Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • δε ξερω. Σιγουρα οχι κατι τοσο... μετριο. Το trailer με ειχε συγκινησει απιστευτα... ιπταμενες πολεις, εξωτικα τοπια... meh..

    το αστειο ειναι οτι εχασα και το ενδιαφερον μου για το παιχνιδι
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Originally posted by Ormion View Post
      Σοβαρά συγκρίνεις το Avatar με το Eragon;
      Εντάξει προσκυνώ

      Προσωπικά θεωρώ το Eragon ως ένα από τα χειρότερα έργα που έχουν γίνει ποτέ, ερασιτεχνικό σε ΟΛΑ τα επίπεδα, τόσο πολύ που αδυνατό να πιστέψω ότι φτιάχτηκε από ανθρώπους με κάποια νοημοσύνη.

      Αντιθέτα θεωρώ το Avatar ως ένα από τα πιο ''σωστά'' blockbusters που έχω δει γενικά.
      Κλάσεις ανώτερο από τα τελευταία μεγαθήρια τύπου Transformers, G.I.Joe κτλ.

      Βέβαια όπως είπες γούστα είναι αυτά
      Το Gi Joe τα σπάει.
      Carpe diem

      Comment


      • LOL Τίποτα δε φτάνει το «μεγαλείο» του Eragon. Τον συνειρμό τον έκανα καθώς έβλεπα τη ταινία, όχι τόσο για τη ποιότητα, όσο για τον καταιγισμό από κλισέ που κάνουν την εμφάνισή τους. Περά απ’ τα ίδια τα κλισέ, το cheesiness στις αντιδράσεις και τις ατάκες των χαρακτήρων χτυπούσε κόκκινο. Μου θύμισε μέση αμερικανική Action ταινία των 80’s.

        Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και κατ’ επέκταση γούστου, για μένα το Avatar, σε πολλές στιγμές, πέρναγε στο φάσμα του αντιαισθητικού. Είναι κρίμα, γιατί πραγματικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να ξεδιπλωθεί ένα πολύ συμπαθητικό Fantasy. Ο οικολογικός, ο αντιμιλιταριστικός προσανατολισμός, αλλά και το γεγονός ότι είναι από εκείνες τις περιπτώσεις στις όποιες, η απολίτιστη ακόμα, ανθρωπότητα είναι ο θύτης και όχι το θύμα, μου άρεσαν πολύ. Δυστυχώς όμως, σαν αποτέλεσμα, υποκειμενικά, το βρήκα πολύ κάτω του μετρίου.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Originally posted by Scatman View Post
          δλδ εαν καταλαβα καλα παραλληλιζεις αυτα που εγραψα για μια ταινια δρασης με θεμα την αγαπη και ερωτα, με τη σκηνη που περιεγραψα για trailer ταινιας POST APOCALYPTIC???

          OMG thats a new epic win!!

          Αλλες απαιτησεις εχεις απτο ενα αλλες απτο αλλο. Τα χω ξαναπει για το Genre (PA)

          Βασικά κανείς θα μπορούσε να πει ότι παραλλήλισα αυτά που είπες για μια ταινία δράσης με μια αντιρατσιστική/αντιπολεμική/οικολογική/αντιwhatever προέκταση (θα έλεγα ότι το ειδύλλιο παίζει λίγοοο πιο δευτερεύον ρόλο, αλλιώς πρέπει να πούμε ότι το 80% των αμερικανικών ταινιών είναι ταινίες δράσης με θέμα την αγάπη και έρωτα) με αυτά που είπες για μια ταινία δράσης με Post Apocalyptic σκηνικό. Αλλά για την ακρίβεια δεν έκανα καθόλου αυτό. Έδωσα έμφαση κυρίως στον χαρακτηρισμό '"Αμερικανιά" -ο οποίος την μία φορά σε εμπόδισε ενώ την άλλη σε παρότρυνε- που είναι universal και μπορεί να ισχύει από ταινία δράσης εώς τσόντα. Πέρα από αυτό, στέκομαι στην τελευταία πρόταση σου, ότι δηλαδή άλλο περίμενες να δεις και άλλο είδες (κάτι που δε συβαίνει μάλλον με τον D. Washington - κοίτα εδώ όνομα)

