Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νi no kuni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το να μην τους αφήνεις να χρησιμοποιούσουν τα abilities. Αφoύ τα καταφέρνεις όμως πάω πάσο.
    Εγώ βασικά έχω δώσει σε κάθε member και ένα ρόλο. Ο Oliver με τον οποίο παίζω πάντα είναι η επίθεση. Έχω δύο φοβερά familiars, τον Mite που παίρνεις στην αρχή και ένα Purrloiner (οι γάτες με το σπαθί), Στον δεύτερο έχω βάλει και το dragonstooth ring το οποίο του ανέβαζει την attack speed σε 5 αστέρια και απλά σπέρνει. Ο τρίτος μου είναι ψιλοχάλια, αλλά τελικά τον έχω κρατήσει.
    Η Esther είναι η healer. Της έχω βάλει εντολή για keep us healthy και της έχω δώσει 2 heal familiars. Επίσης έχω βάλει και σε αυτή και στους 2 familiars κάποια scales που κάνουν intensify τα light abilities. Έτσι και φοβερό healing έχω αλλά και αρκετά δυνατές light επιθέσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πέφτουν γρήγορα τα mp για αυτό και προσπαθώ να έχω καφέδες να της δίνω.
    Στον Swaine έκανα μία επιλογή που αν και αρχικά ήταν τυχαία εξελίχτηκε σε άσο στο μανίκι. Του έδωσα ένα μονόλιθο για familiar. Μπορεί να μην έχει καθόλου attack αλλά έχει απίστευτο defence και ο Swaine τον χρησιμοποιεί συχέχεια. Έτσι ο μονόλιθος τρώει ξύλο χωρίς να πολυκαταλαβαίνει την ώρα που εγώ τους πλακώνω.

    Συνολικά αυτή είναι η ομάδα μου:

     

    Oliver: Dynamite(Sun), Batterhorn(Star), Puss In Boats(Moon)

    Esther: Flourongo(Moon), Tropical Bubbud(Star), Grumpeafowl(Sun)

    Swaine: Aye-Aye Sir(Star), Neolith(Sun), Hyperboar(Moon)


    Επίσης είναι όλοι favorites genus. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο αντίκτυπο έχει βέβαια, φαντάζομαι ανεβάζει πιο εύκολα level.

    Για τις τιμές συφωνώ. Δεν ξέρω για σένα Deus αλλά έγω όταν έπρεπε να αγοράσω νέο εξοπλισμό αναγκαζόμουν να πουλήσω τον παλιό μου, κάτι που με χάλασε στην πορεία λόγω cauldron. Γενικώς στην αλχημεία ενώ έχω ένα σωρό συνταγές,δεν μπορώ να φτιάξω καμία σοβαρή μιας και πάντα κάτι λείπει.


    Άντε να μπαίνουν κι άλλοι στο χορό. Altair άσε Oblivion και αηδίες και ξεκίνα.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Enpsty View Post
      Να πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το να μην τους αφήνεις να χρησιμοποιούσουν τα abilities. Αφoύ τα καταφέρνεις όμως πάω πάσο.
      Εγώ βασικά έχω δώσει σε κάθε member και ένα ρόλο. Ο Oliver με τον οποίο παίζω πάντα είναι η επίθεση. Έχω δύο φοβερά familiars, τον Mite που παίρνεις στην αρχή και ένα Purrloiner (οι γάτες με το σπαθί), Στον δεύτερο έχω βάλει και το dragonstooth ring το οποίο του ανέβαζει την attack speed σε 5 αστέρια και απλά σπέρνει. Ο τρίτος μου είναι ψιλοχάλια, αλλά τελικά τον έχω κρατήσει.
      Η Esther είναι η healer. Της έχω βάλει εντολή για keep us healthy και της έχω δώσει 2 heal familiars. Επίσης έχω βάλει και σε αυτή και στους 2 familiars κάποια scales που κάνουν intensify τα light abilities. Έτσι και φοβερό healing έχω αλλά και αρκετά δυνατές light επιθέσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πέφτουν γρήγορα τα mp για αυτό και προσπαθώ να έχω καφέδες να τις δίνω.
      Στον Swaine έκανα μία επιλογή που αν και αρχικά ήταν τυχαία εξελίχτηκε σε άσο στο μανίκι. Του έδωσα ένα μονόλιθο για familiar. Μπορεί να μην έχει καθόλου attack αλλά έχει απίστευτο defence και ο Swaine τον χρησιμοποιεί συχέχεια. Έτσι ο μονόλιθος τρώει ξύλο χωρίς να πολυκαταλαβαίνει την ώρα που εγώ τους πλακώνω.

