Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Mega Drive Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Loggo View Post

    Runner up

    αν απ΄οτι καταλαβα δεν συμπεριελαβες το εν λογω βιντεοπαιχνιδι προκειται περι εγκληματος

    Comment


    • #47
      Γιατι εχεις παιξει τα υπολοιπα 20 για να κρινεις;
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #48
        Άρα, μιλάς για ένα σύνολο πραγμάτων που αφορά το τεχνολογικό κομμάτι αποκλειστικά, δλδ ποιότητα τεχνολογίας (όπως την ανέφερα πιο πάνω).

        Υπό αυτή την έννοια μπορούμε να συμφωνήσουμε. Αντικειμενικά, κρίνοντας απ'το τεχνολογικό κομμάτι/μηχανισμών , οι Genesis επιλογές ήταν καλές.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #49
          Κομμάτι υλοποίησης - τελικής ποιότητας, αυτό κρίνω.

          Το να κρίνει κανείς αντικειμενικά τη αισθητική προσέγγιση του Wind Waker πχ, είναι άτοπο, γιατί είναι υποκειμενικό. Το ίδιο και το να κρίνει κάνεις τη μουσική του Wipeout πχ. Αυτές είναι υποκειμενικές αξίες, έχουν να κάνουν με το άτομο και είναι προσωπικές για τον καθένα μας ξεχωριστά.

          Αλλά η διαδραστική μεριά των τίτλων, η ποιότητα του gameplay, πως δηλαδή συνυπάρχει - υλοποιείται αυτό το σύνολο μηχανισμών κλπ, είναι αντικειμενικό ανεξαρτήτως γούστου.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #50
            Δε τ'αφήνουμε αυτά να πάμε παρακάτω; Δηλαδή μόλις σκάσουν τα top-20 για saturn και playstation τι έχει να γίνει; Έλα και περιμένουμε!!
            sigpic

            Comment


            • #51
              Βιάζεσαι ρε Dope, αλλά επειδή σ' αγαπάω να η λίστα με τα καλύτερα του PS1:

              • 1: Croc (ΡΟΥΛΖ ΟΛ)
              • 2: Kula
              • 3: Overboard
              • 4: Mr. Domino (EPIC)
              • 5: Shadow of Darkness
              • 6: Gex
              • 7: Re-Volt
              • 8: Courier Crisis
              • 9: 007 Racing
              • 10: Jackie Chan: Stuntmaster
              • 11: Felony 11-79
              • 12: Hi Octane
              • 13: Rugrats: Search for Reptar
              • 14: Spawn the Eternal
              • 15: S.C.A.R.S
              • 16: The Fifth Element
              • 17: Carmageddon
              • 18: Mission: Impossible
              • 19: Bubsy 3D
              • 20: Threads of Fate

              Γαμάτη.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #52
                Χαχαχα θεούλις
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Ναι αλλά αυτό δε δείχνει τη ποιότητα, αυτό δείχνει την αποδοχή ενός τίτλου από το κοινό. Αυτό είναι άλλο πράγμα, σημαντικό μεν, διαφορετικό δε. Πχ, κάποτε το κοινό αποδεχόταν καλύτερα το FIFA από το Pro Evolution, ακόμα κι αν το δεύτερο ήταν καλύτερος τίτλος. Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα, από την ανάποδη βέβαια, μιας και το FIFA είναι ανώτερο του Pro, αλλά ο κόσμος προτιμά τον τίτλο της Konami. Είναι δικό του θέμα στη τελική, αλλά ανεξάρτητο της ποιότητας.


                  Όχι, δεν εννοώ αυτό. Δε μιλάω για την αποδοχή του κόσμου, για τις πωλήσεις και τα λοιπά. Μιλάω για την άποψη περί ποιότητας, και όσο και αν πουλούσε το FIFA έναντι του Pro το 2003, με λίγη πληροφόρηση έβλεπες πως το Pro ήταν πιο ψηλά στην εκτίμηση του κόσμου.

                  ποσοστό ποιότητας


                  Λάθος, λάθος, λάθος.

