Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ερώτηση: το Alan Wake είναι playable σήμερα πιστεύετε ή είναι απ' αυτά που κακογερνάνε;

    Όσο για το RE7 θεωρώ πως έχετε και οι δυο τα δίκια σας, ήταν σίγουρα αλλαγή για τη σειρά και γω το ευχαριστήθηκα πολύ, ειδικά στην αρχή που σε πιάνει απ' τον λαιμό, τα κυνήγια με τον πατέρα, η εξερεύνηση. Δεν ευχαριστήθηκα το ίδιο το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού που είχε περισσότερο πιστολίδι και μια απομυθοποίηση του μυστηρίου, με μια πιο συμβατική κινηματογραφική ατμόσφαιρα και πολυχρησιμοποιημένα στοιχεία πλοκής (το τρομακτικό κοριτσάκι, ας πούμε). Αλλά πότε είχαν τα RE εξεζητημένο σενάριο;

    Comment


    • #92
      Ανετα παιζεται το Awake σημερα, εριξε replay πριν κανα χρονο στο pc και παλι χάζευα τα τοπία, διαμαντάκι απο τα λιγα και underrated για την εποχή του. Χάνει λιγο στο gameplay όμως συγκεκριμενα στο πως χειριστικαν καποια πραγματα (δεν ριχνω spoilers, πρεπει να μου ξεφυγαν μερικα και στο RE7 ) αλλιως θα ηταν απο τους κορυφαίους τίτλους της γενιάς για εμένα.

      Edit: Ελπιζω να το πηρες με -90% ολο το πακετο μαζι με dlc και american nightmare στο steam
      Last edited by i Have no Equal; 10-07-2017, 01:23 PM.

      Comment


      • #93
        Στο pc εγω το επαιξα σαν κλασσικό fps πάντως, κεφαλιδια, μονοταπα, αζούμωτα οτι εβγαινε μπροστα μου πεθαινε instant οπότε δεν ειχα και το αίσθημα του φοβου που νιώθουν οι peasants, η pcmr δεν φοβάται κανένα fps..
        Επιμένω οτι τουλαχιστον απο το πλοιο και μετα το game γυρναει σε 100% action, ετσι το θυμάμαι με εκρήξεις και χαμό, επίσης στο τελευταίο run εισαι 100% doom mode, δεν διατήρησε ενα χαμηλότερο pacing, θα μπορούσαν να κάνουν πολυ περισσότερα πράγματα απο το κλασσικο που ξερουμε ολοι.
        Μου κανει πολυ εντυπωση αυτο που λες, πρεπει να ειναι απο τι ελαχιστες φορες που το χειριστηριο αποδιδει καλυτερα αυτη την προοπτικη (δεδομενου του τι θελει να παετυχει το παιχνιδι) μιας και εγω δεν μπορουσα να παιξω ετσι. Η κινηση της καμερας ειναι αναλογη με αυτη του Last of us και πολυ βαρια στο χειρισμο. Θα το δοκιμασω ξανα στο δευτερο playthrough και θα σου πω αλλα γενικα οποτε προσπαθουσα για πιο fps style ετρωγα τα μουτρα μου.

        Ερώτηση: το Alan Wake είναι playable σήμερα πιστεύετε ή είναι απ' αυτά που κακογερνάνε;
        Οτι ειπε ο Ihne, μια χαρα παιζεται και σημερα και ενταξει ειναι απο τους τιτλους που πρεπει να δει κανεις. Το topic πρεπει να υπαρχει ακομα στο forum, μπες αν θες να παρεις παραπανω πληροφοριες, ειχαμε γραψει παρα πολλα πραγματα νομιζω (εγω ειδικα τους ειχα πρηξει ).
        Last edited by nooto; 10-07-2017, 01:51 PM.