      Συνολικά αυτή είναι η ομάδα μου:

       

      Oliver: Dynamite(Sun), Batterhorn(Star), Puss In Boats(Moon)

      Esther: Flourongo(Moon), Tropical Bubbud(Star), Grumpeafowl(Sun)

      Swaine: Aye-Aye Sir(Star), Neolith(Sun), Hyperboar(Moon)


      Επίσης είναι όλοι favorites genus. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο αντίκτυπο έχει βέβαια, φαντάζομαι ανεβάζει πιο εύκολα level.

      Για τις τιμές συφωνώ. Δεν ξέρω για σένα Deus αλλά έγω όταν έπρεπε να αγοράσω νέο εξοπλισμό αναγκαζόμουν να πουλήσω τον παλιό μου, κάτι που με χάλασε στην πορεία λόγω cauldron. Γενικώς στην αλχημεία ενώ έχω ένα σωρό συνταγές,δεν μπορώ να φτιάξω καμία σοβαρή μιας και πάντα κάτι λείπει.


      Άντε να μπαίνουν κι άλλοι στο χορό. Altair άσε Oblivion και αηδίες και ξεκίνα.
      Άργησα λίγο να απαντήσω,το ξέρω.

      Τελικά έπειτα από πειραματισμούς βρήκα το σύστημα που δουλεύει πιο καλά για εμένα.Τους έχω όλους σε use no abilities και αλλά ζω σε full attack/full defense αναλόγως την φάση της μάχης.Όταν χρειάζομαι healing πατάω τετράγωνο και αρχίζουν heal και όταν γιατρευτούν πατάω τρίγωνο και περνάνε στην επίθεση.Όταν από την άλλη δεν θέλω να φάνε mp τους αφήνω έτσι και απλά βαράνε.

      Από την άλλη,στον oliver έχω το mite,εκείνη την νεράιδα που βρίσκεις στην αρχή και ένα τουρμπανοφόρο familiar που έχει ξόρκια όλων των ειδών.Η esther έχει ένα familiar για heal,την σπαθοφέρουσα γάτα που έχεις και εσύ και ένα αγριογούρουνο το οποίο δεν χρησιμοποιώ και μάλλον θα αλλάξω.Ο δε swaine είναι κυρίως heavy hitter και έχει ένα δρακάκι με πολύ μεγάλο attack,την μαιμού που βρίσκεις στο ding dong dell και ένα άλλο φαντασματοειδές το οποίο μάλλον θα αλλάξω.Του είχα τον μονόλιθο και εγώ αλλά το βαρέθηκα και το άλλαξα,δεν μου αρέσει το πως παίζει παρόλο που αναγνωρίζω την αξία του.

      Σχετικά με τα μαγαζιά,έχω ένα κόλλημα.Θέλω να έχω από όλα τα αντικείμενα τουλάχιστον ένα κομμάτι.Μου αρέσει να βλέπω το inventory να γεμίζει όσο προχωράει το παιχνίδι,είναι μια συνήθεια που μου έμεινε από όταν έπαιξα τα πρώτα μου rpg που ήταν τα final fantasy 7 kai panzer dragoon saga.

      Τώρα είμαι σε φάση που έχει ανοίξει το παιχνίδι και γουστάρω άπειρα.Πήρα τον δράκο και ψάχνω όλο τον κόσμο,λατρεύω την φάση αυτή που έχεις ένα μεταφορικό μέσο και όλος ο κόσμος είναι διαθέσιμος για εξερεύνηση.Πήρα και spell για να βλέπεις τα αόρατα σεντούκια και έχω πάρει όλες τις περιοχές από την αρχή για να τα βρω όλα.72/100 και συνεχίζω.

