Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evans έχεις εξαντλήσει τους διαλόγους με τον Πέτρο τον Cleric στην FireLink Shrine; Πόσο κάθαρμα. Γούσταρα πολύ που τον φύτρωνα στο έδαφος με το Zweihander. Γενικά το game έχεις κάποιους πολύ σάπιους NPC.

    Η πλάκα με τα επιτιθέμενα phantoms είναι ότι σου κάνουν ντου αλλά 9/10 φορές πεθαίνουν διότι δεν γιατρεύονται εύκολα και δεν έχουν estus πάνω τους.

    Η Covenant του Nito είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Άπαξ και σε καταραστεί κάποιος υποστηρικτής της Covenant γεμίζει phantoms NPC ο κόσμος σου και γουστάρεις τα μάλα. Οι Gayndolin phantoms είναι ότι και ο αρχηγός τους. Πάιζουν ύπουλα σαν gay.

    Comment


    • Η πλάκα με τα επιτιθέμενα phantoms είναι ότι σου κάνουν ντου αλλά 9/10 φορές πεθαίνουν διότι δεν γιατρεύονται εύκολα και δεν έχουν estus πάνω τους.
      Το να κάνεις healing με estus είναι παράδειγμα καλού PvP...
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Δεν με ενδιοφέρει αν είναι δίκαιο ή όχι όταν ο αντίπαλος παίζει άτιμα. Δεν σου λέει κανένας να εισβάλεις στον κόσμο αλλουνού πόσο μάλλον όταν στην πέφτουν 2 phantoms. Ο Phantom τλχ. έρχεται προετοιμασμένος ενώ ο αμυνόμενος συνήθως δεν έχει τα καταλληλότερα skills και weapons για PvP πάνω του ή μπορεί να βρίσκεται σε μια δύσκολη περιοχή όπου πολεμάει εχθρούς και να έρχεται ο εισβολέας να του χώνει φάπες.

        Σε περίπτωση που ο εισβολέας μπαίνει στον κόσμο μου και υποκλίνεται σαν ιππότης ώστε να κάνουμε ένα τίμιο duel τότε ναι ρε φίλε αξίζει για το γαμώτο να μην χρησιμοποιώ estus flasks. Μιλάμε όμως για ελάχιστες περιπτώσεις τλχ. στα δικά μου playthrough. Να πω ότι έχω παίξει και λίγο αλλά μετά από τόσα ++++++ fair to play encounters παραμένουν λιγότερα και από τα δάκτυλα του ενός χεριού μου. Καταλαβαίνω πλέον έστω και μέσα από το gaming πως η τεράστια πλειοψηφία των competitive gamers είναι σκατοχαρακτήρες και δεν τηρούν το fair play.

        Comment


        • Το αναλύετε πολύ, αισθάνομαι ότι είμαι out of context .

          Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η online δομή του τίτλου είναι τέτοια ώστε όλοι να έχουν τη θέση τους στον κόσμο του παιχνιδιού. Πήρα την απόφαση να γίνω μέλος της covenant της Alvina, που σημαίνει ότι ο ρόλος μου στον κόσμο του παιχνιδιού είναι να προστατεύω το δάσος από τους εισβολείς. Όπως άλλοι παίχτες σκότωσαν εμένα, έτσι κι εγώ πιθανότατα θα σκοτώσω κάποιους. Στην περίπτωση που τα καταφέρω, ανταμείβομαι με αντικείμενα, αν όμως πεθάνω, επιστρέφω στο bonfire μου και χάνω την όποια πρόοδο έκανα στην πορεία. Αν με κάνουν indict, τότε κάποιος άλλος θα έρθει για να με τιμωρήσει, οπότε η ισορροπία στον κόσμο του παιχνιδιού διατηρείται σταθερή.

          Δε βρίσκω λόγο να κακολογεί ο ένας τον άλλον. Για να είμαι ειλικρινής, δε γνώριζα καν ότι οι άλλοι άνθρωποι που πολεμούσα εντός του δάσους ήταν άλλοι παίχτες και όταν το έμαθα αυτό, ενθουσιάστηκα. Για μένα αυτές οι λεπτομέρειες προσφέρουν μία κοινωνική διάσταση στο παιχνίδι πολύ πιο ουσιαστική από πολλά ΜΜΟs ή FPS, ακριβώς επειδή η όλη επικοινωνία μεταξύ των παιχτών είναι συνυφασμένη με τη δομή του τίτλου και την ιστορία του κόσμου.

