Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Θα εκπλαγείς με το τι ειναι διατεθειμένος να πληρώσει κανεις για να ξεχωρίζει. Αν ψάξεις για άρθρα από audiophiles που τυγχάνει να σκαμπαζουν και απο νόμους της φυσικής και της μηχανικής θα δεις ποσο ανούσια ειναι ολα αυτά τα καλώδια των πολλών €( προφανώς αν φτιάξω ενα καλώδιο απο λευκόχρυσο θα ειναι πανάκριβο λογω υλικών, επι της ουςιας το κέρδος που θα εχω ειναι αμελητέο) Ειναι ακριβώς το ίδιο πραγμα με το revival του βινυλίου και την αβάσιμη ανωτερότητα του σε σχέση με το cd και τα uncompressed audio files. Αλλο αν εμένα μου αρεσει να ακούω τη μουσικη μου αναλογικά και τελειως διαφορετικό αν ειναι πιστότερη ετσι στην αρχική ηχογράφηση που ειναι και το ζητούμενο.

    Δεν θα βγω αλλο off topic αλλα αν ψάξεις λιγο στο internet και σε ειδικα sites ακομη και του εσωτερικού θα διαπιστώσεις ποσο marketing εχει χτιστεί πανω σε άγνοια και στην αναζήτησή του και καλα τέλειου ήχου. ;)

    EDIT
    Ενα ζευγάρι καλών ακουστικών με καλη ηχομόνωση ειναι ανωτερο απο οποιοδήποτε ζευγάρι ηχείων πολλών χιλιάδων € απο ξύλο κερασιάς για ευνόητους λόγους. Η ακουστική του χώρου προκειμενου να αποδώσει τς μέγιστα ενα ηχοσύστημα ειναι το Α και το Ω και σε χώρους διαμερισμάτων/ σπιτιων τιγκα στα έπιπλα και χωρις ηχομόνωση περιοριζόμαστε σε έννοιες του τύπου ο ήχος που βγάζουν ειναι πιο ζεστός, πιο απαλός κτλ που ειναι τελειως αβάσιμες και αυθαίρετες αλλα στα μάτια ορισμένων δικαιολογούν τα άπειρα € που έχουν διαθεσει
    Last edited by Sinclair; 07-05-2017, 02:38 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Πάντως εγώ όντως παρατήρησα μεγάλη διαφορά στο sound stage και στη ζεστασιά του ήχου μεταξύ ενισχυτών/ DAC που έτυχε να περάσουν από τα χέρια μου. Σίγουρα ένας χώρος αντίστοιχων προδιαγραφών κάνει τη διαφορά, αλλά και ο εξοπλισμός ο ίδιος μπορεί να σου προσφέρει αρκετά μέχρι και σε παραδοσιακά σπίτια/ διαμερίσματα.

      Το ξεφτιλίσαμε το θέμα :Ρ
      Last edited by Evans; 07-05-2017, 02:55 PM.

      Comment


      • Originally posted by Evans View Post
        Αχ μην τα λες αυτά κι έσκασα 30 λίρες για RCA.
        To RCA όντας αναλογικό καλώδιο, εν δυνάμει μπορεί να δώσει αναλογία ποιότητας καλωδίου / ποιότητας εικόνας.
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Έχω παρατηρήσει online συζήτηση όπου κάποιοι ισχυρίζονταν ότι άκουγαν διαφορά μεταξύ flac και wav...

          Πάντως εγώ όντως παρατήρησα μεγάλη διαφορά στο sound stage και στη ζεστασιά του ήχου μεταξύ ενισχυτών/ DAC που έτυχε να περάσουν από τα χέρια μου. Σίγουρα ένας χώρος αντίστοιχων προδιαγραφών κάνει τη διαφορά, αλλά και ο εξοπλισμός ο ίδιος μπορεί να σου προσφέρει αρκετά μέχρι και σε παραδοσιακά σπίτια/ διαμερίσματα.
          Καλά δεν είπε κανείς πως το ηχοσύστημα δεν παίζει κανένα ρόλο αλλά άλλο αυτό και άλλο το ψηφιακό καλώδιο των 1000 ευρώ.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Υπαρχει φυσικα ενα ταβάνι ποιότητας και τιμής. Πανω απο αυτο τα υπόλοιπα οπως δηθεν ανώτεροι λαμπατοι ενισχυτές των 5 και 6.000 δεν προσφέρουν απολύτως τπτ περα απο την ιδέα του οτι ξεχωρίζεις απο την πλεμπα. Ειλικρινα ψάξτε στο avsite υπάρχουν πολυ εμπεριστατωμένα posts που αναιρούν διάφορους μύθους των so called hi endαδών.

