάκα λόγο της εμφάνισης του , μετά μου κόπηκε το γέλιο γιατί μπήκε στη μάχη....

              Comment


              • #67
                Λοιπόν τελείωσα και γω το game χθες.Ο απολογισμός λέει 42 ώρες και 41 lvl για riku και 33 για sora.Τα bosses στο τέλος αρκετά ζόρικα και πολύ ενδιαφέροντα.Το παιχνίδι με άφησε πολύ ευχαριστημένο μέχρι στιγμής.Δεν κατάλαβα τι παίζει με τα portals βέβαια.Είχα βρει μερικά στην αρχή αλλά μετά δεν μου εμφανίζονταν πουθενά.Τι πρέπει να κάνω?Κάτι κόκκινεςβουλίτσες στο χάρτη τι είναι ακριβώς?Δεν μιλώ για saves,τέρατα,spirits και moogles.Με flick rush επίσης δεν ασχολήθηκα καθόλου.Αξίζει?Τι κάνεις εκεί?Τέλος να ρωτήσω μερικά spoilers από όσους το τερμάτισαν.
                 
                1)Το secret message στο τέλος αναφέρεται στο kingdom hearts 3?
                2)Λίγο δεν ξεφύγαν με την ιστορία?Είχαμε που είχαμε μπερδευτεί χώσανε και time travelling μέσα...
                3)Οι μπάρες στο drop gauge τη συμβολίζουν η καθεμία?Το νούμερο κάτω απ'το drop gauge τι αντιπροσωπεύει?Πώς πέφτει και πώς ενισχύεται το drop gauge πέρα από items?
                4)Δεν υπάρχει magnet???Αν υπάρχει ποιο spirit στο δίνει?
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #68
                  Λοιπόν.

                  Έχω βρει όλους τους θησαυρούς,έχω μαζέψει το 87% των dream eaters,έχω πάρει σχεδόν όλα τα commands και μετά από κάμποσα game overs νίκησα το μυστικό boss.Μου έμειναν κάποια secret portals με τον ρικου και τέλος το παιχνίδι.Το διασκέδασα απίστευτα πάντως,πολύ καλό game.Χρωστάω και ποστ αναλυτικών εντυπώσεων αλλά αυτό θα γίνει όταν βρω χρόνο.Στο μέλλον θα πέσει σίγουρα ένα replay στο critical.

                  Κάποια σχόλια για το μυστικό boss.Eίναι υπόδειγμα σωστού super boss,πρόκειται για απίστευτα δυνατό και επιθετικό αντίπαλο,δεν σε αφήνει πραγματικά να πάρεις ανάσα και πρέπει να μάθεις πολύ καλά τις κινήσεις του και να πειραματιστείς με commands για να βγει αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον mysterious figure του bbs,εδώ έχουμε να κάνουμε με ΣΩΣΤΗ δυσκολία όχι με φτηνή.Καλή τύχη αν αποφασίσετε να το προκαλέσετε πάντως,θα την χρειαστείτε.Η ανταμοιβή αξίζει τον κόπο.

                  Επίσης,για όσους δεν το έχουν βρει,αφού τελειώσετε το παιχνίδι ξεκλειδώνονται κάποια secret portals που
                   
                  μάχες με πολύ πιο δυνατές εκδόσεις των bosses που νικήθηκαν.Μιλάμε για πολύ δύναμη,με 3-4 χτυπήματα το πολύ χάνεις.Πολύ ωραία πρόκληση πάντως


                  Παιδιά με το flick rush ασχολήθηκε κανείς;Κανένα κόλπο;Δεν την παλεύω καθόλου στα πιο δύσκολα τουρνουα...


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #69
                    Πωπω πότε έκανες όλα αυτά τα πράγματα??Εγώ το τελείωσα, έπαιξα λίγο ακόμα και το άφησα.Χαράς το κουράγιο σου!Θα το συνεχίσω βέβαια για να πάρω τα πάντα αλλά αυτό θα γίνει μετά την εξεταστική.Το secret ending το ξεκλείδωσες?Εγώ επειδή έκανα κάποια πράγματα διαφορετικά δεν μου το ξεκλείδωσε.Έχω και άλλο save πριν από τα bosses αλλά δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναπαίξω άμεσα.Κανένα κόλπο να το ξεκλειδώσω αλλιώς?
                    Αυτά τα secret portals δεν τα βρίσκω πραγματικά.Είχα βρει κατά την τύχη στην αρχή μερικά αλλά από ένα σημείο και μετά δεν έβρισκα τίποτα.Τι πρέπει να κάνεις για να τα παίξεις?
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by paixtis View Post
                      Πωπω πότε έκανες όλα αυτά τα πράγματα??Εγώ το τελείωσα, έπαιξα λίγο ακόμα και το άφησα.Χαράς το κουράγιο σου!Θα το συνεχίσω βέβαια για να πάρω τα πάντα αλλά αυτό θα γίνει μετά την εξεταστική.Το secret ending το ξεκλείδωσες?Εγώ επειδή έκανα κάποια πράγματα διαφορετικά δεν μου το ξεκλείδωσε.Έχω και άλλο save πριν από τα bosses αλλά δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναπαίξω άμεσα.Κανένα κόλπο να το ξεκλειδώσω αλλιώς?
                      Αυτά τα secret portals δεν τα βρίσκω πραγματικά.Είχα βρει κατά την τύχη στην αρχή μερικά αλλά από ένα σημείο και μετά δεν έβρισκα τίποτα.Τι πρέπει να κάνεις για να τα παίξεις?
                      Βασικά δεν θέλει και πάρα πολύ χρόνο για να τα κάνεις όλα αυτά.Το δικό μου ρολόι γράφει 60 ώρες αλλά ψάχνω πάρα πολύ μόνος μου και προχωράω αργάαααα όταν παίζω.Άνετα μπορούν να γινουν όλα σε 45-50 ώρες.Τώρα μπορείς να το τραβήξεις και παραπάνω αν θέλεις πχ να μάθεις τα πάντα σε όλα τα τέρατα αλλά δεν βρίσκω τον λόγο.

