Announcement

Collapse
No announcement yet.

SEGA Club: Για τους fans της SEGA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by thunderjohn View Post
    Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι παρόμοιο στο Shenmue ή αλλιώς Project Berkley ή αλλίως Virtua Fighter RPG!
    @Altair τράβα παίξε κανά Assasin στη έρημο. Το έπος δεν είναι για σένα.
    Το έπος το τελείωσα ήδη και ακούει στο όνομα Horizon Zero Dawn.Κατά τ'άλλα θα παίξω το Origins όταν τελειώσω με το Shenmue killer που ακούει στο όνομα Yakuza Kiwami.
    Carpe diem

    Comment


    • Γιατί τόσο μίσος για το Shenmue, δεν είναι καν κονσολοπαίχνιδο, wtf

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Δεν υπάρχει μίσος για το Shenmue βρε,ούτε καν,το αντίθετο θα έλεγα το θαυμάζουμε για όσα έκανε στην εποχή του και εννοείται περιμένουμε το 3 καθώς και hd remake των 1+2 τόσο καιρό.Εγώ προσωπικά ψιλοτρολλάρω μπας και αναγνωριστεί επιτέλους η σειρά Yakuza.Οκ,είμαι στον δεύτερο τίτλο της σειράς που παίζω,με το 0 ξεκίνησα και τώρα ασχολούμαι με το Kiwami 1,αλλά θεωρώ "εγκληματική" την απάθεια για το συγκεκριμένο franchise που τόσα χρόνια βγάζει ποιοτικούς τίτλους και παράλληλα υπάρχει τέτοια λατρεία σε μια σειρά που τόσα χρόνια ήταν ουσιαστικά νεκρή αλλά because nostalgia αποθεώνεται ακόμα.
        Carpe diem

        Comment


        • Τοσο καλα ειναι τα Yakuza? Η αληθεια ειναι οτι προσφατα και εγω αρχισα να βλεπω τα παιχνιδια μεσα σε game Awards (τα παιχνιδια του ps4) απο ανθρωπους που εμπιστευομαι στο youtube. Να ρωτησω, με to story η φαση πως ειναι? Πρεπει να εχεις παιξει τα προηγουμενα κλπ ή ειναι ανεξαρτητα σαν παιχνιδια? Το λεω γιατι εχουν βγει αρκετοι τιτλοι, ξεκινανε απο ps2 era, οποτε υποθετω πως αν ειναι direct τα sequels η φαση ειναι λιγο τρεχα γυρευε. Αν οχι, απο που μπορει να ξεκινησει κανεις και να ειναι οκ?
          Last edited by nooto; 13-01-2018, 04:55 PM.

          Comment


          • Originally posted by nooto View Post
            Αν οχι, απο που μπορει να ξεκινησει κανεις και να ειναι οκ?
            Yakuza 0 απλα. Δεν το επαιξα ακομα αλλα το εψαξα κι εγω αρκετα και ειναι μονοδρομος οσο να ναι αυτη η επιλογη.
            Στεκεται μονο του σαν παιχνιδι και το Yakuza Kiwami συνεχιζει απο εκει, αλλα πρεπει να ειναι αρκετα χειροτερο συγκριτικα γιατι αποτελει remake του 1, ενω το 0 ηταν νεο παιχνιδι (μιλαμε για κατι με χειροτερη μηχανη γραφικων και με εξ΄ορισμου dated gameplay). Με λιγη τυχη θα δουμε και το αντιστοιχο remake του 2 στη δυση αν και κατι τετοιο δεν εχει ανακοινωθει ακομα. Κατα τ' αλλα το επομενο μεγαλο Yakuza στη δυση θα ειναι το 6, με τα ενδιαμεσα να ειναι PS3 only για την ωρα, αν δεν απατωμαι βεβαια.

