Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario Galaxy 2 - ɹǝʌǝɹoɟ ǝɥʇ ɟo ǝɯɐƃ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κι εγω βρηκα δυσκολα τα μωβ στην rolling coaster αλλα οκ βγηκε μετα απο μερικες προσπαθειες οποτε ειναι οκ για μενα. Τις πιο πολλες ζωες τις εφαγα στη πιστα που κινεισαι σαν πετρομπαλα και δε μπορεις να σταματησεις, εχασα παρα πολλες φορες στο τελος που πρεπει να κανεις δυο γκελ. Στο ιδιο σημειο με δυσκολεψε και το αντιστοιχο πρασινο αστερι.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Εμένα μου φάνηκε πολύ εύκολο εκείνο το σημείο.

      Comment


      • Τέλος το μαριο γκαλαξυ 2 με 79 άστρα.

        Εντάξει τι να πω,το γκαλαξυ 1 είναι πολύ λίγο μπροστά στο 2.

        Τώρα θα το συνεχίσω για να μαζέψω και τα υπόλοιπα άστρα.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Τελείωσα το μαριο γκαλαξυ 2 και με τα 120 άστρα.Αισθητά δυσκολότερο από το πρώτο,σε πολύ λίγα σημεία μπορεί να γίνει και εκνευριστικό,αλλά στο τέλος σε αφήνει με μια μοναδική αίσθηση ικανοποίησης.Χαλαρά ένα από τα 3 καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών.

          Τώρα μαζεύω σιγά σιγά τα πράσινα άστρα και περιμένω πως και πως την κυκλοφορία του kingdom hearts.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • 251 αστέρια και θα το παλέψω και για το τελευταίο αν και, εκ πρώτης όψεως, δείχνει λίγο καφρίλα.

            Το παιχνίδι ήταν πραγματικά καταπληκτικό από την αρχή μέχρι το τέλος. Το level design ήταν στη κυριολεξία από...άλλο πλανήτη και υπήρχαν πολλές στιγμές που απόρησα με το που στο καλό βρίσκουν όλη αυτή τη φαντασία για να σκεφτούν όσα αποτυπώθηκαν στο σχεδιασμό του παιχνιδιού. Το πρώτο Galaxy είχε θέσει τόσο ψηλά το πήχη που, για να είμαι ειλικρινής, περίμενα ότι πολύ δύσκολα θα βλέπαμε κάτι που θα καταφέρνει να ξεπεράσει, τόσο τα standards, όσο και το γενικότερο wow factor του original. Το Galaxy 2 το κατάφερε και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που, ακόμα κι αν ακούγεται ελαφρώς υπερβολικό, κάνει αρκετά σημεία του πρώτου τίτλου να μοιάζουν, πλέον, από αρκετά συμβατικά έως beta version.

            To Galaxy 2, κατ εμέ, παραδίδει επίσης μαθήματα όσον αφορά το flow σε επίπεδο gameplay. Είναι πραγματικά υποδειγματικός ο τρόπος με τον οποίο ο τίτλος αποφεύγει τα σκαμπανεβάσματα. Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει σημείο που να πέφτει η ροή, καθώς ο τίτλος πετάει το ένα set-piece μετά το άλλο. Δεν υπάρχουν κενά, filler σημεία, με σκοπό να καλύψουν την έλλειψη δημιουργικότητας. Μάλιστα είναι τέτοια η εναλλαγή στη δυναμική του κάθε set-piece που επιτυγχάνεται απόλυτη αρμονία. Ο ορισμός του σωστού platforming. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι υπάρχει απαράμιλλη φαντασία στο σχεδιασμό των επιπέδων, αυτός ο τίτλος ξέρει τι να κάνει, σε τι βαθμό, που, πως και πότε. Πραγματικά, για μένα, το Galaxy 2 αποδεικνύει ότι το level design είναι τέχνη και επιστήμη μαζί.

            Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως, σε αντίθεση με ότι περίμενα, τα επίπεδα δεν ακολουθούσαν κατά γράμμα τη σχεδιαστική φιλοσοφία του πρώτου τίτλου. Από τη μια μεριά, το Galaxy 2 παίζει λιγότερο με τη βαρύτητα σε σχέση με το original. Από την άλλη, τα στενά και με μικρούς χώρους επίπεδα του πρώτου Galaxy συνυπάρχουν εδώ με περιπτώσεις επιπέδων που παρουσιάζουν πιο ανοιχτούς χώρους. Δε ξέρω αν αυτό έγινε με στόχο να προσεγγιστεί το Super Mario 64 αλλά, ειδικά στο κυνήγι των green stars, τα συγκεκριμένα επίπεδα μου έφεραν αρκετά deja vu από τον τίτλο του Nintendo 64.

            Παρεμπιπτόντως, δε ξέρω πόσοι συμφωνούν μαζί μου, αλλά μου φάνηκε φοβερή ειρωνεία ότι, όπως ακριβώς το Super Mario Sunshine είναι το πιο αδιάφορο Mario game που έχει κυκλοφορήσει, έτσι και το επίπεδο – αναφορά σε αυτό ήταν μάλλον το πιο συμβατικό σχεδιαστικά, και τελικά το πιο αδιάφορο, σε όλο το παιχνίδι.

            Αν είχα ένα μικρό παράπονο από το Galaxy 2 αυτό θα ήταν η κάμερα. Όπως και στο πρώτο, έτσι κι εδώ υπήρχαν μερικές στιγμές που οι fixed θέσεις της κάμερας θα μπορούσαν να δουλεύουν καλύτερα, ειδικά σε μερικές περιπτώσεις στα green stars. Γενικά πάντως, θεωρώ ότι η κάμερα έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πρώτο και σχεδόν σε όλο το παιχνίδι δουλεύει άψογα.

            Από κει και πέρα, το ανεβασμένο challenge του τίτλου ήταν καλοδεχούμενο και, με εξαίρεση 2-3 περιπτώσεις που προσέγγιζαν το cheap death, πολύ σωστά υλοποιημένο. Αισθητικά το παιχνίδι ήταν κορυφαίο, ενώ θεωρώ ότι είναι αξιοσημείωτος ο τρόπος με τον οποίο καταφέρνει να εισάγει καινούργια αισθητικά χαρακτηριστικά, χωρίς να χάνει τη κλασική Mario κουλτούρα με την οποία και τα νέα στοιχεία συνυπάρχουν σε απόλυτη αρμονία. Θεωρώ ότι αυτό είναι πολύ συμαντικό καθώς, όπως έχει ουκ ολίγες φορές αποδειχθεί στο παρελθόν (βλέπε Sonic κλπ), δεν είναι και ότι πιο εύκολο να πραγματοποιηθεί.

            Κατά τ’ άλλα, τι να πω, δε ξέρω αν είναι game of the forever, σε άμεσου επιπέδου συγκρίσεις τουλάχιστον, πρόκειται για τον κορυφαίο 3D platform τίτλο. Πραγματικά αν κάποιος έχει κατά νου να ασχοληθεί με κάποιο άλλο 3D platformer ας το κάνει πριν παίξει το Galaxy 2, μετά δεν υπάρχει γυρισμός, μετά όλα φαντάζουν συμβατικά.

