Announcement

Collapse
No announcement yet.

Star Wars: The Old Republic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    open beta ειναι;
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • #92
      οχι, σήμερα-αύριο τελειώνει.
      sigpic

      Comment


      • #93
        Wow, deus, του'δωσες και κατάλαβε, εγώ δεν πολυείχα χρόνο κι ίσως επειδή ξέρω τι class θέλω να παίξω δεν το προχώρησα πολύ(Lvl5) για να μην κάνω τα ίδια στο launch και να μην μου ξεφουσκώσει το hype. Τα crew skills τα δοκίμασες, πως τα βρήκες; Εμένα μου αρέσει πολύ το crafting, και θα ήθελα να δίνει βάση το παιχνίδι σ'αυτά και να έχω ενεργό ρόλο αντί να τα φορτώνω σε NPCs για να σκοτώνω απερίσπαστα, δε γουστάρω να σκοτώνω 24/7 διαφορετικών textures τέρατα.
        Όταν μπαίνεις σε phase με same class grouped χαρακτήρα (έχοντας τικάρει την επιλογή) τι ακριβώς γίνεται; Και γενικά στα groups η σκηνοθεσία και ο διάλογος πως προωθείται;

        Για την ιστορία το UI το βρήκα εξαιρετικά πρακτικό, διακριτικό και εύχρηστο.

        Comment


        • #94
          Originally posted by Imrahil View Post
          Wow, deus, του'δωσες και κατάλαβε, εγώ δεν πολυείχα χρόνο κι ίσως επειδή ξέρω τι class θέλω να παίξω δεν το προχώρησα πολύ(Lvl5) για να μην κάνω τα ίδια στο launch και να μην μου ξεφουσκώσει το hype. Τα crew skills τα δοκίμασες, πως τα βρήκες; Εμένα μου αρέσει πολύ το crafting, και θα ήθελα να δίνει βάση το παιχνίδι σ'αυτά και να έχω ενεργό ρόλο αντί να τα φορτώνω σε NPCs για να σκοτώνω απερίσπαστα, δε γουστάρω να σκοτώνω 24/7 διαφορετικών textures τέρατα.
          Όταν μπαίνεις σε phase με same class grouped χαρακτήρα (έχοντας τικάρει την επιλογή) τι ακριβώς γίνεται; Και γενικά στα groups η σκηνοθεσία και ο διάλογος πως προωθείται;

          Για την ιστορία το UI το βρήκα εξαιρετικά πρακτικό, διακριτικό και εύχρηστο.
          Τελικά τον Sorceror τον πήγα 22 και τον άφησα εκεί, το παιχνίδι ανοίγει αρκετά μετά και δεν είμαι... Παίζω έναν Imperial Agent να συνηθίσω και το cover και τέλος από δοκιμές.

          Aπό Crew Skills, στη Shadow πήρα Synthweaving+Αrcheology+Underworld Trading και στη Sorceror Biochem+Bioanalysis+Underworld Trading.

          Το crafting τα σπάει για μένα. Ανοίγεις πατώντας Ν το tab των Crew Skills και εκεί διαλέγεις τι θες να κάνεις. Αν θες να κραφτάρεις, επιλέγεις το item και αναθέτεις στον companion να το κάνει. Τα crafts έχουν cooldown, έτσι του παίρνει ξέρω'γω, 1 λεπτό να τελειώσει περίπου και επιστρέφει πίσω με το item έτοιμο ή τον βάζεις να κάνει μια σειρά από crafts, αυξάνοντας το χρόνο μέχρι να ετοιμαστούν.