                      Για το sectret ending τι ακριβώς έκανες λάθος;Αν απάντησες λάθος σε κάποια ερώτηση υποθέτω ότι μπορείς να δεις το μυστικό τέλος αν ξαναδεις στο μενου chronicles τα γεγονότα μετά το τελικό boss και δώσεις τις σωστές απαντήσεις.Αν τώρα δεν έχεις μαζέψεις τον απαιτούμενο αριθμό trophies (ο αριθμός αλλάζει αναλόγως του επιπέδου δυσκολίας) πρέπει αναγκαστικά να παίξεις μέχρι να τα πάρεις.

                      Όσον αφορά τα portals τώρα,υπάρχουν 2 κατηγορίες.Τα special τα οποία είναι διαθέσιμα ανα πάσα στιγμή όσο προχωράς το παιχνίδι και περιέχουν μάχες με τέρατα και σε ανταμοίβουν με synth materials και τα secret τα οποία εμφανίζονται αφού τελειώσεις το παιχνίδι και είναι μάχες με bosses της ιστορίας αλλά πολύ πιο δυνατά.Βρίσκονται κοντά στο σημείο που πολέμησες το boss του κάθε κόσμου.Πήγαινε και θα τα βρεις.Προσοχή,προετοίμασε σωστά τους ήρωές σου γιατί είναι πολύ δυνατά.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #71
                        Έχω κάνει τις ερωτήσεις του riku απ'το theatre αλλά δεν μου ανήγει το μυστικό τέλος.Έχω πάρει και το secret letter ή όπως αλλιώς λέγεται και έχω τα απαιτούμενα trophies αλλά δεν μου το ξεκλειδώνει..
                        Εγώ τερμάτισα το παιχνίδι σε 42 ώρες όπως έγραψα παραπάνω.Για όλα αυτά που έκανες με βλέπω να κάνω πάνω από 70 ώρες.Κάποια σεντούκια δεν βρίσκονται...Είναι τόσο χαοτικοί οι κόσμοι.Για τα portals τι να πω δεν μπορώ να βρω κάποιο.
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by paixtis View Post
                          Έχω κάνει τις ερωτήσεις του riku απ'το theatre αλλά δεν μου ανήγει το μυστικό τέλος.Έχω πάρει και το secret letter ή όπως αλλιώς λέγεται και έχω τα απαιτούμενα trophies αλλά δεν μου το ξεκλειδώνει..
                          Εγώ τερμάτισα το παιχνίδι σε 42 ώρες όπως έγραψα παραπάνω.Για όλα αυτά που έκανες με βλέπω να κάνω πάνω από 70 ώρες.Κάποια σεντούκια δεν βρίσκονται...Είναι τόσο χαοτικοί οι κόσμοι.Για τα portals τι να πω δεν μπορώ να βρω κάποιο.

                          Νομίζω κατάλαβα τι φταίει για το μυστικό βιντεο και δεν μπορείς να το δεις.Δεν στο δείχνει κατά την διάρκεια του τέλους αλλά εμφανίζεται στο μενού chronicles μαζί με τα άλλα βιντεάκια της ιστορίας.Για δες εκεί.Αν δεν υπάρχει ούτε εκεί τότε μάλλον δεν έχεις αρκετά τρόπαια ή δεν έκανες κάτι σωστά κατά την διάρκεια του τέλους.

                          Όσον αφορά τα portals.Έσωσες μετά το τέλος έτσι;Τα secret εμφανίζονται μόνο με ένα τερματισμένο παιχνίδι.Τώρα αν και πάλι δεν μπορείς να τα βρεις μάλλον φταίει η ρύθμιση του χάρτη σου...Στον minimap φαίνονται μόνο στουν ζουμαρισμενο χάρτη.Για δες πως έχεις τον δικό σου.Έκανα και εγώ αυτό το λάθος και δεν μπορούσα να τα βρω αρχικά.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #73
                            Α τον έχω πάντα αζουμάριστο τον χάρτη.Μάλλον αυτό θα φταίει.
                            Για το μυστικό βίντεο δεν είναι ούτε εκεί.Και έχω πάρει παραπάνω απ' όσα τρόπαια θέλει.Έχω κάνει σωστά όλα.Μάλλον πρέπει να ξαναπαίξω το save που είχα πριν τα bosses και να κάνω τα βήματα που πρέπει εκεί.Δεν βρίσκω άλλη λύση.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment

                            Working...
                            X