      Εδώ να πω επίσης πως χάρηκα πάρα πολύ που είδα να επιστρέφουν 2 υπερβολικά χρήσιμα spells τα οποία δυστυχώς έχουμε να δούμε από εποχής snes.Μιλάω για τα spells που σου επιτρέπουν να βγεις απευθείας από ένα dungeon και που μπορείς να επιστρέψεις απευθείας σε όποια περιοχή έχεις επισκεφτεί.Πολύ πρακτικά ξόρκια που διευκολύνουν πάρα πολύ το gameplay και απορώ γιατί δεν τα κάναμε χρόνια να τα ξαναδούμε.

      Στην αρένα έχω νικήσει τα πρώτα 2 ranks με τα χίλια ζόρια,θα επιστρέψω μόλις δυναμωσω.

      Enpsty με καζίνο ασχολήθηκες καθόλου;Αξίζουν τον κόπο τα βραβεία;Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κερδίσεις μάρκες;Το blackjack μου φάνηκε απάνθρωπο,τις ρουλέτες τις μισώ και το platoon πολύ διασκεδασικό.

      Άντε ρε,ξεκινήστε και άλλοι από δω το παιχνίδι,εσείς χάνετε.

      Edit:Για χάρη του drippy άλλαξα avatar,τόσο πολύ τα σπάει.Tidy!


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #18
        Και εμένα μου αρέσει να γεμίζει το inventory αν και στην αρχή λόγω τιμών δεν γέμιζε. Στο τέλος του game βέβαια είχα μαζέψει πολλά αντικείμενα και 500.000 guilders οπότε τα πράγματα βελτιώνονται στην πορεία.

        Στην αρένα νίκησα και το A rank αλλά το S μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Διάβασα και στο νετ ότι θέλει πολύ grinding για να το βγάλεις.

        Στο καζίνο ασχολήσου μόνο με το platoon. Στο blackjack είναι αδύνατον να κερδίσεις μιας και η cpu βγάζει μόνιμα 17-21. Στους κουλοχέρηδες επίσης είναι αδύνατον να κερδίσεις. Στο minigame που χειρίζεσαι Oliver-Esther δεν ασχολήθηκα μιας και φαίνεται λίγο το κέρδος για τον κόπο. Στο platoon έβγαλα τρελό χρήμα. Το παν είναι να πετυχαίνεις σωστά τα predictions σου και να ''καις'' τα predictions του cpu. Αυτό που έκανα ήταν να παίζω 3-4 συνεχόμενα ματς με τα predictions σωστά και μετά να κάνω quit και να ξαναπαίζω. Παραπάνω από 4 μου φαίνεται τρελό ρίσκο αν και η cpu παίζει πολύ προβλέψιμα οπότε όλα γίνονται.
        Από δώρα μόνο τα 2 familiar tickets αξίζουν και αυτά για την συλλογή σου πιο πολύ. Και κάτι άλλα δώρα που βγαίνουν μετά τον τερματισμό (δεν σου λέω τι να μην σου χαλάσω την έκπληξη).

        Το παιχνίδι το έλιωσα, άφησα μόνο το S rank της αρένας και ένα quest που έχει να κάνει με alchemy μιας και θέλει τρελό farming και υπομονή.

        Comment


        • #19
          Μου το εκαναν δωρο

          Comment


          • #20
            Ενπστυ έχεις δίκιο,είναι σχεδόν αδύνατο να νικήσεις στο blackkack και δεν αξίζει τον κόπο.Το platoon φοβερό αλλά δεν ρισκάρω να προσπαθήσω πολλά παιχνίδια σερί γιατί αν και η γκόμενα παίζει προβλέψιμα υπάρχει αστάθμητος παράγοντας,το να μην σου τύχουν καλές κάρτες δηλαδή.Όταν μαζέψω 6000 μάρκες περίπου το σταματάω.

            Ακόμη,υπάρχουν κάποια τέρατα που σου δίνουν τρελό exp και είναι ότι πρέπει για leveling.Το πρώτο βρίσκεται κοντά στο ding dong dell,σε μια περιοχή που μπορείς να πας μόνο με τον tengri.Λέγεται ulk και μοιάζει με τάρανδο που περπατάει στα δύο πόδια.Είναι πολύ δυνατός και δύσκολο να τον σκοτώσεις αλλά δίνει 2000 exp,ρίχνει tonic και μπορείς να του κλέψεις ένα αντικείμενο που αναπληρώνει όλα τα mp.Μια άλλη καλή περίπτωση είναι τα tokotoko.Εμφανίζονται κοντά στην perdida και δίνει 8000 exp!!!Πρέπει όμως να σκοτωθεί γρήγορα γιατί δραπετεύει.