        Comment


        • #94
          Σε αυτο που λες νομίζω οτι ουτε το controller ειναι η καλυτερη επιλογη απλα σου κανει τη ζωη πιο δυσκολη Tο παιχνίδι θα εδινε ρέστα σε καλο VR με καλά motion controls(πχ HTC vive) εκει μάλιστα, τωρα εγω το έπαιξα οπως παιζω csgo και καθε αλλο fps οπότε δεν έζησα την full εμπειρία.

          Comment


          • #95
            Αυτες τις ημερες κυκλοφορησε η Gold edition του τιτλου και τα 2 τελευταια DLC. Το Not a Hero (το ενα εξ αυτων) δινεται δωρεαν και στους κατοχους της original εκδοση οποτε λεω τις επομενες μερες να ριξω ενα δευτερο playthrough στον τιτλο. Λογικα θα δωσω συντομα εντυπωσεις (εχει πεσει survival horror φρενιτιδα τον τελευταιο καιρο ).

            Comment


            • #96
              tsimpisa se prosfora ta resident evil 0, 1 kai 4 hd ekdoseis apo to humble store gia steam. apo auta mono to 4 eixa paixei palia alla den to thimamai. Mia erwtish. Na ta paixw me controller kalytera?

              Comment


              • #97
                Τα 0 και 1 σίγουρα ναι

                Comment


                • #98
                  Μπράβο στη capcom για το εκπληκτικό ριμεικ του RE2
                  Last edited by majorfox; 11-02-2019, 07:05 AM.

                  Comment


                  • #99


                    O τύπος έχει φτιάξει ωραία videaκια για τα περισσότερα παιχνίδια της σειράς. Έχει και αρκετό υλικό από το 1,5 που δεν ήξερα ότι έχει διαρρεύσει.

                    Comment


                    • Τα έχω βαρεθεί τα Resident Evil.


                      Έχω βαρεθεί τα survival horror γενικότερα. Έχει σταματήσει να με διασκεδάζει η συγκεκριμένη κατηγορία παιχνιδιών.


                      Το Resident Evil 2 όμως είναι από τα παιχνίδια που καταχάρηκα τόοοοτε όταν είχε βγει. Το είχα λιώσει, τερματίσει πολλές φορές κάνοντας όλες τις δυνατές διαδρομές και για αυτό ψήνομαι και για το remake το οποίο φαίνεται εξαιρετικό.


                      Τα 5 και 6 τα δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου. Το 5 καλούτσικο για coop αλλά γενικά αδιάφορο. Το 6...Α πα πα.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • 2 λογια κι απο εμενα για το RE7 το οποιο τελειωσα πριν πιασω το KH3. Διαβασα και λιγο στην προηγουμενη σελιδα τη συζητηση που ειχε γινει μεταξυ nooto/IHNE.

                        Το παιχνιδι κανει πολλα πραγματα σωστα και καταφερε να δωσει μια νεα πνοη στο ειδος. Το RE8 θα ηθελα να συνεχισει το first-person concept, αλλα φοβαμαι πως η Capcom δε θα δωσει τοσο ευκολα 2η ευκαιρια σε first-person παιχνιδι, ιδιως μετα την αποδοχη που γνωρισε και το RE2make.

                        Οπως το 4 παντως εδωσε νεα πνοη και νεα κατευθυνση στη σειρα, ετσι τωρα ηρθε και το 7 για να κανει το ιδιο, εστω και με τον δικο του τροπο. Την εμπειρια στο Baker residence τη βρηκα εξαιρετικη. Ναι η πλοκη και οι χαρακτηρες δεν ηταν κατι το αξιομνημονευτο, αλλα και παλι νομιζω πως εζησα την ιδανικη horror εμπειρια. Το first person perspective, οπως και ο εξαιρετικος ηχητικος τομεας οπως προανεφερε και ο nooto, σε κανουν να ζησεις την απολυτα immersive gaming εμπειρια.

                        Ολο το κυνηγητο με την οικογενεια μου αρεσε παρα πολυ. Τα σκηνικα με molded στο υπογειο τα βρηκα λιγοτερο ευχαριστα και πιστευω πως δεν ταιριαζαν τοσο στην κυρια φιλοσοφια του τιτλου, απλα φανταζομαι καπου επρεπε να αποκτησει αξια το inventory management, ammo management κτλ κτλ.

