Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Λογικα σου εντυπωθηκε η μορφη του με το καπελακι ταχυδρομου απο το MM.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Γιααααάααα
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Το water temple δεν μου φάνηκε απάλευτο όπως η πλειοψηφία της gaming κοινότητας ισχυρίζεται. Ένα πολύ καλά σχεδιασμένο dungeon ήταν το οποίο βγαίνει σχετικά άνετα αν προσέχεις καλά τον περιβάλλοντα χώρο. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται στο master quest, όποιος το έχει παίξει (Βurai αν δεν κάνω λάθος) ας διαφωτίσει.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Συμφωνω, στο Water Temple ειχαμε κολησει τοτε γιατι δεν ειχαμε δει μια καταπακτη κατω απο μια πλατφορμα στην οποια εβρισκες ενα κλειδι. Κατα τ αλλα ηταν μια χαρα dungeon απλα κουραζε η εναλλαγη boots.

          Α επισης ειχε αλλο ενα θεμα
           
          την εισοδο για το boss
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Ναι κλασικά και εγώ εκείνο το κλειδάκι έχανα κάθε φορά
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Τελος το Majoras Mask μετα απο 55 περιπου ωρες στο 3ds. Συνολικα βρηκα ολες τις μασκες αν και δεν εκανα ολα τα διαθεσιμα side quests (αλλα τα περισσοτερα προσπαθωντας παραλληλα να μην ερθω σε επαφη με guides κλπ). Καποια πραγματα εγραψα και στο τι παιζετε, θα ελεγα οτι ενω το Ocarina of Time ειναι οντως εντυπωσιακο αν αναλογιστει κανεις το ποτε κυκλοφορησε, το Majoras Mask ειναι πολυ εντυπωσιακο ακομα και αν δεν αναλογιστει κανεις τιποτα. Ειναι ενα παιχνιδι που στεκεται και σημερα ανετα και ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια με τα οποια εχω ερθει σε επαφη. Υπο αυτη την εννοια το θεωρω πολυ πολυ καλυτερο απο το Ocarina of Time και παροτι δεν εχω τεραστια επαφη με τη σειρα δεν ξερω αν το feeling που προσφερει μπορει να ξεπεραστει απο αλλο τιτλο της σειρας.

              Φαινεται επισης το ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει σεναριο στη σειρα (και οχι μονο εξυπνα gameplay mechanics) μιας και αυτο ειναι το κυριο κομματι της γοητειας του συγκεκριμενου παιχνιδιου. Δεν ειναι τοσο η κεντρικη ιστορια, που στα προτυπα των zelda δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, οσο το σεναριο που υπαρχει σε καθε ενα απο τα side quests που δινει ζωη σε ολους τους χαρακτηρες κανοντας τους ολους memorable στο τελος. Το κερασακι σε ολο αυτο ειναι φυσικα το Kafei and Anju side quest που θα ελεγα οτι ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω δει σε video game. Επισης θα ηθελα να τονισω το ποσο σημαντικο ειναι το structure σε εναν τετοιο κοσμο, μιας και εδω παροτι υπαρχουν τα ιδια assets με το Ocarina ο κοσμος φαινεται πραγματικα γεματος ζωη (φυσικα παιζει ρολο και το daily cycle ολων των npcs λογω του setting του παιχνδιου αλλακαι η διαταξη του main hub και των 4 κοσμων) και οχι μια μεγαλη και κενη πεδιάδα.

              Σε επιπεδο remake θα ελεγα οτι εχει γινει πολυ καλυτερη δουλεια απο το Ocarina, μονο και μονο που εχει μπει σε λειτουργιά το c-stick (που δουλευει απιστευτα καλα) ανεβαζει τον τιτλο κατακορυφα. Επισης δεν υπαρχει που θενα αυτο το out of place logic που υπηρχε σε αρκετα απο τα puzzles του Ocarina. Τα μονα αρνητικα θα ελεγα οτι ειναι η επαναληψη που υπαρχει σε καποια πραγματα λογω του time limit (πρεπει να επαναλαβεις καποια κομματια πολλες φορες, ειδικα αν δεν ξερεις τι κανεις δεν προλαβαινεις να κανεις τα παντα σε ενα cycle) και ο ελεγχος του Zora transformation που πολλες φορες (στα εντος του νερου κομματια) εκανε την καμερα να αναστεναζει.