          Γενικά έχω να σημειώσω 2 - 3 πράγματα:

          α) Ο χαρακτηρισμός "απόλυτο μηδενικό" είναι λιγάκι υπερβολικός. Η ταινία ήταν ακριβή όντως όμως και προσεγμένη, με ωραία ατμόσφαιρα, animation, και "σκηνοθεσία". Επίσης μου φάνηκε ότι όλα τα αμερικάνικα στοιχεία δινόντουσαν με έναν κάποιο τρόπο, και όχι τόσο χύμα.
          β) Μου δίνετε την εντύπωση ότι είτε περιμένατε το Avatar να αλλάξει/εξελίξει τον παγκόσμιο κινηματογράφο είτε ότι περιμένατε να δείτε Bergman ή κάτι. Εγώ περίμενα να δω κάτι ακριβώς σε αυτό το στυλ, μόνο χειρότερο. Μάλλον ήμουν τυχερός και το hype λειτούργησε θετικά (με την έννοια του ότι φαντάστηκα ότι είναι overhyped και άρα ήξερα τι με περιμένει). Και ναι, υπήρχαν στιγμές που συγκινήθηκα.
          γ) Οk, η ταινία ήταν "Αμερικανιά, δε λέω. Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι λίγες είναι οι "Αμερικανιές" που κάνουν τόσο εμφανή κριτική στον Αμερικάνικο στρατό, είτε αναφέρονται στο παρελθόν, είτε στο παρόν, είτε στο μέλλον.

          Αυτά τα ολίγα από εμένα,
          _Lloyd, Avatar Defense Force

          Edit: Άσχετο, το έχω δει εδώ και καιρό το video, αλλά τώρα το θυμήθηκα. Ο τύπος με την κριτική στο New Moon τα σπάει.
          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

          Comment


          • Βασικά κανείς θα μπορούσε να πει ότι παραλλήλισα αυτά που είπες για μια ταινία δράσης με μια αντιρατσιστική/αντιπολεμική/οικολογική/αντιwhatever προέκταση (θα έλεγα ότι το ειδύλλιο παίζει λίγοοο πιο δευτερεύον ρόλο, αλλιώς πρέπει να πούμε ότι το 80% των αμερικανικών ταινιών είναι ταινίες δράσης με θέμα την αγάπη και έρωτα) με αυτά που είπες για μια ταινία δράσης με Post Apocalyptic σκηνικό. Αλλά για την ακρίβεια δεν έκανα καθόλου αυτό. Έδωσα έμφαση κυρίως στον χαρακτηρισμό '"Αμερικανιά" -ο οποίος την μία φορά σε εμπόδισε ενώ την άλλη σε παρότρυνε- που είναι universal και μπορεί να ισχύει από ταινία δράσης εώς τσόντα. Πέρα από αυτό, στέκομαι στην τελευταία πρόταση σου, ότι δηλαδή άλλο περίμενες να δεις και άλλο είδες (κάτι που δε συβαίνει μάλλον με τον D. Washington - κοίτα εδώ όνομα)
            Κι εδω ειναι το λαθος σου.
            Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με POst Apocalyptic ταινιες. Η φυση αυτων των ταινιων δεν ειναι η Αμερικανια αλλα το uber cult το οποιο δεν εχει συγκεκριμενη προελευση. Σχεδον ολες εχουν μηδαμινο κοστος παραγωγης και στοχευουν σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο. Διασημοι ηθοποιοι οπως τον Washington Που δεν εχουν να αποδειξουν ή κερδισουν τιποτα παραπανω, συμμετεχουν με μικροτερα συμβολαια για το γαμωτο απλα.

            Για την ακριβεια, οποιος βλεπει τετοιες ταινιες ειναι ετοιμος για ακροτητες, ακυρα κι Omg σκηνικα.

