Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 PS1 Ganes

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 20 PS1 Ganes

    Μετά χιλίων κόπων και βασάνων μετά το κάζο με το Firestarter και με μεγαλοπρεπή ένδειξη «Matched third party content», για άλλη μια φορά, κάτω από το video (αλλά χωρίς να φάμε Mute ακόμα τουλάχιστον), το τελευταίο Tribute για τη καλύτερη κονσόλα εκείνης της γενιάς.

    Εδώ τελειώνουν τα videos και δεν έχω να πω και πολλά πράγματα πέρα από αυτό που λέω πάντα, ότι δηλαδή σε 20 επιλογές πάντα θα μένει κάτι έξω που θα μπορούσε να μπει.



    Γενικά ακόμα κι αν διαφωνήσαμε, με άλλους περισσότερο με άλλους λιγότερο, ελπίζω τουλάχιστον να τα ευχαριστηθήκατε τα videos όσοι τα είδατε. Να θυμηθήκατε, να νοσταλγήσατε ίσως ακόμα και να τσεκάρατε κάποιον τίτλο με τον οποίο θα θέλατε να ασχοληθείτε κάποια στιγμή και, γενικά, τουλάχιστον ως έναν βαθμό, να γουστάρατε βλέποντάς τα.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

  • #2
    Kαταρχήν μπράβο γιατί αυτή η κίνηση με τα videos ήταν πολύ καλή και ήθελε αρκετή δουλειά. Το συγκεκριμένο πάντως δεν παίζει γιατί λέει ότι είναι Private οπότε άλλαξε κάτι στις ρυθμίσεις.

    Comment


    • #3
      Όταν το ανοίγω μέσω του forum εμφανίζεται ένδειξη
      Αυτή είναι ένα ιδιωτικό βίντεο. Εάν κάποιος σας έχει στείλει αυτό το βίντεο, βεβαιωθείτε ότι έχετε αποδεχτεί το αίτημα προσθήκης φίλου του αποστολέα.
      Όταν το ανοίγω μέσω Youtube γράφει πως το βίντεο είναι απόρρητο.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        πο-ουντ:drunk:
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          Ωραίος!

          (το βίντεο μου παίζει κανονικά)

          Comment


          • #6
            Νice, καλή δουλειά.

            Πάμε στις εντυπώσεις τώρα. Αναμφισβήτητα θα έμπαινε το Resident Evil 2 μέσα, όμως προσωπικά θεωρώ το 3 ανώτερο από πάρα πολλές απόψεις. Είμαι μειοψηφία το ξέρω, όμως το Resident Evil 3 το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα της σειράς.

            FF IX > FF VII (αναμένει ορδές επιθέσεων από fans)

            Το Gran Turismo είναι το μοναδικό driving παιχνίδι που κατάφερε να με κάνει να ασχοληθώ μαζί του, πόσο μάλλον για μία συνεχόμενη εβδομάδα. +1 για την επιλογή, αν και πλέον δεν με συγκινεί καθόλου, όπως όλοι οι τίτλοι άλλωστε που έχουν να κάνουν με αμάξια.

            Από Oddworld θεωρώ πως το πρώτο της σειράς ήταν ανώτερο από πλευρά ιστορίας. Το δεύτερο δεν έλεγε και πολλά, όμως ήταν ΠΟΛΥ αναβαθμισμένο τόσο στον τεχνικό τομέα, όσο και στο gameplay. Έκανε ένα τέλειο παιχνίδι ακόμα πιο τέλειο, όμως μου έδωσε την εντύπωση πως η ιστορία του κάπου έμπαζε σε σχέση με το πρώτο.

            Πιστεύω πως υπήρχε χώρος για κάποιο Crash Bandicoot / Spyro the Dragon 2 / Crash Team Racing. Anyways, τι να πρωτοχωρέσεις μέσα σε ένα ΤΟΡ 20 από τη παιχνιδοθήκη του PS1... Εδώ θέλει ΤΟΡ 20 για Platform, TOP 20 για RPG, ΤΟΡ 20 για driving κλπ κλπ...


            Πάντως πιστεύω πως πιο πολύ θα συμφωνούσα με ένα προσωπικό σου ΤΟΡ 20, παρά με αυτό εδώ

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Originally posted by Phantom Duck View Post
              Νice, καλή δουλειά.

              Πάντως πιστεύω πως πιο πολύ θα συμφωνούσα με ένα προσωπικό σου ΤΟΡ 20, παρά με αυτό εδώ

              Όντως.
              Θεωρώ πως αναλώθηκες βάζοντας πολλά racing+sports games και στη θέση τους θα μπορούσες να βάλεις crash bandicoot,legend of dragoon,syphon filter και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
              Α,να μην το ξεχάσω.Το MGS έπρεπε να είναι τλχ στις 2 πρώτες θέσεις (μαζί με το FF7 που έβαλες),ενώ και το Symphony θα μπορούσε άνετα να είναι μέσα στη δεκάδα.Και όχι δεν είμαι υποκειμενικός.Αν ήμουν θα έπρεπε να το βάλεις πρώτο.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                To Audio einai copyrighted alla to video den einai apokleismeno apo kamia xwra opote eimaste entaksei.
                (Etsi gia to record apla na kserete oti 2 akoma videos mas einai apokleismena gia th Germania kai 1 mporei na provlhthei mono Olandia )
                Sta ypoloipa eimaste set.