          Σε gathering όπως και στα Missions συμβαίνει το ίδιο. Gathering βεβαίως μπορείς να κάνεις και έξω, μόνος σου, στα nodes ή στα πτώματα των εχθρών. Έχεις όμως και τη δυνατότητα, με κάποιο χρηματικό αντίτιμο, να στείλεις κάποιον companion σε "αποστολή" όπου μετά από 3 ή 6 λεπτά ή όσο θα γίνει πιο μετά, σου φέρνει αντικείμενα. Είναι πολύ καλό σύστημα αφού κάνει γρήγορη τη διαδικασία του gathering αρκεί να έχεις λεφτά να χαλάς. Επίσης οι companions έχουν bonus stats στα crew skills σε στυλ +5 Bioanalysis οπότε τους αναθέτεις ανάλογα δουλειές.

          To καλό με το crafting είναι ότι ανταμοίβει αμέσως, δεν χρειάζεται να φτιάξεις ένα κάρο άχρηστα αντικείμενα μέχρι να πάρεις κάτι κάλο. Μάλιστα τα πρώτα πρασινάκια είναι καλύτερα από εκείνα που παίρνεις ως quest rewards και ελάχιστα χειρότερα από τα μπλεδάκια από Flashpoints. Επίσης στα Flashpoints μπορούν να βρουν χρήση, για παράδειγμα μπορείς να κάνεις Slicing έναν υπολογιστή και να ανοίξει μυστική πόρτα ως shortcut.

          Όταν μπαίνεις σε phase με same class χαρακτήρα τι γίνεται, δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Εννοείς σε έναν οποιονδήποτε Multiplayer διάλογο, σε Flashpoint ή σε Class quest; Αν εννοείς σε Class quest, που μάλλον αυτό λες, τότε ο πρώτος που μπαίνει κάνει bind το instance και ότι γίνει ισχύει μόνο για αυτόν, άσχετα το class. Οπότε same class, σε same class quest, πρέπει να γίνει εις διπλούν αν και σπάνια συμβαίνει αυτό, συνήθως τα class quests γίνονται solo - και έτσι αξίζουν αν θες τη γνώμη μου, έχει μπόλικο mutli υλικό και καλύτερα που το απομόνωσαν αυτό.

          Multi διάλογοι αξίζουν για τα social points που κερδίζεις και τα ανταλλάσεις με social items και για το χαβαλέ που ρίχνεις στις ατάκες. Σε light/dark επιλογές, άσχετα τι θα απαντήσει αυτός με το μεγαλύτερο roll, εσύ θα πάρεις τους πόντους της απάντησης που έδωσες παρ΄όλο που το instance θα συνεχίσει βάση της επιλογής του highest roller. Τα flashpoints τα σπάνε πάντως και γενικά το multi σκηνικό είναι πολύ ανεβασμένο. Υπάρχουν πολλά heroic quests που κάνεις στον κόσμο, όχι σε instances, που θέλουν group και ανταμοίβουν αντίστοιχα.


          Σε άλλα νέα, τέλειωσα το quest-line των ακόλουθων του Revan, το Hutball είναι κόλλημα, από τις επικότερες στιγμές όταν παίρνεις το σκάφος σου, τα space missions είναι φανταστικά και προσφέρουν ακριβως αυτό το διαφορετικό που χρειάζεται, τα group mechanics αρχίζουν να αναδεικνύονται από το lvl.16 και ύστερα στο 2ο flashpoint και η ιστορία, ακόμα και το μικρότερο side-quest, είναι πολύ καλογραμμένα. Γενικά το level up είναι ότι καλύτερο.
          sigpic

