Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Στερεότυπα και Νόρμες στην Βιομηχανία των Videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Βαριόμουν να διαβάσω όλο το άρθρο, αλλά έπεσα πάνω σε αυτό το κομμάτι του τιτάνα άρθρακια, το οποίο παραθέτω κάτω.

    Originally posted by TravisGr View Post
    Η διαμάχη που έχει ξεσπάσει ανάμεσα στους gamersείναι μεγάλη. Το χειρότερο όμως δεν είναι διαμάχη μεταξύ των δύο μεγάλων ομάδων στην βιομηχανία αλλά μεταξύ των «hardcore». Υπάρχει εμφύλιος μεταξύ των, «προοδευτικών» και των «συντηρητικών», «hardcore» gamers. Προσοχή εδώ αναφέρω για πρώτη φορά την προσωπική μου άποψη και τις παρατηρήσεις μου πάνω στο θέμα.

    Η «συντηρητική» ομάδα νιώθει να απειλείτε από την καινούργια νόρμα και φοβάται πως θα αλλάξει γενικώς προς την πλευρά της πλειοψηφικής ομάδας των «casual» παιχτών και θα αρχίζουν να βγαίνουν παιχνίδια που θα απευθύνονται μόνο σε αυτούς. Με αποτέλεσμα να χάσουν το χόμπι τους ή απλά να μην βγαίνουν παιχνίδια που τους αρέσουν πλέον.
    Συμφωνώ και επαυξάνω με τα παιδιά για το κακό review γύρω από το gaming, τόσο που δεν έκανα καν το κόπο να διαβάσω ΟΛΟΚΛΗΡΗ παράγραφο. Μόνο μία αξίζει τελείως. Αυτή που παρέθεσα quoted ...!

    Από όλα τα χρονικά της gaming ζωής μου είχα μιλήσει με ένα παλικάρι της παρέας μου και μιλάγαμε για gaming και με έπρηζε να παίζω PES 09.

    Εγώ - Βαριέμαι, ρε φίλε, τις εμπορίλες, τα ποδόσφαιρα. Πάνε παίξε με άλλον.
    Φίλος - Και γιατί ρε Θάνο ? Τι παιχνίδια παίζεις ?
    Εγώ - Γιατί, ρε Δημήτρη, επειδή εγώ παίζω μόνο Ιαπωνικά J-RPG και τρόμου και sci-fi. Αφού έχουμε τα ποδόσφαιρα και τα basket να βλέπουμε, πρέπει και να τα παίζουμε ? Έλεος δηλαδή...
    Δημήτρης - Αυτά, ρε φίλε, τα RPG είναι για ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ. Παίξε Pro να γίνεις ΜΑΓΚΑΣ.
    Εγώ - Για μένα αυτές οι εμπορίλες εκεί είναι για φλώρους και εσύ είσαι φλώρος που παίζεις τα ποδοσφαιριλίκια. Δεν γίνεσαι μάγκας παίζοντας το. Μ@@@@@ς γίνεσαι !
    Δημήτρης - Επειδή παίζεις τα RPG και είσαι και single player, είσαι ΠΟΥΣΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΣ !!!
    Εγώ - Κι εσύ φλωρούμπας είσαι και μεγάλος ! Εγώ καλά κάνω και παίζω Single Player, γιατί τα βαριέμαι τα multiplayers !

    Μετά εδώ κλείσαμε την συζήτηση casual - hardcore...

    Αν το φανταστείτε, ήταν κάπως ρατσιστική στα γούστα συζήτηση.

    Δεν είναι μόνο πόλεμος casual - hardcore που βγαίνουν οι εμπορίλες αυτές. Είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ! Ρατσισμό τέτοιον πρώτη φορά τον ακούω και τον μιλώ και μάλιστα με φίλο μου...
    sigpic

    Comment


    • #47
      Originally posted by Jedah View Post
      Ότι λέω παρα τέταρτο μου τα λέτε ακριβώς...
      ΟΚ, ενταξει, τα ειπες πρωτος...:phil:

      Τωρα περι ρατσισμου και λοιπα, πρεπει να ειναι πολυ παρεξηγημενος με τον εαυτο του καποιος ο οποιος μπορει και χαρακτηριζει καποιον αλλο βαση του τι ειδους παιχνιδια παιζει, και ακομη πιο ηλιθιος αυτος ο οποιος καθεται και συζητα σοβαρα μαζι του...
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • #48
        Μα σοβαρά ποιος μπαίνει στη διαδικασία να κάνει μία τέτοια συζήτηση; Εγώ Ταννο δε θα κατηγορούσα μόνο το φίλο μου, αλλά και τον εαυτό μου. Χαλαρώστε και ξεκολλήστε, ό,τι κόλλημα υπάρχει με τα videogames, από εμάς ξεκινάει...