                  Είναι σημαντικό να καταλάβεις για τι πράγμα ακριβώς μιλάω. Το πρώτο μου post (στο οποίο είχα μόλις ξυπνήσει btw) είχα μία περιττή σχεδόν διάθεση για υπερανάλυση, χωρίς να σημαίνει πως το ανακαλώ, απλά τώρα πρέπει να δικαιολογήσω την άποψή μου.
                  Οι φιλόσοφοι κάποτε έφτασαν στο σημείο να αναρωτιούνται εάν αυτό το τραπέζι υπάρχει ή εάν αυτό το άλογο είναι ίδιο με το άλλο ή εν τέλει τι είναι το άλογο και ποιος το θέτει. Αυτές οι πολύπλοκες ερωτήσεις τους βοήθησαν να αποκτήσουν μία άλλου είδους σκέψη, σε σημείο κάποτε να ερμηνέψουν με καινούργιους τρόπους το σύμπαν και τα αντικείμενα.
                  Χωρίς να έχω διάθεση να διεισδύσω σε ένα τέτοιο τριπάκι σαν ανόητος, εξέφρασα την άποψή μου σχετικά με τη ποιότητα και το ποιος τη καθορίζει. Δε πιστεύω στην αντικειμενικότητα, τη θεωρώ προνόμιο των θεών (δηλαδή μάλλον κανενός) οπότε είμαι της άποψης πως αυτό που λέμε "αντικειμενικότητα" είναι η προσπάθεια να δούμε κάτι με όσο το δυνατόν λιγότερη υποκειμενικότητα μπορούμε. Επειδή όμως η άποψή που θα πούμε μπαίνει απο τα μάτια μας ή τ' αυτιά μας και περνάει από τον εγκέφαλο ο οποίος εν τέλει την εκφράζει, έχει ένα κομμάτι από εμάς. Περνάει από ένα κόσκινο, αν θες.
                  Το Ocarina το 1998 είναι X και το Ocarina του 2010 είναι Y επειδή έτσι το παρατηρήσαμε.

                  Η παραπάνω συλλογιστική μέθοδος να ξεκαθαρίσω πως είναι περιττή για μία συζήτηση σαν και αυτή και μετανιώνω που την άρχισα επειδή απλά δε χωράει και νιώθω άσχημα που προσεγγίζω κάτι τόσο λεπτομερές (ευτελές αν μου επιτρέπετε) με αυτό το τρόπο.

                  Αλλά όπως και να' χει, η ποιότητα δεν έχει αριθμό και ποσοστά, εξ' ου και η διαφωνία μου.

                  Comment


                  • #54
                    Εντάξει, επί του θέματος, δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όσα είπα πριν.

                    Επειδή, όπως ίσως ξέρεις, μου αρέσει πολύ η φιλοσοφία (η όποια παρεμπιπτόντως είναι διαχρονική και πάντα είχε και θα έχει θέση σε οποιαδήποτε εποχή) δε με χάλασε καθόλου η συζήτηση. Ακόμα κι αν πρόκειται για κάτι τόσο ευτελές όπως τα videogames.

                    Δε θεωρώ ότι η αντικειμενικότητα είναι προνόμιο κάποιας θεϊκής ύπαρξης, αλλιώς πιθανότατα θα ήταν ακόμη επί τάπητος ζητήματα όπως το αν τελικά η Γη γυρίζει, ή αν είναι επίπεδη ή όχι.

                    Θεωρώ ότι ο κόσμος γενικά, το «όλο» αν θέλεις, από τη φύση μέχρι τις ανθρώπινες σχέσεις (ως μέρος της φύσης), χαρακτηρίζεται από μια αλληλεπίδραση / συνύπαρξη αντικειμενικών και υποκειμενικών αξιών. Δεν είναι όλα υποκειμενικά, δεν είναι όλα αντικειμενικά. Άσε που, προσωπικά, θεωρώ ότι η απολυτότητα της αντίληψης περί του ενός ή του άλλου είναι, εκτός από λανθασμένη, πάνω απ’ όλα, επικίνδυνη.

                    Αυτά, γιατί βγήκαμε πολύ off topic.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #55
                      Αν και πολύ καθυστερημένα, να δώσω κι εγώ πολλά συγχαρητήρια σε μια λίστα που είναι, αν μη τι άλλο, ξεχωριστή.