              Πραγματικα καταπληκτικος τιτλος που πρεπει να δουν ολοι οσοι δεν το εχουν ηδη κανει, νομιζω οτι ειναι κατι μοναδικο τοσο στα πλαισια της σειρας οσο και γενικοτερα. Δεν θα παω ακομα σε Botw αλλα θα πιασω το A Link between two Worlds (μιας και εχω ορεξη για κατι πιο μικρο και με πιο retro style). Περισσοτερα εν καιρω.
              Last edited by nooto; 01-10-2018, 05:56 PM.

              Comment


              • Τα bosses πώς σου φάνηκαν; Το έπαιξα και γω σχετικά πρόσφατα και μου φάνηκε πως αυτό ήταν το μόνο πραγματικά μελανό σημείο του παιχνιδιού.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Αν εξαιρεσεις αυτο του Zora World γενικα μου φανηκαν μια χαρα, btw στο τελευταιο επειδη ειχα την fierce deity mask δεν το καταλαβα ιδιαιτερα σαν σχεδιασμο, το καλο ειναι οτι το παιχνιδι μολις το τελειωσεις ξεκινααει παλι απο το dawn of the first day (με ολα τα αντικειμενα που εχεις) οποτε πιθανον να το ξαναδοκιμασω καποια στιγμη μαζι με οτι side quests μου εχουν μεινει. Αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι τα απλοποιησαν ιδιαιτερα σε σχεση με τον original τιτλο (με το ματι να ειναι το weak point), δεν ξερω μηπως εννοεις αυτο οτι δεν σου αρεσε (οτι εγιναν πιο ευκολα στο οποιο και συμφωνω).

                  Εγω το μονο που θα πειραζα στο παιχνιδι ειναι ο χειρισμος του Zora (πχ στο τελευταιο mini dungeon στο the moon για ενα segment 3 λεπτων εκανα μια ωρα γιατι η καμερα ειχε φτασει στο αμην) και θα περναγα τα transformation masks στο dpad (που δεν χρησιμοποιειται) ετσι ωστε να ελευθερωθουν καπως τα υπολοιπα slots και να μην ανατρεχεις τοσο συχνα στα menu.

                  Comment


                  • Αν και δεν έχω παίξει το original θα έλεγα πως τα bosses στο remake έγιναν δυσκολότερα και κυρίως πιο κουραστικά. Η βασική αλλαγή είναι πως έγιναν puzzle bosses ενώ δεν ήταν και επίσης τραβάνε υπερβολικά πολύ.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Imo το μονο boss που τραβηξε πολυ ηταν αυτο του Ikana Valley, το οποιο παρεπιπτοντως το επαιξα 2 φορες, τη μια μου πηρε παρα πολυ ωρα την αλλη βγηκε αμεσως (η δευτερη φαση εχει να κανει με αυτο που λεω). Δεν ξερω αν προκειται για bug (δεν εκαναν register τα hits) ή αν εκανα εγω κατι στραβα tbh. Οτι εγιναν puzzle bosses συμφωνω (ειδικα το πρωτο και το τριτο, αυτα των Goron Village και Ikana Valley θα ελεγα ετσι και ετσι), απλα επειδη δεν θυμαμαι το original καθολου, φανταζομουν οτι εγιναν πιο ευκολα μιας και απο τη στιγμη που καταλαβεις τι πρεπει να κανεις δεν υπαρχει πλεον τοση προκληση. To boss που υποθετω ειναι πολυ δυσκολο ειναι το τελευταιο (ακομα και αν εχεις βρει ολες τις fairies) αλλα με το fierce deity mask επισης βγηκε αμεσως (το κακο ειναι οτι βγαινει τοσο γρηγορα που δεν καταλαβαινεις καν τι pattern ακολουθει οποτε θα ηθελα να το ξαναπαιξω καποια στιγμη).

                      Comment

                      Working...
                      X