Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Laharl λιώστο όσο δε πάει, οι ρυθμοί θα πέσουν έτσι κι αλλιώς πιο μετά όταν θα αρμενίζεις στα λιβάδια της Pulse καβάλα σε ένα chocobo. Πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι ότι το παιχνίδι αδικεί τον εαυτό του, σαν τη Pulse θα έπρεπε να είχε κι άλλα μέρη.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by nooto View Post
      Αφιερωμενο στον evans (και λιγο στον Pilgrim )



      I am in !!!
      Τσ τσ τσ κατάντια! Αυτό ηταν άχρηστo παρτάλι σε βγάζω απο την ζωή μου. Σβήνω τον αριθμό σου απο το κινητό μου και σε κάνω ignore στο φορουμ που έφαγα τα καλύτερα μου χρόνια μάζι σου ανεπρόκοπε! Επίσης θα πάρω τηλ την Βικτώρια να της πω οτι είσαι bye-Bye sexual και θα την συστήσω στον dj solid.

      Υ.Γ Α! αδερφέ θέλω gold για το live. Πριν σβήσω τον αριθμό σου θα σε πάρω τηλ να κανονίσουμε της λεπτομερείες!

      Υ.Γ2 καλο λιωσιμο ρε! (enjoy your μουφοπαιχνιδο!)
      I attack sharks
      when i smell them bleed
      I dont go swimming
      water just wants to be around me.

      Comment


      • Originally posted by deus_d0pe View Post
        Laharl λιώστο όσο δε πάει, οι ρυθμοί θα πέσουν έτσι κι αλλιώς πιο μετά όταν θα αρμενίζεις στα λιβάδια της Pulse καβάλα σε ένα chocobo. Πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι ότι το παιχνίδι αδικεί τον εαυτό του, σαν τη Pulse θα έπρεπε να είχε κι άλλα μέρη.
        Δυστυχώς Σαββατο-Κύριακο φεύγω από το σπίτι οπότε θα χάσω 2 μέρες παιχνιδιού

        Αλήθεια εσύ στις πόσες ώρες είσαι ρε τρελέ?

        Pilgrim κάτσε παίξε αγόρι μου τις μουφό-καζουαλιές σου και άσε μας εμάς ήσυχους


        Comment


        • Esy kala tha xaseis 2 meres, emena pou mou kahke h TV shmera to apogevma kai ksenerwsa thn zwh mou?
          Twra thelw mia evdomada toulaxiston gia kainouria :/
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • nooto μπες γερά αγόρι μου, κάντο σωστά και ανελέητα! Άσε τον LotY (Lol of the Year AKA Pilgrim) να γκρινιάζει, όλοι ξέρουμε πόσο θα ήθελε να παίζει στο true ΗD μηχάνημα.

            Comment


            • Συνεχίζω και εγώ αν και με αρκετά το πάω αρκετά πιο αργά συγκριτικά με εσάς.Πέμπτο κεφαλαια είμαι εγώ λίγο πιο πριν από το περίφημο boss fight.Η δυσκολία πάντως όσο πάει και αυξάνεται,είναι σχετικά εύκολο να δεις το μισητό game over αν παίζεις χύμα.Επιτέλους,καιρός ήταν να δούμε ένα πραγματικά προκλητικό rpg.

              Το σύστημα μάχης είναι έρωτας.Απλά.Από εποχής final fantasy 12 και valkyrie profile 2 είχα να δω κάτι τέτοιο.

              Με upgrade δεν έχω πολυασχοληθεί γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται...Deus dope υπάρχει κάποιο σπάνιο/μοναδικό αντικείμοενο που ΔΕΝ πρέπει να πουλήσω/χρησιμοποιήσω για upgrade;

              Για την ώρα ανέβασα level το doctors code και black belt.Τα όπλα διστάζω λίγο γιατί αφενός ξέρω ότι μπορεί να βρω καλύτερο όπλο από αυτό που θα αρχίσω να ανεβάζω και αφετέρου τα αντικείμενα είναι αρκετά περιορισμένα για την ώρα.Υποθέτω ότι αργότερα τα πράγματα ξεκαθαρίζουν.

