Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Την Αγία Νοσταλγία του Θανάση έβαλα ν' ακούσω τις προάλλες, πρώτη φορά ίσως απ' την αρχή ως το τέλος. Μπορεί πολλά απ' τα τραγούδια της να έχουν ξεχαστεί και να μην ακούγονται πια αλλά πραγματικά εδώ δίνεται στίγμα για όλη τη μετέπειτα πορεία του Θανάση: απ' τον πρώτο δίσκο ακόμα παντρεύει τη μπουζουκομάνα του με το διάστημα.

    Comment


    • Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Comment


        • Καθόλου άσχημα για μεσαίωνα!

          The illusion of free will is an illusion.

          Comment




          • Πολύ καλοί

            Comment


            • Raf χρωστάω μιια άποψη για το νέο δίσκο( τι νέο δλδ πλέον πάει ένας χρόνος κοντά xD ) του Θανάση με τον Μαλαμα. Μου άρεσε πολύ και μου άρεσε ακόμη περισσότερο live( τον είδαμε με τη γυναίκα και τον μπεμπη στην Τεχνόπολη στη δεύτερη βραδιά στις 11/9 αν θυμάμαι καλά- πολύ ωραίος κόσμος περάσαμε φοβερά και ο μικρός το ίδιο αν και 3μιση μηνών τότε )

              Επίσης στο ενδιάμεσο αγόρασα έναν ακόμη δίσκο του Μάλαμα το παραμύθια. E τι να γράψω, έσυ τα ξέρεις ήδη. Εξαιρετικός δίσκος.


              Τώρα τελευταία ακούμε πολύ στο σπίτι και τους δίσκους του Γιωργου Χατζηπιερή( τους είχα υπόψιν πριν γεννηθεί ο μικρός, τον πρώτο τον είχα ακούσει και μου άρεσε πολύ) Γενικά θεωρώ πως πρόκειται για εξαιρετικές δουλειές που άνετα τοποθετούνται δίπλα σε παλαιότερες όπως η Λιλιπούπολη.



              Kαι ένα ακόμη σε τελείως άλλο κλίμα.


              Τα βάζω μαζί γιατί πέραν του ότι είναι ό,τι πρέπει για ηρεμία περισυλλογή κτλ διέπονται από αυτή τη λογική του μινιμαλισμού που μου αρέσει πάρα πολύ( φοβερος και ο Ryuichi Sakamoto btw)
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Where are you going?




                Veridis Quo
                Veri disQuo
                Very Disco
                Disco Very
                Discovery

                Comment


                • Raf χρωστάω μιια άποψη για το νέο δίσκο( τι νέο δλδ πλέον πάει ένας χρόνος κοντά xD ) του Θανάση με τον Μαλαμα. Μου άρεσε πολύ και μου άρεσε ακόμη περισσότερο live( τον είδαμε με τη γυναίκα και τον μπεμπη στην Τεχνόπολη στη δεύτερη βραδιά στις 11/9 αν θυμάμαι καλά- πολύ ωραίος κόσμος περάσαμε φοβερά και ο μικρός το ίδιο αν και 3μιση μηνών τότε )

                  Επίσης στο ενδιάμεσο αγόρασα έναν ακόμη δίσκο του Μάλαμα το παραμύθια. E τι να γράψω, έσυ τα ξέρεις ήδη. Εξαιρετικός δίσκος.
                  Τέλεια. Εγώ τους είδα τον Αύγουστο στην Κω. Ο δίσκος δεν είναι καθόλου άσχημος χωρίς να φτάνει κάπου παραπέρα βέβαια. Περισσότερο σαν συνεργασία tribute στο παρελθόν τους εγώ τον αντιλήφθηκα. Τελευταία από Σωκράτη ακούω πολύ το Πέρασμα (2010, όταν ένας δίσκος αργεί πολύ να κατακάτσει που λέμε).

                  Δεν ξέρω αν έχω αναφέρει κάποια κανάλια που αντλώ μουσική (ηλεκτρονική). Αυτός ο κύριος κάθε Πέμπτη απόγευμα ανεβάζει κι ένα εξαιρετικό μιξ με electronica/downbeat/trip-hop, πάντοτε με ασπρόμαυρες φωτογραφίες δεσποινίδων με ρούχα ή και χωρίς να αλληλεπιδρούν με δίσκους βινυλίων. Τέλειος για background music σε διάβασμα, άραγμα με φίλους, ερωτοτροπίες. HQ όσο δεν πάει, αλλά με πολύ συγκεκριμένο ηχόχρωμα πάντα. Νομίζω έχει λιγότερους subscribers απ' όσους αξίζει.

                  Αυτός εδώ ο άλλος κύριος ανεβάζει συχνά mixes με trip-hop, progressive house, synthwave, funk, dubstep. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερη ηλεκτρονική μουσική παρακολουθήστε τον.
                  Last edited by Raf; 11-12-2018, 04:26 PM.

                  Comment


                  • 'Συγκροτηματάρα με πολύ ωραία κομμάτια "πίσω" από το hit που επισκιάζει τα πάντα Lady in Black.




                    Και εφόσον έπιασα 70s δεν μπορούν να λείπουν


                    Είναι μεγάλα σε διάρκεια τα κομμάτια αλλά ειλικρινά κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και ακούστε τα... Ειδικά τα Salisbury και Lady Fantasy τα θεωρώ ως την επιτομή του σωστού prog/ μεγάλου κομματιού( εξέλιξη σύνθεσης, ενορχήστρωση οκ μόνο ίσως τα φωνητικά στους Camel μπορεί να μην κάνουν κλικ με τη μία)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Ο σχιζοφρενης του θέματος έχω γίνει με αυτά που ποστάρω





                      αυτό δεν μπορεί να λείπει αν και πιο "σύγχρονο"
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • χαχα.LOL. Φταίει η δύσκολη ζωή


                        Comment



                        • Φοβερό κομμάτι και φοβερά υποτιμημένο συγκρότημα. Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και επιτέλους τσίμπησα τα τρία πρώτα από τη σελίδα της Limb Music στο bandcamp( τα CDs 5€ το κάθε ένα, δισκάρες όλα)

                          Και ένα extra- επόμενη αγορά από δισκογραφία DM
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Τα βάζω κι εδώ για να μην χαθούν. Αξίζει ΟΛΟ το ost του The Messenger. Θεία μελωδία σε 8 & 16 bit με θεματολογία Ninja Gaiden. Βάλτε όλη τη Playlist να λιώσετε








                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Χθες ανακάλυψα ένα "video game" κομμάτι από το, μακρινό θα μπορούσε να πει κανείς, 2005 των Arctic Monkeys παρακαλώ.

                              Ο τίτλος αλλά και ο ρυθμός δείχνουν ότι το Street Fighter έχει εμπνεύσει ακόμα και μεγάλους καλλιτέχνες

                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment




                              • Κατευθειαν απτο Far Cry 4.
                                Last edited by thunderjohn; 11-10-2019, 12:20 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X