            Οπως εχω διαβασει δε χρειαζεται σωνει και καλα να παιξεις π.χ. 0-5 για να πας στο 6.
            Αυτο που φοβαμαι ειναι το series fatigue παντως αν αποφασισω να τα παρω ολα σβαρνα, αλλα ας δω το 0 πρωτα που ειναι και η λογικη επιλογη και βλεπουμε.
            Δεν περιμενω να ναι καποιο παιχνιδι που θα μου αλλαξει την κοσμοθεωρια, αλλα περιμενω κατι που θα ειναι pure fun και σε ενα πολυ ωραιο setting. Χωρις να ξερω πολλα θα λεγα πως περιμενω μια semi-open world / mission based λογικη σε ενα beat 'em up / brawler gameplay system.

            Αρκετο trolling στο τοπικ ως τωρα, ειμαι περιεργος ποσοι εχουν τελειωσει τα 2 shenmue και εστω 2 εκ των yakuza (με αυτα που διαβαζω πονταρω στο σχεδον κανεις).
            Οσο για τα Shenmue κριμα σε οσους δεν τα επαιξαν οταν επρεπε, ηταν φανταστικη εμπειρια. Ακομα και αν βγαλουν HD Remakes η μαγεια θα χαθει αναποφευκτα, το gameplay και ο κοσμος του παιχνιδιου δεν εχουν κανει age καλα (και δε θα μπορουσαν αλλωστε αν λαβουμε υποψιν ποσο "αγουρο" ηταν ολο αυτο το ειδος τοτε).
            Last edited by Xeno; 13-01-2018, 04:47 PM.

            Comment


            • Είχα παίξει και τα 2 Shenmue στο Dreamcast χωρίς να τα έχω τελειώσει βέβαια γι'αυτό θέλω και τα remakes.Ήταν η φάση που έπαιζα τα πάντα από λίγο αλλά δεν τελείωνα τίποτα και τόσα χρόνια τώρα περιμένω μάταια τα remakes.Δεν συνδέω Dreamcast για κανένα λόγο,τα έχω ξαναπεί άλλωστε.
              Όσον αφορά τα Yakuza,η πρόταση του Xeno (semi-open world / mission based λογικη σε ενα beat 'em up / brawler gameplay system) είναι spot on.
              Παίζοντας το Kiwami η αλήθεια είναι πως δεν μου αρέσει τόσο όσο το 0.Τι εννοώ.Νιώθω ότι η πλοκή προχωράει πολύ γρήγορα και χωρίς αρκετό character building.Κάτι που στο 0 γινόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό,αλλά προχωρούσε υπερβολικά αργά.ΙΜΗΟ τα Yakuza σόρρυ για την φράση αλλά θεωρώ πως είναι "unique beast to tackle".Δεν έχω παίξει άλλο της σειράς πέρα από αυτά τα 2,αλλά με λίγο ψάξιμο σε φόρα,reddit κλπ είδα από φανς πως το 0 θεωρείται το καλύτερο της σειράς με πολύ μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα (σε ένα poll πχ είχε 52,8% και το δεύτερο που ήταν το 4 είχε 8,6%).

              Nooto αν θες αργή εξέλιξη,αγνό βρωμόξυλο,weird japan-ίλα μια πολύ δυνατή ιστορία με πολλούς χαρακτήρες με βάθος,ενδιαφέροντα και πρωτότυπα side quests,πας στο 0 με κλειστά μάτια.
              Διάβασε και τα ποστ μου στο σχετικό θέμα αν θες.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Yakuza 0 απλα. Δεν το επαιξα ακομα αλλα το εψαξα κι εγω αρκετα και ειναι μονοδρομος οσο να ναι αυτη η επιλογη.
                Στεκεται μονο του σαν παιχνιδι και το Yakuza Kiwami συνεχιζει απο εκει, αλλα πρεπει να ειναι αρκετα χειροτερο συγκριτικα γιατι αποτελει remake του 1, ενω το 0 ηταν νεο παιχνιδι (μιλαμε για κατι με χειροτερη μηχανη γραφικων και με εξ΄ορισμου dated gameplay).
                Το Kiwami παίζει και φαίνεται σαν expansion pack του 0 χωρίς το mechanic για την διαχείριση ακινήτων. Στο 0 θα έβαζα 9/10 στο Kiwami 8/10.