            Αντιθετα στο avatar, το trailer σε προετοιμαζε για την ταινια της χρονιας, που εχει τη σφραγιδα του μεγιστου Καμερον με επιχειρημα το βιογραφικο του, παρουσιαζε σκηνικα που σε οδηγουσαν αλλου κι εν τελει ο straier ειπε το πιο σωστο, κατεληξε να ειναι η Pocahontas Με ειδικα εφε. Το χειροτερο απολα ειναι τα κατα συρροη κλισε απο αμερικανικες ταινιες δρασης που παρουσιαζε με αποτελεσμα να μην προσφερει τιποτα το καινιουργιο σχεδον σε κανενα τομεα. Κατεληξε δλδ να ειναι μια απτα κλασσικα.

            Με λιγα λογια θελω να πω, το να εξομοιωνεις ή παραλληλιζεις, τη λεγομενη Αμερικανια απο μια ταινια χαμηλου επιπεδου συνολικα sε μια υψηλοτερης παραγωγης και απαιτησεων ειναι σα να μπλεκεις τα βρακια με τα σωβρακα.

            Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Διαφορα απαιτησεων.

            Το οτι δεν αρεσει στους περισσοτερους, κατι λεει.

            Επισης, μιας και θιχτηκε... να ζει κανεις ή να μην ζει?

            Eragon ή Dragon Heart xD

            Ομιτζι!
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • Dragon Heart xalara...
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Dragon Heart φυσικά.
                Είδα σήμερα τα 300 + Ι-4.
                Carpe diem

                Comment


                • Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος πήγε να δει Avatar για το σενάριο, τις ερμηνείες, τη πλοκή και τους διαλόγους μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται. Κυνικά, η ταινία ήταν ένα οφθαμόλουτρο και τίποτε περισσότερο. Ακόμα και το soundtrack μάπα ήταν, αν παρατηρήσατε ένα συγκεκριμένο σκέλος της μουσικής ήταν copy-paste από Troy. Ήταν ένα 12εύρω παρατεταμένο χαζοχαρούμενο χαμόγελο. Pathetic αλλά τονωτικό που και που.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by deus_d0pe View Post
                    Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος πήγε να δει Avatar για το σενάριο, τις ερμηνείες, τη πλοκή και τους διαλόγους μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται. Κυνικά, η ταινία ήταν ένα οφθαμόλουτρο και τίποτε περισσότερο. Ακόμα και το soundtrack μάπα ήταν, αν παρατηρήσατε ένα συγκεκριμένο σκέλος της μουσικής ήταν copy-paste από Troy. Ήταν ένα 12εύρω παρατεταμένο χαζοχαρούμενο χαμόγελο. Pathetic αλλά τονωτικό που και που.

                    +1
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Originally posted by Somari View Post
                      +1
                      Τσουκ, +2.

                      Comment


                      • Symfwnw apolita me tous filous deus kai link.
                        H tainia pera tou 3D to opoio kai emena me kourase kai den to brika kai tpt to trelo , htan kakisti .
                        (sorry for greeklish apo aurio kanonika )

                        Comment


                        • γ) Οk, η ταινία ήταν "Αμερικανιά, δε λέω. Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι λίγες είναι οι "Αμερικανιές" που κάνουν τόσο εμφανή κριτική στον Αμερικάνικο στρατό, είτε αναφέρονται στο παρελθόν, είτε στο παρόν, είτε στο μέλλον.
                          Nαι αλλά ο καλός είναι πρώην πεζοναύτης.

                          Σοβαρά τώρα, από το Hollywood ελπίζω κανενας μας να μην περιμένει κριτική σε οτιδήποτε.

                          Comment


                          • Ειδα τον Αντιχριστο του Λαρς βον Τριε, εκπληκτικη ταινια οπως βεβαια καθε ταινια που βγαζει και οσον αφορα την αληγορια με το τι ειναι ο αντιχριστος στη ζωη μας δενε ειχε καθολου αδικο...

