Announcement

Collapse
No announcement yet.

Phantasy Star V - The New Millenium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Phantasy Star V - The New Millenium

    Εδω και παρα πολυ καιρο καποιοι φιλοι της σειρας ετοιμαζουν ενα παιχνιδι PS που φαινεται αρκετα υποσχομενο. Δυστυχως ομως δεν υπαρχουν νεωτερα απτον Σεπτεμβρη του 2007...

    Ιnfo - pscave.com
    Welcome to the PS fan game project Phantasy Star V : The New Millenium.

    At first, when I got the news that a NEW Phantasy Star game is going to be released, it was one of the very best news I got. PSO is great, don't get me wrong, but I am one of those who prefer the plot and graphic to be as the old days. My point is that I and with the help of fans is going to create a PS game with the plot we all expected, and the graphic of PS IV and the older games of the serie. Beat that, if you can *haha*.

    The story of the game is not fully written yet, and a lot of other stuff have not been made, but before we will begin creating this game, there is a couple of stuff we need help with (check bottom of the page).

    The game will contain the main characters of PSO as you probably have noticed. More about this in the sections.

    Since the project has not began much yet, I can't show you much, but, lets get on with the show...[/b]
    Εχει βγει μαλιστα και Trailer που εχει Manga υφος -> Κατεβαστε το απο εδω

    Eικονες


    [/b]
    Eαν θελετε να ενημερωθειτε για τυχον νεες ειδησεις γυρω απο αυτον τον πολυαναμενομενο τιτλο , μπειτε στην Mailing List του PScave πατωντας εδω

    Αποκλειστικοτητα και περισσοτερες πληροφοριες :
    http://www.pscave.com/fangames/psv/psv.html
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)




  • #2
    Είχα την αίσθηση πως το project είχε ακυρωθεί...

    Γενικά πάντως δεν έχουμε μιλήσει για αυτή τη σειρά.

    Ο πρώτος τίτλος βγήκε στο Master System και ουσιαστικά βοήθησε στο να τεθούν τα στανταρ στα rpg.
    Ο δεύτερος ήταν από τους 1ους τίτλους που βγήκαν στο Mega Drive. Ξεχωρίζει το εκπληκτικό του φινάλε, από τα καλύτερα που έχω δει σε παιχνίδι.
    Ο τρίτος είχε το γαμάτο στοιχείο ότι επέλεγες ποιά θα παντρευτείς, που θα χτίσεις το βασίλειό σου και άλλα.
    Το τέταρτο δεν το έχω τελειώσει. Θα το κάνω σε κάποια φάση καθώς το έχω στην MD Collection στο PSP.
    Τα online δεν τα έχω παίξει.
    Τα Universe είναι πολύ καλά αλλά δεν έχω βρει χρόνο να τα τερματίσω.
    Υπάρχουν και κάποια spin-offs στο game gear τα οποία είναι πολύ διασκεδαστικά.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #3
      Οχι ρε συ Belmont Γιατι να ακυρωθει. Πιθανα δεν εχουν team για να προχωρησουν γρηγορα.
      Το κακο της υποθεσης ~κατα τη γνωμη μου~ ειναι οτι εδωσαν την αποκλειστικοτητα στο PScave με αποτελεσμα να περιοριζονται σε πολλους τομεις. Τεσπα.

      Οσο για τα Phantasy Stars,
      τα 1 & 2 δεν τα εχω παιξει ποτε αλλα θα το κανω καποτε στις υπεροχα αναβαθμισμενες εκδοσεις για PS2. Tο 3 το θεωρω αδικημενο, θυμαμαι μου αρεσε παρα πολυ οταν το ειχα παιξει αλλα δε διαβαζω και τα καλυτερα σχολια. Το IV ειναι απλα υπεροχο κι αν δεν κανω λαθος εχει πολλα endings. Καποια στιγμη πρεπει να τα ξαναπαιξω κι εγω. Ειναι ικανοποιητικα εφοσον δε τα δει καποιος σαν ανταγωνιστες αλλων 16bit RPG τερατων.
      Noμιζω προσφερουν κατι εναλλακτικο, πιο retro. RPGσ της παλιας σχολης με πιο απλα λογια.

