Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αν μένατε στο νησί της Καλυψούς (που λέγεται πως είναι οι Λειψοί), θα κάνατε και εσείς ναρκωτικά. Στο πνεύμα του προηγούμενου ποστ, ίσως ο [MENTION=617]KALUMNIOS[/MENTION] που μένει παραδίπλα να μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτό.

     
    Αρχίσαμε να μπαίνουμε στην τελική ευθεία. Περίπου τα μισά shrines, όλος ο χάρτης, MS, Guardian Armor, το υπέροχο Hudson quest, και πάμε για divine beast του αέρα.

    Comment


    • Το θυμάμαι λίγο το σκηνικό για την Καλυψώ και τον Οδυσσέα. Στα ταξίδια του Οδυσσέα, είχε φτάσει σε κάποιο παλάτι με γυναίκες, μαζί και η Καλυψώ, μαζί με το πλήρωμα του. Εκεί έφτασε. Οι γυναίκες είχαν ρίξει κάποιο είδος ναρκωτικής ουσίας στο κρασί των ανδρών του για να τους έχουν μόνιμα μαζί τους. Περιελάμβανε και το σεξ.

      Σίγουρα εκείνη την εποχή, υπήρχαν ναρκωτικές ουσίες, όπως το υπνωτικό, το παραισθησιογόνο, κλπ. Όχι σαν τα σημερινά που σκοτώνουν άμεσα.

      Ευτυχώς, ο Οδυσσέας και το πλήρωμα του σώθηκαν, αφού αποκαλύφθηκε η απάτη των γυναικών. Μετά από συναίνεση έφυγαν οι άνδρες, αφήνοντας πίσω τις γυναίκες αλλού κάπως σώες.

      Κι όλο αυτό είναι αληθινή ιστορία.

      Μακάρι να συνέχιζα το μάθημα «Οδύσσεια» του Ομήρου που είναι και το αγαπημένο μου, αλλά εκείνη την εποχή μαθαίναμε Αρχαία με το σταγονόμετρο.
      sigpic

      Comment


      • Μια χαρα ελπιζω Straier να καλυφθηκες τωρα.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Μόνο καλύφθηκα; Έχω σκεπαστεί με 3 μέτρα χώμα!
          Μπορεί να κάναμε αρχαία με το σταγονόμετρο αλλά τουλάχιστον τα μαθαίναμε καλά!
          (Σόρρυ για το offtopic)
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Βλέποντας πως με την έντονη χρήση της τηλεμεταφοράς άρχισα να αποσυνδέομαι από την ενότητα του κόσμου, αποφάσισα να την καταργήσω και να δω πώς θα πάει. Προς το παρόν νομίζω πως όχι μόνο προβλέπεται αυτός ο τρόπος παιχνιδιού αλλά ενθαρρύνεται κιόλας, καθώς έτσι μπορώ να μαζεύω πιο αποτελεσματικά κοροκόσπορους και πολλά άλλα, ενώ απολαμβάνω πιο πολύ το σκηνικό και το αίσθημα εξερεύνησης, που είναι και το κύριο ζητούμενο. Ένα άλλο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι να "μάθω τα κατατόπια" του κόσμου, να σταματήσω να κοιτάω τον χάρτη για τις πιο χοντρικές μετακινήσεις μου. Είμαι περίεργος αν θα κουραστώ παίζοντας έτσι. Προς το παρόν είμαι ενθουσιασμένος.

            Comment


            • Μερικές φορές θαυμάζω πόση μελέτη και προοικονομία έχει πέσει στον σχεδιασμό του κόσμου. Πάω με το άλογο προς το Zora's Domain και τ' αφήνω λίγο πιο έξω, εκεί που υπάρχουν βράχοι που κλείνουν τον δρόμο. Συνεχίζω με τα πόδια και φτάνω στη νερούπολη. Αφού κάνω ό,τι θέλω να κάνω, γυρίζω με paragliding από ένα ύψωμα ακριβώς δίπλα στο Domain. Σε ευθεία γραμμή το paragliding με πήγε ακριβώς πάνω στους βράχους και δίπλα στο άλογο!

              Comment


              • Raf τα γράφεις ωραία, συνέχισε. Μπορεί να μην απαντάω, αλλά τα διαβάζω, γουστάρω κι απογοητεύομαι που δεν μπορώ να πιάσω άλλο παιχνίδι χωρίς να σκέφτομαι την ανωτερότητα του έπους.

