Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σε λάπτοπ ενός φίλου.

    Comment


    • Τερματισα RE7 2 φορες αλλά πιθανότατα θα κανω και αλλο run για all achievements, αρκετα καλο γενικα, ενα 8/10 θα εβαζα αν και δεν τρομαξα καθολου μετα την πρωτη 1 ωρα που ειχε αρκετα jump scares μαζεμενα.

      Lost castle, πολυ καλο για co-op, απλο και εθιστικο roguelight dungeon crawler.

      Περιμενω με τρελο hype σε επιπεδα bloodborne/ds3 το Nioh, νομιζω θα το λιωσω πολυ ασχημα το game.
      Last edited by i Have no Equal; 06-02-2017, 01:40 PM.

      Comment


      • Για το Splinter Cell που αγόρασα στις γιορτές πήγαινα, αλλά δεν δουλεύει καλά στα w10 και αντ' αυτού κατέβασα ένα δωρεάν μέχρι μεθαύριο παιχνίδι, το Sunless Sea. Αργό παιχνίδι θαλάσσιας εξερεύνησης με πολύ κείμενο, πολλά πράγματα να κάνεις, νομίζω από τις καλύτερες γραφές που έχω συναντήσει σε παιχνίδι και ένα ιδιαίτερο lovecraftian ύφος. Niche απ' ό,τι καταλαβαίνω, από τα παιχνίδια που αγαπιούνται πολύ από λίγους. Δεν ξέρω αν θα το αγαπήσω και εγώ, φαίνεται δύσκολο να μπεις στο νόημα αλλά με έψησε να το συνεχίσω. Ο [MENTION=336]Roronoa[/MENTION] το 'χει δοκιμάσει;

        Comment


        • Originally posted by Raf View Post
          Για το Splinter Cell που αγόρασα στις γιορτές πήγαινα, αλλά δεν δουλεύει καλά στα w10 και αντ' αυτού κατέβασα ένα δωρεάν μέχρι μεθαύριο παιχνίδι, το Sunless Sea. Αργό παιχνίδι θαλάσσιας εξερεύνησης με πολύ κείμενο, πολλά πράγματα να κάνεις, νομίζω από τις καλύτερες γραφές που έχω συναντήσει σε παιχνίδι και ένα ιδιαίτερο lovecraftian ύφος. Niche απ' ό,τι καταλαβαίνω, από τα παιχνίδια που αγαπιούνται πολύ από λίγους. Δεν ξέρω αν θα το αγαπήσω και εγώ, φαίνεται δύσκολο να μπεις στο νόημα αλλά με έψησε να το συνεχίσω. Ο [MENTION=336]Roronoa[/MENTION] το 'χει δοκιμάσει;
          Tο εχω παιξει μερικες ωρες. Πολυ ιδιαιτερο "roguelike", εχει οντως ωραια γραφη και υφος. Το βρηκα λιγο δυσκολο και θελει τον χρονο του, αλλα εχει πραγμα να εξερευνησεις και εχει μπολικο managment. Eχει και ενα casual mode νομιζω που το κανει πιο ευκολο να το ευχαριστηθεις.

          Comment


          • Απλώς έχει τη δυνατότητα για manual save με αντάλλαγμα να χάσεις το «invictus token», δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο ως τώρα. Η δυσκολία κυρίως υπάρχει στα πράγματα που έχεις να μάθεις για να μπορέσεις να τα πας καλά. Αλλά είναι παιχνίδι με χαρακτήρα, το μόνο σίγουρο.