            Enpsty μια ακόμα ερώτηση.Τα τέρατα να τα φτάνω max level προτού τα εξελίξω ή δεν αξίζει τον κόπο;

            Τώρα είμαι στους βάλτους και πηγαίνω προς τον shadar...Aνυπομονώ να δω τι θα παίξει εκεί.

            Hideo ξεκίνα το,έχει τα θεματάκια του αλλά είναι καταπληκτικό παιχνίδι.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Deus View Post

              Hideo ξεκίνα το,έχει τα θεματάκια του αλλά είναι καταπληκτικό παιχνίδι.
              Το ξεκινησα,δεν ειμαι μακρια βεβαια.Παω al mamοon!
              Ειναι λιγο πιο δυσκολες οι μαχες στην ερημο

              Comment


              • #22
                Originally posted by Deus View Post
                Ενπστυ έχεις δίκιο,είναι σχεδόν αδύνατο να νικήσεις στο blackkack και δεν αξίζει τον κόπο.Το platoon φοβερό αλλά δεν ρισκάρω να προσπαθήσω πολλά παιχνίδια σερί γιατί αν και η γκόμενα παίζει προβλέψιμα υπάρχει αστάθμητος παράγοντας,το να μην σου τύχουν καλές κάρτες δηλαδή.Όταν μαζέψω 6000 μάρκες περίπου το σταματάω.

                Ακόμη,υπάρχουν κάποια τέρατα που σου δίνουν τρελό exp και είναι ότι πρέπει για leveling.Το πρώτο βρίσκεται κοντά στο ding dong dell,σε μια περιοχή που μπορείς να πας μόνο με τον tengri.Λέγεται ulk και μοιάζει με τάρανδο που περπατάει στα δύο πόδια.Είναι πολύ δυνατός και δύσκολο να τον σκοτώσεις αλλά δίνει 2000 exp,ρίχνει tonic και μπορείς να του κλέψεις ένα αντικείμενο που αναπληρώνει όλα τα mp.Μια άλλη καλή περίπτωση είναι τα tokotoko.Εμφανίζονται κοντά στην perdida και δίνει 8000 exp!!!Πρέπει όμως να σκοτωθεί γρήγορα γιατί δραπετεύει.

                Enpsty μια ακόμα ερώτηση.Τα τέρατα να τα φτάνω max level προτού τα εξελίξω ή δεν αξίζει τον κόπο;

                Τώρα είμαι στους βάλτους και πηγαίνω προς τον shadar...Aνυπομονώ να δω τι θα παίξει εκεί.

                Hideo ξεκίνα το,έχει τα θεματάκια του αλλά είναι καταπληκτικό παιχνίδι.
                Για τον Ulk νομίζω υπάρχει και Bounty αν θυμάμαι καλά.

                Για τα τέρατα εγώ τα έκανα transform με το που έβγαινε η επιλογή μιας και ήμουν ανυπόμονος να δω πως θα γίνουν. Απλώς δεν τα έκανα όσο ήμουν σε dungeon γιατί ξεκινάνε το leveling από την αρχή και είναι αδύναμα στις πρώτες μάχες.
                Εγώ εκεί που την πάτησα είναι με το familiarity. Σχεδόν προς το τέλος του παιχνιδιού συνειδητοποίησα ότι το κάθε genus έχει και αγαπημένο snack που ανεβάζει το familiarity και κατά συνέπεια το growth level. Μέχρι τότε νόμιζα ότι το κάθε familiar έχει ένα αγαπημένο snack που βασίζεται στην τύχη και για να το βρεις θέλει trial and error. Οπότε τα snacks τα έδινα ανάλογα των αδυναμιών τους. Πχ σε κάποιον με χαμηλό attack του έδινα παγωτά. Που να φανταστώ ότι το κάθε genus έχει και τα δικά του favourite snacks. Δεν στο λέει και η Stone κι όλας.

                Comment


                • #23
                  To growth level μεγαλωνει απο το 10?