                Comment


                • Μπορώ να φλυαρώ χωρίς ενοχές λοιπόν!

                  Βρίσκομαι σε φάση όπου μου μένει να πάω στην περιοχή του ηφαιστείου και να τελειώνω με τα beasts, κάτι που φυλάω για σέσιον μαζί με φίλο που ψήνεται να παρακολουθεί. Το fast-travel free παιχνίδι που κάνω έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά ίσως να κουράσει σε βάθος χρόνου, ειδικά σε συνθήκες end-game που έχω την αίσθηση πως έχω μπει. Οπωσδήποτε όταν νιώσω πως κουράζομαι δεν θα επιμείνω. Εντωμεταξύ έχω τελειώσει μονάχα 63 ναούς και δυσκολεύομαι να φανταστώ πού μπορεί να είναι οι άλλοι μισοί - ήδη χτενίζω τις νότιες περιοχές και δεν βρίσκω κάτι, και ούτε το ραντάρ χτυπά καθόλου. Τώρα που οι ναοί είναι δυσεύρετοι παρατηρώ πως (παραδόξως για μένα) διψάω για την πρόκληση των γρίφων τους, και συνήθως απογοητεύομαι όταν μπαίνω και απλά με περιμένει ένα σεντούκι. Γενικώς έχω να πω πάρα πολλά συμπεράσματα και γι' αυτό και τα φυλάω για το τέλος.

                  Comment


                  • Το ξαναπιασα κι εγω - κατι το τρεξιμο, κατι το mario kart ειχε μερες να μπει η κασετα μεσα (ατιμο digital vs physical διλλημα ποτε θα κανουμε install τα cartridges στη κονσολα και θα παιζουμε χωρις αυτα ) - ημουν στο death mountain και καθως βολταρα γυρω απο το βουνο, αυτο παλι που εξερευνας και βλεπεις
                     
                    μια τεραστεια μηχανη - ρομποτ να αναρριχαται γυρω απο τη βουνοκορυφη, οι τυποι ειναι απιστευτοι
                    , ειδα ενα πυργο στην ανατολικη hyrule πανω απο το zora domain και λεω δε κανω μια αλλαγη να παω απο κει, yolo. Ειδα και ενα shrine εκει διπλα και οταν εφτασα σταμπαρα αλλα δυο. Στους σταβλους αυτης της περιοχης πηρα κι ενα χρησιμο hint για ενα "ενδιαφερον αξεσουαρ"
                     
                    master sword
                    Ο πυργος σ αυτη τη πλευρα δεν ηταν ενας κοινος πυργος καθως ειχε χτιστει πανω σε καστρο και φυλλασοταν απο ιπταμενους
                     
                    guardians
                    . Τους απεφυγα ομως δεν ηταν δυσκολο και εκανα τελικα τη δουλεια μου.

                    Αυτο το game θελω να το παιζω μια ζωη και να μη το τελειωσω ποτε, καθε session ειναι μια εμπειρια. Νιωθω οτι πραγματικα παιζω χωρις σκοπο, εννοοντας οτι σε αλλα open world (πχ skyrim) σκεφτομαι πχ να βρω αυτο το λουλουδι για να φτιαξω τη συνταγη να κανω το quest ή να χρησιμοποιησω fire spells να ανεβει το destruction να παρω αυτο το perk κλπ, κατι που δεν ισχυει εδω. Στο BotW παιζω γιατι καθε σημειο οπου κοιταξει το ματι μου ειναι διαφορετικο και θελω να παω να το δω, και ακομη κι αν εχω καποιο μικρο στοχο μεσα σε λιγα λεπτα θα εχει αλλαξει και ο στοχος θα ναι κατι αλλο.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Αν έχετε όρεξη να διαβάσετε ΠΟΛΛΑ posts, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω:



                      Είναι ένας τύπος που συγκεντρώνει όλες τις unique λεπτομέρειες του τίτλου σε ένα post. Πάρα πολλά από αυτά τα συνάντησα κι εγώ ο ίδιος μέσα στο παιχνίδι, αλλά ορισμένες λεπτομέρειες είναι απλά mind blowing. Βασικά θεωρώ ότι για τα επόμενα χρόνια θα βρίσκουμε μονίμως κάτι καινούριο. Πιστεύω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ξανά παιχνίδι με τέτοιο attention to detail. Έχουν φτιάξει παρακλάδια συμπεριφορών μέχρι και για ορισμένα κουλά περιστατικά ή και bugs (αν είναι δυνατόν). Θα έλεγα ότι για όσους έχουν παίξει 50-70 ώρες παιχνιδιού είναι σχεδόν spoiler free (από την άποψη ότι θα έχετε ήδη δει πολλά πράγματα και θα έχετε επισκεφτεί ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του κόσμου).

