Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by sub_zero View Post
    [MENTION=94]Raf[/MENTION] παίζεις ακόμα;
    Έχω να παίξω αρκετό καιρό. Δεν είναι τόσο πως ξενέρωσα, όσο το αυγουστιάτικο πρόγραμμα αλλά και το ότι δεν έχω πρόχειρο πια το παιχνίδι στο κινητό (ζητούσε πολύ χώρο). Αυτόν τον καιρό έχω εξεταστική, οπότε ας ελπίζουμε να μην το ρίξω στο Hearthstone. Αλλά σκοπεύω, όπως είχα πει, να ποστάρω τις κάρτες μου για να με συμβουλέψεις.

    Comment


    • #77
      Λοιπόν Sub έχω αυτές τις legendary και epic. Αν θες κάποια άλλη πληροφορία μου λες.

      Legendary

      Boommaster Flark
      Luna's Pocket Galaxy
      Uther of the Ebon Blade
      Electra Stormsurge
      Darius Crowley

      Harisson Jones
      Ziliax
      Marin the Fox
      Ysera

      Epic


      Ancient of Lore
      Goblin Prank
      Lay on Hands
      Power Word: Replicate
      Reckless Experimenter
      Cabal Shadow Priest
      Omega Mind
      Twisting Nether
      Shield Slam
      Beryllium Nullifier

      Comment


      • #78
        Πόσο dust έχεις; Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις σε κάτι παρόμοιο με αυτό που έπαιζες ως τώρα https://www.vicioussyndicate.com/dec...secret-hunter/ ή και ακριβώς το ίδιο που έπαιζες απλά προσθέτοντας τον Rexxar. To subject 9 δεν είναι απαραίτητο και τα 2 επικ secrets μπορείς να τα αντικαταστήσεις με άλλα που έχεις. Μοssy horror είναι δυνατή κάρτα οπότε θα σου πρότεινα άμα μπορείς να την κραφτάρεις. Χοντρικά δλδ θες 2000 dust και γνώμη μου είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις γιατί και καλό deck είναι και ο Rexxar είναι ίσως η πιο fun to play κάρτα του παιχνιδιού και σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο να τη βαρεθείς. Εναλλακτική λύση είναι αυτό https://www.vicioussyndicate.com/dec.../aluneth-mage/ που μπορεί να παιχτεί χωρίς thalnos-luna οπότε θες 1 leg και 2 epic σίγουρα οπότε μάλλον δεν αξίζει γιατί και πιο ακριβά θα σου βγει και είναι χειρότερο deck από τον hunter.

        Ti μπορείς να σπάσεις τώρα... Για αρχή σίγουρα τον uther, δεν παίζεται πουθενά και ακόμα και αν παιχτεί κάπου μέχρι τον Απρίλιο που φεύγει από το stantard εσύ δεν θα μπορείς να φτιάξεις το deck γιατί control paladin σίγουρα θα είναι πολύ ακριβός. Ελάχιστο ή καθόλου play έχουν δει και οι 2 πρώτες της λίστας αλλά αυτές έχουν πολύ καιρό ακόμα μπροστά τους και κάποτε ίσως βρουν θέση σε αξιόμαχο deck. To θέμα είναι ότι δεν ξέρεις αν θα συνεχίσεις να παίζει το game σε βάθος χρόνου οπότε και αυτές μπορείς να τις σπάσεις αν αυτό είναι αναγκαίο για να ευχαριστηθείς τώρα. Οι υπόλοιπες είναι καλές κάρτες οπότε καλό είναι να τις κρατήσεις.
        Από τις epic θα έσπαγα τις 4 πρώτες και την τελευταία.

        Για οποιαδήποτε απορία, διευκρίνηση, ένσταση μου λες

        Comment


        • #79
          Είχα 205, τώρα έχοντας σπάσει Uther και μια epic, είμαι στα 705. Θέλω να φτιάξω Rexxar για να παίζω το midrange με αυτόν αλλά και άλλα αρχέτυπα hunter (νομίζω πως μπορώ να μείνω με τον hunter για αρκετό ακόμα). Να σπάσω τον Boommaster έχω μια επιφύλαξη αλλά θα δω ανάλογα. Περιμένω μέχρι να απαντήσεις, αν τυχόν προτείνεις εναλλακτικές για σπάσιμο αλλιώς συνεχίζω αργότερα.