            Τέλος, όσο σκέφτομαι ότι κάποτε λέγαμε ότι η hop and bop λογική είναι αδύνατο να μεταφερθεί σωστά στις τρεις διαστάσεις γιατί, και καλά, είναι δύσκολο να στοχεύσεις τους εχθρούς με άλμα σε 3D χώρο, πλέον, γελάω. Όλα τελικά είναι θέμα δουλειάς και υλοποίησης, σωστής συνύπαρξης χειρισμού, κάμερας και physics. Τόσο απλά.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Τι λες μωρέ, το Sonic Heroes ήταν καλύτερο.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Παίζει, αλλά όχι για πολύ.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Σοβαρά τώρα, συμφωνώ ειδικά στο κομμάτι "ω θεε μου πόσο σωστά το κάνουν" αφού πραγματικά είναι ο ΠΡΩΤΟΣ πραγματικά ποιοτικός πλήρως 3d πλήρως plattform τίτλος (όχι κατι ΣΜ64 κλπ είχαν και adventure μέρος και κάτι Crash δεν ήταν πλήρως 3d).
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Ναι έτσι είναι, αυτό είχε προσπαθήσει να κάνει και το Croc αλλά τα έκανε λίγο μαντάρα. Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια για να γίνει 100% σωστή μετάβαση. Βέβαια και το Rayman 2 ήταν μια περίπτωση παραδοσιακού, πιο γραμμικού, platforming σε 3D που το είχε κάνει σωστά.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Nai na sou po, to Croc skeftomoun oso postara
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Originally posted by Loggo View Post
                        Αν είχα ένα μικρό παράπονο από το Galaxy 2 αυτό θα ήταν η κάμερα. Όπως και στο πρώτο, έτσι κι εδώ υπήρχαν μερικές στιγμές που οι fixed θέσεις της κάμερας θα μπορούσαν να δουλεύουν καλύτερα, ειδικά σε μερικές περιπτώσεις στα green stars. Γενικά πάντως, θεωρώ ότι η κάμερα έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πρώτο και σχεδόν σε όλο το παιχνίδι δουλεύει άψογα.
                        Για τα green stars έχω την εντύπωση ότι επίτηδες μπήκαν σε σημεία δύσκολα για τις κάμερες.
                        Η μισή δυσκολία τους ήταν να τα βρεις και η άλλη μισή να τα πάρεις.

                        Comment


                        • Ναι αυτό όντως ισχύει και δεν αποτελούσε πρόβλημα. Υπήρχαν όμως κάποιες φορές που η εκτέλεση ενός άλματος για να πάρεις ένα green star γινόταν πιο δύσκολη απ’ όσο ήταν στη πραγματικότητα λόγω της fixed κάμερας. Ευτυχώς οι περιπτώσεις ήταν λίγες, καθώς αυτό δεν είναι καθαρό challenge.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Το ξεκίνησα σήμερα με HD emulation, 9x Anti Aliasing, 16x Anisotropic, και μέχρι στιγμής μου τρέχει σταθερά στα 60 frames. Μου φάνηκε λίγο χαώδες αλλά πολύ προσεγμένο. Περισσότερες εντυπώσεις μόλις το προχωρήσω λίγο και καταλάβω τι ακριβώς παίζει. Έχω να ασχοληθώ και με Mario σοβαρά από SNES εποχές.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Το εχω αφησει στη μεση απο το καλοκαιρι, ελπιζω να το ξαναπιασω σε περιοδο ξηρασιας..

                              Comment


                              • Originally posted by Loggo View Post
                                To Galaxy 2, κατ εμέ, παραδίδει επίσης μαθήματα όσον αφορά το flow σε επίπεδο gameplay. Είναι πραγματικά υποδειγματικός ο τρόπος με τον οποίο ο τίτλος αποφεύγει τα σκαμπανεβάσματα. Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει σημείο που να πέφτει η ροή, καθώς ο τίτλος πετάει το ένα set-piece μετά το άλλο. Δεν υπάρχουν κενά, filler σημεία, με σκοπό να καλύψουν την έλλειψη δημιουργικότητας. Μάλιστα είναι τέτοια η εναλλαγή στη δυναμική του κάθε set-piece που επιτυγχάνεται απόλυτη αρμονία. Ο ορισμός του σωστού platforming. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι υπάρχει απαράμιλλη φαντασία στο σχεδιασμό των επιπέδων, αυτός ο τίτλος ξέρει τι να κάνει, σε τι βαθμό, που, πως και πότε. Πραγματικά, για μένα, το Galaxy 2 αποδεικνύει ότι το level design είναι τέχνη και επιστήμη μαζί.
                                Πού είσαι εσύ αρχηγέ, έχω παίξει μερικές ώρες και συμφωνώ απόλυτα.

                                Τί να πω παραπάνω, υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Είχα καιρό να χαρώ έτσι game πραγματικά, νιώθω σχεδόν άσχημα που μερικές φορές άλλους πληρώνω και καταντάω να κυνηγάω trading cards και achievements και τώρα παίζω τέτοιο αριστούργημα σε emulator (respect στους developers του Dolphin που έκαναν τέτοια δουλειά, έβαλα και μερικές photos).

                                Εκλιπαρώ όσους δεν το έχουν παίξει ακόμα το παιχνίδι να το κάνουν (ειδικά όσους έχουν Wii/ Wii U).
                                Attached Files
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X