Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Evans View Post
    Tα συμπεράσματά σου που τα βασίζεις; :xp: Πρώτον το έχω τερματίσει το παιχνίδι εδώ και πολύ καιρό, για να λέω ότι κάποτε θα ήθελα να το ξαναπαίξω για το σεναρίο σημαίνει ότι το main quest το βρήκα αξιοπρεπέστατο και ότι διαφωνώ με αυτά που λένε διάφοροι ότι δεν έχει replay value. Από εκεί και πέρα η S-E έχει κάνει κάποια πολύ καλά σενάρια. Τέλος πάντων .
    Το ξέρω, βρε αγορίνα, ότι το τερμάτισες. Κάνανε καλή δουλειά στα προηγούμενα. Όχι όμως σ' αυτό. Μία ξεκίνησε με πτήση 6 χαρακτήρων(αγνώστων) πάνω σ' ένα φτερωτό Fal l'Cie και μετά μία ξεκινάει με καταιγιστική δράση πάνω στο τραίνο. Έχει πολλά flashbacks που δεν βγαίνουν και τόσο νόημα, παρά μόνο ότι θυμούνται, χαίρονται οι χαρακτήρες. Αν το δεις το παιχνίδι ολόκληρο, μπορείς να καταλάβεις σε μία σειρά από μόνος σου το τι έγινε. Αν το παίξει κανείς πρώτη φορά κάποιος, θα έχει πολλά μπερδέματα και απορίες. με λίγα λόγια Αυτό εδώ το παιχνίδι δεν ξεκίνησε ομαλά, όπως στα προηγούμενα. Αντίθετα ξεκίνησε έτσι απότομα...
    sigpic

    Comment


    • Δε συμφωνώ αλλά ΟΚ απόψεις είναι αυτές. Εγώ δεν μπερδεύτηκα πουθενά .

      Comment


      • Originally posted by Evans View Post
        Για να αγοράσω τα όπλα από το gilgamesh inc + να κάνω όλα τα άλλα όπλα tier 2 + dark matters (αν δε θελήσω να τα κάνω farm), ναι χρειάζεσαι τόσα λεφτά.

        YΓ: Άσχετο αλλά ρε UEG τι να πω, θεός που κάθησες και τα έκανες όλα max αλλά πραγματικά θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι τελείως άχρηστο στο game. Εγώ με max crystarium και με tier 3 όπλα αναβαθμισμένα ελάχιστα (lvl 40 Kain's Lance, lvl 50 Omega Weapon, lvl 36 του Hope) έβγαλα με τη μία το mission 64 (είχα χάσει πόσες φορές πριν κάνω max το crystarium και πριν πάρω καλά όπλα), όπως και όλα τα άλλα δύσκολα τέρατα (shaolong gui, long gui) και mission 62 (όλα 5 stars προφανώς). Dunno η διαδικασία για να ανεβάζεις όπλα και accessories μου φαίνεται τραγική, είναι πάρα πολύ απλοϊκή και καταντάει κουραστική λόγω των άπειρων ωρών farming. Από την άλλη δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να φτιάξεις μία τόσο imba ομάδα, από τη στιγμή που δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να σου αντισταθεί. Max τα tier 3 δεν πρόκειται να τα κάνω, και τα accessories και τα tier 2 θέλω να τα φτιάξω μόνο και μόνο για το treasure hunter και το platinum trophy, θεωρώ ότι το παιχνίδι το έχω τελειώσει και δεν έχει τίποτε άλλο να μου προσφέρει.

        Πάντως ένα replay για σενάριο μόνο άνετα θα του έκανα κάποια στιγμή.
        Ναι εχεις ενα δικιο..

        Ελπιζω να βγαλουν κανα add on content με νεες αποστολες να μην πανε χαμενες τοσες ωρες farming. Στη mission 64 απλα εριχνα poison με lighting, fang commando, hope healer και μολις εκανε tank εβαζα MED/SYN/SYN και ξανα το ιδιο.. easy game..

        Comment


        • Καλά ναι με αυτά που πήγες εσύ λογικό να τον βγάλεις έτσι. Εγώ είχα τα παρακάτω paradigms

          Fang - Hope - Light
          ------------------------
          Sab - Sab - Sab
          Syn - Syn - Syn
          Com - Rav - Com
          Com - Med - Med
          Rav - Rav - Rav
          Sen - Sen - Sen

          Καταλαβαίνεις με ποια σειρά τα έπαιζα. Ούτε καν είχα aerisol και aegisol όταν τον πολέμησα, με τη μία 3 syn και ήμουν θεός. Τέλος πάντων, φοβερή μάχη και νομίζω δείχνει και μέχρι που μπορεί να φτάσει το battle system του παιχνιδιού. Από άποψη paradigm decks και εναλλαγή ανάλογα με τις περιστάσεις δεν μπορεί να δοθεί κάτι περισσότερο, θα ήθελα να ήξερα τι άλλες επιλογές θα υπήρχαν σε ένα extra περιεχόμενο. Γενικά μου φαίνεται ότι το παιχνίδι είναι έτσι δομημένο ώστε με τα υπάρχοντα roles δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πολλές επιλογές.