          Στα της προόδου μου, μπήκα μέσα στο Demon Ruins, σκότωσα τον Ceaseless Discharge με πουστιά (κρύφτηκα στο μονοπάτι, περίμενα στη γωνία μέχρι να βαρέσει, όταν ετοιμαζόταν πήγαινα λίγο πιο βαθιά ώστε να μη με φτάνει και μετά έριχνα από 2 χτυπήματα με το Dragon Tooth στο πλοκάμι του) και προχώρησα μέχρι τη δεύτερη ομίχλη (την πορτοκαλί). Ε είδα κι απόειδα με τους άπειρους Taurus Demons και αποφάσισα ότι μάλλον είμαι πολύ noob για αυτήν την περιοχή, οπότε επέστρεψα στο Tomb of the Kings μπας και...

          Comment


          • Δε βρίσκω λόγο να κακολογεί ο ένας τον άλλον. Για να είμαι ειλικρινής, δε γνώριζα καν ότι οι άλλοι άνθρωποι που πολεμούσα εντός του δάσους ήταν άλλοι παίχτες και όταν το έμαθα αυτό, ενθουσιάστηκα. Για μένα αυτές οι λεπτομέρειες προσφέρουν μία κοινωνική διάσταση στο παιχνίδι πολύ πιο ουσιαστική από πολλά ΜΜΟs ή FPS, ακριβώς επειδή η όλη επικοινωνία μεταξύ των παιχτών είναι συνυφασμένη με τη δομή του τίτλου και την ιστορία του κόσμου.
            Ακριβως, μεσες ακρες πηραν το PVP του πρωτου παιχνιδιου και το μεταμορφωσαν σε μηχανισμο που δομει role playing structure. Αν το δει κανεις σαν συνολο δε, το Dark Souls εχει πραγματικα role playing elements προσαρμοσμενα στη βαση του interaction μεταξυ των παικτων και του κοσμου που αυτοι βρισκονται.

            Σε σχεση με τα Estus ενταξει ειναι καθαρα θεμα ευγενειας μεταξυ των παικτων. Απο κει και περα και εγω εχω πεσει σε παικτες που κανουν τελειως οτι να ναι πραγματα προκειμενου να φαρμαρουν souls (αν και θα ελεγα οτι ως μεσο ορο το community εχει καλο επιπεδο -τουλαχιστον σε οτι αφορα το τι εχω συναντησει εγω-).

            Comment


            • Φίλος μου,μου είπε ότι ο κόσμος που ασχολείται με τον τίτλο στο ΠΣ3 είναι πολύ πιο τίμιος και σωστός σε αντίθεση με αυτούς που παίζουν στο Χ360 που είναι τίγκα στα αμερικανάκια.
              Δεν ξέρω,εγώ ΠΣ3 θα το παίξω.ψήνομαι άσχημα να το έχω offline σε όλη τη διάρκεια,όπως το είχα στο Demon's αλλά οκ θα δείξει.
              Carpe diem

              Comment


              • Δεν έχεις κανένα λόγο να το έχεις offline, γιατί δε λειτουργεί το σύστημα όπως στο Demon's Souls. Αρχικά, invade σου κάνουν μόνο αν είσαι άνθρωπος και όταν είσαι hollow δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα/ μειονέκτημα, οπότε απλά μένεις σε hollow form αν θέλεις να αποφύγεις invasions. Από εκεί και ύστερα, μπορείς να μην μπεις σε κανένα covenant, αν δε θέλεις να ταλαιπωρηθείς με τις ιδιαιτερότητές τους. Όλο το Demon's το έβγαλα σε offline, αλλά στο Dark Souls δε μου πέρασε στιγμή από το μυαλό να το παίξω έτσι. Το online κομμάτι προσθέτει πολλά στον τίτλο.

                Comment


                • ψήνομαι άσχημα να το έχω offline σε όλη τη διάρκεια,όπως το είχα στο Demon's αλλά οκ θα δείξει.
                  Βασικα σε αυτο το παιχνιδι αν παιζεις ως hollow (το soul form του Demon's) ειναι σαν να παιζεις offline (σε οτι αφορα τα invades) οποτε δεν θα ελεγα οτι εχει νοημα να κανεις κατι τετοιο εκτος αν σε πειραζει να βλεπεις τα μηνυματα, τα bloodstains και τα ghosts των αλλων παιχτων.