            Comment


            • Πέρα από Yakuza 0,παίζω και Pokemon Sun.To Salandit έγινε Salazzle κι έχει τουμπανιάσει,το Golisopod καλό,αλλά το άλλαξα με το Araquanid το οποίο είναι πραγματικό beast κι έχει και καλύτερο movepool.Εν ολίγοις,πέρα από Bug/Water προσθέτει και Dark.Βέβαια για Dark έχω το Grimer που έγινε Muk κι αυτό.Το πρόβλημά μου είναι πως έχω 2 poison,ενώ και το Vikavolt που θέλω για electric είναι bug,οπότε θα έχω κι εκεί 2,ενώ με το Magneton έχω ήδη electric/steel.Θέλω να φτιάξω ομάδα με 12 διαφορετικά types,αλλά για την ώρα δεν τα πάω πολύ καλά.Και όχι μόνο θέλω 12 types,αλλά θέλω να είναι και Pokemon που υπάρχουν μόνο σε αυτή τη γενιά.
              Για να καταλάβετε πόσο χάλια τα έχω κάνει,η ομάδα είναι η εξής:
              Decidueye - Gass/Ghost
              Salazzle - Fire/Poison
              Araquanid - Bug/Water
              Crabrawler - Fighting και όταν εξελιχθεί θα έχει και Ice,τέλειο για Dragons.
              Muk - Dark/Poison
              Magneton - Electric/Steel

              Οπότε πρέπει να βρω ένα καλό Dual Water type για να αλλάξω το Araquanid,στη θέση του Magneton να βάλω το Vikavolt (Bug/Electric),και τέλος να βρω ένα καλό Dark dual type για τη θέση του Muk...
              Carpe diem

              Comment


              • Με την ευκαιρία τη κυκλοφορίας του Yakuza 0 και των επερχόμενων Kiwami, 6 είπα να δοκιμάσω και εγώ την σειρά. Μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ. Είναι ότι κοντινότερο σε ιαπωνικού τύπου RPG που μπορώ να πώ ότι μου αρέσει, random battles, etc.

                Είπα να ξεκινήσω από την αρχή οπότε έπαιξα το πρώτο. Αν εξαιρέσεις τα φρικτά loading times και την ευκολία, είναι ένα παιχνίδι που κάνει τα βασικά σωστά. Μετά ακολούθησε το Yakuza 3 όπου πλέον τα τεχνικά θέματα έχουν εξαλειφθεί. Πολύ καλό αν και πετσοκομένο στην δυτική έκδοση, μου μένουν κάτι τελευταία για να τελειώσω την κύρια ιστορία.

                Σε γενικές γραμμές αν σας αρέσουν τα παιχνίδια που στηρίζονται σε ιστορίες, η Ιαπωνική μοντέρνα κουλτούρα και τα RPG με random μάχες, must play.

                Επίσης καταφέρνει να κάνει καλύτερα αυτό που προσπάθησε να κάνει το Shenmue.
                Insert Coin

                Comment


                • Νομίζω με κερδίζει το Sunless Sea. Απόψε λήγει το τζάμπα, οπότε μάλλον θα το αγοράσω. Θέλει πολλή υπομονή αλλά είναι και πολύ καλοφτιαγμένος κόσμος. Καιρό έχω να κολλήσω έτσι με παιχνίδι. Περισσότερες εντυπώσεις σύντομα!

                  Comment


                  • Παίζω Life is Strange και είμαι στο episode 5. Λογικά σήμερα θα το τελειώσω, αλλά τα συναισθήματα πέφτουν βροχή και μου κάνει κακό ψυχολογικά. Ελπίζω μόνο να μην τελειώσει ΠΟΛΥ άσχημα...

                    Υ.Γ.: Έτσι γίνονται τα παιχνίδια Telltale!!! Όχι σαν το σάπιο Game of Thrones που πήγες και έβγαλες...

                    Comment


                    • πες τα, πες τα. Xd

                      Comment


                      • Από τα πιο όμορφα games που έχω παίξει αν και υπήρχε ένα θέμα προς το τέλος που με ξενέρωσε λίγο( δε θα σου το χαλάσω, τελείωσέ το πρώτα) Βασικά πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με το Remember Me που το έχω και κάθεται στο ράφι. Επιπρόσθετα κυκλοφορεί φέτος και το νέο rpg game της Dontnod Entertainment, το Vampyr!


                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Originally posted by Grimmtak View Post
                          Παίζω Life is Strange και είμαι στο episode 5. Λογικά σήμερα θα το τελειώσω, αλλά τα συναισθήματα πέφτουν βροχή και μου κάνει κακό ψυχολογικά. Ελπίζω μόνο να μην τελειώσει ΠΟΛΥ άσχημα...

