Announcement

Collapse
No announcement yet.

FFVII Remake - Do it or Don't?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Δε μου φαίνεται λογικό. Τι το ιδιαίτερο έχουν οι πόλεις σε σχέση με άλλα μέρη; Άλλωστε η μόνη μεγάλη πόλη ήταν η Μίντγκαρ και κάθε μέρος της ήταν αρκετά ξεχωριστό από τα υπόλοιπα...
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #47
      H midgar htan prerendered oxi full 3D
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #48
        H midgar htan prerendered oxi full 3D
        Είπα γω ότι δεν ήταν; Αλλά εννοώ ότι κάθε μέρος της πόλης είναι ξεχωριστό από τα υπόλοιπα, δε χρειάζεται να είναι μονοκόμματη.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #49
          Originally posted by Dj Solid View Post
          Θελω για πολλους λογους. Πρωτον πιστευω οτι το original FFVII ακομα και στα 10 ευρω ειναι απολυτως unplayable με τα σημερινα δεδομενα. Και μονο η συχνοτητα των random battles ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με κανει να μην θελω να το ξαναακουμπησω.

          Καταρχήν η συχνότητα των random battles στο FF7 ήταν, όπως είπε και ο Straier, μια χαρά, και νομίζω ότι είναι από τα πιο ευχάριστα και ισορροπημένα παιχνίδια που έχει να επιδείξει το genre (γενικά ισχύει για τα περισσότερα final fantasy αυτό). Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ξανά με το είδος να παίξει το FF7 τώρα, αλλά νομίζω πως αυτοί που έχουν παίξει 5 jrpgs θα το ευχαριστηθούν ακόμα και σήμερα. Άλλοστε δεν πιστεύω ότι έχουν αλλάξει και τόσα πολλά πράγματα στους μεταγενέστερους τίτλους του είδους για να ενοχληθεί κανείς από το gameplay του FF7. Αν θέλεις να δεις τι σημαίνει συχνό battle rate δοκίμασε να παίξεις skies of arcadia, digital devil saga, lost odyssey και ένα σωρό άλλους τίτλους που είναι και αρκετά μεταγενέστεροι στη τελική.

          Γενικά θεωρώ το FF7 αρκετά διαχρονικό παιχνίδι που μπορεί ο καθένας να παίξει και να το ευχαριστηθεί ακόμα και σήμερα. Θεωρώ ότι το σενάριο, οι χαρακτήρες, τα σκηνικά και οι τοποθεσίες αναδεικνύονται όπως πρέπει ακόμα και με τον ξεπερασμένο για τα σημερινά δεδομένα τεχνικό τομέα του παιχνιδιού. Το FF7 δεν έχει πρόβλημα στο να μεταφέρει την ατμόσφαιρα και το συναίσθημα ακόμα και με χαρακτήρες που μοιάζουν την περισσότερη ώρα με lego. Οι διάλογοι είναι καλογραμμένοι, τα pre-rendered backgrounds πείθουν, τα FMV βοηθούν στο να έχεις μια καλύτερη εικόνα οπτικά και το gameplay είναι προσιτό και ευχάριστο.

          Στο αν θέλω να γίνει remake συνεπώς ψήφισα όχι. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι αν γίνει και είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές δε θα το τιμήσω (καθαρά και μόνο ίσως για λόγους νοσταλγίας) αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχει και πολλά να προσφέρει πέρα από μια αναβάθμιση στον τεχνικό τομέα.

          Comment


          • #50
            Αν θέλεις να δεις τι σημαίνει συχνό battle rate δοκίμασε να παίξεις skies of arcadia, digital devil saga, lost odyssey και ένα σωρό άλλους τίτλους που είναι και αρκετά μεταγενέστεροι στη τελική.
            Αυτό δεν το θυμάσαι καλά. Το Lost Odyssey έχει από τις λιγότερο συχνές μάχες σε JRPG. Βάλτο ξανά και δες το αν δε με πιστεύεις. Δεν είναι δύσκολο να μην έχεις ούτε μία μάχη σε μια οθόνη. Απλά οι μάχες του κρατάνε αρκετή ώρα και δε μπορείς να τις περάσεις με απλό attack. Εναλλακτικά, μπορεί να θυμάσαι το προαιρετικό dungeon που έπρεπε να λύσεις το 3D puzzle, όπου λόγω frustration οι μάχες φαίνονταν πιο συχνές από όσο ήταν πραγματικά.
            Με όλα τα άλλα συμφωνώ.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #51
              Εγώ θυμάμαι κάποια dungeons στο Lost Odyssey που είχαν πολύ συχνό battle rate, σχεδόν κάθε 5 βήματα. Δε ξέρω αν παίζει να άλλαζε η συχνότητα των encounters ανάλογα με την περιοχή, πάντως σε ορισμένα σημεία μου φαινόντουσαν αρκετά συχνές.

              Comment


              • #52
                Ειμαστε στο 2010, οι random battles θα πρεπε να εχουν εξαφανιστει πολλα χρονια πριν.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #53
                  Ψηφίζω ναί γιατί είναι το αγαπήμενο μου της σειράς. Άν είναι να γίνει θα απαιτούσα απο την square enix na έκανε remake και να βάλει και τα 3 σε χρονολογική σειρά crisis core/ff vii/advent children σε ένα game, τοτέ πιστεύω θα συγκινούσε όλο τον κόσμο..