                        Μετα το σπιτι και με βαση τα λιγα που ειχα διαβασει, περιμενα το παιχνιδι να καταρρεει. Το αμεσως επομενο κομματι λοιπον,το πλοιο, το βρηκα ενδιαφερον, καθως ηταν και το μονο σημειο στο οποιο βρηκα νοημα στη στροφη προς το πιο action-oriented gameplay approach. Η ολη ιδεα του να αρχιζεις απο το τωρα και μετα να παιζεις στο πλοιο σε flashback και μετα να συνεχιζεις στο τωρα νομιζω εκτελεστηκε με τουλαχιστον αξιολογο τροπο.

                        Μετα απο αυτο το σημειο βεβαια, το παιχνιδι νομιζω αρχισε την κατηφορα, η οποια ευτυχως ηταν συντομη γιατι το final boss δεν ηταν μακρια, αλλα ηταν αισθητη.

                        Ιδανικα θα ηθελα ενα παιχνιδι που να παιζει οπως το baker residence καθαρα. Λιγο action, αρκετη αγωνια και σχετικα αργο pacing. Το παιχνιδι σε αυτο το περιβαλλον καταφερνει να λαμψει, τοσο οπτικα οσο και ακουστικα. Μετα ακομα και λογω της αλλαγης περιβαλλοντος, χανει αξια και ο ηχος, αλλα και τα γραφικα ακομα.

                        Η Capcom ειχε την τελεια ευκαιρια να κοψει τελειως καποια στοιχεια που τα διατηρει for legacy purposes και να κανεις ενα πληρες reboot, αλλα φαινεται πως καπου δεν αντεξαν και θελησαν να βαλουν και μερικες πινελιες που θα θυμιζαν τις ριζες της σειρας. Το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου το βρηκα παρα πολυ καλο. Το να χανει καπου ενα παιχνιδι ειναι αποδεκτο, αλλα οταν χανει στο τελευταιο του κομματι ειναι κριμα οσο να ναι. Γενικα αυτο για μενα πλεον ειναι κοινο προβλημα σε ολα τα καλα παιχνιδια της σειρας. Το 4 πεφτει στο island, το 1 πεφτει μετα το mansion κ.ο.κ.

                        Η σειρα εχει ακομα πολλα να δωσει παντως, οποτε θα περιμενω και το RE8 και το RE3make και ο,τι αλλο μπορει να ακολουθησει.

                        Comment


                        • Ο λόγος που πέτυχε το re7 είναι όταν ακυρώθηκε το p.t demo silent hills του kojima . Ηταν τόσο εντυπωσιακό το Demo που η capcom είχε την ιδέα να φτιάξει ολόκληρο το re7 στο ύφος του p.t πιστεύοντας ότι το silent hills που ακυρώθηκε θα ήταν πρώτου προσώπου.


                          Το re4 το ψιλό χάλασαν . Αν ήταν όπως το παρουσίασαν για πρώτη φορά στο GameCube θα ήταν το καλύτερο όλων.
                          Last edited by majorfox; 16-05-2019, 09:37 PM.

                          Comment




                          • Oh yeah

                            Comment


                            • Να παίρνει σειρά και το code veronica

                              Comment


                              • Η Capcom ανακοίνωσε ότι το RE2 remake ξεπερασε τις πωλήσεις του original και τα 5 εκατομμύρια. Τι να πω δε το περιμενα οτι θα πγαινε τοσο καλα.

                                Για το 3 αναρωτιέμαι μην είναι πολύ νωρις, φοβάμαι ότι δε θα χει τις αναλογες πωλήσεις οσο καλό κι αν είναι.

                                Τους αξιζουν συγχαρητηρια παντως για τη προσπάθεια, κανουν καλή δουλειά, νέο παιχνίδι ουσιαστικά με νεο gameplay κι όχι HD facelifts.

                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X