Announcement

Collapse
No announcement yet.

Baldur's Gates

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Χμ, το 2 είναι σίγουρα καλύτερο και νομίζω πως είναι η καλύτερη απόδοση της 3,5 έκδοσης σε PC RPG. Είναι κατά βάση ένα τέρας του Φράνκενστάιν, με θετικά στοιχεία και ιδέες από όλα μα όλα τα παιχνίδια της Bioware αλλά χωρίς δική του ψυχή και ταυτότητα. Διασκεδαστικό και ισορροπημένο gameplay, σωστό reputation system, καλό character building, μερικά ξεχωριστά set pieces και έξυπνα twists αλλά το σενάριο αυτό καθεαυτό δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, κάπου ένιωσα πως το τράβαγε. Δε θα έλεγα πως χάνεις κάτι σημαντικό, με εξαίρεση το πρώτο expanion του που είναι διαμάντι.

    Για το Icewind Dale 2 έχω μόνο προσωπική άποψη, μην το πάρεις τοις μετρητοίς γιατί σε πολύ κόσμο άρεσε. Μου φάνηκε υποδεέστερο σε όλα του 1, από γραφικά και σενάριο μέχρι περιοχές, βάθος, γραφικά, διαλόγους...Ακόμα και οι ανθυποκακοί του ήταν αποτυχημένοι, ενώ από balancing και character building ήταν αστείο, σαν υλοποίηση της 3ης έκδοσης ήταν μετριότατο και δε βοηθούσε και το ίδιο το DnD υλικό (ambidexterity wtf???)

    Τα mods αυτά είναι όντως εξαιρετικά, απλά η δυσκολία και πολυπλοκότητα αυξάνει τόσο πολύ που κάποια parties ή εξοπλισμοί ίσως και να μη μπορούν να τερματίσουν το παιχνίδι (ναι είναι τόσο στριμμένο). Απλά είναι για BG 2, όχι 1. Μη φοβηθείς και μπες με τα όσα!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #77
      Λοιπόν η enhanced edition του 1 θα κυκλοφορήσει στις 18 Σεπτεμβρίου.

      Τιμή 20 δολάρια.

      Θα έχει όπως έχουμε ήδη πει και προσθήκες.Αντιγράφω από το επίσημο site.

      • New Adventure: The Black Pits
      • New Character: Dorn Il-Khan
      • New Character: Neera the Wild Mage
      • New Character: Rasaad yn Bashir
      • A new collection of player character voice sets
      • Native support for high-resolution widescreen displays
      • Over 400 improvements to the original game
      • Improved multiplayer support with connectivity between all platforms

      Ακούγεται πολύ καλό αλλά δεν είναι υπερβολική η τιμή;


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #78
        Ναι, η τιμη ειναι λαθος.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #79
          Ipad 10$, εγω εκει θα το παρω.

          Comment

          Working...
          X