Announcement

Collapse
No announcement yet.

Halo 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evans, πραγματικά δε θέλω να φανώ ούτε στο ελάχιστο επιθετικός αλλά το να λέει κάποιος πως του αρέσει κάτι και να απαντάς εσύ:

    Τι σου άρεσε δηλαδή; Για πες μας γιατί το μόνο που βλέπουμε είναι αβάσιμες απόψεις τύπου "ΠΩΠΩ ΤΙ ΓΑΜΑΤΟ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΛΙΩΝΩ." Για παράδειγμα, σου άρεσε αισθητικά; Σου προκάλεσε έντονη συγκίνηση το τελείως μιλιταριστικό κλίμα και η αίσθηση του πολέμου; Η φοβερή μουσική ή οι πρωτότυπες σκηνές δράσης με ένα brute/elite δεν κατάλαβα (χάλια σχεδιασμένο) να μουγκρίζει; Ή μήπως βρήκες ωραίες τις φάτσες των στρατιωτών και του φοβερού τύπου που επίσης μουγκρίζει;


    ...σαν να σου βλασφήμησε την οικογένεια, είναι τουλάχιστον ανόητο. Ο καθένας έχει τις απόψεις του, εγώ συμφώνησα με μία άποψη που δεν κολακεύει το αγαπημένο μου franchise, εντάξει, μα όχι και να την μπεις του παιδιού που απλά του άρεσε. Και στο κάτω κάτω και εμένα μου άρεσε πολύ σαν σποτάκι, είναι διαφορετικό το ένα με το άλλο.

    Σεβάσου τις απόψεις των άλλων ακόμα και αν δε συμβαδίζουν με τις δικές σου, και ειδικά όταν εκφράζονται χωρίς ερειστική διάθεση. Και εννοείται πως δεν είναι υποχρεωμένος να κάτσει να εξηγήσει κιόλας γιατί του άρεσε για να μην τα ακούσει!

    Επαναλαμβάνω πως δεν θέλω να φανώ επιθετικός και ούτε θα ήθελα να αντιμετωπίσω επιθετική συμπεριφορά όπως ο altair.

    Comment


    • Καλά δεν έχεις και άδικο, απλώς πραγματικά απορώ με την τόση πώρωση που έχει προκαλέσει αυτό το trailer. Ίσως η αντίδραση μου να πηγάζει και από ένα κόλλημα που έχω με όλα αυτά τα χαζο-αμερικάνικα πρότυπα και με τη γενικότερη αισθητική που, τουλάχιστον θεωρώ, ότι έχει το HALO. Ίσως απλώς να έχω κουραστεί με τα όσα διαβάζω στο net για τα HALO και για την.. επικότητα ( ; ) τους και το βαθύ σενάριο που δεν έχουν. Ανεξάρτητα από το εριστικό ύφος μου όμως, όντως θα ήθελα να μου πει κάποιος τι το τόσο ωραίο βρίσκει σε κάτι τέτοιο.

      Με τον altair τα έχουμε πει 2-3 φορές μέσω πμ και πιστεύω ότι δε με παρεξηγεί και δε θήγεται. Για αυτό και έχω το "θάρρος" να εκφράζομαι έτσι μερικές φορές απέναντί του, δεν ήθελα ούτε να τον προσβάλλω ούτε να το μειώσω.

      Comment


      • Κοίτα το Halo 3 και εμένα με απογοήτευσε με την αμερικανιά του και γενικά με τη τροπή που πήρε το σενάριο, το Halo 2 προετοίμαζε για κάτι το πολύ επικό, το Halo 3 γείωσε. Απλά πριν είχα άλλο ένα λόγο για να εκθειάζω τη σειρά (όταν ήμουνα 13 και έγραφα για το σενάριο και με κράζανε...αχχ..) ενώ τώρα απλά κατάλαβα οτι το Halo τελικά απέτυχε σε ένα τομέα, την ιστορία. Ευτυχώς απο gameplay ξεπέρασε τις πιο ψηλές προσδοκίες μου.

        Ο jedah είπε κάτι που το είχα καταλάβει στην ουσία αλλά δεν το είχα σκεφτεί συνειδητά. Το ζουμί του Halo είναι άλλο, χάνει την ταυτότητά του έτσι όπως το πάνε, δεν είναι δράμα, δεν είναι Black Hawk Down, είναι ένα πάρα πολύ καλό shooter (με στοιχεία χιούμορ μάλιστα) που λαμβάνει χώρα σε διαστημικές κυρίως τοποθεσίες. Ακριβώς όπως το είπε ο Jedah, space soap opera.