          Comment


          • #80
            Πέρα από το boommaster σου είπα και για το Luna's. Για τον boom υπήρχε μια ελπίδα ότι ίσως είναι καλή κάρτα αλλά γενικά το mech hunter ήταν τόσο κακό deck που ουσιαστικά δεν παίχτηκε και ποτέ. Γενικά πάντως και σαν κάρτα από μόνη της είναι πααααρα πολύ αργή που θα πρέπει να δούμε τεράστιες αλλαγές στο μέλλον για να μπορεί να παιχτεί κάπου. Πάντως οι κάρτες που θεωρητικά μπορείς να πεις ότι έχουν synergy μαζί της (void reaper, fungalmancer) φεύγουν τον Απρίλιο οπότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο χλωμά. Το luna's παίζεται σε αυτό το meme deck https://www.hearthstonetopdecks.com/...os-mage-thijs/ αλλά πέρα από το ότι είναι meme όπως βλέπεις είναι και πανάκριβο οπότε δεν είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις στο άμεσο μέλλον. Τα υπόλοιπα είναι καλές κάρτες που προσωπικά δεν θα έσπαγα. Βέβαια π.χ ο darius είναι καλή κάρτα αλλά τα control warrior decks είναι και αυτά πολύ ακριβά οπότε μπορεί να πεις ότι δεν σε ενδιαφέρει. Πάντως εγώ δεν θα έσπαγα darius και να κρατούσα boom.
            Για τις epic σου είπα ποιες μπορείς να σπάσεις άφοβα, οι άλλες είναι καλές κάρτες αλλά ισχύει και για αυτές αυτό που σου είπα πάνω για τον control warrior.

            Comment


            • #81
              Απόκτησα τον Rexxar. Πάω να τον δοκιμάσω.

              Ευχαριστώ θερμά και πάλι αγαπητέ

              Comment


              • #82
                Λοιπόν, έχω το γνωστό ντεκ του midrange hunter αλλά με την αγορίνα τον Rexxar.

                Έφτιαξα όμως και ένα ντεκ secret hunter, χωρίς το snake trap, που όντως δεν είναι απαραίτητο, αλλά και χωρίς subject 9, που φοβάμαι πως είναι, καθώς φαίνεται πως έτσι συχνά δεν μπορώ να συγκεντρώσω ικανό αριθμό από μυστικά για να κάνω το παιχνίδι στο οποίο βασίζεται το ντεκ. Μια καλή προσθήκη μοιάζει να είναι και ο Professor Putricide, που είδα σε μια παραλλαγή του ντεκ, αλλά μου λείπει κι αυτή η κάρτα.

                Το κλασικό ντεκάκι του midrange όμως, για λόγους που νομίζω είναι γνωστοί, απογειώνεται με τον rexxar. Πολύ απλά αποτελεί το ιδανικό, στις περισσότερες περιπτώσεις, ~8 drop, ειδικά όταν συνδυάζεται με ένα ικανοποιητικό board clear. Αναπληρώνει την προηγούμενη έλλειψη του ντεκ σε δυνατές κάρτες, καθώς με κόστος 2 μάνα έχεις καρτούλα κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σου, γι' αυτόν τον γύρο ή και για τον επόμενο. Υποθέτω υπάρχει κι η περίπτωση να είναι περισσότερο χρήσιμα τα 2 dmg του hunter στον αντίπαλο ήρωα, και τότε μόνο θα προτιμήσει κάποιος να μην καταλήξει στον deathknight.
                Τέλος, χωρίς να έχω εντρυφήσει σε άλλα δομημένα ντεκ, έχω αγαπήσει τον τρόπο που παίζει ο midrange hunter. Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατός, άλλωστε έχει εξαφανιστεί από το legend, αλλά είναι ευέλικτος και θέλει μια βασική ευφυία για να παίξεις αποτελεσματικά και προσαρμοστικά. Σε αντίθεση με άλλα ντεκ με αυστηρά win conditions, όπως το mecha'thun druid, που μοιάζουν να σε περιορίζουν σε συγκεκριμένα βήματα: θα κάνεις αυτό κι αυτό, μετά θα πετάξεις αυτό κι αυτό για να μείνεις με τρεις κάρτες και κέρδισες. Ουστ.

