Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Φοβερή διασκευή, ένιωσα λίγο ντροπή που δεν την είχα ξανακούσει.
    Το original κομμάτι κι αν έχει καεί, πλέον όσοι δεν το ακούν κάθε βδομάδα θα συλλαμβάνονται.

    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Έφυγε ο Warrel Dane.RIP!
      Carpe diem

      Comment


      • There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment




        • Απευθείας μετάδοση μετα τσιπουρο κατάνυξης απο το «Κονσερβοκούτι» στα εξαρχεια
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment



          • Από τους πιο αγνούς( με την πολύ καλή έννοια), απέριττους heavy metal δίσκους με επική θεματολογία που έχω ακούσει τα τελευταία πολλά χρόνια. Κομματάρα εμπνευσμένη από τους μύθους των Μεγάλων Παλαιών...


            Όταν οι Running Wild, πλέον δεν μπορούν, με τον Rock N Rolf να έχει να κυκλοφορήσει δίσκο της προκοπής από όταν πήγαινα Λύκειο τέλη 90s, οι Blazon Stone χαλαρά και με χαρακτηριστική άνεση βγάλανε μια εμπνευσμένη δισκάρα που μετράει άπειρες ακροάσεις ήδη, τελείως εναρμονισμένη με τις διδαχές των Wild. Ακούγεται με παρέα και μπύρες ανά χείρας τραγουδώντας αγκαλιά τα συναυαλικά ρεφρέν.


            Δίσκος hidden gem βγαλμένος από τα 80s. Μόλις επανακυκλοφόρησε από Thunderload μαζί με No Remorse σε Cd και βινύλιο και εννοείται αποκτήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. fan του καλού επικού ήχου των 80s επενδύουν άφοβα.

            και τέλος ένα από τα καλύτερα κομμάτια κατά την ταπεινή μου άποψη από μια καταπλκτική μπάντα που την είχα αδικήσει πάρα πολύ μέχρι πρότινος. Είχα το Frost and Fire 4 χρόνια στην κατοχή μου αλλά ποτέ δεν μου έκανε κλικ. Τελικά ήρθε η ώρα. Μαζί με τα μυθιστορήματα του Μουρκοκ...
            Last edited by Sinclair; 04-02-2018, 12:10 AM.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment




            • Καλή ακρόαση απού ακούει.

              Comment


              • Ο Μπλάκ ο Πάνθερας θα προσευχηθεί για σας

                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Θα τον προσλάβουμε για composer σε κάνα rpg-άκι;

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Δράττομαι της ευκαιρίας για επικούρα από [MENTION=9]Sinclair[/MENTION].



                    Comment


                    • "Latin" διασκευή του Pastime Paradise του Stevie Wonder.

                      Το βάζω επειδή έχει αλλάξει αρκετά το κομμάτι και το τελικό αποτέλεσμα μ'αρέσει, μου θύμισε και μουσική Outrun

                      Το Gangsta's Paradise του Coolio είναι επίσης διασκευή του κομματιού του Stevie Wonder αλλά το 99% των ανθρώπων που ακούν χαλαρά μουσική νομίζουν ότι είναι original. Και εγώ έτσι νόμιζα, μέχρι που ταξίδεψα στο Θιβέτ και μου το είπε ένας μοναχός. OK αρκετά με αυτό το αστείο, δικό σας:

                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν έχω παρά ελάχιστο ελεύθερο χρόνο, με αποτέλεσμα να έχω απλώσει το Horizon ZD όσο δεν πάει, το έχω ρίξει στο χαλάρωμα με μουσική( οκ ο καθένας χαλαρώνει με διαφοροτικό είδος μουσικης )

                        Το λοιπόν, δεν έχω ακούσει ακόμη τον νέο δίσκο Παπακωνσταντίνου με Μάλαμα αλλά το έχω στα υπόψιν για αγορά και ενδελεχή, ελπίζω ακρόαση στο άμεσο διάστημα.
                        Ωστόσο αγόρασα έναν ακόμη δίσκο του Μάλαμα το "Δρόμοι". Μου άρεσε αρκετά, ενώ και οι συμμετοχές και η ενορχήστρωση τον κάνουν αρκετά εύπεπτο και δεν το γραφω σαν αρνητικό. Το ακούμε καθημερινά με τη γυναίκα στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο εδώ και μία εβδομάδα.



                        Τα υπόλοιπα είναι πιο metal oriented οπότε bear with me...
                        Alcest- Kodama

                        Πολύ ενδιαφέρων δίσκος, προσπαθώ να εντρυφήσω ακόμη αν και ο κόσμος των Alcest και δη του Kodama είναι γεμάτος συναισθηματα και όμορφες εικόνες...