                H gnwmh mou (mhn parekshgitheis loggo, aplws lew ti pistevw):

                Poles swstes epiloges mesa, alla h seira pou mphkan htan (aparadekth) gia mena

                Gia paradeigma, Metal Gear eprepe na mpei prwto ashzhthti kai eideika oxi poio pisw apo to Tomb Raider, to Soulreaver kai to Vagrant story eprepe na einai poly poio panw kai ta 2.

                Epishs evales mesa polla racing games, para polla gia thn akriveia, yphrxan tosa alla kala paixnidia gia na dialekseis, to Grand Turismo kai to Colin Mcrae htan yperarketa pistevw kai as eimai fan tou Ridge Racer Typer 4 proswpika.

                Stin thesh twn ypolypwn tha mporousan na mpoun top paixnidia allou genre.

                EDIT: Mexri kai h preview eikona einai kollhmenh sto Vagrant story, poso poio leet?
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Spyro the Dragon, Crash Bandicoot και Syphon Filter, δε χωράνε στα 20 του PS1 ούτε με τρίτο Παγκόσμιο και τέταρτο μαζί. Για την ιστορία πάντως, τα Crash τα γούσταρα πολύ, αγαπημένο μου είναι το πρώτο btw. Το Crash Team Racing θα μπορούσε να μπει πάντως.

                  Τα racings είναι όντως πολλά, έχετε δίκιο, αλλά όσα μπήκαν, καθαρά από ποιοτικής μεριάς, θα ήταν λάθος να λείπουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι καν μονάχα η ποιότητα. Τρία απ’ όσα μπήκαν, πέρα από εξαιρετικοί τίτλοι, ήταν και αυτοί που ουσιαστικά σηματοδοτούν το πέρασμα από το arcade στο simulation racing (το Gran Turismo και οι δυο της Codemasters). Κι έπειτα να βγάλω ποιο; Το Wipeout 2097, ή το Ridge Racer Type 4 όπου αμφότερα, ποιοτικά, είναι καμπάνα για εικοσάδα;

                  Για τη σειρά που προτείνεις Ground διαφωνώ. Να φανταστείς πάντως που πίστευα ότι, ειδικά στη περίπτωση του PS1, δε θα υπήρχε καμιά διαφωνία για τη πρώτη θέση. Πέρα από τις προτιμήσεις που μπορεί να έχει ο καθένας μας, νομίζω ότι το Gran Turismo είναι αναμφισβήτητα ο κορυφαίος τίτλος του PlayStation από κάθε άποψη. Ειδικά με τα κριτήρια με τα οποία και βγαίνουν οι λίστες, θα έπρεπε να το περιμένετε.

                  Πραγματικά πάντως, μου προξενεί τρομερή εντύπωση η αμφισβήτηση της πρωτιάς του GT.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Den kserw, exw dei apistefta polles top listes tou PS1 kai panta eite to FF7 eite to MGS einai sthn koryfh, alla pote to Grand Turismo.
                    Akoma kai etsi opws ta les na htan omws, to Metal Gear ofeile na einai sthn triada.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Loggo View Post
                      Spyro the Dragon, Crash Bandicoot και Syphon Filter, δε χωράνε στα 20 του PS1 ούτε με τρίτο Παγκόσμιο και τέταρτο μαζί. Για την ιστορία πάντως, τα Crash τα γούσταρα πολύ κι ας μην ήταν ποτέ τίποτα το ιδιαίτερο, αγαπημένο μου είναι το δεύτερο btw. Το Crash Team Racing θα μπορούσε να μπει πάντως.
                      Γιατί ωρέ ? Τα Crash Bandicoot είναι πολύ καλοί platform τίτλοι, ίσως οι καλύτεροι στη συγκεκριμένη κονσόλα. Ποιοι μπορούν να τα συναγωνιστούν, τα Gex, Croc ή Rayman ? Και το Spyro 2 ήταν άψογο παιχνίδι, δεν μιλάω για το πρώτο που ήταν βαρετό και ανούσιο, ούτε για το τρίτο που ήταν σχεδόν αντιγραφή του δεύτερου :phil:

                      Btw έχω παίξει τα άπαντα από Crash (από PS1 + PS2) και αν και το Crash 3 μου φαίνεται το αρτιότερο όλων, μπορώ να πω πως οριακά προτιμώ κι εγώ το Crash 2 για ανεξήγητο λόγο.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #12
                        Ακριβώς έτσι και με μένα! Το δεύτερο προτιμώ κυρίως επειδή μου αρέσουν περισσότερο τα settings του (ζούγκλα και βιομηχανικά).

                        Πάντως για το καλύτερο platform στο PS1, το Rayman 2 έχει σίγουρα το πρώτο λόγο, ενώ σε 2D μάλλον το Klonoa (αν δε μετράμε τα Oddworld).

                        Καθαρά από άποψη γούστου όμως, Croc > All και μετά πάει το Crash 2.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          Αν το πάμε τόσο μακριά, Tombi >>> ALL (και δεν ακούω κουβέντα )

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #14
                            Το GT 2 ήταν χειρότερο από το 1;
                            Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά νομίζω ότι το R.E άξιζε πιο πολύ να είναι στη λίστα από το R.E 2.
                            Η εξάδα νομίζω δεν χωράει καμία αμφισβήτηση.
                            Το Broken Sword θα χώραγε στη λίστα;

                            Comment


                            • #15
                              sigoura ean evgene ena racing (to toca as poume) IMO
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X