                Comment


                • #83
                  Ξεκινώντας από το τέλος, δεν ξέρω πως σου ήρθε η αναφορά στο mecha'thun druid, το οποίο όχι μόνο είναι meme deck αλλά δεν είναι καν και το καλύτερο mecha'thun deck. Πάντως να ξέρεις ότι το σκεπτικό αυτό είναι λάθος και γενικά τα Combo decks είναι τα πιο δύσκολα στο παιχνίδι. Κάποιες φορές φαίνεται απλό όταν τα έχεις απέναντι αλλά όταν το παίζεις ο ίδιος καταλαβαίνεις όλες τις δυσκολίες που έχουν.

                  Τέλος, χωρίς να έχω εντρυφήσει σε άλλα δομημένα ντεκ, έχω αγαπήσει τον τρόπο που παίζει ο midrange hunter. Δεν είναι ιδιαίτερα δυνατός, άλλωστε έχει εξαφανιστεί από το legend
                  Κάθε άλλο παρά έχει εξαφανιστεί, ο secret hunter (ουσιαστικά αυτό που λες Midrange έχει κατασταλάξει στο build του secret, δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές στη βάση και τη φιλοσοφία τους) έχει κατέβει από 22 παίκτες στα αμερικάνικα prelims που γίνονται τώρα. Προσωπικά βέβαια προτιμώ τον cube hunter ο οποίος με πήγε και Legend τον προηγούμενο μήνα με ένα σερί 9-0 στο τέλος.

                  Πολύ απλά αποτελεί το ιδανικό, στις περισσότερες περιπτώσεις, ~8 drop, ειδικά όταν συνδυάζεται με ένα ικανοποιητικό board clear. Αναπληρώνει την προηγούμενη έλλειψη του ντεκ σε δυνατές κάρτες, καθώς με κόστος 2 μάνα έχεις καρτούλα κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σου, γι' αυτόν τον γύρο ή και για τον επόμενο. Υποθέτω υπάρχει κι η περίπτωση να είναι περισσότερο χρήσιμα τα 2 dmg του hunter στον αντίπαλο ήρωα, και τότε μόνο θα προτιμήσει κάποιος να μην καταλήξει στον deathknight.
                  Βασικά δεν αναπληρώνει το ότι δεν έχει δυνατές κάρτες αλλά το ότι το hero power το κανονικό σε πολλές περιπτώσεις δεν κάνει τίποτα και ότι ο hunter γενικά μένει πολύ εύκολα χωρίς κάρτες στο χέρι, με φορεμένο dk πλέον δεν ξεμένεις από Steam αφού κάθε γύρο έχεις σίγουρα κάτι να παίξεις. Τα υπόλοιπα που λες είναι σωστά, για το αν και πότε πρέπει να παίξεις Dk έχει να κάνει με το αν μπορείς να βγάλεις lethal με το 2 damage ή αν θες να σετάρεις κάποιο board clear για επόμενο γύρο.