      Τα υπολοιπα ειναι υπεροχα. Πολυ καλη σειρα με ανωδικη ποιοτικη πορεια.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Τα 1+2 για PS2 είναι μόνο γιαπωνέζικα;
        Το 2 θα σου πρότεινα να το παίξεις οποσδήποτε.
        Τα 3 πρώτα τα έχω στη συλλογή που είχε βγει στο GBA και έχω παίξει ατέλειωτες ώρες.
        Το 3 είναι πολύ καλό παιχνίδι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θάβουν. Είναι πραγματικά πολύ καλό. Μπορείς να παντευτείς, να ενώσεις βασίλεια, να αποικίσεις στο διάστημα και παίζεις περίπου 100 χρόνια πλοκή(3 γενιές) και τελικά αποδικνύεται πως το 3 είναι direct sequel του 2.
        Το 4 το έχω αφήσει κάπου που πεθαίνει κάποιος.

        Είχα δει σε κάποιο ξένο forum (δεν θυμάμαι που) ότι το project 5 ακυρώθηκε. Μάλλον ήταν ράδιο-αρβίλα. Πολύ καλή κίνηση, φαίνεται πως θα βγει κάτι πολύ καλό. Γράφτηκα και στην mail list.

        Εγώ πάντως θα ήθελα το 5ο μέρος να βγει από την SEGA.

        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #5
          Ναι. Πιο συγκεκριμενα ειναι τα :
          Sega Ages 2500 Series Vol. 1
          Sega Ages 2500 Series Vol. 17

          Για να καταλαβεις ποσο σπουδαια αναβαθμιση εχει γινει σου παραθετω Pics :



          Θα προειδοποιησω λεγοντας πως δεν εχουν καλη συμβατοτητα με τον γνωστο Ps2 emu.

          Για το 3 συμφωνω. Eιδικα το συστημα δεσμευσης ηταν πολυ μπροστα.

          Προς το παρων θα βολευτουμε με την PSP εκδοση ;)
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            Βασικά τα έχω και τα δύο και τα έχω παίξει. Το είχα ξεχάσει τελείως αλλά με το που είδα τις εικόνες το θυμήθηκα. Να'ναι καλά το τσιπαρισμένο PS2.
            Όντως είναι η μέρα με την νύχτα με τα original από τεχνικής άποψης.
            Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα Sega Ages δεν βγήκαν εδώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

            Παρεπιπτόντως κάτι που δεν είναι και τόσο γνωστό:
            Τα Mega Drive spin-offs μεταφράστηκαν ανεπίσημα:
            http://www.romhacking.net/trans/1221/
            http://www.romhacking.net/trans/1150/
            http://www.romhacking.net/trans/1159/
            https://www.emulator-zone.com
            I am an iteration closer to my desired solution!
            The World Ends With You

            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
            Castlevania Lords of Shadow

            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
            Hyperdimension Neptunia

            Comment


            • #7
              Βασικα δεν εχω παιξει κανενα απο αυτα και ειναι σιγουρα για Genesis?
              Νομιζω ειναι για Mega CD κι αποσο ξερω υπαρχουν τα ->

              Phantasy Star II: Shilka's Adventure
              Phantasy Star II: Amia's Adventure
              Phantasy Star II: Huey's Adventure
              Phantasy Star II: Eusis' Adventure
              Phantasy Star II: Nei's Adventure
              Phantasy Star II: Rudger's Adventure
              Phantasy Star II: Kinds' Adventure
              Phantasy Star II: Anne's Adventure

