Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι θα γινόταν αν....;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Όταν λες θες να δεις τι παίζει, εννοείς δεν έχεις ασχοληθεί?

    Εάν ναι, τότε ...

    Neo-Geo = Arcade . Eξού και η διαφορετικότητά του συγκριτικά με άλλα συστήματα της εποχής. Η SNK το εγκατέλειψε το 2004 ~εάν δεν κάνω λάθος~, αναγκαστικά, αφού άλλαξε την πλακέτα που πατούσαν τα παιχνίδια της στα arcades. Αλλιώς, θα ήταν ενεργό μέχρι και σήμερα από τότε που κυκλοφόρησε (1990)!!!

    Κοινώς εάν παίξεις Mame + SNK , ξέρεις τι εστί Neo-Geo. Το Neo-Geo CD πρέπει να έχει 2-3 αποκλειστικότητες (συγκριτικά με τα arcades).

    Για το Turbografx, ΙΜΟ απόλυτα απογοητευτικό 16bit σύστημα αλλά παραδόξως πολύ επιτυχημένο στην Ιαπωνία για κάποιο λόγο. Mε δεδομένο ότι έχεις ασχοληθεί αρκετά με τα μεγαθήρια SNES, Mega Drive... αυτό είναι κάτι σα φτωχός συγγενής. Λογικά όμως θα βρείς και παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν αφού έχει αρκετά (συνολικά).

    Η πραγματική όμως γοητεία σε αυτό το σύστημα κρύβεται στις CD εκδόσεις του...δυστυχώς είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα εδώ.

    Aπό wiki :

    For CD games, it was an entirely different situation. While there was no region-protection on CD games, there were several different CD formats: CD, Super CD (SCD) and, later, Arcade CD (ACD). TurboGrafx-CD, equipped with the original System Card (version 2.01), could play all Japanese and North American CD games. A TurboGrafx-CD, equipped with the updated Super System Card (version 3.01), could play all Japanese and North American SCD and CD format games. The Arcade System Card (for playing Arcade CD titles) had two versions, Pro and Duo.
    The Arcade Card Pro was specifically for pre-Duo systems although it was compatible with all PC-Engine systems (including the SuperGrafx), it included both the SuperCD operating system and the extra memory found in the Duo systems. The Arcade Card Duo worked with Duo based systems exclusively as it featured only the Arcade enhancments. This allowed the Duo card to be sold at a lower price. All Japanese released system cards worked in U.S. systems with the use of a HuCard converter.
    Θέλει και την ανάλογη προσοχή στον emu.

    Παρόλαυτά, έχει ένα πλήθος απίστευτων παιχνιδιών με τα action, 2d shooters & RPGs να κυριαρχούν.

    Προσωπικά, την περίοδο που ασχολήθηκα φανατικά με το σύστημα (CD), είδα να μου ανοίγεται ένας τεράστιος gaming κόσμος που είχε να μου προσφέρει πολλά στον τομέα που με ενδιέφερε (RPGs). Δε θα ήταν υπερβολή να πω πως κάποιες παραγωγές του είναι τόσο μπροστά, πλούσιες που κάνουν τα πιο advanced RPGs του SNES φαίνονται λίγα! Το ίδιο ισχύει και σε άλλα genres.

    Φαντάζομαι πως εφόσον ασχοληθείς κι εσύ, σίγουρα θα ανακαλύψεις κλασσικά διαμαντάκια που θα σε πορώσουν.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #62
      Ναι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά τα δυο. Εξάλλου οι υπόλοιπες κονσόλες είχαν πολύ πράγμα να δει κανείς και, όπως και να χει, τους έδωσα προτεραιότητα. Στο TurboGrafx έχω παίξει μόνο το Rondo of Blood και το port του Dragon’s Trap από το Master System (Dragon’s Curse), κατά τ’ άλλα τίποτα. Στο Neo Geo, από την άλλη, με εξαίρεση κάποιους τίτλους στο MAME, απολύτως τίποτα. Γενικά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.

      Θέλω πχ κάποια στιγμή να δω τα Neutopia λόγω Zelda ριζών.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #63
        Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, το αντίθετο

        Το Gunman's Proof το χεις ακουστά?
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #64
          Χαχαχα ναι, γενικά τα Zelda clones σε SNES, Mega Drive τα έχω τσεκάρει. Για να είμαι ειλικρινής, αν και κάποια ήταν αρκετά συμπαθητικά (όπως και το Gunman's Proof), κανένα δεν είναι κάτι φοβερό. Γενικά πραγματικά ποιοτικό Zelda clone έχει γίνει 2 φορές, μια στο Alundra και μια στο Okami. Γι’ αυτό θέλω να δω και τα Neutopia μπας και μπει και τρίτο.

          Edit
          Βάλε και τα Crystalis, Golden Axe Warrior σε NES και Master System.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #65
            και το Game Gear έχει ορισμένα όπως τα Sylvian Tale :
            For Sylvan Tale on the GameGear, the GameFAQs information page shows all known release data and credits.


            το saturn με το Shining Wisdom :
            For Shining Wisdom on the Saturn, the GameFAQs information page shows all known release data and credits.


            ο παράδεισος όμως είναι τα Ιαπωνικά PCs είτε αυτό λέγεται PC-98 είτε jap windows γενικότερα πχ αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Wander Wonder :
            For Wander Wonder on the PC, the GameFAQs information page shows all known release data and credits.


            κάτι εταιρείες όπως τις ASCII, Compile από ανέκαθεν είχαν τάσεις να αντιγράφουν τα Zeldas

            χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω...και το Neutopia είναι μέτριο παιχνιδάκι

            Θα συμφωνήσω πάντως πως το Link to the Past συγκριτικά με τους μιμητές του είναι αρκετά μπροστά
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #66
              Και το Shining Wisdom στο σωρό με τα συμπαθητικά θα το έβαζα πάντως. Γενικά ότι υπάρχουν υπάρχουν απλά, πέρα από αυτά τα τέσσερα που ανέφερα, δεν έχω βρει κάτι που να προσεγγίζει επίπεδα Zelda.

              Btw, με σκότωσες με το Neutopia.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #67
                Κοίτα πολλά reviews στο ίντερνετ το αποθεώνουν. Πιθανά να το ευχαριστηθείς περισσότερο από εμένα.

                Ίσως να είμαι λίγο άδικος όταν το λέω μέτριο με δεδομένο ότι κυκλοφόρησε το 1989, πριν απ'το Link to the Past (1992). Αλλά εγώ έπαιξα πρώτα το Link to the Past και είχα αυτό σαν πρώτυπο. Σε όλη τη διάρκεια ένιωθα ότι ασχολούμαι με ένα φτωχό συγγενή της σειράς που προσπαθεί να κάνει ότι και αυτή με έναν πιο λιτό τρόπο. Tα γραφικά είναι πιο φτωχά, τα animations, ο ήχος, τα dungeons δεν έχουν την ποικιλία κι ενδιαφέρον του πρώτου...θα τα δεις κι εσύ.

                Περιμένω να διαβάσω το πόστ σου όταν το ολοκληρώσεις να δω εάν συμφωνείς μαζί μου.

                Γενικά, δε νομίζω πως υπάρχουν παιχνίδια εκείνης της περιόδου που να ξεπερνούν το Link to the Past.
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment

                Working...
                X