                      Για όσους έχουν βρει την τελευταία κρυφή ανάμνηση:

                       

                      "When you find a memory, Link will get the Sheikah Slate out and look at its associated photo, but the final memory's photo is on the wall of Impa's house, so when Link finds that memory, he just stands there looking around for a few seconds instead... but if you take a photo of the photo on Impa's wall, Link will get out the Slate and look at the photo of the photo, like he does for the other memories."


                      Αυτή η λεπτομέρεια πχ με ξεπερνάει.

                      Comment


                      • Εχθές πάλευα ένα Lynel και πέρασε ακριβώς από πάνω ο κόκκινος δράκος και άρχισε να πετάει φωτιά. Δεν τραυματίστηκα ούτε εγώ ούτε ο εχθρός, αλλά για 10 γαμάτα δευτερόλεπτα πολεμούσαμε τυλιγμένοι από φλόγες.

                        Comment


                        • απο neogaf:
                          In Hateno there is a spot where with cooking pots, so I often go there to cook something. There is also an old lady sitting below the tree nearby. So I took the items for cooking in my hands but accidently didn't drop them into the pot but on the ground.
                          As I ran after the food to pick them up again (it was windy) the old lady talked to me that I must be very hungry to pick up all that food or something along these lines.

                          Comment


                          • Στους στάβλους που βρίσκεται ο Kass ακούγεται το ακορντεόν του πίσω από το μουσικό θέμα. Αν του μιλήσεις σταματάει να παίζει. Αν τον σπρώξεις επίσης σταματάει, στιγμιαία.

                            Comment


                            • Θυμάμαι ένα σκηνικό,ήμουν σε μια καλύβα κι ένας γεράκος μου έδωσε ένα side quest.Μετά για να δείξω σε ένα φίλο τους μηχανισμούς,έκοψα ένα δέντρο,έπεσε στο σπίτι του,βγήκε έξω και ήταν νευριασμένος.Λέτε να έκανα negate το quest;
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Πιστεύω ότι το Botw θα επηρέασει αρκετά την βιομηχανία στα χρόνια που θα έρθουν και όχι μόνο το είδος των open world. Βασικά είναι ο ορισμός του free form game σε όλα του, από την προσέγγιση της μάχης, την ίδια την μάχη, το traversal, τα quests, τα μυστικά ακόμα και τους γρίφους που πλέον λύνονται με πολλαπλούς τρόπους, ακόμα και με skip.
                                Το σημαντικότερο είναι ότι όλο αυτό συμβαίνει σε ένα ΑΑΑ game και τι game, το ακριβότερο στην ιστορία της Nintendo και ο ορισμός του system seller που κουβαλάει στις πλάτες του ένα ολόκληρο νέο σύστημα. Και όμως πέτυχε.
                                Διάβασα κάπου (νομίζω στο gaf) πόσο περίεργο είναι που το Botw πήρε τις κριτικές που πήρε όταν είναι τόσο διαφορετικό από την πεπατημένη. Μάλλον μετά από τόσο χρόνια που τα games έγιναν full casual (casual με τη κακή έννοια-την έννοια του braindead) κάτι το οποίο η ίδια Nintendo ήταν φουλ υπεύθυνη ήρθε η ώρα να ξαναγυρίσει η εξερεύνηση πίσω,
                                Φυσικά όταν λέω εξευρεύνηση δεν εννοώ το exploration αλλά το να ανακαλύπτεις το ίδιο το game μόνος σου χωρίς τα κάνε αυτό, πήγαινε εκεί, έλα να σου δείξω πώς το κάνεις. Κοινώς όπως το κάναμε στην 8-16 bit era, αλλά χωρίς τα cryptic bullshit όπως θα έλεγε και ο AVGN.

                                Επίσης πιστεύω ότι για να κάνεις το επόμενο βήμα στο game σoυ θέλεις και τη μεγάλη αλλαγή κι ας σε κατηγορήσουν ότι το Botw είναι ωραίο game αλλά κακό Zelda (όπως συνέβη και στο MGS V) κάτι εξ ορισμού χαζό.

                                Comment

                                Working...
                                X