                  Στο Demon's ειχε νοημα κυριως λογω tedencies αλλα εδω δεν υπαρχει τετοιος μηχανισμος.

                  Edit με προλαβε ο evans :xp:

                  Comment


                  • Και καλά Altair πες ότι έχεις δίκιο. Πως στο καλό το κατάλαβε αυτό ό φίλος σου; Έκανε εκτεταμένο play και στις 2 κονσόλες. Να πεις ότι το PS 3 DS δεν πούλησε Αμερική ψέμα θα ήταν. Τα κακομαθημένα είναι παντού τα ίδια. Όπου και να πάνε ηλίθια θα παραμείνουν. Που να δεις στο Halo τί γίνεται. Εν πάσει περιπτώσει, δεν μου χαλάει την εμπειρία. Ίσα ίσα από τα πολλά invades που μου έχουν κάνει έχω φλομώσει στα souls και στα humanities.

                    Το online όντως παίδες έχει άλλη μαγεία. Λίγο η αγωνία μην σου τη πέσει κανένας σε δύσκολη στιγμή. Λίγο το κρυφτό που παίζεται μερικές φορές μέχρι να σε βρουν, λίγο το duel, λίγο το ένα, λίγο το άλλο ε αξίζει.

                    Altair κακώς δεν το έχεις παίξει ακόμα. Χίλιες μετάνοιες στον Gwyndolin για την αδικαιολόγητη πράξη σου.

                    Comment


                    • Μπαίνω και εγώ αν και αργοπορημένος στην συζήτηση.

                      Αυτό που λέει ο Ρεν ισχύει, είναι αναλόγως το άτομο που θα πέσεις. Προσωπικά έχω συναντήσει παίκτες που υποκλίνονται πριν και μετά την μονομαχία και έχω πέσει σε άτομα που κρύβονται και κοιτάνε να σε σκοτώσουν με backstab εκεί που δεν θα το περιμένεις. Τους τελευταίους τους κάνω πάντα indict, αυτούς που με σκοτώνουν τίμια δεν τους κάνω, απλά δέχομαι ότι με νίκησαν.

                      Οι πιο ύπουλοι πάντως είναι αυτοί που παίζουν pvp στο sens fortress, αν έχετε παίξει την περιοχή σε human form ξέρετε καλά σε τι αναφέρομαι...Καμπερώνονται στα δωμάτια αμέσως μετά τις πολύ στενές γέφυρες και σπαμαρουν wrath of god για να σε ρίξουν κάτω...Η πλάκα είναι ότι αυτό το κάνουν ΟΛΟΙ και μάλιστα κάποιοι είναι ικανοί να περιμένουν πάνω από σαράντα λεπτά. Μου έχει τύχει. Αλήθεια παιδιά, πως αντιμετωπίζεις invader που κάνει κάτι τέτοιο; Καμιά στρατηγική;

                      Την επόμενη φορά θα κάνω το εξής, θα περιμένω κανά σαραντάλεπτο, αυτός δεν θα έρθει γιατί θα καμπερωθει στο γνωστό σημείο και μετά θα κλείσω το ρουτερ για να τον πετάξει έξω και να τον τρολάρω.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Σοβαρά Deus κάνουν τέτοια; Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί τέτοια μπινιά. Το χρόνο και το κουράγιο να κάθονται σαν τις όρνιθες σε ένα σημείο 40 λεπτά που το βρίσκουν; Ποιο νόημα έχει η όλη διαδικασία αυτή του καμπερώματος; Για μερικά souls και humanities; Βρίσκεις μπόλικα σε 40 λεπτά κανονικού gameplay.

                        Comment


                        • Ας μου εξηγήσει κάποιος, πώς ακριβώς ενσωματώνονται τα MMO στοιχεία σε αυτό το παιχνίδι; Κατά πόσο είναι single και κατά πόσο multiplayer;

                          Comment


                          • Δεν έχει ΜΜΟ στοιχεία παρά μόνο ΜΟ (multiplayer online).

