Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Tombi Fans Appreciate Thread (Whoopeeeee)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Tombi Fans Appreciate Thread (Whoopeeeee)




    Το όνομα Tokuro Fujiwara είναι εμμέσως λίγο πολύ γνωστό σε όλους. Ο εν λόγω κύριος μέσα στα πλαίσια της 13ετούς καριέρας του στην Capcom, δημιούργησε τη γνωστή σειρά Ghosts 'n Goblins, ήταν producer της Megaman σειράς, ενώ έχει πάρει μέρος σε πολλούς ακόμα τίτλους όπως Strider, Ducktales, Darkwing Duck, Breath of Fire, Resident Evil, κλπ κλπ. Ο κύριος Fujiwara λοιπόν το 1996 αυτομόλησε από την Capcom και δημιούργησε τη δική του εταιρία, τη Whoopee Camp. Μία εταιρία ούτως ώστε να έχει ελευθερία κινήσεων και να βγάλει ένα παιχνίδι όπως αυτός ήθελε, μακριά από τους περιορισμούς της Capcom. Και αυτός ο τίτλος ήταν το TOMBI!








    Το Tombi ίσως να μην φαίνεται τώρα ως κάτι το ιδιαίτερο, αλλά στη 3Dμανία που επικρατούσε τότε, ήταν μία platformική όαση στο στυλ του Mega Drive και του SNES, κρατώντας όμως τα πλεονεκτήματα του PSX όπως το Dual Shock και την κάρτα μνήμης. Το παιχνίδι μπορεί να τερματιστεί μέσα σε λίγες ώρες, όμως είναι σχεδόν αδύνατον να λύσεις ΟΛΕΣ τις αποστολές του παιχνιδιού χωρίς βοήθεια. Η πιο χαρακτηριστική μου ανάμνηση από το παιχνίδι είναι ασταμάτητο λιώσιμο επί ένα 6μηνο με παρέα στο σπίτι, όπου προσπαθούμε να λύσουμε τις πιο δύσκολες αποστολές και περνούσαμε όλη τη μέρα με το να ρίχνουμε στο τραπέζι άκυρες ιδέες για το τι πρέπει να κάνουμε, που μερικές φορές όμως πιάναν. Αυτή τη στιγμή μπορώ να δηλώσω περήφανος βετεράνος που έχω λύσει ΟΛΕΣ τις αποστολές χωρίς βοήθεια από οδηγούς, internet και λοιπές δυνάμεις της κολάσεως.









    Το παιχνίδι παρ' όλο που θεωρήθηκε ως κλασικό και πήρε πολύ καλές κριτικές, δεν πούλησε αρκετά ώστε να γίνει Platinum. Όσοι το έχουν παίξει το έχουν αγαπήσει, και οι λίγοι fans του είναι πολύ αφοσιωμένοι, ωστόσο αυτό το γεγονός δεν δικαιολογούσε σε καμία περίπτωση ένα sequel. Επειδή όμως ο Fujiwara ήταν μάγκας (και μαμώ τους developers), φέρθηκε όπως θα ήθελαν οι fans να φερθεί. Ο τύπος ύστερα από δύο χρόνια, ξόδεψε όλα τα χρήματα και όλη την επιτυχία που του έφερε το πρώτο παιχνίδι, ώστε να βγάλει την αναμενόμενη συνέχεια που τόσο ήθελαν οι λίγοι αλλά πιστοί fans, το TOMBI 2 (!!!!!). Η Whoopee Camp διαλύθηκε μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του Tombi 2, χωρίς καν να περιμένουν να δουν αν υπάρχει ενδεχόμενο σωτηρίας, κάτι που ούτως ή άλλως ήξεραν ότι δε θα συμβεί.











    Το Tombi 2 ήταν κι αυτό αρκετά καλό παιχνίδι. Ακόμα και αν πήρε άσχημες κριτικές σε μερικά σημεία από ορισμένους "ειδικούς", παρέμενε ό,τι πιο κοντινό στο στυλ του πρώτου TOMBI, ένα παιχνίδι που δημιούργησε ένα δικό του είδος από μόνο του, και δυστυχώς ακόμα και σήμερα δεν έχουμε δει κάποιο παιχνίδι που να το πλησιάζει στον τομέα του. Αυτή τη στιγμή ο Fujiwara έχει επιστρέψει στην Capcom και το υπόλοιπο staff της Whoopee Camp έχει θεαθεί στα credits πολλών πρόσφατων παιχνιδιών, από Racing έως τίτλους όπως το Shadow of the Colossus, από το Okami ως το Devil May Cry 3, και από το Final Fantasy XII έως το Genji. Πιστεύω πως ήταν ένα πείραμα που άξιζε τον κόπο, αλλά δεν ανταμείφθηκε όπως του άρμοζε.






