Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο για να πεις ότι μία κάρτα είναι op. Στη συγκεκριμένη περίπτωση για να πάρεις το value της κάρτας πρέπει να βάλεις στο deck άλλες 5-6 που από μόνες τους είναι μέτριες και υπό κανονικές συνθήκες δεν θα τις είχες καν μέσα στο deck σου γιατί έχεις καλύτερες επιλογές. Από εκεί και πέρα ουσιαστικά όλα τα classes έχουν απάντηση για το spellstone στα 5 ή και λιγότερα mana, κάρτες που παίζουν στα control archetypes. Εναντίον άλλων aggro decks o hunter γενικά έχει πρόβλημα και εκεί το spellstone σου δίνει απλά περισσότερες πιθανότητες γιατί θα σου κερδίσει από μόνο του κάποια παιχνίδια χωρίς και εκεί να είναι απόλυτο αυτό, δλδ εναντίον paladin και spellstone γεμάτο να παίξεις πάλι μπορείς να χάσεις.
    Στο άλλο που λες, γενικά μην δίνεις πολύ σημασία γιατί τα χαμηλά ρανκς (υποθέτω θα είσαι γύρω στο 20) δεν είναι αντιπροσωπευτικά του meta του παιχνιδιού. Για αρχή προσπάθησε απλά να παίζεις εσύ σωστά και μην κοιτάς τι παίζει ο αντίπαλος, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Όσο ανεβαίνεις και έχεις μάθει και καλύτερα το Game μπορείς να αρχίσεις να παρακολουθείς το meta και τι τράπουλες παίζονται εκείνη τη στιγμή, τόσο από την εμπειρία σου στο ladder όσο και από sites σαν αυτό που έχουν meta snapshots https://www.vicioussyndicate.com/vs-...per-report-96/ Που btw αν δεν βαριέσαι διάβασε αυτό που είναι το τελευταίο report για να πάρεις μία ιδέα και πως λειτουργεί το πράγμα. Στην αρχή φαίνεται βουνό γιατί είναι λίγο χάος να "θυμάσαι" όλα όσα παίζονται αλλά από ένα σημείο και μετά δεν χρείαζεται καν προσπάθεια.

    Comment


    • #62
      Πρώτη μου συγκινητική επιτυχία, που νίκησα Rogue με Prince Keleseth που τον ενεργοποίησε μάλιστα δυο φορές, απ' τον πρώτο του γύρο. Με λίγη τύχη στις κάρτες στην αρχή, στοχευμένα trades και το μυαλό στο board control μπόρεσα να του κατεβάσω αρκετά minions για να παραδοθεί γρήγορα. Γενικά καλά πάει, όσο παίζω τόσο διαβάζω κιόλας για τα decks και το meta, αν δεν καταφέρει να με αγαναχτήσει (τσαντίζομαι εύκολα) τότε θα συνεχίσω σταθερά.
      Last edited by Raf; 10-07-2018, 03:25 PM.

      Comment


      • #63
        Ανακοινώθηκε και το καινούριο expansion. Κυκλοφορία 7/8 και για πρώτη φορά Legendary spells.
        The Hearthstone development team has been hard at work experimenting with new cards. Literally. Watch as they unveil their top secret new expansion: The Boom...


        Keleseth rogue είναι off meta εδώ και πάρα πολύ καιρό, γενικά βολοδέρνει μεταξύ tier 3 και 4 αν και κάποτε με patches a βγαίνει από το κανόνι ήταν το καλύτερο deck του game Έχει αξία πάντως να προσπαθήσεις να καταλάβεις γιατί κέρδισες. Το πιθανότερο είναι ότι αυτός αν και έπαιξε διπλό keleseth στους επόμενους γύρους brickαρε. Έτσι όπως το περιγράφεις έδωσε coin για να τον παίξει αμέσως στον πρώτο γύρο και στον δεύτερο να κάνει απλά hero power, προσπάθησε να καταλάβεις γιατί είναι τόσο κακό αυτό και πως το να έδινε coin για ένα 4αρι ή 5αρι minion μπορεί να άλλαζε όλο το παιχνίδι. Πάντως έχω φτιάξει κι εγώ ένα δεύτερο account και πάιζω καμιά φορά για πλάκα με τον ίδιο hunter που έχεις εσύ (απλά εγώ ήμουν τυχερός και άνοιξα και τον Dk) και ενώ δεν είναι τόσο καλό deck, ο τελείως λάθος τρόπος που παίζουν οι περισσότεροι αντίπαλοι around από τα secrets το ανεβάζει αρκετά επίπεδο.