                            Αρχικά, στον κόσμο του παιχνιδιού κυκλοφορούν σκιές των άλλων παιχτών. Αυτές οι σκιές δεν είναι ιδιαίτερα συχνές, αλλά σίγουρα θα συναντήσεις αρκετές σε κάθε play session. Όσο πιο κοντά βρίσκεσαι σε ένα bonfire (κάτι σαν resting place/ safe area), τόσο πιο ευδιάκριτες είναι οι φιγούρες των άλλων ανθρώπων. Πέραν των σκιών όμως, βρίσκεις και bloodstains που άφησαν άλλοι παίχτες μετά το θάνατό τους. Όταν τις ελέγξεις τότε βλέπεις πώς ο άλλος παίχτης πέθανε. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, διότι καταλαβαίνεις πότε υπάρχουν πιθανοί κίνδυνοι σε μία περιοχή ή όχι. Τέλος, ο κάθε παίχτης μπορεί να αφήνει μηνύματα στο πάτωμα, με τα οποία ενημερώνει για το τι βρίσκεται στη συνέχεια, δίνοντας έμμεσες συμβουλές στους υπόλοιπους. Για παράδειγμα, αν στην επόμενη στροφή βρίσκεται ένας δυνατός εχθρός, είναι συχνό φαινόμενο να βρίσκεις μηνύματα του τύπου "Beware of fatty".

                            Τώρα, όσον αφορά το PvP, υπάρχουν κάποια covenants εντός του παιχνιδιού, στα οποια αποκτάς πρόσβαση μιλώντας σε ορισμένους NPCs. Το κάθε covenant έχει διαφορετικό προσανατολισμό, αλλά όλα έχουν να κάνουν με τη δομή του παιχνιδιού και πώς ορισμένα events συμβαίνουν μέσα σε αυτό. Για παράδειγμα, ένα ορισμένο covenant σε κάνει προσπάτη του δάσους κι όταν κάποιος παίχτη διασχίζει αυτήν την περιοχή, το παιχνίδι σε βάζει αντιμέτωπο σε αυτόν τον παίχτη. Αν τον σκοτώσεις, μπορεί να σε κάνει Indict, οπότε παίχτες ενός covenant που τιμωρεί του αμαρτωλούς μπορεί να εισβάλλουν στο δικό σου κόσμο και να σε σκοτώσουν.

                            Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος να καλέσεις παίχτες στο παιχνίδι σου, ή να σε καλέσουν στο δικό τους, που ακολουθεί μία πιο απλή λογική. Με ένα ειδικό αντικείμενο μπορείς να αφήσεις ένα κάλεσμα οπουδήποτε στον κόσμο και αν κάποιος το δεχτεί, σε κάνει Join και παίζετε μαζί.

                            Αυτά σε γενικές γραμμές.

                            Comment


                            • dp

                              Έφτασα μέχρι την πορτοκαλί ομίχλη στο Tomb of the Kings μόνο και μόνο για να ανακαλύψω ότι δεν μπορώ να τη διασχίσω. Με τούτα και με εκείνα τοποθέτησα το Lordvessel εκεί που έπρεπε να το τοποθετήσω κι έφτασα στον Nito... για να ανακαλύψω ότι ήταν εκείνο το covenant στο οποίο δεν είχα μιλήσει όταν το ανακάλυψα, γιατί ήμουν ήδη σε κάποιο άλλο! Τελικά μπήκα στο covenant του Nito (περίμενα ότι με το που τον ξυπνήσεις, θα έχεις πρόσβαση στο boss fight μέσω των catacombs, αλλά μπα) και τώρα επέστρεψα στο Tomb of the Kings για να τον πολεμήσω ξανά.

                              Πολύ δυνατό το σημερινό session, με αρκετή πρόοδο, αν και μπορώ να πω ότι αισθάνομαι ότι κάτι χάνω προχωρώντας τόσο γρήγορα. Για παράδειγμα, δεν έχω ιδέα που βρίσκεται το DLC Και τι πρέπει να κάνω για να προχωρήσω στο content του.

                              Either way, καλά πάμε. Dragon tooth ftw ενάντια στους σκελετούς στο Tomb of the Kings .

                              Comment


                              • Tomb of the Giants όχι Kings!
                                Χαχα πώς κατάφερες ως τώρα να μην έχεις τοποθετήσει ακόμα το Lordvessel μόνο εσύ το ξέρεις. Από το Firelink Shrine δεν περνάς ποτέ;
                                Το DLC για να το ξεκλειδώσεις πρέπει να πας στην αρχή του Duke's Archives.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X