              εχεις παιξει καποιο απο αυτα Belmont? Μου φαινονται adventure/RPGs
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                Το IV ειναι απλα υπεροχο κι αν δεν κανω λαθος εχει πολλα endings.[/b]
                Το IV δεν έχει πολλαπλούς τερματισμούς, άλλωστε δεν υπάρχει κάποιο γεγονός που να δικαιολογεί την ύπραξη πάνω από μίας εκδοχών. Πάντως ήταν όντως πολύ καλό παιχνίδι, το μόνο της σειράς που έχω παίξει. Ξεχώριζε για τις μάνγκα-άνιμε "κινηματογραφικές" σκηνές του που βοηθούσαν πολύ την ιστορία του παιχνιδιού. Το κακό είναι πως είχε απέναντι του τα θηρία του SNES και αναμενόμενα έχει ξεχαστεί σε μεγάλο βαθμό. Το κυριότερό του πρόβλημα κατά τη γνώμη μου (όπως και γενικά του Mega Drive/Genesis) είναι ο άθλιος ήχος που τα κάνει κάπως εκνευριστικό να το παίξεις σήμερα. Αν βάλεις να παίξεις Chrono Trigger και μετά αυτό όπως και να το κάνεις σου κακοφαίνεται το μπλιπ-μπλιπ. Το PSII είχα επίσης προσπαθήσει να το παίξω αλλά ήταν υπερβολικά δύσκολο με την κακή έννοια. Πέθαινες χαλαρά σε μάχη με απλούς εχθρούς με το που ξεκινάς το παιχνίδι. Ακόμα και το FFI πιο εύκολο ήταν. Πάντως θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή με ένα remake που θα διορθώνει και αυτό το πρόβλημα πέρα από τα γραφικά.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  εχεις παιξει καποιο απο αυτα Belmont? Μου φαινονται adventure/RPGs[/b]
                  Μπορεί να είναι και για Mega CD, δεν θυμάμαι.
                  Τα έχω παίξει λίγο.
                  Είναι adventure rpg σαν το Phantasy Star Adventure του Game Gear.

                  Το PSII είχα επίσης προσπαθήσει να το παίξω αλλά ήταν υπερβολικά δύσκολο με την κακή έννοια. Πέθαινες χαλαρά σε μάχη με απλούς εχθρούς με το που ξεκινάς το παιχνίδι. Ακόμα και το FFI πιο εύκολο ήταν. Πάντως θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή με ένα remake που θα διορθώνει και αυτό το πρόβλημα πέρα από τα γραφικά.[/b]
                  Το 2 δυσκολεύει τραγικά περισσότερο στην πορεία και ειδικά η τελική μάχη καταντά απάνθρωπη. Αυτό το στοιχείο μου άρεσε πάρα πολύ εμένα πάντως.
                  https://www.emulator-zone.com
                  I am an iteration closer to my desired solution!
                  The World Ends With You

                  I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                  Castlevania Lords of Shadow

                  I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                  Hyperdimension Neptunia

                  Comment


                  • #10
                    Σχετικα με τα πολλα endings, προφανως μπερδευω το Phantasy IV με καποιο αλλο καθως εχω να το παιξω πολλα χρονια.

                    Οπως και να εχει, βρηκα αυτο :

                    Phantasy Star II - Anne's Adventure was one of a series of 8 text adventure videogames that was available to owners of the Sega Meganet, a modem for the Sega Mega Drive in Japan. It was also released as part of a compilation on Sega CD. Since the Meganet modem never achieved worldwide availability, this game never saw a very wide audience. A few years ago, ROMs have been ripped from the Mega CD version of these games[/b]
                    Source

                    Οποτε για τα Adventure Series ισχυει αυτο που ανεφερες φιλε Belmont. Ειναι για Genesis (κι οχι για Sega CD Που πιστευα εγω) που ομως εγιναν προσβασιμα χαρις τις συλλογες Mega CD
                    Πολυ ενδιαφερον... θα ηθελα να τα δοκιμασω καποια στιγμη
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment

                    Working...
                    X