Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tales of the Abyss

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Έπαιξα σήμερα καμιά ώρα στο πολύ χαλαρό κι έφτασα Daath.Το ρολόι γράφει 18μιση ώρες.
    Επιτέλους άρχισε να νιώθει ο Λουκ.
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      22μιση ώρες,πριν το Theor Forest στη μάχη με τον Sword Dancer 2.O τύπος δεν πέφτει.Έχει πολύ δυνατές επιθέσεις,έχει 51.000 ΗΡ,στο καλύτερο που τον έχω φτάσει είναι 6-7 χιλιάδες πριν ψοφήσω.Ο τρόπος που έφτασα ως εκεί;Καταφέρε η Tear να ενεργοποιήσει το Mystic Arte της.Και αυτό μας φέρνει στο δεύτερο σκέλος του ποστ μου.
      Πως χρησιμοποιώ Mystic Artes;Ξέρω ότι πρέπει να είμαι τλχ 30 level,είμαι 31.Mια φορά ο Luke τον έβαλα στο αυτόματο και χρησιμοποιήσε το δικό του,εγώ όμως πως μπορώ να το εενργοποιήσω όταν θέλω;Και ναι,γνωρίζω ότι πρέπει να είμαι σε overdrive mode (δε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία ).
      Α!Να μην ξεχάσω.Χρησιμοποιώ και αντικείμενα.Με φειδώ βέβαια δεν τους βάζω να χρησιμοποιούν αυτοί γιατί αλλιώς με βλέπω γρήγορα να ξεμένω.
      Carpe diem

      Comment


      • #18
        Για να χρησιμοποιήσεις mystic arte πρέπει να είσαι σε overdrive mode,να χρησιμοποιήσεις ένα ειδικό skill και καθώς εκτελείται το skill να κρατάς πατημένο το κουμπί το Α και έτσι θα ενεργοποιηθεί το arte.Για τον luke,έπειτα από το guardian field ή κάποιο compination skill πάτα Α και θα γίνει αυτόματα.Το Α πρέπει να το κρατήσεις πατημένο ενώ ξεκινήσει το animation του skill.Να τα χρησιμοποιείς συνέχεια,είναι ισχυρά και βοηθάνε πολύ.

        Εγώ από την άλλη πέρασα τον αλταιρ...Είμαι αμέσως μετά το theor forest,level 42 και συνεχίζω.Ούτε εγώ την πάλεψα με τον sword dancer 2,θα τον αφήσω για πιο μετά.Το παιχνίδι γίνεται όλο και καλύτερο,μου αρέσει που όσο παίζεις ξεκλειδώνεις skills που κάνουν πιο σύνθετες τις μάχες.Μόλις πήρα skill που δίνει +1 στο hits του luke και κάνω πιο τρελά combo,πόρωση!

        Πάντως το τρελό plot twist με τον luke και τον asch το είχα μαντέψει.

         
        Την μια σου λένε ότι υπάρχει το fomicry που κάνει copy,την άλλη σου λένε ότι ο luke έχει αμνησία,ε σου πετάνε και τον asch που μοιάζει με τον luke οπότε έχουμε και λέμε.Ο Luke σκέφτηκα είναι αντίγραφο του asch,ο οποίος προέκυψε κατά την διάρκεια της απαγωγής.Έτσι εξηγείται ότι ο luke δεν είχε αναμνήσεις πριν τα 7 και ότι είναι ολόιδιος με τον asch.1 και 1 κάνει 2




        Ετσι είναι,με τόσα rpgs που παίξαμε μάθαμε να μυρίζουμε το plot twst από μακρία.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Thanks Deus θα το δοκιμάσω σήμερα.
          Αν δεν είχα κολλήσει όλη μέρα σήμερα στον Sword Dancer 2 μάλλον θα ήμασταν παρέα,στο ίδιο σημείο.

           
          Καλά ότι κάτιααπίχτηκε με κλωνοποίηση κλπ το περίμενα,απλά δεν περίμενα ότι ο Λουκ είναι κλώνος τους Ας,αλλά το ανάποδο και πως η αμνησία 7 χρόνων οφείλεται σε παρενέργειες της κλωνοποίησης.
          Carpe diem

          Comment


          • #20
            50 ώρες κοντά και το παιχνίδι γίνεται όλο και καλύτερο.

            Νίκησα τον δεύτερο σκελετό και προχωράω.49 level πάνω κάτω.

            Το σύστημα μάχης πάντως μεγάλη εξέλιξη από το tales of symphonia,μόνο που μπορείς να κινείσαι σε όλο το πεδίο και όχι μόνο μπροστά-πίσω του δίνει πολλούς πόντους.

            Είδα και έναν οδηγό και διαπίστωσα ότι δεν είμαι ούτε στο 2/3 του παιχνιδιού!Πολύ μεγάλο game,value for money απίστευτο λέμε.

            Τώρα ψάχνομαι λίγο στις πόλεις για siequests και έτσι.Τσίμπησα και κάτι τέλεια οπλάκια από το μαγαζί του din και την έχω καταβρεί.Μην το αγνοήσεις αλταιρ,μπορείς να βρεις όπλα πολύ ισχυρά για το σημείο που βρίσκεσαι.

            Επίσης το strengh από ότι βλέπω είναι το πιο σημαντικό στατιστικό για την εκμάθηση ad skills,το τελευταίο μαθαίνεται με + 200 strength!