                            Comment


                            • Originally posted by Scatman View Post
                              Κι εδω ειναι το λαθος σου.
                              Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με POst Apocalyptic ταινιες. Η φυση αυτων των ταινιων δεν ειναι η Αμερικανια αλλα το uber cult το οποιο δεν εχει συγκεκριμενη προελευση. Σχεδον ολες εχουν μηδαμινο κοστος παραγωγης και στοχευουν σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο. Διασημοι ηθοποιοι οπως τον Washington Που δεν εχουν να αποδειξουν ή κερδισουν τιποτα παραπανω, συμμετεχουν με μικροτερα συμβολαια για το γαμωτο απλα.

                              Για την ακριβεια, οποιος βλεπει τετοιες ταινιες ειναι ετοιμος για ακροτητες, ακυρα κι Omg σκηνικα.

                              Αντιθετα στο avatar, το trailer σε προετοιμαζε για την ταινια της χρονιας, που εχει τη σφραγιδα του μεγιστου Καμερον με επιχειρημα το βιογραφικο του, παρουσιαζε σκηνικα που σε οδηγουσαν αλλου κι εν τελει ο straier ειπε το πιο σωστο, κατεληξε να ειναι η Pocahontas Με ειδικα εφε. Το χειροτερο απολα ειναι τα κατα συρροη κλισε απο αμερικανικες ταινιες δρασης που παρουσιαζε με αποτελεσμα να μην προσφερει τιποτα το καινιουργιο σχεδον σε κανενα τομεα. Κατεληξε δλδ να ειναι μια απτα κλασσικα.

                              Με λιγα λογια θελω να πω, το να εξομοιωνεις ή παραλληλιζεις, τη λεγομενη Αμερικανια απο μια ταινια χαμηλου επιπεδου συνολικα sε μια υψηλοτερης παραγωγης και απαιτησεων ειναι σα να μπλεκεις τα βρακια με τα σωβρακα.

                              Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Διαφορα απαιτησεων.
                              Ομιτζι!

                              Βασικά δεν θα έπρεπε να επεκταθώ γιατί έχει το θέμα έχει πάρει μεγαλύτερη έκταση απ'όση πρέπει αλλά whatever.
                              Αυτό που λες, για το πως αντιμετωπίζεις τις post apocalyptic ταινίες για μένα είναι λάθος. Μου ακούγεται σα να λες ότι τα thriller είναι uber cult. Αυτή αντιμετώπιση πρέπει να είναι, όπως είπα και πριν, universal, δηλαδή το uber cult είναι ανεξάρτητο είδους. Το αν τυγχάνει οι post apocalyptic ταινίες να είναι έτσι, για μένα δεν είναι κανόνας και δεν θα έπρεπε καν να είναι. Ως παράδειγμα μπορώ να σκεφτώ τo 28 days later (πιθανώς και τα άλλα).
                              Όσο για αυτά που λες για το trailer, εντυπωσιάστηκα. Θα έλεγε κανείς ότι πρώτη φορά ήρθες σε επαφή με την έννοια της εμπορικότητας του κινηματογράφου, πόσο μάλλον του Hollywood και της διαφήμισης. Όσο ζω έχω δει τουλάχιστον 30 trailer που σε προϊδεάζουν ακριβώς για αυτό, την καλύτερη ταινία της χρονιάς κλπ. Δε λέω, έχεις δίκιο, το κράτος φταίει που υποφέρουμε, όμως από μια στιγμή και μετά είναι καλό να είσαι υποψιασμένος και να ξέρεις τι περίπου να περιμένεις μετά από κάθε προϋπολογισμό (fail αλληγορία).
                              Επίσης άλλο τα λεφτά που μπαίνουν, και άλλο η ποιότητα της ταινίας. Μπορείς να βρεις μπόλικες καλές ταινίες που είναι φθηνές παραγωγές και ακόμη περισσότερες που ενώ είναι ακριβές παραγωγές είναι απαράδεκτες.
                              Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το σχόλιο του straier το είχα συνειδητοποιήσει από μια απλή περιγραφή της ταινίας (πριν πάω να τη δω), πραγματικά απορώ πως κανείς δεν το μυρίστηκε.

                              Σα γενικότερο σχόλιο να πω ότι το υποκειμενικό δεν είναι αντικειμενικό και τα γνωστά.