              Επίσης,τι κάνετε παιδιά για να κερδίσετε χρήματα;Εγώ για την ώρα πουλάω αντικείμενα όπως circuit κτλ κτλ.Αν βρείτε κανένα κολπάκι γράψτε το εδώ να πέσει καμιά ανταλλαγή απόψεων.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Originally posted by Deus View Post
                Με upgrade δεν έχω πολυασχοληθεί γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται...Deus dope υπάρχει κάποιο σπάνιο/μοναδικό αντικείμοενο που ΔΕΝ πρέπει να πουλήσω/χρησιμοποιήσω για upgrade;

                Για την ώρα ανέβασα level το doctors code και black belt.Τα όπλα διστάζω λίγο γιατί αφενός ξέρω ότι μπορεί να βρω καλύτερο όπλο από αυτό που θα αρχίσω να ανεβάζω και αφετέρου τα αντικείμενα είναι αρκετά περιορισμένα για την ώρα.Υποθέτω ότι αργότερα τα πράγματα ξεκαθαρίζουν.

                Επίσης,τι κάνετε παιδιά για να κερδίσετε χρήματα;Εγώ για την ώρα πουλάω αντικείμενα όπως circuit κτλ κτλ.Αν βρείτε κανένα κολπάκι γράψτε το εδώ να πέσει καμιά ανταλλαγή απόψεων.
                To turorial για τα upgrades είναι ελλειπέστατο οπότε μόνο με trial & error μπορείς να βγάλεις άκρη. Η δουλειά πάει ως εξής: ανεβάζεις το Χ όπλο μέχρι να πάρει το πρώτο αστεράκι του πράγμα που συμβαίνει ανάμεσα στο level 21-26. Όταν στη θέση του lvl βγάλει αστεράκι, το όπλο δεν μπορεί να λάβει άλλα XP και πρέπει να το κάνεις transmute σε tier 2. Για να γίνει transmute χρησιμοποιείς ένα από τα ανάλογα transmute materials με το αποτέλεσμα να είναι εντελώς τυχαίο, χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουρος. Απλά αν το πας tier 2 μετά αρχίζει πάλι να του ανεβάζεις lvls μέχρι το 60-61. Εκεί κερδίζει το δεύτερο αστέρι και πλέον, με το κατάλληλο transmute item, το αλλάζεις σε Omega Weapon που είναι και τα ισχυρότερα όπλα.

                Με τα accessories δεν έχω ιδέα τι παίζει, φαντάζομαι μια ανάλογη φόρμουλα θα ακολουθούν. Όπως κατάλαβες είτε θα ξοδέψεις τα περισσότερα materials σε ένα όπλο με στόχο να το κάνεις Omega ή θα τα χωρίσεις ισομερώς για να έχει η βασική τριάδα σου tier 2 όπλα και μετά με λιώσιμο να τα κάνεις Omega.

                To θέμα με τα gil είναι άλλος ένας εντελώς unbalanced τομέας του παιχνιδιού. Απλά, δεν κερδίζεις gil με τίποτα. Εννοείται ΔΕΝ πουλάς ΤΙΠΟΤΑ από τα upgrade materials. Τα μόνα που μπορούν να πωληθούν είναι τα chips (αυτά που δίνουν 500 και 2.500 gil αντίστοιχα) που δεν χρησιμεύουν σε upgrades. To μόνο κακό είναι ότι chips πέφτουν μόνο από human εχθρούς (τους PSICOM π.χ.) οπότε θέλει grind η φάση για χρήματα.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Deus View Post
                  Επίσης,τι κάνετε παιδιά για να κερδίσετε χρήματα;Εγώ για την ώρα πουλάω αντικείμενα όπως circuit κτλ κτλ.Αν βρείτε κανένα κολπάκι γράψτε το εδώ να πέσει καμιά ανταλλαγή απόψεων.
                  To digital circuit δινει πολλα XP οταν κανεις upgrade δεν υπαρχει λογος να τα πουλας για λιγα gill.. Ετσι και αλλιως νομιζω δεν χρειαζεται να αγορασεις και πολλα αντικειμενα απο τα μαγαζια τα περισσοτερα τα βρισκεις.

                  Και εγω πολλα upgrades δεν εχω κανει, περιμενω να βρω καποιο καλυτερο οπλο η να δω τα σκουρα..

                  Comment


                  • Επίσης, όσον αφορά τα upgrades, o official guide αναφέρει τα εξής:

                    Κάθε upgrade component έχει έναν κρυφό πολλαπλασιαστή με τα οργανικά components να αυξάνουν το πολλαπλασιαστή δίνοντας όμως λιγότερα XP και τα μηχανικά components να δίνουν πολύ XP μειώνοντας τον πολλαπλασιαστή.

