Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Περί αποχωρήσεων

    Είναι ένα θέμα το οποίο συζητήθηκε πρόσφατα μεταξύ των μελών της ομάδας διαχείρισης και αποφασίσαμε ότι θα ήταν καλό να το θέσουμε και δημοσίως. Παρακαλώ τους υπόλοιπους moderators να με διορθώσουν σε τυχόν διατυπώσεις - φάουλ.

    Το λοιπόν, αυτό το οποίο μας προβλημάτισε είναι πως, ως κοινότητα, εκτός από το διαχρονικό πρόβλημα δυσκολίας προσαρμογής νέων μελών, αντιμετωπίζουμε κι ένα ακόμη ζήτημα: Πολλοί (και πολύ) παλιοί χρήστες έχουν για Χ, Υ λόγους αποχωρήσει. Κάποιοι πρόσφατα, κάποιοι καιρό πριν. Σημασία έχει πως τα βάλαμε κάτω, απαριθμήσαμε μερικά ψευδώνυμα και εν τέλει βλέπουμε πως το μέρος της παλιάς GamePro κοινότητας που μας έχει αφήσει είναι σημαντικό.

    Αρχικά, προσπαθήσαμε να το δούμε λίγο αυτοκριτικά, αλλά νομίζω πως εν τέλει καταλήξαμε ότι δεν είναι εκεί το βασικό αίτιο του προβλήματος. Αν οποιοσδήποτε θεωρεί ότι ως moderating team φέρουμε μερίδιο ευθύνης, μεγάλο ή μικρό, να το γράψει ανοιχτά και να προσδιορίσει τα όποια σφάλματα έχουν γίνει.

    Αυτό που μας ενδιαφέρει ακόμη περισσότερο όμως, είναι να ανακαλύψουμε άλλα πιθανά αίτια, που αφορούν την κοινότητα ευρύτερα. Πήγε κάτι στραβά; Δημιουργήθηκε κάποιο κλίμα που δεν έπρεπε; Ή μήπως απλώς κάποιοι κουράστηκαν, έπαψαν να ενδιαφέρονται και τα παράτησαν;

    Μας ενδιαφέρουν οι γνώμες όλων, όποιες κι αν είναι και νομίζω πως καλό θα ήταν να αφήσουμε στην άκρη τους όποιους ενδοιασμούς και να μιλήσουμε έξω από τα δόντια αν χρειαστεί. Προσωπική μου άποψη, η αναφορά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μελών είναι απόλυτα θεμιτή, αρκεί να μη γυρίσει η όλη κουβέντα επί προσωπικού. Όσοι από εσάς έχουν επαφή με παλιούς χρήστες, καλό θα ήταν να τους ενημερώσουν και να τους ζητήσουν να καταθέσουν τη δική τους εμπειρία στο θέμα αυτό.

    Να ξεκαθαρίσω, δεν κυνηγάμε φαντάσματα, ούτε και ψάχνουμε για "μαύρα πρόβατα" - προσπαθούμε μόνο να μαζέψουμε γνώμες και να κάνουμε έναν απολογισμού όλου αυτού του καιρού κατά τον οποίον πλέουμε μόνοι μας, χωρίς τρίτους πάνω από τα κεφάλια μας, σ' αυτήν τη διαδικτυακή Οδύσσεια.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"


  • #2
    Eimai ths apopshs oti 90% twn apoxwrisewn eginan logw varemaras, kapoioi proxwrhsan alliws me thn zwh tous.

    Yparxoun kai periptwseis ragequit opws tou Jedah alla nomizw pws aftes einai liges.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Έντονη έχει γίνει η απουσία του Scatman η οποία έγινε μετά από διαμάχη, με τον Ground αν δεν κάνω λάθος. Κρίμα γιατί ήταν τακτικό μέλος που γούσταρε και μάλλον έφυγε από εγωισμό. Και ο ground όμως το είχε παρατραβήξει (λέγοντας αν θυμάμαι καλά ότι δεν τον ενδιέφεραν τα games που σχολιάζει και ότι επιδεικνύεται).
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #4
        Η αλήθεια είναι πως είναι λίγο δύσκολο μέχρι να χτίσεις αντι-g-0 αντισώματα...
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #5
          Nai ftaiw se afto to paradexomai.
          Afto pou me eixe enoxlhsei perissotero me ton Scatman den htan oti parousiaze paixnidia pou den exei dei pote kaneis, alla oti ta parousiaze ws kalytera allwn poly gnwstwn paixnidiwn me thn monh dikaiologia oti ta epaikse o idios pragma pou aneta mporei na einai psemata.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Ο άλλος λόγος που έφυγε ο Scatty είναι και ο στρατός... Ας μην βγάζουμε και βιαστικά συμπεράσματα.

            Επίσης, αν δεν το ξέρατε, και ο Vetus ήταν κι αυτός τακτικό μέλος εδώ, αλλά κι αυτός τα ίδια διαμάχη, όπως ο Scatty, έγινε.