                  Έφτιαξα όμως και ένα ντεκ secret hunter, χωρίς το snake trap, που όντως δεν είναι απαραίτητο, αλλά και χωρίς subject 9, που φοβάμαι πως είναι, καθώς φαίνεται πως έτσι συχνά δεν μπορώ να συγκεντρώσω ικανό αριθμό από μυστικά για να κάνω το παιχνίδι στο οποίο βασίζεται το ντεκ. Μια καλή προσθήκη μοιάζει να είναι και ο Professor Putricide, που είδα σε μια παραλλαγή του ντεκ, αλλά μου λείπει κι αυτή η κάρτα.
                  Γενικό σχόλιο πάνω στο hearthstone: όποια κάρτα γράφει πάνω της draw πρέπει να την προσέχεις... Όποια γράφει πάνω draw and play είναι υποψήφια για να είναι σπασμένη όπως π.χ αυτές https://hearthstone.gamepedia.com/Mad_Scientist https://hearthstone.gamepedia.com/Call_to_Arms (ήταν 4 μανα αρχικά). Δεν είναι μόνο ότι τραβάς την κάρτα, αδειάζεις και το Deck σου ώστε να μπορείς να βρεις τις άλλες καλές σου κάρτες πιο εύκολα. Το πρόβλημα με το subject είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ αργό, εναντίον οποιουδήποτε aggro deck το να δώσεις 5 mana για ένα 4/4 σε αφήνει πίσω. Στα πιο αργά matchups είναι καλό αλλά εν τέλη συνολικά νομίζω δεν το λες και απαραίτητο. Ο putricide από την άλλη είναι πολύ κακός και γενικά δεν έχει παίξει ποτέ σε κανένα competitive deck. Καλή ευκαιρία που το ανέφερες γιατί έχει αξία να καταλάβεις γιατί το λέω. Πάντα σκέφτεσαι πότε μπορείς να παίξεις μια κάρτα και τι value θα πάρεις αλλά και ποια είναι τα εναλλακτικά plays που έχεις στα ίδια mana. Έστω λοιπόν τον πετάς ξερό στο turn 4, ναι αν ζήσεις μπορεί να κάνει παπάδες αλλά για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν πρόκειται να ζήσει Δεν είναι καν 4/5 ώστε να δυσκολεύει το έργο του αντιπάλου. Επίσης ποια είναι η εναλλακτική; Αυτός εδώ ο κύριος https://hearthstone.gamepedia.com/Houndmaster_Shaw που όχι μόνο είναι πολύ δύσκολο να πεθάνει (τα 2 παραπάνω health είναι τεράστια διαφορά) αλλά βγάζεις και περισσότερο value. Το άλλο σενάριο είναι 6ο γύρο μαζί με ένα secret. Έλα όμως που εσύ τα secrets σου θες να τα έχεις παίξει από πριν για να παίξεις στον πέμπτο γύρο γεμάτο spellstone και στον 6ο γύρο να μπορείς να παίξεις rexxar αν χρειάζεται. Αν συνυπολογίσεις ότι όλη αυτή η ταλαιπωρία για να βάλεις απλά ένα random secret καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει να υπάρχει στο deck σου.

                  Comment


                  • #84
                    Ξεκινώντας από το τέλος, δεν ξέρω πως σου ήρθε η αναφορά στο mecha'thun druid, το οποίο όχι μόνο είναι meme deck αλλά δεν είναι καν και το καλύτερο mecha'thun deck. Πάντως να ξέρεις ότι το σκεπτικό αυτό είναι λάθος και γενικά τα Combo decks είναι τα πιο δύσκολα στο παιχνίδι. Κάποιες φορές φαίνεται απλό όταν τα έχεις απέναντι αλλά όταν το παίζεις ο ίδιος καταλαβαίνεις όλες τις δυσκολίες που έχουν.
                    Ανέφερα αυτό επειδή έτυχε το βράδυ να το τσεκάρω σε deck guide και το πρωί να το πετύχω καρμπόν. Άρα υπάρχει κόσμος που το παίζει. Προφανώς και δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα πραγματικά ανταγωνιστικά ντεκ. Αυτό που μου τη σπάει είναι το συγκεκριμένο αυστηρό παίξιμο. Δεν τον ενδιαφέρει να μου κάνει ζημιά στη μούρη, άρα έχει όλη την ευχέρεια απλώς να καθαρίζει το ταμπλό. Προσωπικά δεν βλέπω καθόλου φαντασία μέσα σε όλο αυτό.

                    Κάθε άλλο παρά έχει εξαφανιστεί, ο secret hunter (ουσιαστικά αυτό που λες Midrange έχει κατασταλάξει στο build του secret
                    Πρακτικά ναι, έχεις δίκιο. Αλλά είχα την εντύπωση πως ο secret προήλθε απ τον spell ο οποίος έτρεχε παράλληλα με τον midrange, οπότε τυπολογικά τους είχα ξεχωριστά στο μυαλό.

                    Βασικά δεν αναπληρώνει το ότι δεν έχει δυνατές κάρτες
                    Εννοώ κάρτες με ιπποδύναμη, 8άρια, 9άρια.

                    Ευχαριστώ για την απάντηση.