                      1) To Comix Zone ούτε που το ήξερα και μου φαίνεται πολύ μπροστά.
                      2) Περίμενα το Castlevania bloodlines σε ψηλότερη θέση.
                      3) Το Story of Thor, αν και μου αρέσει πολύ, δεν ξέρω αν θα το έβαζα στην 20δα (χάρηκα πολύ που το είδα πάντως!)
                      4) Η σειρά κλασσικών Platform είναι αυτή που πρέπει, αν και νομίζω πως έπρεπε να μπουν στη λίστα και 1 - 2 ακόμα shoot'em ups πέρα από το Contra.
                      5) Langrisser??!! Πέρα από το ό,τι το ήξερα σα Warsong, το παιχνίδι ήταν ΠΟΛΥ μπροστά και άξια είναι τόσο ψηλά! Οι δε σκηνές της μάχης ήταν τόσο αστείες που άξιζε να τερματίσεις το παιχνίδι μόνο και μόνο για να τις βλέπεις συνέχεια!
                      6) Η μόνη άστοχη επιλογή πιστεύω πως είναι το Dune 2. Αφ'ενός είναι κλασσικότατος τίτλος για PC, ξεκίνησε ουσιαστικά το είδος των RTS μπλαμπλαμπλαμπλα, και δεν πιστεύω πως η ποιότητα ή η αναγνώρισή του στο Mega Drive ήταν τέτοια που να αξίζει τη θέση του. Απλά και μόνο ο χειρισμός του σε σχέση με άλλες πλατφόρμες ήταν απαγορευτικός.
                      7) Για την πεντάδα δεν έχω καμία διαφωνία, αλλά...ρε αθεόφοβε..."Bowie, you're good at performing acrobats"??? Ziggy Stardust??? The Thin White Duke??? Μήπως είσαι μερικά έτη φωτός πιο μπροστά? Μήπως έρχεσαι από το μέλλον?

                      Πέρα από τα σχετικά πολλά platform της λίστας (περίπου το 1/4), είναι λίγο περίεργο, αν και αιτιολογημένο, το ότι δεν μπήκαν πιο στίγουρες επιλογές στη λίστα. Από την άλλη, δε νομίζω πως το Earthworm Jim είναι χειρότερο ποιοτικά από το Pulseman.

                      ΥΓ - Λείπει το Boogerman!!!
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #56
                        Και μονο που δηλωνεις αγνοια για το Comix Zone, ειδικα την σημερον ημερα που εχει μπει σε ενα καρο συλλογες του MegaDrive, πεφτω απο τα συννεφα των 16bit...
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Deus View Post
                          Ta 2 remix απίστευτα πάντως.Το δεύτερο είναι από το αχρησιμοποίητο κομμάτι hiden palace από το sonic 2.;)
                          Eίσαι τυχερός που τώρα βρήκα χρόνο να δω το βίντεο.

                          Επίσης το πρώτο ρεμίξ παίζει να το έχω ακούσει καμμια 100αριά φορές...
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #58
                            - Χμ, θα διαφωνήσω για το Dune.
                            Το παιχνίδι το είχαν προσαρμόσει εξαιρετικά στις απαιτήσεις της κονσόλας και του pad, νομίζω πως θα ήταν μεγάλο ατόπημα αν το παρέλειπα.

                            - Το Story of Thor νομίζω ότι ποιοτικά άξιζε να είναι μέσα. Ειδικά η άποψή του για το Action κομμάτι θεωρώ ότι ήταν πολύ μπροστά. Αυτός ο συγκερασμός δηλαδή, όχι απλά Action, αλλά καθαρού beat em up με RPG.

                            - Όχι το σκουλήκι δεν είναι κατώτερο του Pulseman, πάνω κάτω, κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο ποιοτικά, όπως φυσικά και αρκετοί ακόμα τίτλοι που έμειναν απ’ έξω. Βλέπε Vectorman 1, Mega Turrican κλπ.

                            Πάντως για τα platforms είναι σε σημαντικό βαθμό δικαιολογημένο αν θυμηθεί κανείς εκείνη τη περίοδο. Τα platforms (σε όλες τις μορφές τους), κυκλοφορούσαν σε ποσότητες ανάλογες με τα shooters σήμερα. Ήταν πάρα πολλά, με πολλές ποιοτικές περιπτώσεις. Η λίστα θα μπορούσε να έχει ακόμα περισσότερα αν είχα βάλει και τα Dynamite Headdy της Treasure και Earthworm Jim, τα οποία και κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι μέσα.