            Επισης για πολλοστή φορά να πω πως δεν εννοώ πως διαφορετικές πηγές δεν έχουν διαφορετική απόδοση ήχου, αυτο όμως εχει να κανει πολλές φορες με το ποιος ενισχυτής "οδηγεί" ποια ηχεία κ.ο.κ. Και ναι δυστυχώς η ακουστική παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Δεν ειναι τυχαίο προφανώς πως σε ολα τα music halls και τα σοβαρά studios η αρχιτεκτονική συμβαδίζει με τις ανάγκες της μετάδοσης του ήχου η / και της ενίσχυσης αυτού. Κλείνω το off topic λέγοντας πως για πολλοστή φορά κονσολα της Ν δεν εχει σοβαρή υποστήριξη με optical out.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Δε διαφωνώ με κάτι, απλώς έγραψα κάτι για να το γράψω. Περισσότερο να καταθέσω μια άποψη βασισμένη σε προσωπική εμπειρία.

              Comment


              • Μα ουτε εγω διαφωνω σε κατι απο αυτά που έγραψες, απλως συμπληρωματικά το έγραψα, τα έχουμε πει και κατ'ιδιαν εξάλλου για hifidelity.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment




                • +

                  Originally posted by crpl_shepherd
                  5ft blue dragon V3 headphone cable για Ultrasone και Q40 - 135 euro ( moon-audio.com )

                  +

                  Originally posted by crpl_shepherd
                  puretrak talent 20 euro ( thanks christop για την ομαδικη )
                  3x καλωδια ρευματος Ölflex απ'την σειρα absolute-high end - 120 euro (ebay.pl)
                  battlefield bad company 2 - PC BETA key - 5 euro ( global.ebay.com )
                  RCA interconnects artisan ultimate silver dream - 200 euro
                  +

                  Originally posted by crpl_shepherd
                  hiface MK3 usb spdif transport - 320euro - https://sites.google.com/site/hiface...ome/mk3-hiface
                  been there done that - κορπο με πασοκ VS κορπο με συριζα κλπ κλπ

                  on topic

                  περιμενω να ερθει αυριο-μεθαριο μεταφορεας απο την cd media για να παραλαβει το αριστερο joy con και την ταμπλετα.

                  την ταμπλετα την θελουνε γιατι δηλωσα πως κανει βουητο η εξοδος ακουστικων παρολο που εχω δοκιμασει 4 διαφορετικα ζευγαρια επανω της ( ολα τυπου earphones ΟΧΙ full size )

                  προφανως η microsd και η κασετουλα του BOTW θα λειπουνε απο μεσα πριν το δωσω - επισης μου ειπανε οτι μπορουν να μου κανουν back up τα save αμα χρειαστει να μου δωσουνε αλλη ταμπλετα πισω ...
                  Last edited by Cpl_Shephard; 07-05-2017, 09:56 PM.

                  Comment


                  • [MENTION=78]crpl_shepherd[/MENTION] δυνατός παίκτης back then, πες μας γέροντα αν άξιζε η επένδυση στον ήχο.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • δεν θελω να βγω πολυ off topic - διαφορα οταν αλλαζεις RCA σιγουρα υπαρχει, οπως και οταν αλλαξα καλωδιο 3.5mm στα Q40 υπηρχε ΚΡΑΧΤΗ διαφορα στο λεγομενο bass impact
                      εκει που πεφτει πολυ snake oil ειναι στα καλωδια ρευματος ( ειχα δωσει 400 ευρω για κατι vovox + ξυλινο πολυμπριζο και ευτυχως καταφερα να τα ξαναπουλησω :p )

                      in other news - περασε ο μεταφορεας απο fedex πριν λιγο και του εδωσα το "ελλατωματικο" προιον, γαμωτο και μολις το ειχα στησει πανω στο γραφειο για το μεσημεριανο zelda session :/

