Announcement

Collapse
No announcement yet.

Racing games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Οι περισσοτεροι με τους οποιους εχω συζητησει αυτο το θεμα συμφωνουν οτι το Forza2 ειναι κατωτερο των προσδοκιων, και φυσικα ειναι καλυτερα αυτα του PGR3 και αυτο φαινεται καθαρα και στα textures των αυτοκινητων. Ειδικα η λαμαρινα ειναι εντελως διαφορετικη στα δυο παιχνιδια...
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #17
      Δε το κοιταξα στις λεπτομερειες και στα σημεια ομως το Forza 2 δειχνει πολυ πιο αληθοφανες και ρεαλιστικο. Πιο φυσικα χρωματα και περιβαλλοντα για τα δικα μου γουστα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #18
        Racing Nirvana --> Gran Prix Legends Preservation Society
        Insert Coin

        Comment


        • #19
          Στο Forza 2 δεν γυαλίζουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τα αυτοκίνητα; Μου βγαίνουν τα μάτια.

          Comment


          • #20
            ...ανετα κολλητε, ανετα....

            Ειχα γραψει και ενα ολοκληρο κατεβατο για το Nuerburgring και την περιφημη στροφη "Carrousel" (καμια σχεση με την σειρα με τα σπορια) και την πιστα της Laguna Secca αλλα το μαμημενο το ιντερνετ κολλησε και το εχασα. Καποια στιγμη μπορει να κανω κανενα αφιερωμα για κανενα ραλλακι ή καμια πιστα, ετσι για το γαμωτο...

            Να πω εν ολιγοις (τωρα που ξεκινησα) οτι η Carousel θεωρηται η πιο δυσκολη στροφη του κοσμου, καθως ειναι μια κλειστη αριστερη φουρκετα η οποια τυχαινει να ειναι ΚΑΙ ανισοπεδη ΚΑΙ να εχει kerbs τα οποια ειναι σαν τοιχος. Κοινως εαν δεν παρεις την κανονικη γραμμη ή μπεις με λιγα παραπανω και δεν κρατησεις το αυτοκινητο σε μια απο τις δυο γραμμες (εσωτερικη ή εξωτερικη, ιδανικα εσωτερικη ξηστα απο τα kerbs) εισαι αυτοματα νεκρος. Εαν χτυπησεις εστω και λιγο στα kerbs εισαι επισης αυτοματα νεκρος, οποιος εχει τρεξει ποτε στο GT ή το Forza την πιστα ξερει απολυτα το τι εννοω. Ονειρο μου τεραστιο ειναι να τρεξω την πιστα και στην αληθινη ζωη.

            Η αμεσως επομενη δυσκολοτερη στροφη του κοσμου θεωρω (παντα κατα την γνωμη μου) οτι ειναι η περιφημη Corkscrew της Laguna Secca, η οποια ειναι μια απο τις πλεον απαιτητικες και δυσκολες πιστες του κοσμου. Ειναι η στροφη ακριβως στο τελειωμα της ανηφορας, και μονο απο το ονομα καταλαβαινετε για τι πραγμα μιλαμε!!! Αποτομη, κατηφορικη, αριστερη με τερμα φρενα η οποια μετατρεπεται σε αποτομη δεξια κατηφορικη και αμεσως τερμα γκαζι για την επομενη αριστερη. ΚΟΛΑΣΗ!!!

            Αλλα γενικα ησχυει αυτο που λενε ολοι οσοι ξερουν απο motorsports: οσο πιο απαιτητικη μια πιστα, τοσο μεγαλυτερη η οδηγικη απολαυση...
            [/b]
            Dj Solid για ποιο Nurburgring(Αυτή είναι η σωστή γραφή - πάλι σε έπιασα να κάνεις λάθη - σημαίνει Ring=πίστα του Nurburg=το τοπικό χωριό) μιλάς το παλιό Nordscheife ή την καινούργια πίστα προδιαγραφών Formula 1? Αν είναι το παλιό δικαίως, αν είναι το καινούργιο ανέστησαν το παλιό(όσοι ξέρουν από πίστες αγώνων θα με καταλάβουν).

            Comment


            • #21
              Χαχαχα, σέπιασα εγώ τώρα να κάνεις λάθος.
              Είναι το *u* με δυο τελίτσες πάνω (απ'τα γερμανικά), και, επειδή δεν έχουμε να το γράψουμε με δυο τελίτσες, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείσεις το *ue* ως αντικατάστατο.

              Και είναι *Nordschleife*, όχι *Nordscheife* (σημαίνει *βόρεια κορδέλα*)

              Όχι δεν είμαι κακός, απλός ξέρω γερμανικά

              Comment


              • #22
                Μιλαω για το Nordschleife φυσικα. Η καινουργια πιστα της F1 δεν ειναι τοσο απαιτητικη οσο αλλες, οπως πχ το Monaco και το Silverstone, οι οποιες ειναι σαφως πιο δυσκολες πιστες απο το νεο Nurburgring.

                Παντως και για μιλησω και προσωπικα, πλεον εχω φτασει σε σημειο να εχω μαθει περιπου το 80% της πιστας απ'εξω, απλα καποιες γραμμες σε καποιες απαιτητικες στροφες θα πρεπει να τις μελετησω. Και φυσικα το απολυτο μηχανημα μελετης της πιστας ειναι η Porche Carrera 911 997 Turbo, καθως και η ταχυτητα της ειναι τετοια που επιτρεπει στον παικτη να εχει το 100% του μυαλου του στην οδηγηση αλλα και την τετρακινηση ωστε να μπορει να πιεσει ο εμπειρος και να δει την πιστα οπως πρεπει.
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #23
                  Η αμεσως επομενη δυσκολοτερη στροφη του κοσμου θεωρω (παντα κατα την γνωμη μου) οτι ειναι η περιφημη Corkscrew της Laguna Secca, η οποια ειναι μια απο τις πλεον απαιτητικες και δυσκολες πιστες του κοσμου. Ειναι η στροφη ακριβως στο τελειωμα της ανηφορας, και μονο απο το ονομα καταλαβαινετε για τι πραγμα μιλαμε!!! Αποτομη, κατηφορικη, αριστερη με τερμα φρενα η οποια μετατρεπεται σε αποτομη δεξια κατηφορικη και αμεσως τερμα γκαζι για την επομενη αριστερη. ΚΟΛΑΣΗ!!!
                  [/b]
                  Αχχ.....το περισσότερα γαλλικά εκεί τα έχω ρίξει.....αρχαγγέλους....παπάδες...όλους μαζί στην ίδια στροφή <_<


                  Ξεκίνησα το GT4 πάλι μιας και το save file {90% <_< } έγινε corrupted και λέω να το δοκιμάσω να παίξω με manual αυτήν την φορά και όχι με auto. Για να δούμε....

                  "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                  Comment

                  Working...
                  X