                Εννοείται ότι το ShenMue το τρολλάρουμε, αλλά κακά τα ψέματα δεν έχει γεράσει καλά και δεν είναι το παιχνίδι που όλοι τότε περίμεναν. Σήμερα είναι πιο εύκολο για κάποιον να μπεί στο PS2 Yakuza 1 παρά στο Dreamcast Shenmue. Αυτό δείχνει ότι το πρώτο αν και γέρασε, δεν χάλασε όσο το δεύτερο. Με το Kiwami η ίδια ιστορία δίνεται με μοντέρνα τεχνολογία.
                Insert Coin

                Comment


                • Μιας και άναψε η συζήτηση περί SEGA, η εταιρεία έκανε ένα αινιγματικό tweet με μια λάμπα και οι θεωρίες δίνουν και παίρνουν, μέχρι με το Dreamcast το συνδέουν λόγω της παλιάς διαφήμισης "it's thinking".

                  Στις 16 Ιανουαρίου θα γίνει η ανακοίνωση.

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Νέο 3D Sonic στυλ Starfox και υποτυπώδες 2D gameplay απλά για να βγάλουν την υποχρέωση, με άπειρους χαρακτήρες προφανώς και ονομασία Sonic 5 για να πιάσουν τους παλιούς φαν. Σημειώστε το

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Τα shenmue προσωπικα δεν τα εχω παιξει οποτε θα ηθελα πολυ να κυκλοφορησουν στις καινουργιες κονσολες και σε hd. Παρολα αυτα, η sega εχει μια σειρα απο legendary τιτλους της saturn και dreamcast εποχης και οι περισσοτεροι τιτλοι ειτε δεν ειναι προσβασιμοι διοτι δεν υπαρχει remaster ειτε τα remasters ειναι της λογικης sonic adventure που συνδραμουν αρνητικα στο legacy του τιτλου. Οπως γραψατε, πολλα απο αυτα τα παιχνιδια αποτελουσαν ειτε τα πρωτα ενος ολοκληρου ειδους ειτε ηταν απο τα πρωτα και κατα συνεπεια για να ερθουν στο σημερα αξιοπρεπως θελουν μια επιπλεον αλλα στοιχειωδη δουλεια και οχι μονο αυξηση της αναλυσης (ας πουμε υποστηριξη δευτερου αναλογικου και αλλαγη της καμερας για παραδειγμα). Και δυστυχως δεν βλεπω τετοια διαθεση απο την sega. Θελω πχ πολυ να δω το nights remaster στο ps3 αλλα το φοβαμαι απο την αλλη.

                      Τα Yakuza σαν σειρα δεν τα εχω παρακολουθησει και το μονο που ξερω ειναι οτι αποτελουν πνευματικο διαδοχο των shenmue σε πιο niche παραγωγη και περιβαλλον. Τα παιχνιδια εχουν παρει ολα καλες βαθμολογιες αλλα μετα το zero βλεπω ενα boost και παραλληλα να εχει ανοιξει και το κοινο, ιδιαιτερα στη δυση, με ενασχοληση και προωθηση (ως κατι πολυ καλο) και απο mainstream καναλια στο youtube, βλεπε angry joe, που πιστευω μεχρι πριν καποια χρονια δεν ειχαν ιδεα περι τεινος προκειται. Θενκς για τις πληροφοριες, θα βαλω το zero αμεσα στο προγραμμα γιατι θελω πολυ να δω τι ακριβως κανει και απο κει και περα βλεπουμε.

                      Το γεγονος παντως οτι η σημερινη sega κανει η ιδια develop εναν τιτλο τετοιας ποιοτητας (κατα τα λεγομενα σας, των reviews, αλλα και γενικοτερα απο gamers ανα τον κοσμο), ειναι περα για περα εντυπωσιακο .
                      Last edited by nooto; 14-01-2018, 12:30 PM.

                      Comment


                      • Μιλάμε για την εταιρεία που έχασε το source code του Panzer Dragoon Saga, για ποια remaster να μιλήσουμε... Αν δεν κάνω λάθος το Sonic Adventure "remaster" είναι επί της ουσίας το PC port... Πάντως το remaster του Nights για το PS2 πέρα από την υπέροχη έκδοση που είχε κυκλοφορήσει είναι νομίζω ιδανικός τρόπος να παίξει κανείς τον τίτλο- αν και ήταν jap only και μεταξύ μας στο NiGhts gameplay πάτησαν πολύ οι μετέπειτα sonic τίτλοι...