                      Comment


                      • Originally posted by Sinclair View Post
                        Δυστυχώς πρόκειται για glitch στο firmware. Δεν εχει προβλημα η μπαταρία σου μην αγχωνεσαι. Ας λεει πως αποφορτίζεται πιο γρηγορα. Μπορείς όταν φτάνει στο 1% να παίξεις κανονικα για άλλης 1μιση ωρα. Αν θέλεις να το ξανακάνεις να λειτουργεί σωστά παίξε μεχρι να σβήσει τελείως απο μπαταρία κ φόρτισε το μετα. Εχει να κανει με το sleep mode στο dock charging που προκαλεί απορρύθμιση του battery indicator και θα το φτιάξουν λογικα με firmware update οποτε no worries για το hardware

                        Αυτο που διορθώνει το προβλημα ειναι το να κανεις charge ενω προηγουμένως εχεις
                        κανει power off.
                        Έκανα αυτά ακριβώς που έκανες και διαπίστωσα ότι έχεις απόλυτο δίκιο, έπαιζα πάνω από μιάμιση ώρα με την ένδειξη της μπαταρίας να είναι στο 1% και το μηχάνημα δεν έκλεισε!

                        Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση, πραγματικά με βοήθησες, το έψαξα στο ιντερνετ και όλοι έλεγαν πως η κονσόλα έχει πρόβλημα και είχα ξενερώσει απίστευτα. Πίστευα πως έπρεπε να στέλνω την κονσόλα στην αντιπροσωπεία- κάτι που δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω.

                        Όπως και να έχει το μηχάνημα είναι μια χαρά, δοκίμασα να παίξω coop σε table mode το blaster master με τον φίλτατο phantom duck και διαπίστωσα πως είναι πολύ καλή φάση. Σε κάποια φάση θα αγοραστεί σίγουρα και το μαριο καρτ με σκοπό να αξιοποιηθεί το μουλτι. Γενικά πολύ ωραίο μηχάνημα, ανυπομονώ να έρθει η ε3 για να μάθουμε τι έχει στα σκαριά η νιντεντο!


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Ήμουν κομμάτια από το ταξίδι και καταφέραμε να παίξουμε μόνο 5-10 λεπτά, όμως ήταν πολύ ωραίο σαν μηχάνημα. Το στήσαμε στο τραπέζι, και παίζαμε διπλό με τα Joycons. Αυτό που μου έκανε όμως την μεγαλύτερη εντύπωση, ήταν πως μέσα σε αυτό το διάστημα, ήρθαν 3 (αν δεν κάνω λάθος) τύποι που μας ρώτησαν τι είναι αυτό το μαραφέτι που παίζουμε, all according to Nintendo's plan

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • RIP wallet....










                            Επίσης





                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Αγαπητέ πελάτη,
                              Σας ευχαριστούμε που στείλατε τo εξάρτημα της Nintendo για επισκευή.
                              Η ικανοποίηση σας είναι πολύ σημαντική για εμάς.
                              Σας ενημερώνουμε ότι η επισκευή της συσκευής σας ολοκληρώθηκε και ήδη έχει δρομολογηθεί η αποστολή της προς τα εσάς.
                              Η συσκευή είχε πρόβλημα με τον ήχο και έγινε αντικατάσταση της.
                              Εγινε backup των δεδομένων σας και restore στην καινούργια συσκευή.
                              Τέλος, το firmware αναβαθμίστηκε στην τελευταία έκδοση.
                              Ευχαριστούμε που υποστηρίζετε την Nintendo
                              Ευχόμαστε να συνεχίσετε να διασκεδάζετε με τα προϊόντα της Nintendo.
                              Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη CD Media S.E
                              Με εκτίμηση
                              Τμήμα Service Nintendo

                              Comment


                              • Αγαπητέ πελάτη,
                                Go fuck yourself.
                                Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Nortec A.E.
                                Με εκτίμηση
                                Τμήμα Service Nintendo
                                fixed
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X