          Comment


          • Μία ξεκίνησε με πτήση 6 χαρακτήρων(αγνώστων) πάνω σ' ένα φτερωτό Fal l'Cie και μετά μία ξεκινάει με καταιγιστική δράση πάνω στο τραίνο.
            Καταλαβαίνεις φυσικά ότι το πρώτο βιντεάκι δεν είναι παρά ένα τρέηλερ ουσιαστικά και δεν έχει ως σκοπό να βγάλεις κάποιο νόημα με την ιστορία είναι απλά για να σου δείξει τα όμορφα γραφικά. Και αυτό που καβαλάνε δεν είναι fal'Cie.
            Η ιστορία είναι όντως κάπως μπερδεμένη αλλά ας μην την μπερδεύουμε μόνοι μας επειδή δεν προσέχουμε τι βλέπουμε.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Βγηκε και ο attacus με 5 αστερια, πραγματικα κορυφαια μαχη. Η πρωτη φορα που οι εναλλαγες στα paradigms γινοντουσαν τοσο συχνα και η καταλληλη δομη επαιζε τοσο ρολο.

              Ειχα

              com-syn-sab στην αρχη
              rav-com-rav κατα τη διαρκεια για το chain
              com-com-syn και com-com-med στις εναλλαγες
              rav-sen-med και med-sab-med στο τελος και παλι ως εναλλαγες οταν εκανε το meditate.

              στο σχημα Light-Fanq-Hope

              Συνεχιζω να ριχνω adamantoise, τα ingots εγιναν 6 και τωρα αλλαξα το catalog με βλεψεις για τα traps. Στο θεμα των χρηματων τελικα πιστευω οτι το προβλημα δημιουργειται απο το gilagamesh inc. Τα τελευταια οπλα μπορεις μονο να τα αγορασεις (noooooooooooooooooooooooooooo )...αν μπορουσες να τα βρεις τα πραγματα θα ηταν σιγουρα διαφορετικα...

              Comment


              • Γιατί δεν έχεις και τα δύο catalogs εξοπλισμένα; Θα έχεις περισσότερες πιθανότητες και για common και για rare drops.

                Comment


                • Βασικα διαβασα οτι ειναι καλυτερο να εχεις ενα απο τα δυο εξοπλισμενα αναλογα με το τι θες να πεσει. Δεν ξερω αν ισχυει απλα κοιταζοντας συζητησεις σε αλλα forum ειδα οτι πολλοι ειχαν προβλημα με τα drops οταν εξοπλιζονταν και με τους 2 καταλογους. Εγω εχω ingot με αναλογια 1/3 μεχρι τωρα αλλα επειδη δεν εχω δοκιμασει εξοπλισμο και με τα 2 catalogs ταυτοχρονα δεν μπορω να επιβεβαιωσω τα παραπανω...

                  Comment


                  • Oι άλλοι είχαν πρόβλημα επειδή γενικά υπάρχει πρόβλημα . Και εγώ στα 15 adamantoises είχα σίγουρα 6 ingots και 2-3 trape. Μου έτυχε σε 4 μάχες στη σειρά να πάρω trape - ingot - trape - ingot (έπος). Εξόπλισε τα και τα δύο, μη μασάς.

                    Comment


                    • Καλά evans όλοι μας ξέρουμε πόσο κωλόφαρδος είσαι,δεν χρειάζεται να το φωνάζεις

                      Πάντως αυτό που λες nooto δεν παίζει να ισχύει,απλά το 1% change είναι όντως ΠΟΛΥ χαμηλό και υπάρχει πρόβλημα.Εγώ και τα 2 τα έχω μέσα και στα 17-20 adamantortoise που έχω σφάξει πήρα 6-7 platinum ingots και 2 trape

                      Κατά τα άλλα εγώ έκανα και την 54 mission η οποία οκ για 5 άστρα θέλει αναβάθμιση ή το change of one hit stagger αλλά χάρηκα πολύ που την έβγαλα διότι στο επίπεδο που ήμουν χρειαζόταν πραγματικά τακτική.Έπρεπε για πρώτη φορά να προσέξω πολύ τα items που έχω βάλει σε κάθε χαρακτήρα.Φυσικά βγήκε με Lightning-Fang-Hope πάντα με την Fang Sentinel γιατί το 10,000 needles με 2 hits έκανε 180000 damage


                      Comment


                      • Τοσο χαμηλη ειναι η πιθανοτητα? Βασικα μηπως ειναι παραπανω ρε παιδια? Ειναι εντελως ακυρο να πρεπει να σφαξεις 600 (στατιστικα) για να παρεις 6 traps που θες :kill:.