                        Οpeth- Still Life

                        Το αγόρασα ξανά, αυτή τη φορά σε βινύλιο. Ίσως ο πλέον αγαπημένος δίσκος των Opeth για μένα... Ήταν το πρώτο album τους που αγόρασα, πρπ ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του, νομίζω στην Β ή Γ λυκείου και αποφάσισα να αγοράσω κάτι κρίνοντας μόνο από το εξώφυλλο. Εννοείται πως ήταν ίσως η καλύτερη blind αγορά που έκανα ποτέ όσον αφορά τη μουσική( οκ ίσως μία απο τις καλύτερες καθώς χρόνια μετά αγόρασα το High Priestess of Soul με παρόμοιο τρόπο )

                        Savatage- Gutter Ballet

                        Καταπληκτικός δίσκος, τον αγόρασα πρόσφατα σε CD( μετά από χρόνια) και ανακάλυψα πως υπάρχουν και άλλες κομματάρες μέσα πέραν των πασίγνωστων Gutter Ballet και When the Crowds are gone. Προσωπικά προτιμώ το Streets σαν σύνολο αλλά και το Gutter Ballet είναι σίγουρα ένα ακόμη υπέροχο album.

                        Mercyful Fate- In the Shadows

                        Κι εδώ μιλάμε για συγκρότημα/καλλιτεχνη που είχα ακούσει μόνο τα hits, ωστόσο τον τελευταίο χρόνο άρχισα να ακούω δισκογραφία και έπεσε σε θησαυρό... Μέχρι στιγμής έχω ακούσει Abigail, Voodoo, Melissa και Don't Break the Oath... Τον συγκεκριμενο δίσκο τον αγόρασα επιτέλους μετά από χρόνια από όταν τον είχα δει να συμπεριλμβάνεται στα best of 90s albums του Metal Hammer και είχα μαγευτεί απο το εξώφυλλο. Εξαιρετικά θετικές εντυπώσεις... Έβαλα το hitάκι του δίσκου αλλά εχει πολλά καλά κομμάτια που παίζει να γίνουν και αγαπημένα.( στην επανεκτέλεση του Return of the Vampire συμμετέχει και ο Lars)

                        Blazon Stone- Down in the Dark

                        Δισκάρα από τις λίγες αν σας αρέσουν οι Running Wild. Μπύρες, πάρτι, fun... Jack Sparrow would be proud. Αυτά. Έχω γίνει fan, αλλά νομίζω πως στο επόμενο άλμπουμ πρέπει να δοκιμάσουν να πειραματιστούν λίγο περισσότερο και με επική/ιστορική θεματολογία και να εξελίξουν λίγο τον ήχο τους. Ως τότε... we follow them down in the dark!

                        Dream Troll- Witch's Curse EP

                        Τώρα για τουτους εδώ τους τρελοάγγλους τι να γράψω... Heavy metal που κρατάει ισορροπίες ανάμεσα στο παρελθόν και το παρόν. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕP, ακούστε το όπωσδήποτε αν έστω και μία φορά εχετε ακούσει Maiden, Thin Lizzy, Wishbone Ash, το Saber Rider theme( ) Φοβερό concept και story με μια ιστορία προδοσίας, εκδίκησης και μαχών. Δεν έχω λόγια... Υποστηρίξτε την μπάντα στο bandcamp αν θέλετε. Παράγγειλα από εκεί το CD τους και μου έστειλαν σαν ευχαριστώ και ένα σκίτσο με αυτόγραφο αφιερωμένο. Πιστεύω με τον συγκεκριμένο frontman θα πάνε μπροστά.
                         
                        Last edited by Sinclair; 16-03-2018, 11:05 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Originally posted by Sinclair
                          Το λοιπόν, δεν έχω ακούσει ακόμη τον νέο δίσκο Παπακωνσταντίνου με Μάλαμα αλλά το έχω στα υπόψιν για αγορά και ενδελεχή, ελπίζω ακρόαση στο άμεσο διάστημα.
                          Άκουσέ τον και πες μας τη γνώμη σου!

                          Comment


                          • [MENTION=9]Sinclair[/MENTION] εγγύηση! Βάζεις ένα κομμάτι από το προφίλ του και μετά το YouTube συνεχίζει τις κομματάρες.

                            Για την ιστορία πάτησα αυτό των Savatage.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Comment


                              • Sinclair τσέκαρε τους Wardrum. Έλληνες και μάλιστα πάρα πολύ καλοί.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X