          Comment


          • #95
            Ναι, το class quest εννούσα, sorry. Ωραία τα περιγράφεις, αν θες να μπούμε μαζί όταν το ξεκινήσουμε, αν και μάλλον θα προχωρήσεις με πιο γρήγορους ρυθμούς από μένα, αν και βλέπω ένα παράθυρο για κάψιμο από μέσα Γενάρη και μετά. Η μόνη μου ένσταση έχει να κάνει με το crafting πάλι, θα ήθελα πιο άμεση αλληλεπίδραση και να είναι με κάποιο τρόπο skill based. Όσα παιχνίδια έχω δοκιμάσει, και ειδικά ΜΜΟ, μετά το EQ2 δεν το έχουν καταφέρει αυτό και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί, είναι δύσκολο να συμπεριληφθούν 2-3 δοκιμασμένα στοιχεία που κάνουν το crafting διακριτή, αξιόλογη διαδικασία και όχι πρόχειρο συμπλήρωμα; Βέβαια βλέπω πως εδώ έχει δοθεί βάση και μπορείς να ωφεληθείς ουσιαστικά από αυτό, αλλά και πάλι, φαίνεται σα να προσπαθούν να το βγάλουν από τη μέση γιατί η προτεραιότητα είναι το ντάπα ντούπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε δίνεται η επιλογή σε κάποιους παίκτες να ακολουθήσουν ένα πιο crafting-oriented gameplay που θα φτάνει στο 40-50% ή και περισσότερο του gametime τους και θα περιλαμβάνει μια κάποια πρόκληση. Δακρύζω καθώς γράφω αυτές τις γραμμές.
            Κι αυτήν.

            Comment


            • #96
              Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό με το crafting :p Δεν πρόκειται να καώ στους ρυθμούς αυτού του Σ/Κ, θα παίζω πολύ πιο χαλαρά. Εξάλλου το παιχνίδι σου δίνει ένα κάρο πράγματα για XP οπότε μπορείς να λεβελάρεις όπως θες. Έτσι όπως το κόβω, PVP δεν αγγίζω σχεδόν καθόλου, από Flashpoints θα κάνω μόνο τα story related και όχι τα υπόλοιπα και ίσως στο χρόνο που αφιερώσω στο PVP να χωρέσω και τα Space Missions κάπου.

              Το κακό για μένα έιναι ότι αν ασχοληθείς με όλα στάνταρ γίνεσαι over-leveled για τον επόμενο πλανητη, οπότε θέλω να ανέβω αποκλειστικά μέσα απ'την ιστορία των class και side-quests. Π.χ. μετά τον Dormund Kaas σε στέλνει για class quest είτε στον Belsavis που είναι 16+, είτε στον Naar Shaddal που είναι 20+ και εγώ ήμουν ήδη 19. Επομένως στον Belsavis πήγα ίσα ίσα να ακολουθήσω το class quest line χωρίς να αγγίξω τίποτε άλλο. Αμαρτία είναι καθώς κάθε πλανήτης έχει τα δικά του προβλήματα, την δική του ιστορία που σε στιγμές ξεπερνά ακόμα και τα class quest.
              sigpic

              Comment


              • #97
                Imra, τσέκαρε το email σου, έχει κι άυριο beta και είμαστε καλεσμένοι!!!!
                sigpic

                Comment


                • #98
                  Ναι, το'δα, θα μπω για να τους στείλω κατεβατό ticket με τις ιδέες μου περί crew skills. Πιθανότατα θα αναβάλλουν το launch για μέσα 2012 ώστε να τις ενσωματώσουν, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.

                  Comment


                  • #99
                    Ελπίζω να προλάβεις να παίξεις περισσότερο για να τα δεις από πρώτο χέρι τα crew skills. Πάντως μπορείς, άσχετα με τι χαρακτήρα θα φτιάξεις, με το που αρχίσεις στον Origin πλανήτη σου να πας προς το shuttle που σε πηγαίνει στην Fleet και να πάρεις crew skills. Ύστερα γυρνάς πίσω και αρχίζεις κανονικά το questing.
                    sigpic

                    Comment


                    • Kοίτα, εσένα απ'ότι καταλαβαίνω σ'αρέσουν τα crew skills κι εγώ βλέπω ότι έχουν καλά στοιχεία. Αλλά θέλω να μου εξηγήσεις, σου αρέσουν γιατί
                      α) Σου επιτρέπουν να αποκτάς παθητικά αξιόλογα πράγματα χωρίς να σου στερούν χρόνο απ'το questing;
                      β) Σου επιτρέπουν να δημιουργείς ενεργά αξιόλογα πράγματα χωρίς να σου στερούν χρόνο απ'το questing;
                      γ) Σου επιτρέπουν να εμπλέκεσαι ενεργά στη διαδικασία δημιουργίας, παραγωγής και απόκτησης αξιόλογων πραγμάτων, που ενέχουν ως ένα βαθμό κάποιο skill εκ μέρους σου, χωρίς να χρειάζεται να θυσιάζεις ιδιαιτέρως μεγάλο κομμάτι του χρόνου σου, σε σχέση με το questing
                      δ) ή επειδή το μισό παιχνίδι μπορεί κάλλιστα να στηριχτεί πάνω τους