                  αν υπαρχει κανα καλο tip για familiars καλοδεχουμενο.

                  Το συνεχιζω σιγα σιγα και αρχιζει να μου αρεσει ακομα περισσοτερο οσο προχωραω.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by hideo View Post
                    Το ξεκινησα,δεν ειμαι μακρια βεβαια.Παω al mamοon!
                    Ειναι λιγο πιο δυσκολες οι μαχες στην ερημο
                    Hideo από που το προμηθεύτηκες γιατί θέλω κι εγώ να το πάρω αλλά το 'χουν πανάκριβο ακόμα.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by hideo View Post
                      To growth level μεγαλωνει απο το 10?

                      αν υπαρχει κανα καλο tip για familiars καλοδεχουμενο.

                      Το συνεχιζω σιγα σιγα και αρχιζει να μου αρεσει ακομα περισσοτερο οσο προχωραω.
                      Το growth limit μεγαλώνει από το familiarity. Κάθε φορά που αποκτάς και μία καρδιά στο familiarity ανεβαίνει και 10 πόντους το growth limit.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by deus_d0pe View Post
                        Hideo από που το προμηθεύτηκες γιατί θέλω κι εγώ να το πάρω αλλά το 'χουν πανάκριβο ακόμα.
                        Γραφω παραπανω οτι μου το εκαναν δωρο.
                        Γυρω στα 40 πρεπει να εχει Ελλαδα το φθηνοτερο.

                        Enpsty thanks.

                        Comment


                        • #27
                          Εγώ πάντως δεν ήξερα ότι τα αγαπημένα σνακ είναι αναλόγως των genus,νόμιζα ότι απλά το κάθε πλάσμα έχει το αγαπημένο του σνακ.Δεν έχω ασχοληθεί πολύ πάντως με το τάισμά τους,όποτε το θυμηθώ το κάνω.

                          Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι αν εξελίξεις ένα πλάσμα όταν φτάσεις στο μέγιστο το επίπεδό του παίρνει ένα 10 τοις εκατό boost στα στατιστικά.Όχι και κανένα τρομερό μπονους αν σκεφτείς ότι κάποια έχουν ΤΡΕΛΕΣ απαιτήσεις στα xp.

                          Έφτασα έξω από το nevermore,θα κάτσω να ασχοληθώ με alchemy λίγο ακόμα για να πάρω καλύτερα όπλα και ορμάω.Έχω λιώσει πάντως,65% έχω ολοκληρώσει το alchmey.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #28
                            Στο nevermore τα τέρατα είναι αρκετά ζόρικα και το boss τα σπάει,ωραία μάχη και προκλητική.Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει στην συνέχεια!


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • #29
                              Τριπλο ποστ,αλλά enpsty τελικά κατάλαβα τι διαφορά έχει αν δώσεις σε κάποιον familiar από το genus που του αρέσει.Παίρνει ένα γερό boost στα στατιστικά.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • #30
                                Διάλλειμα για σκόρπιες εντυπώσεις και απορίες.

                                Στις πόσες ώρες είμαι λίγο δύσκολο να πω αφού αφήνω το PS3 ανοιχτό και φεύγω να κάνω κάτι άλλο ή παίζω αργά τη νύχτα και με παίρνει ο ύπνος... Έφτασα στο Al Mamoon και ολοκλήρωσα το quest της Myrtle ώστε να πάρω την Esther στην ομάδα. Πολύ καλό quest με φοβερό boss fight στο τέλος.

                                Γενικά μου αρέσει το παραμυθένιο του παιχνιδιού, έχουν πετύχει να προσδώσουν τα πάντα μέσα από τα μάτια του μικρού Oliver. Διάλογοι και χαρακτήρες τα βρίσκω εξαιρετικά και in-character για το ύφος του τίτλου. Τοπία και μουσική ταξιδιάρικα και ένας overworld ως οφείλει να είναι, σε όλο του το μεγαλείο. Η γραφή είναι πάρα πολύ καλή και αυτό είναι κάτι που δεν το περίμενα. Πιο φυσιολογικό θα μου φαινόταν να χαθούν πράγματα στη μετάφραση, όμως διαβάζοντας το Wizard's Companion αμέσως σχημάτισα θετική γνώμη. Η σκιαγράφιση ενός Wizard στον κόσμο του Ni No Kuni είναι προσεκτικά μελετημένη και αποδίδεται εξαιρετικά. Μου άρεσαν πάρα πολύ και οι ιστορίες-διδάγματα που βρίσκεις, οι οποίες "δίνουν κουράγιο στους ανθρώπους για να αντισταθούν στο σκότος του Shadar". Το lore είναι καλοδουλεμένο και οι μικρές λεπτομέρειες ζωντανεύουν ακόμα περισσότερο τον κόσμο του παιχνιδιού.