        Comment


        • #49
          Πόσο έπρεπε να τα έσπαγε παλιά που το internet δεν ήταν τόσο πολύ στην καθημερινότητα και ο καθένας άνοιγε την κοσνόλα του και έπαιζε ότι game γούσταρε απλά επειδή του άρεσε ακόμα και αν θεωρείται του "0". Γιατί να χρειάζεται να κάθομαι στο φόρουμ και να γράφω μέχρι και πότε πήγα τουαλέτα ;
          No offence , αλλά με το να καθόμαστε και να αναλίουμε τόσο λεπτομερώς τα καθετί πάνω στα βιντεοπαιχνίδια αλλά και ότι συνεπάγεται με αυτά , το μόνο που καταφέρνουμε είναι να απομακρινθούμε από την απλότητα του βάζω το δισκάκι στο dvd player και περνάω ευχάριστα κατά την ταπινή άποψή μου , τον ελέυθερο χρόνο μου.Βλέπω τους τελευταίους μήνες αναλύσεις επί αναλύσεων στα ίδια και στα ίδια και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

          Comment


          • #50
            Εγώ πάλι διαφωνώ με αυτό που λες. Αν κάποιος γουστάρει να κάνει μία ανάλυση, ας κάτσει και ας τη γράψει. Το θέμα είναι ότι όταν δημοσιεύεις κάτι, θα δεχτείς και κριτική, η οποία κριτική μπορεί να είναι και αρνητική.

            Μέσα από αναλύσεις και από κριτική, και μόνο από αυτά, η βιομηχανία πάει μπροστά. Η λογική του "άντε παίξε και σταμάτα τις αναλύσεις" είναι η λογική της καθαρής και άλογης κατανάλωσης και ΙΜΟ η τωρινή κατάσταση στο χώρο (κατανάλωση συγκεκριμένων ειδών και multiplayer) είναι παράγωγο της έλλειψης κρίσης και άποψης. Φυσικά αυτό έχει να κάνει με ευρύτερα κοινωνικά φαινόμενα και όχι με τον κόσμο των videogames. Η άρνηση σε εποικοδομητική κριτική και η τυφλή αποδοχή οδηγεί μόνο στην κατανάλωση, ούτε την πρόοδο βοηθάει, ούτε την ανάδειξη μίας προσωπικής άποψης.

            Εγώ το κείμενο δεν το διάβασα, για αυτό και δεν το σχολιάζω. Και μάπα να είναι όμως, δεν μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τον TravisGR επειδή κάθησε και το έγραψε.

            Comment


            • #51
              Θα συμφωνήσω με τον Evans ότι είναι απαραίτητα στοιχεία ακόμα και στους χρήστες, τους βοηθάει στις επιλογές τους. Απλά πρέπει να επισημάνω ότι η ανάλυση και η κριτική απαιτεί και θεωρητικό υπόβαθρο, δεν μπορεί να γίνεται από την κούτρα του καθενός, ακόμα και αν έχει καεί παίζοντας. Το να ακούς κάθε μέρα μουσική, δεν σε κάνει και δάσκαλο αυτής, έτσι δεν είναι; Για αυτό πρέπει να δούμε πώς θα βοηθήσει ο ένας τον άλλο στο να μπούν θεωρητικές βάσεις.
              Insert Coin

              Comment


              • #52
                Συμφωνω κι εγω με Jedah και Evans, απλα θα πω οτι καταλαβαινω και την πλευρα του Bart.

                Οντως η μακρα ενασχοληση με το gaming σε συνδιασμο με την κριτικη ικανοτητα αποφερει και γονιμη κριτικη σκεψη και συγκροτηση αποψης. Κανεις δεν λεει το αντιθετο. Αυτο το οποιο ομως λεει ο Bart, και συμφωνω, ειναι το οτι θα ειναι κακο απο ενα σημειο και μετα να αναλωνεται καποιος στην κριτικη, μετατρεποντας την σε αυτοσκοπο. Ετσι ειναι πολυ πιθανο να χασει αρκετη απο την μαγεια καποιων παιχνιδιων τα οποια, παρα τις αδυναμιες τους, εχουν να προσφερουν πολυ περισσοτερα απο οσα νομιζουμε.

                Πιστευω ομως οτι ενας αρκετα λογικος και παραλληλα συναισθηματικος gamer μπορει να κανει κριτικη χωρις να χασει τιποτα απο την μαγεια του gaming. Οποτε keep on playing!
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment

                Working...
                X