                      Comment


                      • α) Noμίζω ναι. Το να στέλνω κάποιον Companion σε crew missions να μαζεύει πράγματα είναι μια διαδικασία χάρη της οποίας κερδίζω χρόνο σε άλλες δραστηριότητες. Το προτιμώ απ'το να βγαίνω στους αγρούς να φαρμάρω ώρες επί ωρών, ναι. Δίνει και επιπλέον αξία στο όλο Companion σύστημα αφού οι διάφοροι companions έρχονται με διαφορετικά crew skill bonuses.

                        Σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις nodes κατα τη διάρκεια του questing. Κρυστάλλους για Archeology, Scaveging στα νεκρά Droids, Βioanalysis στα ζωάκια κλπ. Απλά σου δίνει τη δυνατότητα, ξοδεύοντας credits, να έχεις και από αλλού πρόσβαση στην όλη gathering διαδικασία.


                        β) Όλα τα crafts γίνονται on-the-fly. Δεν χρειάζεται να βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο χώρο ή να κλικάρεις συγκεκριμένο bench για να κραφτάρεις. Θες κάτι και το θες τώρα, αν έχεις τα materials το φτιάχνεις. Προσωπικά την προτιμώ αυτή την αμεσότητα απ'το να τρέχω κάθε τρεις και λίγο σε κάποιο crafting bench ή να log-άρω στο παιχνίδι και να ασχολούμαι 1-2 ώρες αποκλειστικά με αυτό. Με τον τρόπο που συμβαίνει στο ToR μπορώ να κάνω ταυτόχρονα κι άλλα πράγματα.

                        γ) Υπάρχει ο παράγοντας της τύχης στο crafting. Όχι σε πολύ μεγάλο βάθμο, αλλά υπάρχει. Αφού κραφτάρεις ένα αντικείμενο υπάρχει η επιλογή να το κάνεις Reverse Engineering, ουσιαστικά disenchant, κερδίζοντας πίσω τα μισά materials και τη πιθανότητα να σου δώσει αναβαθμισμένο Schematic (recipe) του αντικειμένου που σπας.

                        Για παράδειγμα έχω φτιάξει το Blaster Rifle που δίνει +4 Aim και +5 Endurance και είναι πράσινο. Αν το κάνω Reverse Engineering υπάρχει η πιθανότητα να μου δώσει τη συνταγή για το Blaster Rifle of Overload που σου δίνει +5 Aim και +6 Endurance και είναι μπλε. Αν τώρα σπάσω το μπλε, μπορεί να σου δώσει το Blaster Rifle οf PewPew με stats +6 Αim και +7 Εndurance που είναι μοβ. Και ου το καθέ εξής, για όλα τα αντικείμενα.

                        Επομένως η εμπλοκή του παίχτη στο crafting είναι αρκετά ενεργή. Το σημαντικότερο είναι ότι αν ασχοληθεί με Reverse Engineering μπορεί να βρει πολύ ισχυρά, ακόμα και σπάνια Schematics και να τα αξιοποιήσει ανάλογα, είτε ντύνοντας με το καλύτερο gear τον χαρακτήρα ή τους companions, ή πουλώντας τα στο GTN.