    Δεν θα αναλωθώ με το gameplay, γραφικά, υπόθεση κλπ των παιχνιδιών. Δεν κάνω παρουσίαση των τίτλων, το συγκεκριμένο thread δεν είναι παρά ένας φόρος τιμής για δύο πολύ αγαπημένα μας παιχνίδια που ακόμα και τώρα παραμένουν αξεπέραστα στον τομέα τους (επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι που να προσεγγίζει τη λογική τους).


    Tombi fans appreciate thread accomplished, ένα μινι-αφιέρωμα για αυτόν τον μέγα-τίτλο. Discuss.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    OMG, best thread ever, τα σέβη μου κύριε Phantom Duck!:resp:
    sigpic

    Comment


    • #3
      Και επειδή πρέπει, ιδού και η εισαγωγή του Tombi. Θα την έβαζα στο πρώτο post αλλά είναι ήδη υπερπλήρες με εικόνες και τα συναφή.


      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        To 'χα βάλει στον emulator πριν μερικές ημέρες και το άφησα στο Haunted Mansion για να παίξω Parasite Eve. Ακόμα και σήμερα, το πρώτο ειδικά Tombi με τα 2d γραφικά, παραμένει κορυφή στο gameplay και την αισθητική.

        Όταν είχα πρωτοπάρει την κόπια μου για PSone έψαχνα απλά να παίξω ένα platform. Κόλλησα με τα πολύχρωμα γραφικά, τον οτινανενισμό του κόσμου, τον Tombi που μου έφερνε κάτι σε goku του πρώτου dragon ball και σαν game μου θύμισε κάτι από Wonder boy. Τα quests και το ψαχτήρι που ρίχνεις είναι απλά φοβερά.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Tombi... από ένα demo το είχα γνωρίσει. Πρέπει να ήταν και μεγάλο demo επειδή ποτέ δε κατάφερα να το τελειώσω. Θυμάμαι που ανέβαινες σε ένα ύψωμα όπου είχε το σπίτι ενός γέρου σοφού. Και μετά έμπαινες σε ένα πεδίο με κιτρινίζοντα φύλλα.

          Τι πλάκα που είχε αυτό το παιχνίδι.

          Comment


          • #6
            Αν και δεν το γνωρίζω το παιχνίδι, για κάποιο λόγο αυτό μου θυμίζει το Pandemonium...
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Raphael View Post
              Θυμάμαι που ανέβαινες σε ένα ύψωμα όπου είχε το σπίτι ενός γέρου σοφού.
              Ο οποίος σου έλεγε την ιστορία του κόσμου



              Και επειδή νομίζω επιβάλλεται, ιδού και μερικά gameplay videos για το πρώτο TOMBI




              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Originally posted by Tanno View Post
                Αν και δεν το γνωρίζω το παιχνίδι, για κάποιο λόγο αυτό μου θυμίζει το Pandemonium...
                Mε την διαφορά ότι είναι σαφώς πιο ποιοτικό από το Pandemonium (τ' οποίο ήταν μια απ' τα ίδια) τ' οποίο δεν το θυμάται ούτε η μάνα του.
                - Anime based on videogames list -

                Comment


                • #9
                  To Pandemonium htan apo ta kalytera platforms tou Playstation, o monos logos pou den to thymountai einai oti den synexistike ws seira pitevw, parola afta htan poly kalo paixnidi kai den eixe ENTELWS kamia sxesh me to Tombi...
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Είχε βγει κι ένα spin off για ps2 από Pandemonium το Portal Runner.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Ερασιτεχνικό Tombi από ένα άτομο που χρησιμοποίησε το Game Maker. Συστείνεται μόνο σε καμμένους του είδους, που θέλουν απεγνωσμένα νέα δόση Tombi




                      Homemade tomba game ( game maker ) english

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #12
                        Tombi!Respect στο απόλυτο demoπαίχνιδο.Δυστηχώς όσο εντύπωση και αν μου έκαναν πάντα αυτά τα λίγα λεπτά gameplay απο το stadar demo που ερχότανε μαζί με την αγορά του psx τότε,για αγνώστους μέχρι σήμερα λόγους δεν το αγόρασα ποτέ και έμεινα με τον καημό.

                        Θέλω επίσης οπωσδήποτε appreciation thread για τα εξής : Tai Fu,Ninja Shadow of Darkness,Wild 9 και Pitfall 3d!

                        Comment


                        • #13
                          Tai Fu Wrath of the Tiger & Ninja Shadow of Darkness τα είχα τελειώσει σε κλόπιες.Παιχνιδάρες.Το λδ 9 όλο λέω θα το τσιμπήσω και όλο το αναβάλλω.Το Pitfall 3d λίγο που το είδα δεν μου είχε κάνει εντύπωση.Sorry για το off topic,απλά είπα να πω την εμπειρία μου με τους σχετικούς τίτλους.
                          Carpe diem

                          Comment

                          Working...
                          X