            Ξέρω ότι κάποιοι μαλώνετε σα μαλάκες και δεν σέβεστε την γνώμη του ενός και του άλλου. Ο καθένας έχει και την δικιά του αντίληψη σε κάθε τομέα της συζήτησης, οπότε είναι άσκοπο να μαλώνετε σαν τα κοκόρια.

            Για τα άλλα μέλη που έγιναν από εποχής gamepro, δεν γνωρίζω τι έγινε, αλλά το αφήνω πάνω σας.
            sigpic

            Comment


            • #7
              O Vetus kala ekane kai efyge, mono gia na trollarei mphke edw mesa.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Εγώ, απευθυνόμενος τόσο σε όσους παραμένουν ενεργοί στο forum, όσο και σε όλους όσους αποχώρισαν (Evans, Scatman, Jedah, FiOth, swordmaster, enwsiths, Azrael κλπ) αλλά που μπορεί να κοιτάζουν το forum, όπως και σε νεώτερα μέλη που μπορεί να μην είναι τόσο ενεργοί, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι στο Gamers Odyssey που σας χαλάει, ή που θα θέλατε να είναι αλλιώς.

                Υπάρχει κάτι απωθητικό στο κλίμα εδώ μέσα; Αν ναι, τι είναι αυτό;
                Υπάρχει θέμα με το moderation;
                Υπάρχει θέμα με συγκεκριμένα μέλη; Αν ναι, με ποιους και γιατί;

                Οτιδήποτε δε σας αρέσει στο Gamers Odyssey, όπως είναι σήμερα, πείτε το. Και πείτε το ανοιχτά και αρχιδάτα, όπως έλεγε κι ένας καθηγητής μου, αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #9
                  Efyge o Evans?
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Όχι, είναι εξωτερικό και προφανώς δεν έχει και πολύ χρόνο ελεύθερο. Και όπως είπες και εσύ δεν έχουμε γράψει και κανένα συμβόλαιο. Κάποιοι που δε συμμετέχουν μπορεί να γουστάρουν την παρέα απλά με τον καιρό οι υποχρεώσεις και τα ενδιαφέροντα αλλάζουν.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Ryu_gr View Post
                      Ναι.
                      Fixed.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #12
                        Και γω δε νομίζω ότι έφυγε. Μου φαίνεται απλά δεν έχει χρόνο. Ο Deus πάντως είναι ακόμα εδώ οπότε μπορεί να μας λύσει την απορία (αν θέλει).
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #13
                          Σωστός ο cursed,o evans σταμάτησε να γράφει.Όχι επειδή έφυγε στο εξωτερικό.Θα του πω για αυτό το τοπικ που ανοίχτηκε και αν θέλει ας γράψει.Ακολουθεί εντός ολίγου δικό μου ποστ-σεντόνι για το ποιόν του φορουμ.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Sovara? Efyge o Evans? Den to perimena.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Λοιπόν ακολουθεί τώρα ένα δικό μου ποστ,αρχιδάτης φύσης όπως ζητάει ο λογκο.

                              Καταρχάς να πω ότι δεν ξέρω γιατί αποχώρησαν κάποια άτομα.Δεν ξέρω αν είναι λόγω βαρεμάρας ή επειδή έχουν προβλήματα με το επίπεδο του φορουμ,όμως εγώ θα γράψω την άποψή μου.Δεν είμαι από αυτούς που γράφουν συνέχεια,το κάνω μόνο όταν έχω διάθεση,αλλά μπαίνω καθημερινά εδώ και χρόνια και παρακολουθώ σχεδόν όλες τις συζητήσεις.

                              Επίσης να πω ότι δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένα άτομα.Ξέρετε πολύ καλά ποιοι είστε και τι κάνετε.

                              Η άποψή μου είναι ότι το επίπεδο του φορουμ έχει πέσει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Τολμώ να πω ότι πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο...Πάντα είχαμε τα θεματάκια μας με τρολ,καυγάδες κτλ κτλ όμως πρώτη φορά το επίπεδο έχει πέσει τόσο.Πέρα από κάποια άτομα που παραμένουν χομπιστες και γράφουν αξιόλογα ποστ έχουμε και κάποιους που απλά γράφουν για να γράφουν,κάνοντας εξυπνακίστικα ποστ,χαλαρού τρολαρίσματος,ποσταροντας εικόνες κακόγουστου και κρύου ιντερνετικου χιούμορ τύπο τρολολο.Νομίζετε ότι κάνετε πλάκα και ότι το χιουμορ σας είναι λεπτό,έχετε αναρωτηθεί όμως αν υπάρχουν άτομα που ενοχλούνται;Για αναρωτηθείτε λίγο τι γνώμη θα σχηματίσει για εμάς ένα νέο μέλος.