                              Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με deus.

                              @Evans: Ναι, δεν είπα ότι ήταν αντιαμερικανική προπαγάνδα, μου φάνηκε όμως ακραίο για χολυγουντιανή ταινία.


                              Avatar Defense Force over & out.
                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment


                              • Αυτό που λες, για το πως αντιμετωπίζεις τις post apocalyptic ταινίες για μένα είναι λάθος. Μου ακούγεται σα να λες ότι τα thriller είναι uber cult. Αυτή αντιμετώπιση πρέπει να είναι, όπως είπα και πριν, universal, δηλαδή το uber cult είναι ανεξάρτητο είδους. Το αν τυγχάνει οι post apocalyptic ταινίες να είναι έτσι, για μένα δεν είναι κανόνας και δεν θα έπρεπε καν να είναι. Ως παράδειγμα μπορώ να σκεφτώ τo 28 days later (πιθανώς και τα άλλα).
                                Υπαρχουν αστυνομικα Thrillers , υπαρχουν και με zombies κτλ

                                Θα ξαναπω ειναι θεμα απαιτησεων και προτειμησεων. Οταν πας να δεις ταινια με zombies δεν περιμενεις να δεις καποιο τρομερο σεναριο ή αναπτυξη χαρακτηρων. Το ιδιο ισχυει και για τις ταινιες αποκαλυψης. Το cult ειναι πιο αποδεκτο εκει. Δε λεω κατι επιστημονικο.

                                Το 28 days later, του οποιου ειμαι Fan, ειναι καλη ταινια ΑΛΛΑ παλι για συγκεκριμενο κοινο που μπορει να ανεχτει το "ζωμποειδες" στοιχειο και κατα συνεπεια το cult σε μια μορφη του.

                                Όσο για αυτά που λες για το trailer, εντυπωσιάστηκα. Θα έλεγε κανείς ότι πρώτη φορά ήρθες σε επαφή με την έννοια της εμπορικότητας του κινηματογράφου, πόσο μάλλον του Hollywood και της διαφήμισης. Όσο ζω έχω δει τουλάχιστον 30 trailer που σε προϊδεάζουν ακριβώς για αυτό, την καλύτερη ταινία της χρονιάς κλπ. Δε λέω, έχεις δίκιο, το κράτος φταίει που υποφέρουμε, όμως από μια στιγμή και μετά είναι καλό να είσαι υποψιασμένος και να ξέρεις τι περίπου να περιμένεις μετά από κάθε προϋπολογισμό (fail αλληγορία).
                                ehm... hype ειπαμε? Μη σου φαινεται περιεργο γιατι μιλαμε για κινηματογραφο που ακομη και σημερα ειναι ικανος να επηρεαζει. Και το πετυχε σε μεγαλη κλιμακα με το Trailer-ακι του, κρινοντας παντα απτα charts. Τωρα εσυ που ψαχνεσαι πιο πολυ, καλα κανεις. ΑΠλα ακομη κι αν εψαχνα πριν την δω παλι στην υποκειμενοκοτητα των γραφοντων θα κατεληγα.

                                Επίσης άλλο τα λεφτά που μπαίνουν, και άλλο η ποιότητα της ταινίας. Μπορείς να βρεις μπόλικες καλές ταινίες που είναι φθηνές παραγωγές και ακόμη περισσότερες που ενώ είναι ακριβές παραγωγές είναι απαράδεκτες.
                                Παρακαλω, δε θελω τετοιου ειδους μαθηματα και δε το λεω καθολου επιθετικα. Ειμαι σε θεση να ξεχωριζω το καλο απτο κακο και το μετριο και να κρινω πως επηρεαζει την αισθητικη μου.

                                Η αναφορα στα κοστη παραγωγης ηταν πολυ συγκεκριμενη κι αφορουσε το Genre POST AOCALYPTIC που στο συνολο τους ειναι φτωχες παραγωγες και στοχευουν σε πολυ συγκεκριμενο κοινο.
                                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                                Authenticity sir, authenticity. "

                                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                                Comment

                                Working...
                                X