        Κατα τα άλλα σαν σποτάκι είναι αρκετά flashy και ψαρωτικό απλά δεν θα δούμε ούτε κατά προσέγγιση τέτοια πράγματα στο ODST.

        Comment


        • Παντως χωρις να εχω ασχοληθει με τη σειρα για να ξερω τι παιζει το trailer μου φανηκε καλο(γι αυτο που ειναι) και νομιζω οτι στοχευει στο σωστο target group αν κρινουμε απ'τη μεγαλη επιτυχια του τιτλου στην Αμερικη.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Σεβάσου τις απόψεις των άλλων ακόμα και αν δε συμβαδίζουν με τις δικές σου, και ειδικά όταν εκφράζονται χωρίς ερειστική διάθεση. Και εννοείται πως δεν είναι υποχρεωμένος να κάτσει να εξηγήσει κιόλας γιατί του άρεσε για να μην τα ακούσει!
            Οι σοβαρές απόψεις ακολουθούνται πάντα και από 1 τουλάχιστον σοβαρό επιχείρημα. Το ότι ο καθένας έχει την αποψή του είναι γνωστό. Αλλά το να την λές χωρίς να την στηρίζεις, είναι σαν να την απογυμνώνεις σε φωτοβολίδα, ή όπως έυστοχα λένε μερικοί, σε μια πορδή.

            Αν ήμουν Moderator θα προσπαθούσα να πείσω τους χρήστες να έχουν πάντα επιχειρήματα. Αν κάποιοι δεν το έκαναν αυτό μετά από αρκετό καιρό προσπάθειας συμμόρφωσης, θα τους έριχνα ban γιατί θα μου τρώγανε πολύτιμο bandwidth και χώρο στην βάση δεδομένων.
            Insert Coin

            Comment


            • Εννοείται. Το live είναι γεμάτο 12χρονα και 13χρονα.

              Comment


              • Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λέτε ότι χάνει την ταυτότητά του.Μια σειρά αλλάζει και εξελίσσεται με το πέρασμα του χρόνου,μην περιμένετε να μείνει στο ίδιο μοτίβο με όταν πρωτοκυκλοφόρησε.Το αν αρέσει σε κάποιον ή όχι αυτό είναι καθαρά δικό του θέμα.Εγώ προσωπικά γουστάρω την όλη προσέγγιση.
                Carpe diem

                Comment


                • Φίλε Raphael πιστεύω πως η παρατήρηση του Evans προς τον Altair προέρχετε από όλα εκείνα τα posts που κατα καιρούς κάνουν την εμφάνισή τους σε διάφορα forums ενίοτε και στο δικό μας , στα οποία εκθιάζονται παιχνίδια τα οποία προσφέρουν το ίδιο και το ίδιο συνεχώς χωρίς κάποια ιδιαίτερη προσθήκη ή αναβάθμιση.Ο Εvans πιστεύω πως ήθελε απλά να καταλάβει γιατί κάποια άτομα επικροτούν προσπάθειες οι οποίες δεν έχουν σχέση με το gaming αλλά το milking ενός τίτλου και την είσοδό του στη μεγάλη οθόνη , η οποία προσπάθεια φένεται να μην ξεφεύγει στο ελάχιστο από τα τετριμένα και αυτό που πλασάρει ο Αμερικάνικος κινηματογράφος ειδικά στο action είδος.
                  Μαγκιά του καθενός να πιστεύει αυτό που πιστεύει και να γράφει αυτά που γράφει αιτιολογόντας τα όμως έστω και ελάχιστα.

                  @Αltair , το Halo και με το ODST και με το Reach αργότερα και με την ταινία φένεται πως παραμένει στο ίδιο μοτίβο , στα συστατικά που την έκαναν μία από τις καλύτερες σειρές fps όλων των εποχών...Αυτό το οποίο δεν μου αρέσει είναι το συνεχές ξεζούμισμα των τίτλων , όπως δεν μου αρέσει και στο mario ξέρω γω...