                    Μια φόρμουλα για να αυξηθεί στη μέγιστη τιμή του ο πολλαπλασιαστής είναι αγοράζοντας Sturdy Bone, Barbed Tail ή Vibrant Ooze που πωλούνται προς 80 gil έκαστος. Αγοράζοντας 36 κομμάτια από κάποιο από αυτά τα components και χρησιμοποιώντας τα στο εν λόγω item, τότε αυτόματα ο πολλαπλασιαστής θα πάρει τη μέγιστη τιμή του που είναι x3.

                    Στη συνέχεια χρησιμοποιούμε μια μεγάλη ποσότητα από κάποιο μηχανικό component ώστε να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο το x3 στα ΧP.

                    Όπως έγραψα και πιο πάνω, κάθε όπλο έχει τρία επίπεδα εξέλλιξης. Το πρώτο επίπεδο (πρώτο αστεράκι, lvl.21-26) θέλει 50.000 ΧP, το δεύτερο επίπεδο (δεύτερο αστεράκι, lvl. ~60) θέλει 450.000 XP και τέλος για Omega Weapon (δεν ξέρω τι level πάει) θέλει 1.500.000 XP.

                    Tώρα τα καλύτερα XP components είναι τα εξής:

                    Ultracompact Reactor - EXP 40,000, Buy Price 50,000
                    Particle Accelerator - EXP 4,800, Buy Price 10,000
                    Tesla Turbine - EXP 823, Buy Price 1,800
                    Super Charger - EXP 774, Buy Price 1,600
                    Turboprop - EXP 768, Buy Price 1,600

                    Eπόμενως συνοπτικά έχουμε:

                    1, Διαλέγουμε το αντικείμενο που θέλουμε να ανεβάσουμε.
                    2, Χρησιμοποιούμε 36 Sturdy Bones ή Barbed Tails ή Vibrant Ooze για να πάρουμε το x3 μπόνους.
                    3, Χρησιμοποιούμε τον απαραίτητο αριθμό ενός μηχανικού component ώστε να ανεβάσουμε αμέσως το αντικείμενο στο maximum level του.
                    4, Όταν το level του αντικειμένου μετατραπεί σε αστεράκι, χρησιμοποιούμε έναν transormational catalyst για να του αλλάξουμε μορφή.
                    5, Συνεχίζουμε τα βήματα από το 2 μέχρι να πάρουμε το Omega Weapon.
                    sigpic

                    Comment


                    • Εγώ με weapon upgrade δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και δε με βλέπω να ασχολούμαι άμεσα, τουλάχιστον μέχρι να έρθει ο official οδηγός (που το play.com δεν τον έστειλε ακόμα).

                      Πάντως είναι 100% FF η όλη αισθητική και η τροπή που παίρνει το σενάριο. Άπειρα αερόπλοια, μία οργάνωση που είναι ενάντια στο καθεστώς, ονόματα από παλιότερα FF, ως τώρα όλα εξελίσσονται πολύ όμορφα. Δε λείπουν οι cliche καταστάσεις, αλλά προσωπικά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα. Επίσης η γραμμικότητα μου είναι παντελώς αδιάφορη, το pacing είναι άψογο ως τώρα και το ότι σε λίγο θα ανοίξει το παιχνίδι με κάνει να περιμένω με ανυπομονησία για ότι έπεται.

                      25 ώρες ως τώρα και είμαι στο 9ο κεφάλαιο, σε λίγο θα το συνεχίσω. Σύντομα με βλέπω στην άγρια Gran Pulse .

                      Comment


                      • Το αγόρασα εχθές τελικά το παιχνίδι. Μετά από πολύωρη αναζήτηση δεν κατάφερα να βρω την Collector's Edition οπότε αναγκαστηκά αγόρασα την κανονική. Ακόμη δεν έκατσα να λιώσω, απο Δευτέρα τώρα γιατί είμαι και Καβάλα και δεν εχω το PS3 εδώ.

                        Το έφτασα χαλαρα στο chapter 3 αν δεν κάνω λάθος εκεί που ανοίγει το crystarium το οποίο παρεμπιπτόντως μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, μιας και ήμουν φανατικός υποστηρικτής του Sphere Grid στο FFX.