                  Comment


                  • #54
                    Nope.
                    Το hype της εποχης- το μεγαλύτερο παιχνίδι που θα παίξετε ποτέ κτλ- η πρώτη επαφή αρκετών gamers όχι μόνο με το είδος αλλά και με ένα game που φάνταζε και ήταν υπερπαραγωγή για τα δεδομένα της βιομηχανίας, οι χαρακτήρες, το πολύ καλό σενάριο που ξέφευγε από το κλασικό εκδίκηση, κακός χωρίς κίνητρο, ο Σεφιροθ, τα summons, τα materia, το αξέχαστο soundtrack, η έκπληξη που νιώθεις όταν αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος του κόσμου μετά την έξοδο από τη Midgar, το Omnislash και και και....

                    Για να επιτευχθεί έστω το 1% των παραπάνω χρειάζονται όντως τρελά χρήματα και τρελή προσπάθεια... Για ένα αποτέλεσμα που είναι δεδομένο πως θα απογοητεύσει. Το battle system απλά δε γίνεται να είναι το ίδιο ενώ οποιαδήποτε αλλαγή θα θεωρηθεί ιεροσυλία. Δεν ειναι μόνο το γραφικό update... Για μένα όσο τέλειο και να φαντάζει ένα HD Nibelheim που δε θα είναι prerendered αλλα θα μπορώ να το εξερευνώ σπιθαμή προς σπιθαμή, άλλο τόσο ανέμπνευστο μπορεί να μου φανεί αν δεν δοθεί η κατάλληλη προσοχή σε λεπτομέρειες ακόμη και στους παρωχημένους πλέον npcs( με τα σημερινά δεδομένα)

                    Βγάλτε ένα FF 15 ή ένα νέο jrpg που θα ταράξει τα νερά η θα είναι απλά υπέροχο και ας συνεχίσουμε να αγαπάμε το FF 7 γι αυτό που είναι. Όπως εξακολουθούμε να αγαπάμε τα πρώτα Sonic, Mario, Castlevanias κτλ και ας μην μπορούν να αντιληφθούν οι νέες γενιές το βάρος τους- γιατί θα έπρεπε άλλωστε?? Προτιμώ να κοιτάνε οι developpers μπροστά από απλά HD πισωγυρίσματα.

                    Μην ξεχνάμε πως εκεί που για μένα το FF 7 αποτελεί το πιο αγαπημένο μέρος της σειράς, για τον αδερφό μου είναι το 8( γιατί αυτό έπαιξε πρώτο) ενώ για τον πιο ψαγμένο το 97-98 μπορεί να ήταν το FF 6. Για το παιδί που η πρώτη επαφή ήταν το 9 ή το 10 μπορεί να είναι αυτά. Ναι το 7 ήταν πολύ σημαντικό για το είδος και για τη βιομηχανία αλλά δυστυχως είναι σαν να ζητάς από κάποιον που δεν έζησε το NWOBHM, το tape trading etc να αντιληφθεί εν έτει 2010 τη σημασία του... Απλά είναι ανέφικτο...
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Loggo View Post

                      Για το Final Fantasy VI συμφωνώ όσο δε πάει, θα το ήθελα περισσότερο και από το VII.


                      Αυτό ακριβώς!
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • #56
                        Εγώ ψήφισα όχι. Η καλτίλα του Sephiroth να περπατάει σε όλο το παιχνίδι με ανοιχτό τετράγωνο στόμα στην έκδοση για PC δεν πρέπει να ξεπεραστεί ποτέ. Ούτε και η έλλειψη επιλογής υψηλότερης ανάλυσης από την 640*480 (ή 800*600?) που χρησιμοποιούσε. Να πάρει, δε βρίσκω σχετική φωτογραφία...
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #57
                          Που χαθηκες ρε Titus?

                          Comment


                          • #58
                            Όχι, δώσε μας ένα FFVI Remake αντίθετα S-E! Πλάκα κάνω.
                            Θεωρώ οτί τα CRPGs και JRPGs remakes κουράζουν. Ασχολείσαι μαζί τους για λόγους νοσταλγίας και σύντομα τα παρατάς. Τα Action, Shooting και Arcade παιχνίδια απο την άλλη είναι μια άλλη ιστορία, και θα ήθελα να δω λίγα remakes. Το μοναδικό console RPG που θα ήθελα να δώ remake είναι το Panzer Dragoon Saga.



                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              An to FF7 den xreiazetai remake 1 fora, to FF8 den xreiazetai 100.
                              Αν κάνανε πάντως remake του FF8, αυτή τη στιγμή το παιχνίδι δεν θα ξεχώριζε απο ένα JPOP video διάρκειας 60 ωρών και κάτι! lol



                              Comment


                              • #60
                                Ναι γιατι με τα σημερινα δεδομενα ειναι unplayable εντελως και θελω να το ξαναπαιξω.. Αλλα μην πειραξουν τιποτα μονο τα γραφικα και τον ηχο.

                                Comment

                                Working...
                                X