        Comment


        • #64
          Ναι αλλά ενάντια odd paladin? [emoji14]
          Ήμουν πάλι αρκετά τυχερός στις κάρτες, πχ χωρίς τα δύο Unleash the hounds δεν θα μπορούσα να νικήσω, ούτε χωρίς τα δύο Eaglehorn bow, ούτε βέβαια χωρίς το spellstone. Και επειδή δεν ξέρω καλά το παίξιμο εκείνου του ντεκ, δεν μπορώ να πω αν το έπαιξε καλά ή όχι αυτός.

          Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

          Comment


          • #65
            Odd paladin είναι από τα πιο ισχυρά decks στο παιχνίδι και πολύ κακό matchup για τον hunter σου, καμία σχέση με τον rogue γιατί συν τοις άλλοις ακόμα και αν δεν έχει κάτι να παίξει, το hero power από μόνο του είναι πολύ μεγάλο pressure. Ισχύει ότι είχες και αρκετή τύχη στο Draw για να έχεις 2 unleash (χωρίς να έχεις τραβήξει και πολλές κάρτες) αλλά αυτό είναι το HS, το θέμα είναι να παίζεις σωστά και να μην πετάς στα σκουπίδια τις φορές που είσαι τυχερός.

            Σε άλλα νέα θα ξαναμπεί όπως και πέρσι το event με το διπλό gold. Για κάνα διβδόμαδο τα dailies θα δίνουν χ2 gold, καλή φάση.

            Comment


            • #66
              Μερικές παρατηρήσεις.

              * Στην αρχή του ματς, αν δεν έχω χέρι με το συγκεκριμένο 1-drop μου αλλά και ένα καλό 2-drop (το minion που κάνει adapt συνήθως), οι πιθανότητες νίκης μου μειώνονται κατακόρυφα. Διότι αν δεν εξασφαλίσω την κυριαρχία στο ταμπλό μέχρι τον 7ο γύρο είμαι πάνω-κάτω χαμένος.

              * Το class με το οποίο έχω μεγαλύτερη επιτυχία είναι οι rogue.

              Με αυτό το deck (midranger hunter) νομίζω πως βασίζομαι στην κατσαπλιοσύνη του αντιπάλου για να κερδίσω. Solid παιχνίδι μπορώ να κάνω μονάχα με την τύχη του να μου έρθουν οι κάρτες όπως θέλω. Αλλιώς, χωρίς συγκεκριμένη πρακτική, win condition ή κάποιο δυνατό synergy, είμαι αρκετά πίσω.

              * Τα πιο απολαυστικά παιχνίδια τα κάνω με άλλους hunters.

              * Μαζεύω gold για να ανοίξω πακέτα με το που βγει το doomsday project, όπως με συμβούλευσες subzero. Προσπαθώ να παρακολουθώ το meta και να διαβάζω για διάφορα archetypes, αν και λίγα απ' τα κυρίαρχα μου εμφανίζονται εκεί στην 18-19 rank που έχω μπαστακωθεί. Κατά τα άλλα δεν εμπειρία και ιδέα για το πώς μπορεί να διαμορφωθεί το meta με την κυκλοφορία ενός expansion. Πάντως εγώ θα επιδιώξω να φτιάξω κάποιο δεύτερο deck, γιατί το παιχνίδι με τον midrange hunter θα αρχίσει να με κουράζει σύντομα.

              Comment


              • #67
                * Στην αρχή του ματς, αν δεν έχω χέρι με το συγκεκριμένο 1-drop μου αλλά και ένα καλό 2-drop (το minion που κάνει adapt συνήθως), οι πιθανότητες νίκης μου μειώνονται κατακόρυφα. Διότι αν δεν εξασφαλίσω την κυριαρχία στο ταμπλό μέχρι τον 7ο γύρο είμαι πάνω-κάτω χαμένος.
                Από την αρχή όταν σου πρότεινα το deck, αυτό ήταν το βασικότερο πράγμα που δεν μου άρεσε. Πάντως το ότι μπορείς να το αντιληφθείς μόνος σου αυτό το πράγμα σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο, εμένα μου πήρε αρκετά παραπάνω καιρό.