                          Υ.Γ.: Έτσι γίνονται τα παιχνίδια Telltale!!! Όχι σαν το σάπιο Game of Thrones που πήγες και έβγαλες...
                          Aπο τα καλυτερα "adventure της σχολης telltale" το life is strange, και προσωπικά το βρηκα καλυτερο και απο το the walking dead S01. Παρολο που δεν εχει σοβαρους γριφους κτλ, ειχε φανταστικη ιστορια και καποιες επιλογες ειχαν οντως επιρροή στην ιστορια.

                          Comment


                          • Εν αναμονή του BOTW τελείωσα το REmake από το Origins Collection. Εξακολουθεί να παραμένει το κορυφαίο Resi. Τα tank controls δεν με ενοχλούν, η ατμόσφαιρα είναι 10 στα 10, οι γρίφοι τέλειοι. Αιώνιο game.

                            Επίσης έπαιξα και κάνα 5ωρο στο Steep. Βαρέθηκα. Οι Άλπεις είναι πολύ βαρετές σαν gaming world για εξερεύνηση, το όλο gameplay κομμάτι είναι τελείως διαδικαστικό και το UI είναι ίσως το χειρότερο που έχω δει.

                            Τώρα παίζω Resi 7. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

                            Comment


                            • Μπορεί να έχασα την πρόοδο 10 ωρών λόγω διακοπής ρεύματος, μπορεί λίγες μέρες μετά να έλουσα με μισή κούπα καφέ το πληκτρολόγιο του λάπτοπ, αλλά τίποτα τελικά δεν με σταμάτησε από το να συνεχίσω το πιο συναρπαστικό παιχνίδι που έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια: το Sunless Sea.

                              Ξεκίνησα διαλέγοντας τα ίδια preset με τον προηγούμενο καπετάνιο. Έχοντας μάθει πώς να εκμεταλλεύομαι τους αρχικούς πόρους αποτελεσματικά και πώς να βγάζω γρήγορα αρκετά χρήματα, έκανα κάποια καλά μπάρκα και μπόρεσα γρήγορα να αγοράσω σπίτι, να φτιάξω διαθήκη (ουτωσώστε το σπίτι να περάσει στον επόμενο καπετάνιο αν αυτός πεθάνει), να κάνω παιδί και να του λέω ιστορίες από τη θάλασσα για να ψηθεί να γίνει καπετάνιος όταν μεγαλώσει (αυτό μου προσφέρει την επιλογή, αν πάλι πεθάνει αυτός ο καπετάνιος μου, να διαλέξω δύο διαθήκες). Όπως είπαμε, ο θάνατος είναι μόνιμος και αρνούμαι να ξεκλειδώσω τα manual saves. Γενικά έχω σχεδόν φτάσει στο σημείο που ήμουν πριν χάσω τα δεδομένα.

                              Ανεβάζω δυο εικόνες με τις δυο αλληλοσυμπληρούμενες όψεις του παιχνιδιού: την εξερεύνηση και το διάβασμα. Η πρώτη προσφέρει μια λεπτή αίσθηση ηρεμίας και ανασφάλειας, και η δεύτερη ξεδιπλώνει με το πιο δυνατό μέσο, τον λόγο, το ιδιαίτερο σύμπαν του τίτλου. Υπάρχουν και μειονεκτήματα, αλλά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου αυτήν τη στιγμή.
                              Attached Files
                              Last edited by Raf; 02-03-2017, 06:09 PM.

                              Comment


                              • Από εσένα δεν είδα μία αρνητική κριτική για το συγκεκριμένο στο steam πριν λίγες μέρες ή κάνω λάθος;
                                Εγώ έχω βάλει και παίζω χαλαρά το anniversary του titan quest, καλή φάση είναι έχει και ωραίο setting αλλά ως εκεί. Στην εποχή του ίσως ήταν κάτι το φοβερό αλλά πλέον το genre έχει δώσει αρκετά αξιόλογα παιχνίδια.

                                Comment

                                Working...
                                X