                            Απλά είναι αυτό που είπα και πριν 2-3 φορές, ότι δηλαδή μετά από ένα σημείο δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές. Εντάξει, θα βάλεις τους πολύ TOP τίτλους που ξεχωρίζουν σε κάθε κονσόλα, αλλά, μετά από ένα σημείο, η κατάσταση είναι τρομερά ισορροπημένη. Έχεις μερικές δεκάδες τίτλων που κυμαίνονται ποιοτικά στο ίδιο επίπεδο και πρέπει να περιοριστείς σε 6-7 επιλογές. Πολλοί από τους τίτλους που θα μείνουν απ’ έξω θα μπορούσαν να είναι μέσα και τούμπαλιν.

                            Δε θεωρώ λάθος δηλαδή να μπει το Pulseman αντί του Earthworm Jim, ή αντίστροφα το Earthworm Jim αντί του Pulseman. Λάθος θα ήταν να μη βάλω κανένα από τα δυο και να βάλω το Rise of the Robots πχ.

                            Btw, σκεφτόμουνα να σου προτείνω εσένα και του DJ (ή όποιος άλλος το έχει), επειδή εγώ είμαι άσχετος από PC Gaming, να αναλάβετε το PC χωρίζοντάς το σε περιόδους (90-95 πχ). Θα ήταν κρίμα να το αφήσουμε έξω με τόσους τίτλους ογκόλιθους. Αν ενδιαφέρεστε, φτιάξτε τις λίστες και για το video βλέπουμε ποιος θα το κάνει.

                            Πάντως, για να είμαι ειλικρινείς, δε περίμενα τόσο ενδιαφέρον για το video του Mega Drive σε σχέση με άλλων κονσολών. Δε κρύβω ότι η SEGA μεριά της συνείδησής μου πολύ χαίρεται γι’ αυτό.

                            Υ.Γ. Τίτε επειδή ξέρω ότι σου άρεσε το Warsong (Langrisser 1), δοκίμασε τη μεταφρασμένη έκδοση του Langrisser II, είναι εξέλιξη του πρώτου στα πάντα όλα. Εξαιρετικός τίτλος.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #59
                              Εγω εχω ετοιμο ενα top 100 για το PC αν σου κανει κεφι...
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment


                              • #60
                                Άσχετο, αλλά το σηματάκι του Gamers Odyssey μου αρέσει πάρα πάρα πολύ και ταιριάζει απίστευτα όταν ακολουθεί ρέτρο θέμα!

                                Κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω είναι για το ποιόν emulator χρησιμοποιείς και με τι ρυθμίσεις. Η ποιότητα μερικών παιχνιδιών είναι καταπληκτική, και είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί το Story of Thor μου φαίνεται σχετικά μάπα.

                                Για το PC gaming, θα μπορούσε να γίνει αυτό που προτείνεις αλλά υπάρχουν διάφορες δυσκολίες. Πρώτον, χρειάζεται να θυμάσαι την ημερομηνία κυκλοφορίας κάθε παιχνιδιού, οπότε ένας διαχωρισμός με βάση τις 10ετίες στην καλύτερη θα άφηνε το θεατή με μια περίεργη αίσθηση. Πέρα από αυτό, μετά από κάποια χρόνια δε θυμάσαι πως και τι. Πιο βολικό θα ήταν με βάση το είδος. Μια άλλη, ακόμα πιο σημαντική δυσκολία, είναι η απουσία emulation και, κατά συνέπεια, η διαδικασία του "βρίσκω το παιχνίδι / το κάνω Install / προσπαθώ να το κάνω να τρέξει στο λειτουργικό μου / παίζω μέχρι να το πάω σε κάποιο σημείο που να αξίζει τον κόπο να τραβήξω βίντεο". Είναι πολλή μανούρα, εκτός και αν καταλήξει κάποιος στη λύση του να βρει βίντεο από άλλες πηγές και όχι φτιαγμένο με τα χεράκια του.

                                Πέρα από αυτά, μπορώ ανά πάσα στιγμή να γράψω για strategy, RPG, adventures, και σε κάποιο βαθμό action. Θα χρειαστώ όμως βοήθεια, τόσο στο θέμα της μνήμης όσο και στο θέμα της βιντεοσκόπησης. Θα ανοίξω σχετικό θέμα όταν ξεκινήσω και και όσοι πιστοί προσέλθετε!
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X