                Με αυτό το deck (midranger hunter) νομίζω πως βασίζομαι στην κατσαπλιοσύνη του αντιπάλου για να κερδίσω. Solid παιχνίδι μπορώ να κάνω μονάχα με την τύχη του να μου έρθουν οι κάρτες όπως θέλω. Αλλιώς, χωρίς συγκεκριμένη πρακτική, win condition ή κάποιο δυνατό synergy, είμαι αρκετά πίσω.
                Το 2αρι που κάνει adapt σε ορισμένες περιπτώσεις μπορείς να το παίξεις απλά για το board Χωρίς να έχεις κάτι άλλο κάτω. Κατά τα άλλα το Deck είναι όντως tier 3 (δλδ δεν θα πας να παίξεις competitive με αυτό για high legend finish αλλά μέχρι και Legend μπορείς να φτάσεις με αυτό) αλλά αυτό που λες για τις κάρτες είναι λάθος. Ναι μεν έχεις turn 1-2 που μπορεί να είναι άδεια αλλά μετά το 3 είναι δύσκολο να μην έχεις κάποιο αρκετά καλό play. Σε αυτό τον τομέα ακόμα και top tier decks είναι χειρότερα σε αρκετές περιπτώσεις.

                Μαζεύω gold για να ανοίξω πακέτα με το που βγει το doomsday project, όπως με συμβούλευσες subzero. Προσπαθώ να παρακολουθώ το meta και να διαβάζω για διάφορα archetypes, αν και λίγα απ' τα κυρίαρχα μου εμφανίζονται εκεί στην 18-19 rank που έχω μπαστακωθεί. Κατά τα άλλα δεν εμπειρία και ιδέα για το πώς μπορεί να διαμορφωθεί το meta με την κυκλοφορία ενός expansion. Πάντως εγώ θα επιδιώξω να φτιάξω κάποιο δεύτερο deck, γιατί το παιχνίδι με τον midrange hunter θα αρχίσει να με κουράζει σύντομα.
                Με ούτε 10 (από τις 135) κάρτες να έχουν αποκαλυφθεί, κανείς δεν μπορεί να πει απολύτως τίποτα για το τι θα γίνει μετά το expansion. H αρχή να ξέρεις πάντως είναι πολύ δύσκολη, όταν έχεις πολύ μικρή συλλογή και ακόμα και στα πιο φτηνά deck μπορεί να χρειάζεται να κραφτάρεις 6-7 rare τα χέρια σου είναι δεμένα και πρέπει να κάνεις προσεκτικές επιλογές. Προσπαθείς δλδ να φτιάξεις ντεκς που οι κάρτες που θα κραφτάρεις να σου είναι χρήσιμες και αλλού. Εγώ π.χ όταν ξεκίνησα το δεύτερο deck που έφτιαξα ήταν και το μοναδικό που έπαιζα (σε διάφορες παραλλαγές) για το επόμενο 7μηνο, δεν ήθελα να πετάω άσκοπα Dust, μετά από αυτό όμως ξεκίνησα να είμαι πιο άνετος και να έχω 3-4 Decks.
                Πάντως άμα βαρεθείς καλή διέξοδος είναι και η αρένα. Αν έχεις αρχίσει να νιώθεις θα μπορείς να κάνεις και ένα μέσο όρο 4-5 νίκες που βγάζει value και σε βοηθάει να grindαρεις τη συλλογή σου (σε περίπτωση που δεν το έχω αναφέρεις ξανά, τσεκάρεις και το heartharena βοηθάει πολύ στο να κάνεις σωστό draft).

                Comment


                • #68
                  την αρχή όταν σου πρότεινα το deck, αυτό ήταν το βασικότερο πράγμα που δεν μου άρεσε. Πάντως το ότι μπορείς να το αντιληφθείς μόνος σου αυτό το πράγμα σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο, εμένα μου πήρε αρκετά παραπάνω καιρό.

                  Με βοήθησαν πάρα πολύ τα links που έδωσες και αυτά που έγραψες. Άλλωστε κι εσύ είπες πως με καθοδήγηση μπορείς να βελτιωθείς γρήγορα.



                  Σύμφωνοι πως έχει όντως όγκο απο καλά τριάρια, χωρίς όμως σταθεροποίηση στο early play είναι λίγο δύσκολο να τα αξιοποιήσεις. Κρατάω αυτά που λες, άλλωστε ακόμα ανακαλύπτω λάθη και λάθη που κάνω.


                  Την Αρένα τη φοβάμαι ακόμα, κυρίως επειδή δεν ξέρω να χτίζω ντεκ. Ανέφερες το heartharena ναι, θα το τσεκάρω.