                                Το μουδιασμένο ξεκίνημα με απογοήτευσε λίγο είναι η αλήθεια. Μέχρι να αρχίσει το παιχνίδι είδα τρεις φορές το τίτλο του παιχνιδιού ενώ όταν αυτό άρχισε, προχωρούσα δυό βήματα και έπεφτε cut-scene μέχρι να έρθει η άκομψη παρουσίαση του Wizard's Companion όπου με έβαλε να διαβάζω μέχρι να ματώσουν τα μάτια μου.

                                Πέραν του ξεκινήματος, τα πάντα βρίσκουν τη ροή ενός jRPG που άδικα αναζητούσα σε αυτή τη γενιά και το Ni No Kuni προσφέρει με όλη του τη ψυχή. Μου έλειψαν τέτοια παιχνίδια.

                                Το σύστημα μάχης αρχίζει κι αυτό σε αργούς ρυθμούς, τώρα όμως που έχω τρία familiars στον Oliver έχει πάρει τα πάνω του κι απ'όσο καταλαβαίνω θα γίνεται απαιτητικότερο και καλύτερο. Κι εδώ ξεκινάνε μερικές απορείες που δεν έχουν ξεκαθαρίσει μέσα μου 100%.


                                Σχετικά με τα Familiars και το τρόπο που αυτά "μεγαλώνουν".
                                Ας πάρουμε για παράδειγμα το τυπάκο που παίρνει ο Oliver ως πρώτο Familiar. Το παιχνίδι μου δίνει να καταλάβω ότι υπάρχει μια σχέση Sun>Moon>Star, επομένως αν αντιμετωπίζω κάποιο Moon τερατάκι, καλύτερα να χρησιμοποιήσω ένα Sun Familiar σαν το τυπακο μας. Σωστά μέχρι εδώ ή χάνω κάτι;

                                Ο τυπάκος ανεβαίνει κι αυτός levels καθώς μαχόμαστε και μαζεύουμε XP. Υπάρχει κάποιο καταλυτικό level όπου θα μου ζητήσει να προβώ σε μεταμόρφωση; Τον έχω πάει lvl.12 και δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Μπορώ κάπως να επέμβω σε αυτό ή θα γίνει μόνο του, π.χ. όταν πάει lvl.20;

                                Με το τάισμα επίσης τι ακριβώς συμβαίνει; Του δίνεις ένα κομμάτι πίτα που ανεβάζει Accuracy και ανεβαίνει λίγο η αντίστοιχη πράσινη μπάρα στο Accuracy. Του δίνεις άλλο ένα κομμάτι, γεμίζει τέρμα η μπάρα, και το Accuracy ανεβαίνει +1. Tαυτόχρονα γεμίζει το στομάχι του (δεν έχω βαρυστομαχιάσει κάποιο Familiar να δω τι συμβαίνει) και ανεβαίνει δειλά-δειλά και το Familiarity. Αν του δώσω όμως σοκολάτα, που ανεβάζει Attack, ο τυπάκος βγάζει καρδούλες ως ένδειξη πως προτιμά τις σοκολάτες;

                                Που αποσκοπεί όλο αυτό; Πώς μπορώ να καταλάβω τι φαγητό ταιριάζει σε κάθε Familiar; Χρειάζεται, σε κάθε Familiar ξεχωριστά, να ανεβάζω τέρμα το Familiarity για κάποιον λόγο; Τα φαγητά δεν τα βρίσκεις και παντού... Να ταϊζω τα Familiars με το που βρίσκω φαγητά ή να τα φυλάω; Γενικά μια επεξήγηση του μηχανισμού θα ήταν ευπρόσδεκτη.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X