                        δ) Όχι δεν νομίζω ότι το crafting έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι όπως για παράδειγμα είχε στο Star Wars Galaxies. Ο ρόλος του είναι συμπληρωματικός όμως περισσότερο ανεβασμένος σε σχέση με παιχνίδια όπως το WoW, το WAR ή το Age of Conan, αφού ανταμοίβουν από πολύ νωρίς χωρίς να χρειάζεται να φτιάξεις ένα κάρο άχρηστα αντικείμενα μονο κ μόνο για να το ανεβάσεις level για να φτιάξεις τα καλά.

                        Πολλές πανοπλίες, όπλα αλλά κυρίως τα modifications προέρχονται απ'το crafting. Στα quests, αυτό που κερδίζεις συνήθως ως reward είναι token commendations, πρασινάκια (είτε για σένα , είτε για τον companion) και σε πιο δύσκολα quests, κάποιο modification. Διαλέγεις ένα απ'τα τρία. Αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι να πέρνουμε τα tokens αφού τα ανταλλάσουμε στη Fleet για σπάνιο gear που είναι λίιιγο καλύτερο από τα μπλεδάκια που μπορείς να βγάλεις απ'το crafting στο τάδε level. Επιπλέον, τα gear quest rewards συνήθως έρχονται με fixed στατιστικά που δεν μπορούν να αλλαχτούν εν αντιθέσι με τα crafted που έχουν ανοιχτά slots για να τα μοντάρεις όπως θες εσύ.

                        Επομένως, αν για παράδειγμα έχεις καταφέρει να φτιάξεις ένα σπάνιο, μωβ σετάκι στο level 20 , και σου αρέσει ο σχεδιασμός του, μπορείς κάλλιστα να το κρατήσεις για καμιά δεκαριά levels ακόμα μόνο και μόνο κουμπώνοντάς του ισχυρότερα Mods.
                        sigpic

                        Comment


                        • Και μια άλλη ερώτηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρόκειται για τη δομή ενός single - player RPG κατά βάση, με πολύ περισσότερο σενάριο και instances λίγων ατόμων. Η αποριά μου είναι πόσο massive είναι και σε τι τμήματα φαίνεται η μαζικότητά του.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Originally posted by Titus View Post
                            Και μια άλλη ερώτηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρόκειται για τη δομή ενός single - player RPG κατά βάση, με πολύ περισσότερο σενάριο και instances λίγων ατόμων. Η αποριά μου είναι πόσο massive είναι και σε τι τμήματα φαίνεται η μαζικότητά του.
                            Mέγα λάθος η συγκεκριμένη εντύπωση που έχει δημιουργηθεί. Το παιχνίδι ειναι mmorpg με single player elements και όχι το αντίθετο. Ίσα ίσα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι σε σημεία γίνεται "forced" το grouping αφού αφενός υπάρχουν ποικίλα heroic quests και αφετέρου μόνο συμμετέχοντας σε multiplayer διαλόγους μπορείς να κερδίσεις social points.
                            sigpic

                            Comment


                            • deus, δεν ήθελα να σε βάλω σε κόπο, ένα ή περισσότερα ήθελα να διαλέξεις, που κατά τη γνώμη σου θα περιέγραφαν τα crew skills καλύτερα, αλλά καλύτερη η εκτενής απάντηση.
                              Εγώ το παιχνίδι θα το χαρακτήριζα MMO με solid single-player υλικό, περισσότερο από κάθε άλλο έχω δει μέχρι τώρα, που μπορεί να στηρίξει ολοκληρωμένη single-player εμπειρία.
                              55%ΜΜΟ - 45%SP, WoW πχ αυτά τα ποσοστά θα τα θεωρούσα 80-20

                              Comment


                              • Παιδία, μια ερώτηση πόσοι από εδώ έχεται κάνει pre-order το game και άμα έχεται κάνει, τι είναι καλύτερο...να το κάνω απο κανα κατάστημα (π.χ Πλαίσιο) ή από το Origin της ΕΑ.Το λέω αυτό γιάτι δεν έχω ακούσει και τα ποιό ωραία σχόλια για την συγκεκριμένη υπηρεσία!!(Origins)

                                Comment

                                Working...
                                X