                  Comment


                  • #69
                    To heartharena κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα, σου λέει ποιες κάρτες να πάρεις με βάση την δύναμη τους και τα synergy που έχεις στο ντεκ σου. Το κακό είναι ότι άμα παίζεις από το κινητό θα πρέπει να γράφεις χειροκίνητα τις επιλογές που σου δίνει, στο Pc πλέον υπάρχει app και σου βγάζει τις προτάσεις απευθείας στην οθόνη σου χωρίς να κάνεις τίποτα.

                    Comment


                    • #70
                      Το vS γίνεται από τις αγαπημένες μου σελίδες. Πολύ καλογραμμένες και εύστοχες αναλύσεις!

                      Comment


                      • #71
                        Βγήκε το Boomsday. Άνοιξα λίγα, καμιά δεκαριά πακέτα όλα κι όλα, αλλά βρήκα αρκετές legendary. Εντωμεταξύ έχει μειωθεί αρκετά ο χρόνος που παίζω, μέσα σ' όλα κι επειδή το έσβησα από το κινητό (είχε πάει πλέον 5gb (!) και έπρεπε να σβήνω εφαρμογές για να το κρατήσω) αλλά και επειδή αυξάνονται κατακόρυφα τα κακά match-ups (κάργα odd paladins και warlocks) με αποτέλεσμα να χάνω πολύ περισσότερο και να ξενερώνω. Το ντεκ του midrange hunter πρέπει στην πραγματικότητα να είναι σε αρκετά χειρότερη μοίρα από τότε που το έφτιαξα. Αλλά τώρα δεν έχει καμιά σημασία γιατί βγήκε το Boomsday. Σε καμιά δεκαριά μέρες νομίζω θα έχουμε χοντρική εικόνα τι αρχέτυπα θα προκύψουν.

                        Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

                        Comment


                        • #72
                          Ένα παίρνεις δώρο από το παιχνίδι με το που κάνεις login και έχεις και ένα εξασφαλισμένο στα 10 πρώτα packs που ανοίγεις. Αν σε 10 πακέτα που λες πως άνοιξες βρήκες κι άλλα είσαι αρκετά τυχερός. Το meta είναι ακόμα πολύ ασταθές αλλά μέχρι τώρα τουλάχιστον έχει ξεχωρίσει το zoo warlock (καλό για τους νέους παίκτες γιατί είναι και φτηνό, 1-2 legendary kai 0 epic) και οι διάφορες παραλλαγές του druid. Mechs παρά το γεγονός ότι τυπώσανε πάρα πολλά, προς το παρόν δεν έχει βγει κάποιο deck που να πηγαίνει πολύ καλά.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by sub_zero View Post
                            Ένα παίρνεις δώρο από το παιχνίδι με το που κάνεις login και έχεις και ένα εξασφαλισμένο στα 10 πρώτα packs που ανοίγεις. Αν σε 10 πακέτα που λες πως άνοιξες βρήκες κι άλλα είσαι αρκετά τυχερός. Το meta είναι ακόμα πολύ ασταθές αλλά μέχρι τώρα τουλάχιστον έχει ξεχωρίσει το zoo warlock (καλό για τους νέους παίκτες γιατί είναι και φτηνό, 1-2 legendary kai 0 epic) και οι διάφορες παραλλαγές του druid. Mechs παρά το γεγονός ότι τυπώσανε πάρα πολλά, προς το παρόν δεν έχει βγει κάποιο deck που να πηγαίνει πολύ καλά.
                            Ναι, νομίζω άνοιξα 3 συνολικά. Και Zilliax μαζί, που απ' ό,τι τσέκαρα παίζει σε αρκετά ντεκ. Κατά το τέλος του μήνα θα χρειαστώ τη συμβουλή σου για να πάω σε κάποιο άλλο ντεκ.

                            Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

                            Comment


                            • #74
                              Ziliax είναι από τις καλύτερες κάρτες που μπορούσες να ανοίξεις και γιατί παίζει σε πολλά decks αλλά και γιατί μπορείς να τον βάλεις και απλά σε ένα tempo deck με mechs που να είναι φτηνό. Αν άνοιγες π.χ το legendary minion tou druid, ναι μεν είναι καρτάρα αλλά προς το παρόν θα σου ήταν άχρηστη γιατί το malygos druid είναι πολύ ακριβό deck για να το φτιάξεις. Σε 10-15 μέρες που θα έχει ισορροπήσει κάπως η κατάσταση μου λες τι κάρτες και dust έχεις για να σου προτείνω πως να κινηθείς.

                              Comment


                              • #75
                                [MENTION=94]Raf[/MENTION] παίζεις ακόμα;

                                Comment

                                Working...
                                X