                    Comment


                    • #85
                      Από τη στιγμή που υπήρξε σαν concept και το δοκιμάζανε τις πρώτες μέρες του expansion δεν είναι απίθανο το να πετύχεις κανέναν ξεχασμένο να το παίζει, απλά είναι τόσο απειροελάχιστο to playability του που το vicious δεν το έχει καν στις λίστες του (ενώ π.χ το αντίστοιχο priest το έχει). Στο άλλο που λες, γενικά στο HS τα decks που θέλουν φαντασία (αυτό το μεταφράζω ως μεταβαλλόμενο win condition ανάλογα το Matchup και τις συνθήκες) είναι πολύ λίγα και δεν θεωρώ ότι τα hunter decks που παίζονται τώρα είμαι μέσα σε αυτά. Πάντως μην το βλέπεις έτσι το πράγμα, ακόμα και το μόνο να καθαρίζει το board έχει τη δυσκολία του και την ομορφιά του. Το κακό είναι ότι όλα αυτά μπορείς να αντιληφθείς μόνο αφού παίξεις κι εσύ ο ίδιος ένα deck για να δεις τις δυσκολίες και τις προκλήσεις του στην πράξη. Το δεύτερο κακό είναι ότι το Hs μπορεί να είναι αρκετά φθηνο για να φτιάξεις απλά ένα τίμιο Deck (συνήθως aggro) αλλά για combo/control πρέπει να ζοριστείς πολύ.Το πρώτο τέτοιο deck που έφτιαξα ήταν αυτό https://www.hearthstonetopdecks.com/...december-2017/ και είχα ήδη πάνω από 1 χρόνο στο παιχνίδι. Ήταν πολύ ιδιαίτερη περίπτωση σαν deck, πολλοί το κράζαν αλλά μπορώ να σου πω ότι από τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να μάθω να το πιλοτάρω σωστά άρχισα να καταλαβαίνω καλύτερα και το παιχνίδι στο σύνολό του.

                      Comment


                      • #86


                        Rastakhan’s Rumble, 4 Δεκέμβρη

                        Comment


                        • #87
                          Αν κρίνουμε από τα τελευταία 2 χρόνια όπου το expansion του Δεκεμβρίου ήταν αυτό με τις πιο σπασμένες κάρτες τότε λογικά περιμένουμε το πιο δυνατό set της χρονιάς. Από αυτές που έχουν παρουσιάσει ως τώρα ξεχωρίζω αυτές:
                          Hex Lord Malacrass is a 8 Mana Cost Legendary Mage Minion card from the Rastakhan's Rumble set.

                          Pyromaniac is a 3 Mana Cost Rare Mage Minion card from the Rastakhan's Rumble set.

                          Spirit of the Shark is a 4 Mana Cost Rare Rogue Minion card from the Rastakhan's Rumble set.

                          Immortal Prelate is a 2 Mana Cost Epic Paladin Minion card from the Rastakhan's Rumble set.


                          Του rogue αν είναι playable μπορεί να αποδειχτεί προβληματική κάρτα.

                          Comment


                          • #88
                            [MENTION=94]Raf[/MENTION] επειδή ψάχνομαι να πάρω κινητό και ένα από τα κριτήρια είναι να τρέχει χωρίς πρόβλημα το hs, μπορείς να πεις εσύ σε τι μοντέλο έπαιζες και αν έτρεχε ικανοποιητικά; Για να έχω μια εικόνα που περίπου να κινηθώ

                            Comment


                            • #89
                              Έχω το Samsung A5 (2015). Έτρεχε το παιχνίδι σχετικά καλά, απλώς ζεσταινόταν πολύ γρήγορα. Το έσβησα λόγω χώρου, αλλά αυτό με μια μεγαλύτερη sd λύνεται. Στο τάμπλετ παίζει αρκετά σπαστά, αλλά ίσως και επειδή τρέχει από την sd, οπότε δεν ξέρω στο κινητό εάν το τρέχεις απ' την κάρτα πόσο επιβαρύνει την απόδοση.
                              Last edited by Raf; 04-11-2018, 12:16 PM.

                              Comment


                              • #90
                                [MENTION=4]sub_zero[/MENTION] τι λέει το expansion? έχω να ανοίξω hearthstone αρκετό καιρό.

                                Comment

                                Working...
                                X