                        Το Sonic Adventure εγώ εξακολουθώ να θεωρώ πως ήταν πολύ καλός τίτλος για την εποχή του, ωστόσο εν αντιθέσει με τα 2d Sonic δεν έχει γεράσει ιδιαίτερα καλά. Ακόμη κι εγώ που το είχα λιώσει τότε, δυσκολεύομαι πολύ να το παίξω στο Dreamcast όποτε το συνδεώ...

                        Τώρα για τα Shenmue, νομίζω πως κάποιος εξ ημών που όσο να είναι παίζουμε ένα Α χρονικό διάστημα και έχουμε περάσει οριακά κι από την 8bit generation( κρύβε χρόνια λέμε ) μπορούμε να τα εκτιμήσουμε πολύ περισσότερο... Το πρώτο Shenmue ήταν η πρώτη μου αγορά από το eBay πίσω στο 2006 και μου είχε αρέσει πάρα πολύ αν και υπήρχαν πράγματα που ακόμη και τότε ήταν παρωχημένα. Ωστόσο η ατομόσφαιρα, το πώς η πόλη ήταν ολοζώντανη όπως και οι NPCs ήταν νομίζω σεμιναριακά για την εποχή. Τα Yakuza κι εγώ θα ήθελα να τα παίξω καποια στιγμή και σκεφτόμουν κι εγώ το 0, όπως και ο Xeno αλλά νομίζω πως αποκλείεται να αντέξω να δω όλη τη σειρά, καθώς δεν πιστεύω πως οι τίτλοι διαφοροποιούνται τόσο πολύ μεταξύ τους, ενώ απαιτούν και αρκετό χρόνο( δεν είναι και 2-3 αλλα ένα σωρό installments )

                        EDIT:
                        Επίσης το Shnemue το είχα παίξει μετά από προτροπή του Loggo σε VGA monitor του τότε PC μου με το VGA box που είχα πάρει από τον racketboy... 480p glory, α ρε Dreamcastάρα...

                        Εν τω μεταξύ το Shenmue 2 αν και το αγόρασα πολύ αργότερα( πακέτο σε εξαιρετική τιμή με το πρώτο, οπότε πλέον έχω δύο Shenmue ) δεν μπήκα σε διαδικασία να το παίξω στο Dreamcast και έμεινα στο one of these days, οπως και σε τόσα άλλα...
                        Last edited by Sinclair; 14-01-2018, 03:11 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • To sonic adventure παροτι το ειχα κατακεραυνωσει στο αντιστοιχο topic, βλεποντας τα πραγματα πιο καθαρα πλεον, θεωρω και εγω οτι ειναι καλο παιχνιδι. Ειδα επειτα πολλα συγκριτικα videos για τις διαφορες εκδοσεις και δεδομενου και του layout της κονσολας, ηταν πραγματικα καλη προταση. Τωρα η κυκλοφορια του παιχνιδιου στο ps3, X360 που ειναι οντως το PC port, δεν εχει καν wide screen support και εχει χειρισμο που βασιζεται στο dreamcast controller, οπως και να το κανεις δεν ειναι και tribute στο παιχνιδι (μονο και μονο επειδη τρεχει στα 60fps και σε μεγαλυτερη αναλυση), ενα παιχνιδι που ανηκει στο golden age και δυστυχως το dreamcast εχει ακομη την definitive version μετα απο τοσα ports. Τουλαχιστον στο SA2 εβαλαν wide screen support... Ακομα και η konami, εβαλε περισσοτερο effort στα sillent hill remasters τα οποια παραμενουν απαραδεκτα και ο καλυτερος τροπος για να δεις το 2 πχ παραμενει η ps2 εκδοση. Υπο αυτη την εννοια το λεω για τα shenmue, αν ειναι να τα φερουν ετσι, καλυτερα καποια στιγμη να παρω dreamcast και να τα δω εκει. Το nights παντως το εχω τσιμπησει στο psn και θα το βαλω εν καιρω. Επισης πραγματικο masterpiece (το οποιο δεν το απεκτησα ποτε και οτι θυμαμαι ειναι απο το console club που παιζαμε τοτε, οποτε θελω παρα πολυ να το δω ολοκληρωμενα). Τι να πω μακαρι να ειναι καλη εκδοση (αν και αμφιβαλλω οτι θα προσφερει την εμπειρια που εδινε η saturn εκδοση με το 3d controller, και αμφιβαλλω γιατι αυτο θελει δουλεια που η sega δεν νομιζω να την εριξε).