                  Comment


                  • Jedah τα μισα post που βλεπω σε forums ειναι ενθουσιασμου, οπως αυτου του Altair, επειτα απο καποια ανακοινωση, trailer, εικονες κλπ. Αν καταλαβα καλα αυτο που λες τοτε θα εκανες καριερα στα bans.

                    Η επιχειρηματολογια σιγουρα βοηθαει στο διαλογο απο κει και περα ομως κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να στηριξει την αποψη του ποσο μαλλον τον ενθουσιασμο του.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Originally posted by Bart_Simpson View Post

                      @Αltair , το Halo και με το ODST και με το Reach αργότερα και με την ταινία φένεται πως παραμένει στο ίδιο μοτίβο , στα συστατικά που την έκαναν μία από τις καλύτερες σειρές fps όλων των εποχών...Αυτό το οποίο δεν μου αρέσει είναι το συνεχές ξεζούμισμα των τίτλων , όπως δεν μου αρέσει και στο mario ξέρω γω...
                      Το ODST δεν έχει καμία σχέση με τα 3 προηγούμενα παιχνίδια της σειράς.Καταρχήν δεν θα υπάρχει health regeneration,αντίθετα θα χρησημοποιείς medkits.Θα υπάρχει νυχτερινή όραση η οποία δεν θα παίζει διακοσμητικό ρόλο και γενικά προτού πείτε κάτι διαβάστε κάνα preview,hands on κλπ.
                      Εγώ το έκανα ήδη preorder πάντως.
                      Φιλικά πάντα...your friendly neighbourhood Altair.;)
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Ποτε εγινες κοτζαμ γειτονια και δεν το πηραμε πρεφα;

                        Comment


                        • Μας ταϊζουνε καλά εκεί στο στρατό.Πάντως γραμματικά είναι σωστό να ξέρεις.Διάβασε κάνα comics Spider-Man για την επιβεβαίωση.Εκτός κι αν τόσα χρόνια το γράφουνε λάθος,dunno.

                          Και μιας και ξεφύγαμε εντελώς να πω κάτι ακόμα που το παρέλειψα πριν.
                          Που είναι το κακό σε σχόλια σαν το δικό μου;Καλό είναι μερικές φορές να επικρατεί ο ενθουσιασμός και όχι ο σκεπτικισμός.Άλλωστε κάπου εκεί χάνεται το νόημα και η ουσια της αγαπημένης μας ασχολίας.Κάποιοι πλέον,περισσότερο γκρινιάζουν παρά απολαμβάνουν.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Κάποιοι πλέον,περισσότερο γκρινιάζουν παρά απολαμβάνουν.
                            Όπως και κάποιοι πλέον, περισσότερο αγοράζουν παρά απολαμβάνουν.

                            Raphael όταν τερμάτισα το HALO 2 ήμουν απίστευτα ενθουσιασμένος. Σκηνοθετικά το βρήκα απίστευτο, δεν περίμενα να δω τέτοιο πράγμα. Η κάθε σκηνή ήταν ουσιαστική και το γενικότερο αίσθημα ήταν απερίγραπτο. Δυστυχώς το 3 τα κατέστρεψε όλα, δεν έμεινε τίποτα από εκείνον τον ενθουσιασμό και από όλες εκείνες τις φοβερές στιγμές. Ευτυχώς που λίγους μήνες μετά το Η3 έπαιξα τα δύο επεισόδια του HL2. Τότε έστρωσε το πράγμα για τα καλά .

                            BTW ο bart είπε πολύ καλά αυτά που ήθελα να πω εγώ και δεν τα κατάφερα.

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Όπως και κάποιοι πλέον, περισσότερο αγοράζουν παρά απολαμβάνουν.
                              Το ένα είναι κυρίως θέμα χρόνου ενώ το άλλο θέμα νοοτροπίας.;)
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Καλα, χαλαρα κι εγω κανα αστειο με την καλοπεραση του στρατου ηθελα να κανω σε 2η φαση.
                                Προσωπικα θελω να αρχισει να βγαινει το health regeneration παντως στα fps .. Ιδιως τελευταια εχει παραγινει το κακο με το hide and seek.
                                Αυτη η αλλαγη μου αρεσει αρκετα, κατα τ' αλλα βεβαια δεν καιγομαι για να παιξω καποιο fps anytime soon.

                                Comment

                                Working...
                                X