                        Φυσικά δεν πρόκειται να εκφέρω γνώμη προς το παρόν για το παιχνίδι παρολ'αυτά τεχνικά (γραφικά και ήχος) θεωρώ πως αγγίζει το τέλειο. Η ατμόσφαιρα και τα περιβάλλοντα ειναι μαγευτικά. Σεναριακά επίσης φαίνεται κατα πολύ ανώτερο από το 12.

                        Το σύστημα μάχης δείχνει πραγματικά ενδιαφέρον αν και ακόμα το μαθαίνω διότι παρά τα αρχικά tutorials δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα.

                        Αυτό που ολίγον με παραξένεψε ειναι το Auto-battle. Δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα σε αυτή την επιλογή και νομίζω πώς κατα κάποιον τρόπο ακυρώνει όλη την προσπάθεια της square για ένα αξιόλογο battle system. Στις αρχικές μάχες κατάντησε να πατάω μόνο αυτό και να προχωράω χωρίς να κάνω κάτι ουσιαστικό. Από κει και έπειτα δεν το ξαναχρησιμοποίησα και τα κάνω χειροκίνητα τα abilities, ειδικά τώρα που άνοιξαν και άλλες επιλογές στις μάχες.

                        Τέλος το γεγονός ότι μετά από κάθε μάχη οι χαράκτηρες γεμίζουν αυτόματα το health τους μήπως κάνει το παιχνίδι αρκετά εύκολο στην πορεία?





                        Comment


                        • Σε συνέχεια του παραπάνω post για weapon upgrades, σύμφωνα πάλι με τον official guide, το καλύτερo mechanical component για XP (αφού πάρουμε το x3 bonus στον multiplier) είναι το crankshaft από άποψη τιμής/xp και μειώνει λιγότερο από κάθε άλλο mech. component τον multiplier.

                          Επίσης μερικά χρήσιμα scans από τον guide με όλα τα όπλα των χαρακτήρων, τα stats τους, τα level τους και το transformation component που χρειάζονται.

                          Lightning: http://i9.photobucket.com/albums/a57...ht_chart-1.jpg

                          Sazh: http://i9.photobucket.com/albums/a57...zh_chart-1.jpg

                          Snow: http://i9.photobucket.com/albums/a57...snow_chart.jpg

                          Vanille: http://i9.photobucket.com/albums/a57...ille_chart.jpg

                          Hope: http://i9.photobucket.com/albums/a57...pe_chart-1.jpg

                          Fang: http://i9.photobucket.com/albums/a57...fang_chart.jpg
                          sigpic

                          Comment


                          • Αυτό που ολίγον με παραξένεψε ειναι το Auto-battle. Δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα σε αυτή την επιλογή και νομίζω πώς κατα κάποιον τρόπο ακυρώνει όλη την προσπάθεια της square για ένα αξιόλογο battle system
                            Efoson diefkolinei to grind einai kalo na yparxei sa epilogh.

                            Τέλος το γεγονός ότι μετά από κάθε μάχη οι χαράκτηρες γεμίζουν αυτόματα το health τους μήπως κάνει το παιχνίδι αρκετά εύκολο στην πορεία?
                            To antitheto, oi maxes einai dyskoles kai prepei na gemizoun ta HP sou, mhn ksexname pws to gameover vgainei an xaseis mono ton Leader...
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Ωραίος λινκ123,καλώς ήρθες και συ στο κλαμπ!

                              Μην ανησυχείς καθόλου για την δυσκολία,θα δεις πολλές φορές το game over να φιγουράρει στην οθόνη σου.Aκόμη και οι απλοί αντίπαλοι είναι υπολογίσιμοι αντίπαλοι.

                              Όσον αφορά το σύστημα μάχης ακόμη δεν έχεις δει τίποτα,τώρα θα αρχίσει να ανοίγεται το πιο ζουμερό τμήμα του.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Τελειωσα το chapter 6, τι να πω δεν μου φαινεται και πολυ δυσκολο μεχρι τωρα, κλασσικο ff.. Αν κανεις upgrade συχνα χρησιμοποιεις το Libra αρκετα και αλλαζεις paradigm δε νομιζω οτι κολλας πουθενα τουλαχιστον μεχρι εκει που ειμαι εγω. Μετα λογικα θα δυσκολεψει περισσοτερο..

                                Thanks για τα scan deus_d0pe μαλλον το organyx ειναι το καλυτερο weapon για upgrade αλλα το αγοραζεις πολυ ακριβα, μαλλον θα κανω το gladius τελικα.

                                Comment

                                Working...
                                X