                        Laharl, πρεπει να εχετε δικιο αφου τα ποσοστα σας ειναι πολυ καλα. Τα εβαλα και εγω μαζι τελικα και ελπιζω για το καλυτερο.

                        Το cactuar το παλεψα και εγω αλλα δεν τα καταφερα. Τα hp του πεφτουν ευκολα αλλα οι 10.000 needles ειναι πολυ πονος. Εχω βρει μια μεθοδο για να τον βγαλω αλλα δεν θελω να τη χρησιμοποιησω ακομα. Θα κατσω για αναβαθμισεις πρωτα. Btw ωραια η σκηνη πριν τη μαχη .

                        Για τα upgrades τελικα θελω λιστες. Καθησα και εφτιαξα χυμα μερικα και μετα ειδα οτι τα εχω. Ειναι πολυ try-error αν το πας μονος σου και θελει συνεχως quit-load. Λογικα θα εκτυπωσω κανα guide για να εχω τους πινακες ετοιμους.

                        Γενικα απ'οτι βλεπω το παιχνιδι πηγαινει πολυ ομαλα σε οτι αφορα την post game ολοκληρωση. Ολες οι διαδικασιες για το 100% ειναι πολυ ευχαριστες με μοναδικη παραφωνια το treasure hunter trophy (και ακομα δεν ασχοληθει σοβαρα ). Δεν ξερω μου φαινεται αδυνατο να το πας μονος σου (χωρις guide-λιστες) και να μην τρελαθεις .

                        Edit: Σχετικα με το σεναριο που λενε τα παιδια πιο πανω, προσωπικα δεν το βρηκα μπερδεμενο. Ερωτηματα υπαρχουν αλλα τη βασικη ροη την πιανεις ευκολα. Tanno, να τσεκαρεις και το datalog που αναλυει πολλες απο τις σκηνες.

                        Comment


                        • Τοσο χαμηλη ειναι η πιθανοτητα? Βασικα μηπως ειναι παραπανω ρε παιδια? Ειναι εντελως ακυρο να πρεπει να σφαξεις 600 (στατιστικα) για να παρεις 6 traps που θες :kill:.
                          Tέτοια είναι η πιθανότητα lol, με το connoiseur αυξάνεται αλλά και πάλι δεν πηγαίνει πολύ (φαντάζομαι κανά 2%).

                          Μην ψαρώνεις, μέχρι να κάνεις max όλους τους ρόλους θα τα έχεις και τα 6 trape (θέλω να πιστεύω ). Εγώ ακριβώς τη στιγμή που μάζευα τα τελευταία μου CP πήρα και το 6ο, οπότε μου ήρθε ακριβώς την ώρα που έπρεπε. Υπομονή .

                          Comment


                          • Ναι το λέει ο official οδηγός ότι είναι 1% η πιθανότητα αλλά φαντάζομαι με Connoiseur Catalog αλλά και 5αστέρια θα αυξάνεται κάπως.

                            Αυτό που είπε ο evans,μέχρι να κάνουμε max όλους του ρόλους είναι ευχάριστο και ελπίζουμε να έρθουνε,μετά θα γίνει πολύ αγγαρεία το θέμα

                            Btw τρελή φλασιά για εύκολο χρήμα

                            Αγοράζουμε άπειρους collectors catalog στις 100,000 τους αναβαθμίζουμε ΠΟΛΥ εύκολα σε Connoiseur τους οποίους πουλάμε για 125,000.Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό αλλά το sell price του Connoiseur ο official guide λέει ότι είναι 125,000

                            Το έχει δοκιμάσει κανείς από τους platinum whores?

                            @nooto:Νομίζω είναι must να δεις κάποιον οδηγό γιατί είναι πολύ trial and error η υπόθεση και εμένα προσωπικά θα με κούραζε


                            Comment


                            • Δεν τους αναβαθμιζεις και πολυ ευκολα.. Χρειαζεται catalyst που κοστιζει 60Κ νομιζω..
                              Originally posted by Evans View Post
                              Oι άλλοι είχαν πρόβλημα επειδή γενικά υπάρχει πρόβλημα . Και εγώ στα 15 adamantoises είχα σίγουρα 6 ingots και 2-3 trape. Μου έτυχε σε 4 μάχες στη σειρά να πάρω trape - ingot - trape - ingot (έπος). Εξόπλισε τα και τα δύο, μη μασάς.
                              Αδυνατον.. Εγω στα 60/70 εχω παρει μονο 3 trap..

                              Comment


                              • Ουπς το είχα ξεχάσει αυτό,νόμιζα ότι χρειαζόταν μόνον 1000 exp...Damn και ήμουν ενθουσιασμένος


                                Comment

                                Working...
                                X