                          Για το panzer dragoon πχ δεν το γνωριζα και αν ειναι ετσι μιλαμε για αλλον εναν τιτλο διαμαντι που μαλλον δεν θα τον δουμε ποτε σε καποιο rerelease. Οπως και να εχει ειναι εταιρεια με τετοιο legacy που θα μπορουσε απλα να βγαζει χρηματα κρατωντας στην ζωη τιτλους της golden age με rereleases. Ειναι επισης απο τις λιγες εταιρειες που θα το υποστηριζα σαν κινηση διοτι θα την ανεβαζε στον χωρο και θα εκανε κατανοητο και το τι προσεφερε στην βιομηχανια σε πιο νεους gamers, καλλιεργωντας παραλληλα ενα διαφορετικο status απο αυτο που εχει σημερα. Θα επρεπε να εχει saturn και dreamcast library κομπλε σε ολες τις ψηφιακες υπηρεσιες imo.

                          α Yakuza κι εγώ θα ήθελα να τα παίξω καποια στιγμή και σκεφτόμουν κι εγώ το 0, όπως και ο Xeno αλλά νομίζω πως αποκλείεται να αντέξω να δω όλη τη σειρά, καθώς δεν πιστεύω πως οι τίτλοι διαφοροποιούνται τόσο πολύ μεταξύ τους, ενώ απαιτούν και αρκετό χρόνο( δεν είναι και 2-3 αλλα ένα σωρό installments )
                          Για ολη τη σειρα ουτε εγω το νομιζω, αλλα να κανω ενα entry για να δω τι λεει και αν μου αρεσει συνεχιζω, ειναι κατι που εχει μπει ηδη στο προγραμμα. Αν μη τι αλλο ειναι κατι διαφορετικο απότι εχω καταλαβει και ιδιαιτερα ποιοτικο (και ειναι και sega ) οποτε μου εχει κινησει την περιεργια εδω και αρκετους μηνες που η σειρα εχει ξεφυγει απο το niche και εκθιαζεται απο μια μεγαλυτερη κοινοτητα.

                          Comment


                          • [MENTION=19]nooto[/MENTION]

                            Από μένα έχεις το ΟΚ να παίξεις Nights into Dreams. Πρόκειται για ολοκληρωμένο remake (γραφικά, widescreen, bonus υλικό κτλ) στα μέτρα των πλατφορμών που κυκλοφόρησε και όχι απλό Saturn port. Αν μείνεις δυσαρεστημένος κάνω log-out και δεν ξαναμπαίνω ποτέ.

                            Αλήθεια με το sequel στο Wii NiGHTS: Journey of Dreams έχει ασχοληθεί κανείς;
                            Last edited by Ryu_gr; 14-01-2018, 05:59 PM.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Originally posted by Phantom Duck View Post
                              Νέο 3D Sonic στυλ Starfox και υποτυπώδες 2D gameplay απλά για να βγάλουν την υποχρέωση, με άπειρους χαρακτήρες προφανώς και ονομασία Sonic 5 για να πιάσουν τους παλιούς φαν. Σημειώστε το
                              Τελικά τα νέα ήταν συναρπαστικά!



                               
                              ΝΟΤ!
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Αλήθεια με το sequel στο Wii NiGHTS: Journey of Dreams έχει ασχοληθεί κανείς;
                                Ψιλο μπαρουφίτσα, δεν το έπαιξα εκτεταμένα αλλά κάτι δεν μου καθόταν καλά και το άφησα.
                                Αν δεν είναι full στα pixel με blocky χαρακτήρες για μένα δεν είναι Nights! ~retrogeek spotted!

                                Comment

                                Working...
                                X