            Αν αποκτήσω το kingdom hearts μέσα στην εβδομάδα πάντως θα μπει στον πάγο.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #21
              Οκ Deus,thanks θα το έχω στα υπ'οψιν.Μήπως μπορείς να μου εξηγήσει πως ακριβώς λειτουργεί;Θέλω να πω τα αντικείμενα που θέλει,δεν χρησιμεύουν κάπου αλλού έτσι;
              Carpe diem

              Comment


              • #22
                Nα σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί.Πιο πολύ στην τύχη πήρα ότι πήρα,δίνοντας αβέρτα αντικείμενα στον din.Δες όμως αυτό το faq,εξηγεί πολύ αναλυτικά τι παίζει με το μαγαζί αυτό.



                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #23
                  Μετά από το διάλειμμα με το Ddd συνεχίζω το abyss.Τωρα θα πάω στο βουνό roneal.Πρώτα θα γυρίσω λίγο τον κόσμο για υπό αποστολές όμως και μετά θα συνεχίσω.

                  Grim ασχοληθηκες καθόλου με καζίνο;Αξίζει τον κόπο;


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #24
                    Τι έγινε ρε παιδιά;Δεν είδε κανείς το ποστ μου;

                    Δεν πειράζει,θα γράφω μόνος μου.

                    Μόλις πέρασα την absorption gate...Φοβερό dungeon και boss,επιτέλους ένας ωραίος κακός που είναι απλώς ένας ισχυρός πολεμιστής,βαρέθηκα τους αγγέλους,δαίμονες,τέρατα και δρακουλίνια.Πολύ ωραία και η πορεία της ιστορίας.

                    Πάντως το παιχνίδι είναι πραγματικά τεράστιο...72 ώρες και είμαι ακόμα στο 2/3 του παιχνιδιού!Έκανα αρκετά υψηλό level βέβαια,65 στον luke,αλλά στο hard που το παίζω η πρόκληση είναι αυξημένη και τα bosses δεν χαρίζονται.

                    Για ορισμένα ad skills πάντως οι απαιτήσεις σε στατιστικά είναι τρελές,grimtak στο τέλος τα είχες μάθει όλα;Τι level ήσουν;

                    Αλταηρ τι έγινε;Το άφησες;Κρίμα ρε,πιο μετά το παιχνίδι γίνεται ακόμα καλύτερο.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #25
                      Δεν το άφησα φίλε μου,έχω στη μέση το Minish Cap,το τελειώνω και ξαναπιάνω Abyss για φινάλε.Βέβαια εγώ είμαι ακόμα Maggiora Highlands.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #26
                        Συγγνώμη deus το έχασα τελείως το θέμα.

                        Η αλήθεια είναι ότι τέτοιου τύπου mini-games (slot machines κυρίως) μου προκαλούν αηδία, και δεν ασχολούμαι καθόλου. Έτσι έγινε κι εδώ μόλις είδα καζίνο την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια

                        Όσο για το level μου ήμουν 73 και γενικά δεν έκατσα να ψάξω τρελά καθώς προσπάθησα απλά να απολαύσω το παιχνίδι όσο το δυνατών περισσότερο.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Grimmtak View Post
                          Συγγνώμη deus το έχασα τελείως το θέμα.

                          Η αλήθεια είναι ότι τέτοιου τύπου mini-games (slot machines κυρίως) μου προκαλούν αηδία, και δεν ασχολούμαι καθόλου. Έτσι έγινε κι εδώ μόλις είδα καζίνο την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια

                          Όσο για το level μου ήμουν 73 και γενικά δεν έκατσα να ψάξω τρελά καθώς προσπάθησα απλά να απολαύσω το παιχνίδι όσο το δυνατών περισσότερο.
                          Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση,έτρεχαν αυτές τις μέρες και ξέχασα να απαντήσω.

                          Εγώ μόλις τελείωσα το βουνό της φωτιάς για δεύτερη φορά και είμαι επίπεδο 68.Μαλλον είμαι λίγο over leveled.

                          Ούτε εγώ πάντως το κόβω να ασχολούμαι με το καζίνο.Παραειναι σπάστικο.

                          Το παιχνίδι είναι τέλειο αλλα μου την δίνουν δυο πράγματα.Τα άπειρα missable και το dins shop.Αχρείαστα περίπλοκο και καθιστά τον οδηγό απαραιτητοΚαποιος να εξηγήσει επιτέλους στους Ιάπωνες ότι τέτοιοι μηχανισμοί δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό.

                          Grim ασχοληθηκες καθόλου με το side quest με την nebilim;Έχω κάποιες ερωτήσεις.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Μόλις τελείωσα το frees island,τσάκισα τον τρίτο σκελετό και πήρα την σπαθαρα.

                            Λεβελ 73 και συνεχίζουμε.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • #29
                              Σε σχέση με τον δεύτερο πόσο δύσκολος είναι;Επίσης,είσαι πολύ overleveled;
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Koίταξε,είναι πιο δυνατός σε σχέση με τον δεύτερο αλλά πήγα εκεί overleveled και έχοντας κάνει ένα κάρο sidequests πήρα πολλά ισχυρά όπλα και skills και τον νίκησα εύκολα.Σίγουρα θα δυσκολέψει όμως κάποιον που θα το φτάσει εκεί απροετοίμαστος.Πάντως σε σχέση με τον σκελετό του tales of symphonia τον βρήκα πιο εύκολο.

                                Εκεί όμως που μάλλον θα τα βρούμε σκούρα είναι στο superboss του παιχνιδιού που είναι και κλασσικό superboss στην σειρά tales of.Ανυπομονώ να δω τι στατιστικά θα έχει.Επίσης,όταν ανοίξει η αρένα να περιμένεις και εκεί πολύ πόνο.

                                Εσύ τι λέει,θα το συνεχίσεις καμιά φορά;Που το έχεις φτάσει;


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X