                              Άλλο θέμα που έχω παρατηρήσει.Τα μισά και μέλη του φορουμ γουστάρουν τους καυγάδες.Την βρίσκουν να διαπληκτίζονται online με άτομα.Απόδειξη το ότι γίνεται χαμός κάθε φορά που μπαίνει ένα τρολ από το nintendo gr για να πει τα δικά του.ΤΌΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι ρε παιδιά να τους αγνοήσουμε;Aπλώς δεν απαντάμε και οι moderators σβήνουν τα ποστ τους,στέλνουν προειδοποίηση και αν το άτομο δεν συμμορφώνεται ban.Απλά πράγματα.Αντιθέτως,αυτό που γίνεται εδώ είναι το ακριβώς αντίθετο.Πάρτε για παράδειγμα το σκηνικό με μέλη του nintendo gr.Είπαν ότι είπαν,τρολαραν,την είπαν σε μέλη δικά μας και μετά κάποιοι από εμάς δήλωσαν ότι λυπούνται κιόλας που έφαγαν μπαν τα τρολ...Ρε ας σοβαρευτούμε επιτέλους,μπαν από φορουμ έφαγαν δεν έχασαν την δουλειά τους.Στην τελική,είμαστε ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΚΟΣΜΟ και για να λειτουργήσει πρέπει να έχουμε ΚΑΝΟΝΕΣ οι οποίοι πρέπει να ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ!!!Είμαστε φορουμ με κανόνες οι οποίοι πρέπει να εφαρμόζονται,δεν είμαστε webwar.

                              Επίσης,κάποιοι από εμάς απλά δεν μπορούν να διαβάσουν γνώμη διαφορετική από την δική τους.Ορθώς γράφουν για να διαφωνήσουν αλλά πολλές φορές αντί να παραμείνει ο διάλογος σε νορμαλ επίπεδα ξεφεύγει.Έχουμε το τουπε ότι εμείς είμαστε οι σωστοί και οι ειδικοί για ένα θέμα και έχουμε την ΕΜΜΟΝΗ να κάνουμε τον άλλο να αποδεχτεί την άποψή μας.Σε αντίθετη περίπτωση γίνεται το αδιαχώρητο.Γιατί ρε παιδιά;Δεν μπορούμε απλώς να αποδεχτούμε το γεγονός ότι ο άλλος έχει διαφορετική γνώμη από εμάς;Πάρε παράδειγμα το τοπικ για την θρησκεία.

                              Σε γενικές γραμμές.Οκ,δεν αμφισβητούμε ότι κάποιοι από εσάς είστε ειδικοί/διαβασμένοι/επιστήμονες/σοφοί και πάει λέγοντας αλλά είστε άνθρωποι και πέραν από εσάς έχουν και οι άλλοι δικαίωμα λόγου και έκφρασης γνώμης.Σταματήστε να υποτιμάτε τους άλλους,αποδεχτείτε το γεγονός ότι ο καθένας έχει την δική του γνώμη και καταλάβετε ότι δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν καταφέρετε να πείσετε τον άλλο να αλλάξει αυτό που πιστεύει.Πείτε αυτό που θέλετε ΗΡΕΜΑ,ΧΩΡΙΣ ΜΠΗΧΤΕΣ και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ,θα απαντήσει ο άλλος και ως εκεί.Δεν καταλήξατε κάπου;Δεν πειράζει.

                              Αυτά είναι καθαρά οι προσωπικές μου απόψεις και τίποτα άλλο.Δεν ξέρω το αν και κατά πόσο ώθησε κάποια άτομα να αποχωρήσουν,δεν μιλάω για αυτούς.Απλά λέω το τι πιστεύω εγώ.Όπως είπα και πριν ΔΕΝ θα αναφερθώ σε συγκεκριμένα άτομα.Με κουράζουν απίστευτα συζητήσεις στιλ σου πα,μου πες και δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για να ανατρέξω σε παλιά ποστ για να φέρω παραδείγματα.Εγώ απλά περιγράφω μια γενική κατάσταση που βλέπω και δεν μου αρέσει.


                              Ανακεφαλαιώνοντας.

                              1)Να σταματήσουμε τα εξυπνακίστικα σχόλια και το τρολαρισμα
                              2)Να αγνοούμε επιδεικτικά τα τρολ και άμεση εφαρμογή των κανόνων του φορουμ όχι μόνο για τα τρολ αλλά και εμάς τους ίδιους
                              3)Ηρεμία και διάλογος με επιχειρήματα,αποδοχή και σεβασμός της γνώμης του άλλου


                              Αυτά από εμένα.Πολύ πιθανό να μην μπορέσω να απαντήσω,δουλεύω πολλές ώρες την ημέρα και δεν ξέρω πότε θα έχω τον χρόνο ή/και την διάθεση για να απαντήσω στα ποστ που (πιθανότατα) θα ακολουθήσουν.Προσωπικά πάντως δεν έχω σκοπό να αποχωρήσω.Έχω δεθεί με το φορουμ και μου αρέσει.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X